|
Сабақ 53 Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мәдениет, білім және ғылымның дамуы Мектеп: |
||||||||||||||
|
Күні: |
30.03. |
|||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы өнері |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.4.1.1 - «Мәдениет», «дала өркениеті», «материалдық мәдениет», «рухани мәдениет», «қолданбалы өнер», «мәдени мұра» түсініктерін қазақ халқының мәдени жетістіктерін сипаттауда қолдану 10.4.1.2 - қазақ халқының материалдық мәдениетінің негізгі жетістіктерін анықтау – Қазақстан территориясындағы тарихи-этнографиялық үрдістердің үздіксіздігін талдау |
|||||||||||||
|
Сабақмақсаттары |
Оқушылардың қазақ халқының материалдық мәдениетінің дамуы және әр кезеңде жалғасуын талдап оны қазіргі заманда насихаттау туралы жолдарын ұсыну. |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар
|
мәдениетті жан-жақты қырынан тани білуге көмектесу, қазақ халқының материаладық мәдениеті мұражайына саяхат жасата отырып, білімдерін еске түсіру арқылы дамыту, өз көзқарастарын қалыптастыруға көмектесу. |
|||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құндылықтар: - патриотизм - өз елі үшін мақтаныш |
|||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыстар |
Қазақ әдебиеті, өнер. |
|||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Оқушылар ғаламтордан өздеріне қажетті мәліметтерді тауып ала алады. |
|||||||||||||
|
Бастапқы білім |
6-20 Х ғасырдағы қазақ даласындағы жалпы әлеуметтік, экономикалық, саяси жағдайлар туралы біледі. |
|||||||||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Педагог әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Басы |
ММатериалдық мәдениетіміз сонау көшпелі дәуірден басталады. Арғы ата-бабаларымыз яғни сақ тайпаларының көшіп қонып мал шаруашылығымен айналысқанын білеміз. Киіз үй – материалдық мәдениеттің басты көрнісі. Әрбір отбасы киіз үйді өздері жасап отырды, арба үстіне жасалған киіз үйлерде болды. |
https://www.youtube.com/watch?v=Dkm6Z4k2kCI |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады |
Оқулық, презентация |
||||||||||
|
Ортасы |
Тапсырма №1. Кластер сызу. Қазақтың материалдық мәдениетіне не жатады.
Жаңа сөздермен танысу Күлпара – жел, су, суық өткізбес үшін басқа жамылатын киімнің түрі Сәукеле – қыз балалардың, ұзатылатын қыздың киетін бас киімі Қамқа тон – бай, мырзалар киген, әдемеліпі тігілген тон. Саптама - іші кигізбен қапталып тігілген ер адамдардың аяқ киімі Жақы – жылқы терісіне тігілген ерлер киімі. Шекпен - түйе жүнінен тоқылған жаздық сыртқы киім. Шекепеннен су да, жел де өтпейді. Тапсырма № 2. Кестені толтырыңыз
Тапсырма № 3. Қолданбалы өнер түрлері және олардың маңызын анықтаңыз
Тапсырма № 4. Топтық жұмыс
1 – топ Қазақ халқының баспанасы
«Мәдениетім-мақтанышым!» тақырыбына шағын эссе жазу
|
Ахметжанов Қ. С. Қазақтың дәстүрлі қару - жарағының
этнографиясы. А - 2006
|
||||||||||||
|
Соңы |
|
Рефлексия
|
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады |
Оқулық, презентация |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы өнері
Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы өнері
|
Сабақ 53 Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мәдениет, білім және ғылымның дамуы Мектеп: |
||||||||||||||
|
Күні: |
30.03. |
|||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы өнері |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.4.1.1 - «Мәдениет», «дала өркениеті», «материалдық мәдениет», «рухани мәдениет», «қолданбалы өнер», «мәдени мұра» түсініктерін қазақ халқының мәдени жетістіктерін сипаттауда қолдану 10.4.1.2 - қазақ халқының материалдық мәдениетінің негізгі жетістіктерін анықтау – Қазақстан территориясындағы тарихи-этнографиялық үрдістердің үздіксіздігін талдау |
|||||||||||||
|
Сабақмақсаттары |
Оқушылардың қазақ халқының материалдық мәдениетінің дамуы және әр кезеңде жалғасуын талдап оны қазіргі заманда насихаттау туралы жолдарын ұсыну. |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар
|
мәдениетті жан-жақты қырынан тани білуге көмектесу, қазақ халқының материаладық мәдениеті мұражайына саяхат жасата отырып, білімдерін еске түсіру арқылы дамыту, өз көзқарастарын қалыптастыруға көмектесу. |
|||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құндылықтар: - патриотизм - өз елі үшін мақтаныш |
|||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыстар |
Қазақ әдебиеті, өнер. |
|||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Оқушылар ғаламтордан өздеріне қажетті мәліметтерді тауып ала алады. |
|||||||||||||
|
Бастапқы білім |
6-20 Х ғасырдағы қазақ даласындағы жалпы әлеуметтік, экономикалық, саяси жағдайлар туралы біледі. |
|||||||||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Педагог әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Басы |
ММатериалдық мәдениетіміз сонау көшпелі дәуірден басталады. Арғы ата-бабаларымыз яғни сақ тайпаларының көшіп қонып мал шаруашылығымен айналысқанын білеміз. Киіз үй – материалдық мәдениеттің басты көрнісі. Әрбір отбасы киіз үйді өздері жасап отырды, арба үстіне жасалған киіз үйлерде болды. |
https://www.youtube.com/watch?v=Dkm6Z4k2kCI |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады |
Оқулық, презентация |
||||||||||
|
Ортасы |
Тапсырма №1. Кластер сызу. Қазақтың материалдық мәдениетіне не жатады.
Жаңа сөздермен танысу Күлпара – жел, су, суық өткізбес үшін басқа жамылатын киімнің түрі Сәукеле – қыз балалардың, ұзатылатын қыздың киетін бас киімі Қамқа тон – бай, мырзалар киген, әдемеліпі тігілген тон. Саптама - іші кигізбен қапталып тігілген ер адамдардың аяқ киімі Жақы – жылқы терісіне тігілген ерлер киімі. Шекпен - түйе жүнінен тоқылған жаздық сыртқы киім. Шекепеннен су да, жел де өтпейді. Тапсырма № 2. Кестені толтырыңыз
Тапсырма № 3. Қолданбалы өнер түрлері және олардың маңызын анықтаңыз
Тапсырма № 4. Топтық жұмыс
1 – топ Қазақ халқының баспанасы
«Мәдениетім-мақтанышым!» тақырыбына шағын эссе жазу
|
Ахметжанов Қ. С. Қазақтың дәстүрлі қару - жарағының
этнографиясы. А - 2006
|
||||||||||||
|
Соңы |
|
Рефлексия
|
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады |
Оқулық, презентация |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз















