Сабақтың жоспары
Поурочный план
The plan of the lesson
Күн/Дата/Data:
4.05.2014
Сынып/Класс/Class: 2
Пән/Предмет/Subject: Бейнелеу өнерi
Сабақтың тақырыбы/Тема
занятия/Theme: Қазақ ою-өрнегi.
Сабақтың түрі/Вид
занятия/ Kind of the lesson: Аралас сабақ.
Сабақтың типі:
Жаңа бiлiмдi
пысықтау.
Пән
аралық байланыс: ана тiлi.
Сабақтың мақсаты/Целы занятия
/Objectives:
Білімділік/Образовательная/Educational:
Оқушыларға қазақ ою-өрнегi туралы
мәлiмет беру.
Ою-өрнектiң
түрлерiмен таныстыру,
меңгерту.
Дамытушылық/Развивающая/ Developing:
Сабақ
оқытудың негiзгi үрдiсiн есте қалдыру.Оқушылардың
шығармашылық қабiлеттерiн дамыту.
Тәрбиелік/Воспитательная/Bringing-up:
Сурет
салдыру арқылы оларды тазалыққа, ұқыптылыққа
үйрету.
Көрнекі-құралдар/Оборудование/Resources:ою-өрнектер,сурет
дәптерi,оқулық,сөзжұмбақ
парақшалары.
Сабақтың барысы/Ход
урока/ The lesson:
I.Ұйымдастыру
кезеңі.
Сәлеметсіздерме балалар!
Кезекші кім? Сабақта кім жоқ? Сынып сабаққа дайын ба?
II. Үй тапсырмасын
тексеру.
Ой
қозқау.Ал
қазiр балалар,
сiздер сөзжұмбақ шешкенде
бүгiнгi бiздiң жаңа тақырыпты
табасыңдар.
Сұрақтар:
1 . Сурет салатын құрал: қалам
2. Жасыл
түстi
жемiс: алма
3.Табиғаттың суретi қалай аталады:
пейзаж
4 . Басқа тартатың бас киiм: орамал Қазақ ою-
5.
Негiзгi түстердiң бiрi: қызыл
6. Кесеге
салынатын өрнектiң түрi: ою
7. Бал
жақсы көретiн аң:
аю
1 . Суреттi түзететiн құрал:
өшiргiш
2.
Жердiң түсi: қара
3. Абай
ескерткiшi бұл: мүсiн
4 . Оюдың бiр түрi: түйетабан өрнегі.
5. Аспан
түсi: көгiлдiр
6. Жаңғақ
жинайтын аң: тиiн
III. Жаңа
тақырып.
Қазақ ою
- өрнегi өте пайда болған, оның
мазмұны, өрнектерi әр
түрлi.Негiзiнен олар
өсiмдiк, жан-жануар, адам
өмiрi мен ғарыштық ғалам табиғатын
бейнелеуден тұрады. Соның iшiнде жан-жануарды
өрнектейтiн оюлар көптеп
кездеседi. Олар
ежелгi
қазақ
мәдениетiнен,
көшпендiлер
өмiрiнен сыр
шертедi. Сонымен қоса
бiздiң ата - бабаларымыз
сақ-скифтердiң аң
бейнелi
өнерiнiң шығуына үлкен ықпалын
тигiзген. Оны мына жүген
қапсырмасынан, т.б,өрнектерден байқауға болады. Әр өрнекке
өзiнiң сипатына қарай ат
берiлген. Мысалы,
оқулықтағы өрнек қой
мүйiзiне ұқсайды. Сондықтан ол
«қошқармүйiз»деп аталады.
Мiне, осы өрнектен қызықты да
әдемi
ою
жиынтығын құрастыруға болады.
«Түйетабан» оюы өзiнiң аты айтып тұрғандай
түйенiң табанынтабанын
бейнелейдi.
Түйенi
көргендерiң болса, оның
iзiне қарап көз
жеткiзуге болады. Сондай-ақ адам
тұрпаты(денесi) да
өрнектi
құрай
алады.
Оны мына суреттен қызықтауға болады.
Машықтық жұмыс.
Сiздердiң алдарынызға
қазiр
«қошқармүйiз» қиылған ою өрнек
берiледi. Осы ою
өрнектi
сурет
дәптерлерiне саламыз және
түрлi
түстi қаламдармен бояумен
бояимыз.
Қортынды.
-Бүгiн бiз қандай тақырып
өттiк
-Ою-өрнектер неден жасалады
-Қандай ою-өрнек
бiлесiңдер
-Бүгiнгi сабақ ұнады
ма
Үй
тапсырмасы үйдегi оюы бар заттардың
суретiң салу.
Бағалау.
Сынып
жетекшi
қолы
Есеналина Н.А.__________
Әдiскер Есеналина
Н.А.__________