Тақырып бойынша 15 материал табылды

Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы. қмж

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы тақырыбында сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:

Білім беру ұйымының атауы

Әл-Фараби атындағы №201 мектеп-лицей

Бөлім:

Қоғамдық-саяси ойдың дамуы

Педагогтің аты-жөні

Айғалиев Ербол

Күні:

21.01.2025 ж.

Сынып:11 «Б»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.3.1.3 Қазақ хандығы дәуіріндегі тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси идеяларын анықтау;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау

Сабақтың мақсаты

Қазақ хандығы дәуіріндегі тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси идеяларын түсінеді;
Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін түсінеді.

Құндылықтарды дарыту

Тәуелсіздік және Отаншылдық

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі

5 минут

Өткен тақырыптан сұрақтар қою
1) Қоғамдық құрылыс мәселесімен айналысқан белгілі сақ ғұламасы (Анахарсис)

2) Ел басқару жүйесінде бірқатар реформалар жүргізіп, ғұн мемлекетін бір орталыққа біріктірген тұлға (Мөде)

3) Ежелгі түркі жазба ескерткішінің ғажайып үлгісі (Күлтегін жазуы)

4) Уақытты қадірлеуге шақырып, ұрпағына өлмес күйлерін қалдырған ортағасырлық ұлы ойшыл, жырау, қобызшы (Қорқыт ата)

5) Өзінің «Құтты білік» дастанында өмірдегі ең өзекті мәселелерді көтерген
(Ж. Баласағұни)


Сұрақ қою арқылы жаңа сабақ тақырыбын ашып алу.
1.Тарихи қайраткерлер деп кімдерді айтамыз?
2.Хандар мен билердің атқаратын қызметі қандай?
3.Тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси ойлары қоғамның көзқарастарын білдіреді ме?

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


слайд

Жаңа сабақ
16 минут










5 минут













10 минут















4 минут


1)Мәтінмен жұмыс.
1) Қазақ хандарының қоғамдық-саяси көзқарастары
2) Қазақ билері және олардың қоғамдық-саяси көзқарасы

3) Қазақ ақын, жырауларының Қазақ хандығының қоғамдық-саяси өміріне көзқарасы.


1-тапсырма. Ақпараттың ақиқат не жалған екенін анықта

Ақпарат

Иә

Жоқ

1)Тарихшы-ғұлама, мемлекет қайраткері Мұхаммед Хайдар Дулатидің (1499 – 1551 жж.) «Тарих-и-Рашиди» еңбегі – сол заманның саяси тарихи өмірін сипаттаған жазба

+


2)Абылай ханның саяси қызметі бір орталықтан басқарылатын, әрі тәуелсіз мемлекет құруға бағытталды.

+


3)«Жеті жарғыны» жасауға Тәуке ханның әкесі Жәңгір хан атсалысты.


+

4)Қасым хан қарамағында 160 мыңға жуық жауынгер болды. Ал жасақ жинағанда жағдайда әскерінің саны 300 мыңға жеткен.

+


5)Я.П.Гавердовский Тәукені: «Оған дейін де, одан кейін де далада дәл сондай билік болған емес», - деп жоғары бағалайды.


+


2-тапсырма. Кесте толтыру.

Хандар мен билер

Қазақ хандығына сіңірген еңбегін бағалайды

1)


2)


3)


4)


5)



3-тапсырма. Сөзжұмбақ шешу

Shape1

1



Shape9 Shape8 Shape7 Shape6 Shape5 Shape4 Shape3 Shape2

2

К

Е

Б

Ы

З

Қ

А


Shape19 Shape18 Shape14 Shape12 Shape16 Shape13 Shape15 Shape17 Shape11 Shape10

3

Р

Ы

Й

А

Қ

Л

І

Ә

Б



Shape20

Ы



Shape26 Shape25 Shape27 Shape22 Shape24 Shape23 Shape21

4

Е

Т

Ө

А

Л

Й




Shape29 Shape32 Shape31 Shape30 Shape33 Shape28

5

Е

К

Е

Т

Ә





1)1771 жылы бүкіл үш жүздің ханы болып сайланды.
2)Әнет бабаның шәкірті, орта жүз биі.
3) «Жайық өзені қашан сарқылып, арнасы кеуіп қалғанша қазақтар оның бойынан кетпейді», - деп ашық айтқан хан.
4) «Досыңа өтірік айтпа – сенімің кетер, дұшпаныңа сырыңды айтпа – түбіңе жетер» деген қанатты сөз қалдырған би.
5)Ол тапқыр, шешендік өнер жастайынан бойына дарыған, кіші жүздің атақты биі.

Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды

Өз ойларын білдіреді






Дескриптор:

Берілген ақпараттың ақиқат не жалған екенін анықтайды.




Дескриптор:
-Қазақ хандығы дәуіріндегі хандар мен билерді анықтайды
-Хандар мен билердің Қазақ хандығына сіңірген еңбегін бағалайды






Дескриптор:

Берілген ұяшықтардағы хандар мен билер есімін анықтайды


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



ҚБ «Өзін-өзі бағалау»




5 балл














5 балл










5 балл




балл

баға

13-15

5

10-12

4

6-9

3




Оқулық


Үлестірмелі қағаздар










ҚБ парағы

Қорытынды
5 минут

Кері байланыс

-нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект


Үй тапсырмасы

Зерттеу жұмысы






























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.01.2025
302
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі