Түркістан облысы
Мақтарал ауданы
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ы.Алтынсарин атындағы №26 жалпы орта мектебі |
|||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||
|
Бөлім: |
Қазақ хандығы — Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мусирова Гүлшар Талиповна |
|||||||||||
|
Күні: |
08.02.2024 |
|||||||||||
|
Сынып: 10А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ хандығы: мемлекеттің саяси институттары |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.3.3.2 -Қазақ хандығының құрылуын Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі ретінде тұжырымдау; 10.3.3.3-мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақ хандығының саяси институттарының ерекшеліктерін зерттеу |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1.Қазақ хандығының құрылуын Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі ретінде тұжырымдайды. 2. Мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақ хандығының саяси институттарының ерекшеліктерін зерттейді. |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Ұйымдастыру 8 минут
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру |
Сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру және жақсы көңіл-күй сыйлау. Топтастыру. Мозайка әдісі. Ой қозғау.
1.Суреттерде не
көріп отырсыздар? Болжамдарын негіздейді. Суреттерді сөйлетейік. Суреттерді сөйлету арқылы сабақ тақырыбы,оқу мақсаты мен бағалау критерийлері ашылады. Үй тапсырмасын сұрау, ойды қорыту мақсатында ой қорыту тапсырмалары ұсынылады. Неліктен Қазақ хандығы Орталық Азиядағы тұңғыш ұлттық мемлекет болып есептеледі? 1.Түсіндіріңіз, неге Әбілқайыр ханның қол астындағы қазақ рулары Керей мен Жәнібек сұлтандарды жақтады? 2.Неліктен Керей мен Жәнібек сұлтандар Жетісу жеріне қоныс аударды деп ойлайсыз? 3.Болжаңыз, неге Керей мен Жәнібек сұлтандардың келуіне Моғолстан ханы Есен-бұға қарсы болмаған? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Карталар суреттеріне қарай отырып бүкіл сыныптық талқылау арқылы тақырыпқа шығады. Оқушылар тест тапсырмасын орныдайды |
ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады 1 мен 4 дұрыс жауап -1 балл; 4 пен 8 дұрыс жауап -2 балл; 8 бен 10 дұрыс жауап арасы -3 балл.
|
Тақырыптық суреттер, тест тапсырмалары |
||||||||
|
Жаңа білім 15 минут
|
ІІ Зерттеу және талдау.1-тапсырма Мәтінмен жұмыс. «Джигсо» әдісі. Мақсаты: Топпен жұмыс жасай отырып, қазақ хандығының саяси институттарының ерекшеліктерін түсіндіріп, постер қорғайды. 1. Хан және оның міндеттері мен құқығы Сұлтандардың басқарудағы орны 2. Қазақ қоғамындағы билер мен батырлардың рөлі мен орны. 3. Билік үштігі. «Хан-билер-халық». 2-тапсырма.Өз біліміңді тексер. Жеке жұмыс. 1.Қазақ хандығындағы саяси билік қандай әлеуметтік топқа тиесілі болды? 2. Хан билігі неліктен қасиетті болды? 3. Қарапайым халық билікке қалай қатыса алатын еді 4. Хандар неліктен халыққа құрметпен қарады? 5. Аға және кіші хандардың билігі қалай жүрді? 6. Мемлекеттің құрылыс сабақтастығы қандай болды? 7. Қарапайым халық ханға қандай құрмет көрсетті?
|
1-тапсырма Дескриптор: 1)Оқушылар мәтінмен танысады. 2)Номерлер бойынша бөлінеді 1-топ хан және оның міндеттері мен құқығын анықтайды; 1-топ сұлтандардың басқарудағы орның айтады; 2-топ билер мене батырлардың билігін түсіндіреді; 3-топ билік үштігін түсіндіреді.
2-тапсырма 1.Қазақ хандығындағы саяси билік қандай әлеуметтік топқа тиесілі болғанын анықтайды; 2. Хан билігі неліктен қасиетті болғанын анықтайды; 3. Қарапайым халық билікке қалай қатыса алатынын айтады; 4. Хандар неліктен халыққа құрметпен қарағанын айтады; 5. Аға және кіші хандардың билігі қалай жүргенін анықтайды; 6. Мемлекеттің құрылыс сабақтастығы қандай болғандығын айтады; 7. Қарапайым халық ханға қандай құрмет көрсеткенін айтады. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады 1-топ хан және оның міндеттері мен құқығын анықтайды-1 балл; Нақты дәлел келтіреді-1балл. 1-топ сұлтандардың басқарудағы орның айтады-1 балл; Нақты дәлел келтіреді-1балл. 2-топ билер мене батырлардың билігін түсіндіреді-1балл; Нақты дәлел келтіреді-1балл 3-топ билік үштігін түсіндіреді-1балл; Нақты дәлел келтіреді-1балл. Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады 1.Қазақ хандығындағы саяси билік қандай әлеуметтік топқа тиесілі болғанын анықтайды-1балл; 2. Хан билігі неліктен қасиетті болғанын анықтайды-1балл; 3. Қарапайым халық билікке қалай қатыса алатынын айтады-1балл; 4. Хандар неліктен халыққа құрметпен қарағанын айтады-1балл; 5. Аға және кіші хандардың билігі қалай жүргенін анықтайды-1балл; 6. Мемлекеттің құрылыс сабақтастығы қандай болғандығын айтады-1балл; 7. Қарапайым халық ханға қандай құрмет көрсеткенін айтады-1балл. «Екі жұлдық,бір ұсыныс» |
А4, конспект Видеоролик сілтемесі https://www.youtube.com/watch?v=0BEaYqYMTtY
ҚБ парағы |
||||||||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау.
Интерпретация Мәтінмен жұмыс. "ПОПС формуласы". Бірінші сөйлем: "Менің ойымша....." Екінші сөйлем: "Себебі, мен оны былай түсіндіремін..." Үшінші сөйлем: "Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...." Соңғы сөйлем: "Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...." Үйге тапсырма: 1.Бес саусақ әдісі. Қазақ қоғамындағы саяси институттардың 3 артықшылғына дәлел келтірініз; Қазақ қоғамындағы саяси институттардың 2 кемшілігіне дәлел келтіріңіз. 2. «Қазақ хандығының құрылуы Орта Азия тарихына үлкен өзгерістер әкелді ме? тақырыбында дереккөздерді және өз біліміңді пайдалана отырып, берілген тақырыпқа 100-200 сөзден құралған эссе жазыңыз. |
https://quizizz.com/join?gc=152045 сілтемесімен тест тапсырмасын орындайды. Оқушылар тақырыпты қорытындылау үшін "ПОПС формуласы" әдісімен жауап береді. |
Баллдық шкаламен бағаланады. «Ең үздік жауап» |
Интерактивті тақта Ақпараттық карточка
|
||||||||
|
Кері байланыс |
Телефонда «СМС» арқылы оқушылар «ҚҚҚ» әдісімен кері байланыс жасайды.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады.
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Телефон СМС
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ хандығы:мемлекеттің сасяси институттары
Қазақ хандығы:мемлекеттің сасяси институттары
Түркістан облысы
Мақтарал ауданы
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ы.Алтынсарин атындағы №26 жалпы орта мектебі |
|||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||
|
Бөлім: |
Қазақ хандығы — Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мусирова Гүлшар Талиповна |
|||||||||||
|
Күні: |
08.02.2024 |
|||||||||||
|
Сынып: 10А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ хандығы: мемлекеттің саяси институттары |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.3.3.2 -Қазақ хандығының құрылуын Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі ретінде тұжырымдау; 10.3.3.3-мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақ хандығының саяси институттарының ерекшеліктерін зерттеу |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1.Қазақ хандығының құрылуын Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі ретінде тұжырымдайды. 2. Мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақ хандығының саяси институттарының ерекшеліктерін зерттейді. |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Ұйымдастыру 8 минут
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру |
Сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру және жақсы көңіл-күй сыйлау. Топтастыру. Мозайка әдісі. Ой қозғау.
1.Суреттерде не
көріп отырсыздар? Болжамдарын негіздейді. Суреттерді сөйлетейік. Суреттерді сөйлету арқылы сабақ тақырыбы,оқу мақсаты мен бағалау критерийлері ашылады. Үй тапсырмасын сұрау, ойды қорыту мақсатында ой қорыту тапсырмалары ұсынылады. Неліктен Қазақ хандығы Орталық Азиядағы тұңғыш ұлттық мемлекет болып есептеледі? 1.Түсіндіріңіз, неге Әбілқайыр ханның қол астындағы қазақ рулары Керей мен Жәнібек сұлтандарды жақтады? 2.Неліктен Керей мен Жәнібек сұлтандар Жетісу жеріне қоныс аударды деп ойлайсыз? 3.Болжаңыз, неге Керей мен Жәнібек сұлтандардың келуіне Моғолстан ханы Есен-бұға қарсы болмаған? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Карталар суреттеріне қарай отырып бүкіл сыныптық талқылау арқылы тақырыпқа шығады. Оқушылар тест тапсырмасын орныдайды |
ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады 1 мен 4 дұрыс жауап -1 балл; 4 пен 8 дұрыс жауап -2 балл; 8 бен 10 дұрыс жауап арасы -3 балл.
|
Тақырыптық суреттер, тест тапсырмалары |
||||||||
|
Жаңа білім 15 минут
|
ІІ Зерттеу және талдау.1-тапсырма Мәтінмен жұмыс. «Джигсо» әдісі. Мақсаты: Топпен жұмыс жасай отырып, қазақ хандығының саяси институттарының ерекшеліктерін түсіндіріп, постер қорғайды. 1. Хан және оның міндеттері мен құқығы Сұлтандардың басқарудағы орны 2. Қазақ қоғамындағы билер мен батырлардың рөлі мен орны. 3. Билік үштігі. «Хан-билер-халық». 2-тапсырма.Өз біліміңді тексер. Жеке жұмыс. 1.Қазақ хандығындағы саяси билік қандай әлеуметтік топқа тиесілі болды? 2. Хан билігі неліктен қасиетті болды? 3. Қарапайым халық билікке қалай қатыса алатын еді 4. Хандар неліктен халыққа құрметпен қарады? 5. Аға және кіші хандардың билігі қалай жүрді? 6. Мемлекеттің құрылыс сабақтастығы қандай болды? 7. Қарапайым халық ханға қандай құрмет көрсетті?
|
1-тапсырма Дескриптор: 1)Оқушылар мәтінмен танысады. 2)Номерлер бойынша бөлінеді 1-топ хан және оның міндеттері мен құқығын анықтайды; 1-топ сұлтандардың басқарудағы орның айтады; 2-топ билер мене батырлардың билігін түсіндіреді; 3-топ билік үштігін түсіндіреді.
2-тапсырма 1.Қазақ хандығындағы саяси билік қандай әлеуметтік топқа тиесілі болғанын анықтайды; 2. Хан билігі неліктен қасиетті болғанын анықтайды; 3. Қарапайым халық билікке қалай қатыса алатынын айтады; 4. Хандар неліктен халыққа құрметпен қарағанын айтады; 5. Аға және кіші хандардың билігі қалай жүргенін анықтайды; 6. Мемлекеттің құрылыс сабақтастығы қандай болғандығын айтады; 7. Қарапайым халық ханға қандай құрмет көрсеткенін айтады. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады 1-топ хан және оның міндеттері мен құқығын анықтайды-1 балл; Нақты дәлел келтіреді-1балл. 1-топ сұлтандардың басқарудағы орның айтады-1 балл; Нақты дәлел келтіреді-1балл. 2-топ билер мене батырлардың билігін түсіндіреді-1балл; Нақты дәлел келтіреді-1балл 3-топ билік үштігін түсіндіреді-1балл; Нақты дәлел келтіреді-1балл. Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады 1.Қазақ хандығындағы саяси билік қандай әлеуметтік топқа тиесілі болғанын анықтайды-1балл; 2. Хан билігі неліктен қасиетті болғанын анықтайды-1балл; 3. Қарапайым халық билікке қалай қатыса алатынын айтады-1балл; 4. Хандар неліктен халыққа құрметпен қарағанын айтады-1балл; 5. Аға және кіші хандардың билігі қалай жүргенін анықтайды-1балл; 6. Мемлекеттің құрылыс сабақтастығы қандай болғандығын айтады-1балл; 7. Қарапайым халық ханға қандай құрмет көрсеткенін айтады-1балл. «Екі жұлдық,бір ұсыныс» |
А4, конспект Видеоролик сілтемесі https://www.youtube.com/watch?v=0BEaYqYMTtY
ҚБ парағы |
||||||||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау.
Интерпретация Мәтінмен жұмыс. "ПОПС формуласы". Бірінші сөйлем: "Менің ойымша....." Екінші сөйлем: "Себебі, мен оны былай түсіндіремін..." Үшінші сөйлем: "Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...." Соңғы сөйлем: "Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...." Үйге тапсырма: 1.Бес саусақ әдісі. Қазақ қоғамындағы саяси институттардың 3 артықшылғына дәлел келтірініз; Қазақ қоғамындағы саяси институттардың 2 кемшілігіне дәлел келтіріңіз. 2. «Қазақ хандығының құрылуы Орта Азия тарихына үлкен өзгерістер әкелді ме? тақырыбында дереккөздерді және өз біліміңді пайдалана отырып, берілген тақырыпқа 100-200 сөзден құралған эссе жазыңыз. |
https://quizizz.com/join?gc=152045 сілтемесімен тест тапсырмасын орындайды. Оқушылар тақырыпты қорытындылау үшін "ПОПС формуласы" әдісімен жауап береді. |
Баллдық шкаламен бағаланады. «Ең үздік жауап» |
Интерактивті тақта Ақпараттық карточка
|
||||||||
|
Кері байланыс |
Телефонда «СМС» арқылы оқушылар «ҚҚҚ» әдісімен кері байланыс жасайды.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады.
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Телефон СМС
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз
















