Қазақ халқының даңқты хандары 3 сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Қазақ халқының даңқты хандары 3 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
3 сыныпқа арналған сабақ жоспары дүниетану пәнінен дайын
Материалдың қысқаша нұсқасы


Дүниетану 8-сабақ

Бөлім:

Атақты тұлғалар

Мұғалімнің аты-жөні


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақ жерінің даңқты хандары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.3.3.1 Қазақ хандығының құрылу себептерін түсіндіру.

3.3.4.1 тарихи мысалдар негізінде хандар, батырлар мен билердің рөлін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Қазақ хандығының құрылу себептерін анықтап, тарихи мысалдар негізінде хандар, батырлар мен билердің рөлін түсіндіре алады.

Көптеген оқушылар: хандықтың құрылу тарихына болжам жасап, кейіпкерлер арасында сұқбат құрастыра алады.

Кейбір оқушылар: тақырыпқа сай сұрақтар құрастырып, жауап ала алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру




5 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді.

Өткен тақырыпқа шолу:

-Қазақ хандығы құрылғаннан бері қарай қанша жыл өтті?

-Жақында Қазақ хандығының құрылғанына қанша жыл толғаны аталып өтілді?

-Бір-біріңе өткен тақырыпқа сай сұрақтар қойып, жауап алыңдар.

Жаңа тақырыпты ашу «4 сурет, 1 сөз» әдісімен өтеді:

- Берілген 4 суретке ортақ мағына беретін сөзді атаңдар. (ескерткіштер)

-Ескерткіштер не үшін керек?

-Бұл ескерткіштердің бір-бірінен айырмашылығы неде?

-«Естелік», «ескерткіш» сөздерін қатыстырып сөйлемдер құраңдар.

- Олай болса, бүгінгі сабағымызда түркілер туралы оқимыз.

Сабақ мақсаты жария етіледі.

Топқа бөлу «Санау» әдісі арқылы жүреді.

Жаттығу жасайды.




Сұрақтарға жауап береді.




Тақырып ашады.

Топқа бірігеді.






«Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.













Жаңа білім

18 мин

















2 мин



Бекіту


15 мин












(Ұ) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады.дәптермен жұмыс болады.

А) Сөздік жұмысы.

Қасым хан- хан Касым-khan Kasym

Жәңгір хан-хан Жангир-Khan Zhangir

Тәуке хан-хан Тәуке-khanTauke

Ә) Мәтінмен жұмыс.

Қазақ жерінде билік жүргізген хандар туралы әңгімелеңдер.Хандардың ең маңызды қандай ісін алдыңғы орынға шығарар едің? Не себепті?

Б) Картамен жұмыс.

Керей мен Жәнібек билеген кездегі Қазақ хандығының аумағын табыңдар. Қасым ханның тұсындағы Қазақ хандығының жерлерін көрсетіңдер. Салыстырып қорытынды жасаңдар.


Сергіту сәтінде «Қаражорға» билейді.



(Т, Д) 3-тапсырма –«Бізде бір ой бар...» әдісі:

а) Дәлелдеу.

-Қай ханға қатысты айтылғанын тап.

  • Жауды санымен емес, ақыл-айласымен жеңген.

  • Қой үстіне бозторғай жұмыртқалаған заман.

  • Туған жерім-тал бесігім.

ә) Ойлан.

- Қасым хан, Жәңгір хан, Тәуке хан замандарына лайықты сурет түрінде рәміз ойлап тап.

- Хандардың есіміне орай шумақ құрастыр.

Б) Жалғастыр.

-Мен өз ата-бабамды мақтан тұтамын. Себебі...

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

-Тақырыпқа сай сұрақтар құрастыр, сыныптастарыңнан жауап ал.

  • Сөздікті жазып алады.

















Билеп сергиді.


Сұрақтарға жауап береді.


Тапсырманы орындайды.

Дескриптор:

  • Сөздікті жаттап алады-1балл.

  • Қазақ жерінде билік жүргізген хандар туралы әңгімелейді-1балл.

  • -Хандардың ең маңызды ісін атайды, пікірін дәлелдейді-1балл.

- Керей мен Жәнібек билеген кезеңдегі Қазақ хандығының аумағын көрсетеді-1балл.

Қасым ханның тұсындағы Қазақ хандығының жерлерін көрсетеді-1балл.


Дескриптор:

- Ханға қатысты айтылған пікірді анықтайды-1балл.

-Хан замандарына лайықты сурет түрінде рәміз ойлап табады-2балл.

- «Мен өз ата-бабамды мақтан тұтамын. Себебі...» пікрін жалғап өз ойын айтады-2балл.



Оқулық,

дәптер

















Кері байланыс

5 мин

Кері байланысты «Шеринг» әдісі арқылы береді. Оқушылар шеңберге тұрып бүгінгі тақырыптан алған білімі туралы талдайды.

  • Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды.

Оқу тапсырмасы: мәтінді түсініп оқу.

Кері байланыс жасайды.

Оқу тапсырмасын жазып алады.

ҚБ қойылады.











Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
11.03.2024
279
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі