|
Пәні: География Бөлім: Кіріспе |
№58жалпы орта мектеп |
||||||||||||
|
Күні: 20.09.17ж |
Мұғалім:Касимова Сауле Айдановна |
||||||||||||
|
Сынып: 8 «в» |
Қатысушылар саны:____ |
Қатыспағандар:_____ |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақ жері туралы ерте кездегі географиялық мағлұматтар |
|
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:
|
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тыңдалым: Әртүрлі географиялық карталарды пайдаланып сипаттайды Айтылым:Жаңа сабақ бойынша айтады. Жазылым: Дәптермен картамен жұмыс жасайды. Оқылым: Мәтінді оқиды талқылайды жән есеп шығарады. Пәндік лексика және терминология: «Диуани лұғат ат-түрік», «Батысқа саяхат естелігі», «Тарих», «География», «Географиялық жетекші», «Манақиб әл- атрак». |
||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Сағаттық белдеулерді анықтауды үйрену Қазақ жерінің ерте кездегі географиялық зерттелуі туралы біледі. |
||||||||||||
|
|
|||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақ кезіндегі жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақ басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу Оқушыларды түгелдеу Топқа бөлу: «Сыңарымды тап» әдісі бойынша төрт топқа топтастырдым. |
Стикер, плакат |
|||||||||||
|
Сабақ ортасы |
Жаңа сабақ «Түрткі,сынақтан өткізу,қайта бағыттау» сұрақтары (5 минут) Қазақ жері қай кезден бастап зерттелген?. Араб зерттеушілері Қазақстанға қашан келе басталған? Екінші ұстаз атанған ғалым кім? Дөңгелек картаны кім жасаған? . Мұғалімнің түсіндіруі. Жеке жұмыс Жердегі уақытты анықтау Ескерту: Егер нүктелер батыс және шығыс бойлықтарда орналасса градустарын бір-біріне қосасың.Бір бойлықта орналасса бір-бірінен аласың. Есептер: 1.Киевте (30 ºш.б)сағ түскі 12 болғанда Қарағандыда (75 ºш.б) қанша? 1) тәсіл: 75 ºш.б-30 ºш.б=45 ºх4 мин=180 мин:60 мин=3 сағ, Қарағандыда сағ 12+3=15 сағ 2) тәсіл: 75 ºш.б-30 ºш.б=45° 45°:15°=3 12+3=15 сағ Оқушылар қандай жағдайда түсінгендігін білдіріп басбармақ арқылы бағалап, көрсетеді. Топтық жұмыс «Сағат тілімен» 1-топ: Алғашқы мағлұматтар 2-топ: Араб зерттеушілері 3-топ: Әбу Насыр әл-Фараби Бағалау. «Пікір айту» ауызша Жұптық жұмыс Тапсырма: Картамен жұмыс Дәптерлеріңе Старбонның картасын түсіріп, оның Каспий мен Арал теңіздері жайындағы болжамын түсіндіріп көріңдер. Бағалау: Жұмысын қорғаған топты отырған оқушылардың кез келгені дескриптор арқылы бағалайды |
Интербелсенді тақта, слайд, оқулық
Қазақстан Республикасы атласындағы карталар карточкалар. 8- сыныпқа арналған география оқулығы
Слайд, қима қағаз Слайд Карта, атлас |
|||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Сағаттық белдеулерді анықтауды үйрену Қазақ жерінің ерте кездегі географиялық зерттелуі |
|
|||||||||||
|
Сабақ соңы |
Сабақты бекіту: Рефлексия (кері байланыс)
|
|
|||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпа-раттық –коммуникациялық технологияларды қолдану |
|||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||
|
Рефлекция Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау тиімді болдыма Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім? және неліктен? |
|
|
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 2.Сыни тұрғыдағы жаңа әдіс-тәсілдер. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Қазақ жері туралы ерте кездегі географиялық мағлұматтар" 8-сынып
"Қазақ жері туралы ерте кездегі географиялық мағлұматтар" 8-сынып
|
Пәні: География Бөлім: Кіріспе |
№58жалпы орта мектеп |
||||||||||||
|
Күні: 20.09.17ж |
Мұғалім:Касимова Сауле Айдановна |
||||||||||||
|
Сынып: 8 «в» |
Қатысушылар саны:____ |
Қатыспағандар:_____ |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақ жері туралы ерте кездегі географиялық мағлұматтар |
|
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:
|
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тыңдалым: Әртүрлі географиялық карталарды пайдаланып сипаттайды Айтылым:Жаңа сабақ бойынша айтады. Жазылым: Дәптермен картамен жұмыс жасайды. Оқылым: Мәтінді оқиды талқылайды жән есеп шығарады. Пәндік лексика және терминология: «Диуани лұғат ат-түрік», «Батысқа саяхат естелігі», «Тарих», «География», «Географиялық жетекші», «Манақиб әл- атрак». |
||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Сағаттық белдеулерді анықтауды үйрену Қазақ жерінің ерте кездегі географиялық зерттелуі туралы біледі. |
||||||||||||
|
|
|||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақ кезіндегі жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақ басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу Оқушыларды түгелдеу Топқа бөлу: «Сыңарымды тап» әдісі бойынша төрт топқа топтастырдым. |
Стикер, плакат |
|||||||||||
|
Сабақ ортасы |
Жаңа сабақ «Түрткі,сынақтан өткізу,қайта бағыттау» сұрақтары (5 минут) Қазақ жері қай кезден бастап зерттелген?. Араб зерттеушілері Қазақстанға қашан келе басталған? Екінші ұстаз атанған ғалым кім? Дөңгелек картаны кім жасаған? . Мұғалімнің түсіндіруі. Жеке жұмыс Жердегі уақытты анықтау Ескерту: Егер нүктелер батыс және шығыс бойлықтарда орналасса градустарын бір-біріне қосасың.Бір бойлықта орналасса бір-бірінен аласың. Есептер: 1.Киевте (30 ºш.б)сағ түскі 12 болғанда Қарағандыда (75 ºш.б) қанша? 1) тәсіл: 75 ºш.б-30 ºш.б=45 ºх4 мин=180 мин:60 мин=3 сағ, Қарағандыда сағ 12+3=15 сағ 2) тәсіл: 75 ºш.б-30 ºш.б=45° 45°:15°=3 12+3=15 сағ Оқушылар қандай жағдайда түсінгендігін білдіріп басбармақ арқылы бағалап, көрсетеді. Топтық жұмыс «Сағат тілімен» 1-топ: Алғашқы мағлұматтар 2-топ: Араб зерттеушілері 3-топ: Әбу Насыр әл-Фараби Бағалау. «Пікір айту» ауызша Жұптық жұмыс Тапсырма: Картамен жұмыс Дәптерлеріңе Старбонның картасын түсіріп, оның Каспий мен Арал теңіздері жайындағы болжамын түсіндіріп көріңдер. Бағалау: Жұмысын қорғаған топты отырған оқушылардың кез келгені дескриптор арқылы бағалайды |
Интербелсенді тақта, слайд, оқулық
Қазақстан Республикасы атласындағы карталар карточкалар. 8- сыныпқа арналған география оқулығы
Слайд, қима қағаз Слайд Карта, атлас |
|||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Сағаттық белдеулерді анықтауды үйрену Қазақ жерінің ерте кездегі географиялық зерттелуі |
|
|||||||||||
|
Сабақ соңы |
Сабақты бекіту: Рефлексия (кері байланыс)
|
|
|||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпа-раттық –коммуникациялық технологияларды қолдану |
|||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||
|
Рефлекция Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау тиімді болдыма Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім? және неліктен? |
|
|
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 2.Сыни тұрғыдағы жаңа әдіс-тәсілдер. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
шағым қалдыра аласыз














