|
Білім беру ұйымының атауы |
Абай ауылындағы орта мектебі |
||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сарсенова Динара Жумабековна |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
20.01.2025 ж. |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.3.1.3 Қазақ хандығы
дәуіріндегі тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси идеяларын
анықтау; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ хандығы дәуіріндегі тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси идеяларын анықтау;Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау. |
||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт |
Дәлел |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Қазақстандық патриотизм Құрмет Ынтымақтастық Академиялық шындық Ашықтық |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Сәлемдесу Сыныпты Қасым хан, Хақназар хан, Тәуке хан, Абылай хан топтарына бөлу Үй тапсырмасын Ой салу «Портреттер сөйлейді» Тарихи тұлғалардың портреттері ұсынылады.
Оқу мақсаты мен критерийлермен таныстырып өту |
Қағаз қиындыларындағы мәліметтер бойынша хандардың топтарына бөлінеді.
Тестке жауап береді
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Суреттерге қарай отырып бүкіл сыныптық талқылау арқылы тақырыпқа шығады |
ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады |
Мәліметтер жазылған қағаз қиындылары. Тақырып тық суреттер |
|||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Ақындар мен жыраулар, саясаткерлер мен батырлар, хандар мен билер бәрі де өздері өмір сүрген заманның объективті құбылыстарын тілге тиек, ойға өрнек етіп, даму тенденциясы шеңберінде қазақ халқының қоғамдық саяси, мәдени, сайып келгенде, философиялық ойлау жүйесінің құрылымын жасады. Ақын-жыраулар шығармаларын зерттеу бізге не үшін қажет? Тапсырма 1. XVI–XVII ғасырлардағы ауыз әдебиетінен қандай ақпарат алуға болады? Қазақтар көктем шыға, жайлауға көшеді. Қыс бойы сағынысқан ел көріседі. Тойлайды, думандатады, жастар сауық құрады. Қазақ даласын домбыра, қобыз, жетіген, сыбызғы әуендері баурайды. Ақындар, жыршылар, әншілер ән-күйлерімен халықтың көңілін көтеріп, серпілтеді. Ауыл қариялары жас балаларға шежіре, аңыз, ертегілер айтып, ата-баба тарихын жадына сіңіреді. Жыраулар батырлар ерлігі, хандар саясаты туралы жыр толғауларын халыққа паш етеді
Тапсырма 2. Елші» әдісі Мәтінді оқи отырып,Қазақ хандығы кезіндегі тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси ойдың дамуына қосқан үлесін анықтаңыз Қасым хан Хақназар хан Тәуке хан Абылай хан Тапсырма 3. «Үш жақты күнделік» әдісі Тарихи тұлғаларға ғалымдардың берген пікірлерін талдай отырып, кестені толтырыңыздар
Тапсырма 4. Монополия әдісі. Әр топтан 1 ойыншы шығып «Қазақ хандығы » дәуіріне қатысты жауап береді
|
Жалпы сыныптық талқылау. Дескриптор: - Ақпаратты қаншалықты сенімді дерек түріне жатқызуға болатынын анықтайды. Өз ойын екі сөйлеммен тұжырымдайды. -Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалайды.
Дескрипторы: Мәтін бойынша танысып, әр топтан бір елші шығып, топқа берілген тұлғаның ел басқару кезіндегі басты мақсаттарын анықтайды
Жұптар қадам бойынша талдау жасап, кестені толтырады. 1-қадам: ғалымдар пікір білдірген тұлғаны таңдайды 2-қадам: тарихи тұлғаның қоғам туралы көзқарасын анықтайды 3-қадам: Тарихи тұлға туралы жұптасып, өз ойларын жазады Кестені толтырады Дескриптор -Бұхар жырау,Төле би, Қазыбек би, Әйтеке билердің басты мақсаттарын анықтайды; -Өздері өмір сүрген уақытта қоғам дамуында қандай өзгерістерге қол жеткізгенін жазады, қорытынды ой түйіндейді.
Дескриптор:Берілген сұрақтарға дұрыс әрі нақты жауап береді.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Екі жұлдыз,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Әр тапсырмаға оқушылар бағалау парақтарына бағалап отырады. |
Ақпарат тық материал дар
таратпа материалдар
Ауыз әдебиеті өкілдері суреттері
Үлестірмелі қағаздар
|
|||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Шындық және жалған.
Үйге тапсырма
|
Оқушылар тақырыпты қорытындылау Дескриптор: Таңдап алынған ұяшық сұрағына жауап береді
|
«Ең үздік жауап» |
Электронды ойын
|
|||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
«Қазақ үй »әдісі
|
Тақырып бойынша қандай ойда екенін жазып қазақ үйге жабыстырады.
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы
|
Білім беру ұйымының атауы |
Абай ауылындағы орта мектебі |
||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сарсенова Динара Жумабековна |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
20.01.2025 ж. |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.3.1.3 Қазақ хандығы
дәуіріндегі тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси идеяларын
анықтау; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ хандығы дәуіріндегі тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси идеяларын анықтау;Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау. |
||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт |
Дәлел |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Қазақстандық патриотизм Құрмет Ынтымақтастық Академиялық шындық Ашықтық |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Сәлемдесу Сыныпты Қасым хан, Хақназар хан, Тәуке хан, Абылай хан топтарына бөлу Үй тапсырмасын Ой салу «Портреттер сөйлейді» Тарихи тұлғалардың портреттері ұсынылады.
Оқу мақсаты мен критерийлермен таныстырып өту |
Қағаз қиындыларындағы мәліметтер бойынша хандардың топтарына бөлінеді.
Тестке жауап береді
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Суреттерге қарай отырып бүкіл сыныптық талқылау арқылы тақырыпқа шығады |
ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады |
Мәліметтер жазылған қағаз қиындылары. Тақырып тық суреттер |
|||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Ақындар мен жыраулар, саясаткерлер мен батырлар, хандар мен билер бәрі де өздері өмір сүрген заманның объективті құбылыстарын тілге тиек, ойға өрнек етіп, даму тенденциясы шеңберінде қазақ халқының қоғамдық саяси, мәдени, сайып келгенде, философиялық ойлау жүйесінің құрылымын жасады. Ақын-жыраулар шығармаларын зерттеу бізге не үшін қажет? Тапсырма 1. XVI–XVII ғасырлардағы ауыз әдебиетінен қандай ақпарат алуға болады? Қазақтар көктем шыға, жайлауға көшеді. Қыс бойы сағынысқан ел көріседі. Тойлайды, думандатады, жастар сауық құрады. Қазақ даласын домбыра, қобыз, жетіген, сыбызғы әуендері баурайды. Ақындар, жыршылар, әншілер ән-күйлерімен халықтың көңілін көтеріп, серпілтеді. Ауыл қариялары жас балаларға шежіре, аңыз, ертегілер айтып, ата-баба тарихын жадына сіңіреді. Жыраулар батырлар ерлігі, хандар саясаты туралы жыр толғауларын халыққа паш етеді
Тапсырма 2. Елші» әдісі Мәтінді оқи отырып,Қазақ хандығы кезіндегі тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси ойдың дамуына қосқан үлесін анықтаңыз Қасым хан Хақназар хан Тәуке хан Абылай хан Тапсырма 3. «Үш жақты күнделік» әдісі Тарихи тұлғаларға ғалымдардың берген пікірлерін талдай отырып, кестені толтырыңыздар
Тапсырма 4. Монополия әдісі. Әр топтан 1 ойыншы шығып «Қазақ хандығы » дәуіріне қатысты жауап береді
|
Жалпы сыныптық талқылау. Дескриптор: - Ақпаратты қаншалықты сенімді дерек түріне жатқызуға болатынын анықтайды. Өз ойын екі сөйлеммен тұжырымдайды. -Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалайды.
Дескрипторы: Мәтін бойынша танысып, әр топтан бір елші шығып, топқа берілген тұлғаның ел басқару кезіндегі басты мақсаттарын анықтайды
Жұптар қадам бойынша талдау жасап, кестені толтырады. 1-қадам: ғалымдар пікір білдірген тұлғаны таңдайды 2-қадам: тарихи тұлғаның қоғам туралы көзқарасын анықтайды 3-қадам: Тарихи тұлға туралы жұптасып, өз ойларын жазады Кестені толтырады Дескриптор -Бұхар жырау,Төле би, Қазыбек би, Әйтеке билердің басты мақсаттарын анықтайды; -Өздері өмір сүрген уақытта қоғам дамуында қандай өзгерістерге қол жеткізгенін жазады, қорытынды ой түйіндейді.
Дескриптор:Берілген сұрақтарға дұрыс әрі нақты жауап береді.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Екі жұлдыз,бір ұсыныс» Өзін-өзі бағалау
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Әр тапсырмаға оқушылар бағалау парақтарына бағалап отырады. |
Ақпарат тық материал дар
таратпа материалдар
Ауыз әдебиеті өкілдері суреттері
Үлестірмелі қағаздар
|
|||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Шындық және жалған.
Үйге тапсырма
|
Оқушылар тақырыпты қорытындылау Дескриптор: Таңдап алынған ұяшық сұрағына жауап береді
|
«Ең үздік жауап» |
Электронды ойын
|
|||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
«Қазақ үй »әдісі
|
Тақырып бойынша қандай ойда екенін жазып қазақ үйге жабыстырады.
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













