Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
Қазақ хандығы - Орталық
Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет
|
Жамбыл политехникалық
жоғары колледжі
|
Күні:
|
Оқытушының
аты-жөні: Нұралиева Асия
Тоқбергенқызы
|
Топ:
1ОРТ-20-5
|
Қатысқандар:15
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Қазақ хандығы: мемлекеттің саяси
институттары
|
Оқу
мақсаты
|
10.3.1.2 -Қазақстанда
мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін
түсіндіру;
10.3.3.2 -Қазақ хандығының
құрылуын Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі
ретінде тұжырымдау;
10.3.3.3-мемлекет
құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақ хандығының саяси
институттарының ерекшеліктерін зерттеу
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
студенттер:Қазақстанда мемлекеттіліктің
қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
Көпшілігі:Қазақ хандығының құрылуын
Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі ретінде
тұжырымдау; алғышарттарын талдау
Кейбірі:мемлекет құрылысындағы
сабақтастықты анықтай отырып, Қазақ хандығының саяси
институттарының ерекшеліктерін зерттеу
|
Бағалау критерийі
|
мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып,
Қазақ хандығының саяси институттарының ерекшеліктерін сипаттау
|
Тілдік
мақсаттар
|
Тілдік
дағдылар:Оқылым,айтылым, жазылым, тыңдалым
|
|
Пәндік лексика
мен
терминалогия:. Мемлекеттілік,этноәлеуметтік,
этноаумақтық,жүз, билік
|
Құндылықтарға баулу
|
Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау
|
Пәнаралық
байланыс
|
Дүниежүзі
тарихы,география
|
Алдыңғы
білім
|
Ақ Орда - Қазақ хандығының
негізі
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
10-мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі:Сәлемдесу. (түгелдеу,
аудиторияның тазалығы )
Үй
тапсырмасы:сұрақ-
жауап
1.Қазақ хандығының құрылуына
құрылу себептері?
2.Ақ Орда - Қазақ хандығының
негізі бола алды ма?
3.Әбілхайыр хандығының
мемлекеттік аумағы
4.Моғолстан мемлекетінің
аумағы
5.Жәнібек пен Керейдің
Жетісуға көшуі сұрақтары төңірегінде
талқылау;
Картамен
жұмыс:Картадан Ақ Орда, Көк Орда,
Сырдария бойындағы қалалар аумағы (Түркістан),Әбілхайыр
хандығы,Мғолстан мен Темір мемлекетін
көрсетіңдер
Қызығушылықты
ояту
( Студенттерге жаңа тақырып
бойынша визуалды білімді қалыптастыру
мақсатында хандық билік туралы
бейнематериал көрсетіледі.(Студенттер сабақтың
тақырыбымен, оқу мақсатымен танысады)
|
Қазақ хандығының
шежіресі: http://550kazakhan.kz/?lang=ru
Қазақстан тарихы (көне
заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 1-том. – Алматы:
«Атамұра», 2010 ж.
|
Сабақтың ортасы
15 мин
10 мин
|
Мәтінмен
жұмыс.
Қазақ хандығының саяси
институттары
|
Хан
|
Билер
|
Халық
|
Ерекшеліктері
|
Ерекшеліктері
|
Ерекшеліктері
|
|
|
|
Дескриптор
Білім алушы :
- Хан билігінің ерекшеліктерін
жазады;
- Билер билігінің ерекшеліктерін
жазады;
- Халық билігінің ерекшеліктерін
жазады
Саралау.«Диалог және қолдау
көрсету»
«Жұлдызды
сағат» ойыны студенттердің тарихи
ойлау қаблетің дамыту үшін
«Жұлдызды сағат» ойынында
мынандай шарттар қойдым:
1.Даталар
сыры.
2.Тұлғалар
3.Оқиғаны
анықта
4.................деген
екен
5.
Мәре
С
4
3
2
1
ұрақ оқылады,жауабы дұрыс болса жұлдызша алады,ең көп жұлдызша
жинаған студент ойын жеңімпазы болады.
|
Интербелсенді
тақта
Оқулықпен
жұмыс
|
Сабақтың соңы
5
мин
Сабаққа қатысқан студенттерді
бағалау
Үйге тапсырма
беру:
Қазақстан тарихы 37-38 тақырып
оқу кітаппен жұмыс. «Биліктің қасиеттілігі» туралы пікір
жазу
|
Топтастыру
стратегиясы:
Хан сайланғаннан кейін өзіне
жүктелген міндеттеріне орай қандай құқықтарды
пайдаланады
Ханның
құқықтары
|
Стикерлер
Маркерлер
|