«Сейдахмет Бердіқұлов атындағы орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Қазақ хандығының құрылуы. Зерттеу сұрағы: Неліктен Қазақ хандығы Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет деп саналады?
|
Бөлім: |
Біртұтас қазақ мемлекетінің құрылуы |
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Калыбаева Э.А. |
|
Күні: |
13.03.2024 ж. |
|
Сынып: 6в |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ хандығының құрылуы. Зерттеу сұрағы: Неліктен Қазақ хандығы Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет деп саналады? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.9 Қазақ хандығы құрылуының тарихи маңызын анықтау; 6.2.3.4 М.Х.Дулатидің «Тарихи-Рашиди» еңбегінің маңыздылығын түсіндіру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Қазақ хандығы құрылуының тарихи маңызын анықтайды М.Х.Дулатидің «Тарихи-Рашиди» еңбегінің маңыздылығын түсіндіреді |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі / Уақыты
|
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 минут 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Өткен тақырыпты еске түсіру үшін «Менен сұрақ, сізден жауап» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. Оқыту түрі: Жеке жұмыс Тапсырма. Өткен тақырып бойынша берілген сұрақтарға жауап беріңіздер.
ЕББҚ бар оқушының өткен тақырыпты есіне түсіріп, сыныптасынан қолдау көреді және қарым-қатынасқа түсуі артады. Ал өзі оқушы ретінде өзіндік бағалауы жоғарылайды. |
Мұғаліммен амандасады. Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап бере отырып білімдерін тексереді.
|
Мадақтау Үй жұмысын бағалау арқылы оқушылардың өткен сабақ бойынша оқу мақсатына қол жеткізуіне мониторинг жүргізіп, кері байланыс беріледі. |
Оқулық Карта |
|||||||||||||
|
2 минут 4 минут Сабақтың ортасы 15 минут
7 мин |
Суреттер арқылы жаңа тақырыпқа шығу. Жаңа сабақтың тақырыбын таныстыру. Мақсатын, бағалау критерийін оқушыларға болжату. Дағды: сабаққа мақсат қою дағдысы, бағалау критерийлерін шығару дағдысы қалыптасады
«Қазақ хандығының құрылуы» жайлы бейнематериал көрсету. «Түртіп алу» әдісі арқылы оқушыларға дәптеріне талқылау сұрақтарының жаубын жазғызу. 1. 1457 жылы қандай оқиға болды? 2. Керей мен Жәнібекке Моғолстанның қай билеушісі жер берді? 3. Қазақ хандығы қай жылы және қай жерде құрылды? 4. Әбілқайыр хан қай жылы қайтыс болды? 5. Қазақ хандығы тұсында қандай қалалар үшін талас-тартыс басталды?
1- тапсырма. Әдісі: «Картамен жұмыс» 1-топ. Нұсқаулық: 1. Қазақ хандығының құрылуына себеп болған 3 мемлекетті картаға түсіреді 2. Қазақ хандығының алғашқы кездегі орналасқан аумақтарын анықтайды
Әдісі: «Тұлғалар сөйлейді» Нұсқаулық: Берілген суреттердегі тұлғаларды қолданып Қазақ хандығы құрылуының барысын сипаттайды. Керей хан, Жәнібек хан, Әбілқайыр хан, Есен Бұға хан, Мұхаммед Хайдар Дулати Әдісі: «Концептуалды кесте» Нұсқаулық: Қазақ хандығы құрылуының тарихи маңызын сипаттайды . Дағды: оқылым арқылы түсініп оқу дағдысы, шешім қабылдау, сыни тұрғысынан ойлау дағдысы дамиды.
ЕББҚ бар оқушылар барлық жұптың мүшелерімен бірігіп, өзара оқу арқылы білімін толықтырады, жұптағы оқушылардың көмегімен жұмыстарын қорғауға қатысады. Құндылық- Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы
Әдісі: «Интеллект карта» 2-тапсырма. Нұсқаулық: Қазақ хандығының құрылуы туралы Мұхаммед Хайдар Дулатидің «Тарих-и Рашиди» еңбегін талдаңыз. Деректі талдауға нұсқаулықтар: - Деректің түрін нақтылайды. - Деректің жазылған уақытын анықтайды. -Деректің авторын атайды. - Деректің негізгі мазмұнын сипаттайды Талқылау сұрақтары:
Дағды: Бірін-бірі тыңдай білу, шешім қабылдау, бір-бірімен байланысқа түсу, талдау, болжай алу, алған ақпаратты жүйелеу дағдысы қалыптасады.
ЕББҚ бар оқушы бұл тапсырмада ең бірінші тапсырманы орындаған сыныптасынан қолдау көмек алып, тапсырманы бірге орындайды. Мақсатқа оралу. М.Х. Дулати «Тарихи Рашиди» еңбегінің тарихи құндылығын айту. |
Сабақ мақсатын өздері болжап айтады, мұғалімнің көмегімен толықтырады, бағалау критерийімен танысады. Мәліметтерді есте сақтайды, ойын арқылы сұрақтарға жауап береді. Оқушылар Қазақ хандығының құрылуының алғышарттары мен себептерін түсіндіреді Оқулықтағы ақпаратқа сүйене отырып, қазақ хандығының құрылуының тарихи маңызын салалар бойынша анықтайды. Оқушылар деректі талдап еңбектің маңыздылығын түсіндіреді Қалған жұптар айтылмаған мәліметті ғана толықтырады.
|
Бағалау критерийі: -Қазақ хандығының құрылуының алғышарттарын біледі. - М.Х.Дулатидің «Тарихи-Рашиди» еңбегінің тарихи құндылығын түсінеді. -Қазақ хандығы құрылуына себепші болған мемлекеттерді картадан анықтайды; - Қазақ хандығы құрылуының барысын тұлғалар арқылы сипаттайды; -Қазақ хандығы құрылуының тарихи маңызын анықтайды. Түрі- Топ аралық бағалау
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Калыбаева Эльмира АбдикеримкызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Қазақ хандығының құрылуы
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Қазақ хандығының құрылуыМатериал туралы қысқаша түсінік
Қазақ хандығының қалыптасуы, топтық, жұптық, жеке тапсырмаларымен
Материалдың қысқаша нұсқасы «Сейдахмет Бердіқұлов атындағы орта мектебі» КММ Қысқа мерзімді жоспар Сабақтың тақырыбы: Қазақ хандығының құрылуы. Зерттеу сұрағы: Неліктен Қазақ хандығы Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет деп саналады?
Сабақтың барысы: |














