Бекітемін:
МДОІЖО: Бахитова М.Ғ
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ж.Досмұхамедов атындағы орта мектеп-бөбекжай-балабақша кешені |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Спорт: Белгілі спорт жұлдыздары |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кенжалиева Лаззат Ерсайновна |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
11.02.2025 жыл |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ балуандары. САЛТ, САБАҚТЫ ЕТІСТІК. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.1.2.1 Әлеуметтік – мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (нұсқаулық, өмірбаян) көтерілген мәселені талдау; 6.4.4.2 Етістіктің етіс түрлері мен салт, сабақты етістіктердің тіркесімдік мүмкіндігін ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өмірбаянда көтерілген мәселені талдайды; салт және сабақ етістікті ауызша тілдесім барысында қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ар-ұят құндылығы:Халқына адал қызмет ету, Адал еңбекті құрметтеу. Талап құндылығы: білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орнату. Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік құндылығы. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 3-5 мин Қызығушылықты ояту 6 мин Жаңа білім 7 мин 7 мин 3 мин 4 мин 6 мин Кері байланыс 6 мин |
Оқушылармен танысу. Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру Қара, көк, қызыл, сары, жасыл түсті жіптер арқылы жұптарға біріктіру. (2 ҚАРА түс бірігіп топ, 2 жасыл жұп бірігіп топ, 2көк бірігіп топ, 2 қызыл түс жұп бірігіп топ,2 сары түсті жұптар бірігіп топ құрады. Әр топ бір түсті шеңбер болғанда олимпиаданың символы шығады.)
Тыңдалымалды тапсырмасы. Суреттегі ережелерді сәйкестендіріңіз.
Дескриптор: - Монолог пен диалогты, өмірбаян мен нұсқаулықты ажыратады. 1 балл - Ережеге сай сәйкестендіреді.1балл.
Өзіңді тексер
2- тапсырма Тыңдалым мәтіні Мен Қажы Мұқан Мұңайтпасұлы (7інші сәуірде 1871інші жылы , Ақмола облысы Қараөткел ауылыында дүниеге келдім.Қазақ халқының тарихындағы тұңғыш кәсіпқой балуанымын. Орасан күштің иесі, күрестің бірнеше түрінен әлем чемпионы атанған тұңғыш қазақ алыбымын! Теңдессіз өнеріммен жер шарын аралағап, 54 мемлекетте күреске түсіп, 48 медаль олжаладым. 1901інші жылы Омбыда балуандардың жарысы өтіп, мен белгілі атлет Злобинмен кездестім. Ол мұның балуандық күшін байқап, белгілі балуан Лебедевке жолығуымды ұсынды. Осылайша мен 1904інші-1907інші жылдары арасында Лебедев мектебінде классикалық күрес пен цирк өнерін үйрендім. 1895інші жылы Киевте өткен балуандар күресінде дүниежүзінің чемпионы атағын бірінші рет жеңіп алдым. 1913інші-1916ыншы жылдары Парижде дүниежүзі чемпионы Стурментті жыққан болатынмын. Бірақ орыс әкімшілігіне бұратана халықтың атын шығарған мен онша ұнай қоймадым. Сол үшін де орыс балуандарының атымен күресуге мәжбүр болдым. Осылайша маған неше түрлі лақап аттар берілді. Сол кездегі саясат бойынша, бізде тек орыстар ғана емес, жапондықтар да күреседі деген жарнамалар жасалып,мені «Ямагата Мухунури» деген лақап атпен күрестірді. Сонымен қатар, Мухан, «Иван Чёрный» сияқты лақап есімдерім белгілі де болған. 1909ыншы жылғы халықаралық балуандар жарысына «Қара Мұстафа» деген атпен шықтым. Сөйтіп бүкіл дүниежүзіне неше түрлі лақап аттарыммен тарай бастадым. Азамат соғысынан кейін күресті дамытуды қолға алды, Қазақстан аумағында түрлі чемпионаттар ұйымдастырдым. Ұлы Отан соғысы басталған тұста екі жылға жуық цирк өнерін көрсетіп, 100 мың сомдай ақша тауып, майданға жіберген болатынмын.
Тыңдалым тапсырмасы Мәтін мазмұнындағы сұрақтарға жауап беріңіздер. Ұсынылған сұрақтарға сүйене отырып, мәтіннің басты мәселесін анықтаңыз. Кім ? Қайда? Қашан? Не істеді? Мәтінде көтерілген мәселелерді талқылау мақсатында сұрақтарға жауап беріңіздер Өзіңді тексер
Дескриптор -Өмірбаянда көтерілген мәселені талқылайды; 1 балл -Мәтін мәселесін анықтау барысында сұрақтарға сүйенеді. 1 балл -Әр жұп 2 басты мәселені анықтайды. 1 балл
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма. Жоғарыда ұсынылған өмірбаяннан етістіктерді мағыналық жағынан ажыратады. «Адасқан етістің» әдісі бойынша су толтырылған құтыда салт және сабақты етістіктерді кестеге түсіреді.
ЕҚБ
Дескриптор -Салт етістікті табады;1 балл Сабақты етістік табады;1 балл
Саралау тапсырмалары( Жоғары деңгей, ЕҚБ оқушыларға) ЖЖ Етістіктерді пайдалана отырып, диалог құрады. Етістіктерді қатыстыра отырып диалог құрайды. Дескриптор: Диалог тақырыбы спорт тақырыбында өрбиді. 1 балл Кем дегенде 3 сөйлемге жүйеленуі қажет. 1 балл Салт және сабақты етістіктерді қолданады. 1 балл
ЕҚБ Етістіктерді пайдалана отырып, сұрақ құрады. Сұрақ тақырыбы спорт тақырыбында өрбиді. 1 балл Кем дегенде 3 сұрақ құрайды. 1 балл Салт және сабақты етістіктерді қолданады. 1 балл
Кері байланыс.Мақсатқа оралу: Біз бүгінгі сабақта(оқушылардан сұрау:
Үйге тапсырма: Олимпиада ойындарының шығу тарихымен танысу.Қолданған ақпаратта салт және сабақты етістіктерді пайдалану.
Мен бүгін ..............................жасай алдым Мен........................................қиналдым Маған ....................................ұнады. |
Сабаққа даярланады
Жұптарға,топтарға бірігеді. Жұптарға біріге отырып, топта жұмыс жасайды.
Өткен ережелеріне сай ережелерді сәйкестендіреді.
.
Оқушыларға ЖИ арқылы балуанның өмірбаянымен танысып, тыңдалым тапсырмасын орындау үшін мұқият тыңдап отырады.
Оқу мақсатына жету үшін мәттінің мәселесін сұрақтар арқылы табады.Әр топ өз жұмысын ұсынады, жасалған жұмысқа мұғалімнің кері байланысы беріліп, бағаланады.
Тілдесімге салт және сабақты етістікті табу үшін алдымен салт және сабақты етістіктерді жіктейді. Ережеге сүйеніп жіктейді. Жоғарғы деңгейлі оқушылар салт және сабақты етістіктерді қолдана отырып диалог құрайды.
ЕҚБ оқушыларына диалогқа алғашқы қадам сұрақ құрастырып, қасындағы көршісімен жұмыс жасау ұсынылды. Оқушы салт және сабақты етістікті қолданып сұрақ құрайды. Сабақ мақсатына шолу жасайды. Үй тапсырмасын жазып алады.
Оқушылар әр пункт бойынша өзін бағалап, сабаққа кері байланыс береді. |
Оқушылар сабақтың өн бойында алған баллдарын осы сызғыш бойына салып, балл қойып,көтеріп отырады.
ҚБ:Мұғалімнің кері байланысы.
ҚБ: Оқушылардың өзара бағалауы(Дескрипторды басшылыққа ала отырып) Бір-біріне балл қосу
ҚБ: Өзін-өзі бағалау. Өзіне балл қосу
ҚБ: Дескрипторға сай өз балын сызғышқа түсіреді. |
Суреттер, WORDWALL платформасы
ВИДЕО ЖИ арқылы Қажымұқан Мұңайтпасұлының өз өмірбаяны
Слайд 3
Таратпа материалдар. Кесте Мәтіндер Дескриптор
Толтыру кестесі, ереже.
АКТ
Үлестірме қағаз |
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ палуандары ҚМЖ
Қазақ палуандары ҚМЖ
Бекітемін:
МДОІЖО: Бахитова М.Ғ
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ж.Досмұхамедов атындағы орта мектеп-бөбекжай-балабақша кешені |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Спорт: Белгілі спорт жұлдыздары |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кенжалиева Лаззат Ерсайновна |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
11.02.2025 жыл |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ балуандары. САЛТ, САБАҚТЫ ЕТІСТІК. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.1.2.1 Әлеуметтік – мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (нұсқаулық, өмірбаян) көтерілген мәселені талдау; 6.4.4.2 Етістіктің етіс түрлері мен салт, сабақты етістіктердің тіркесімдік мүмкіндігін ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өмірбаянда көтерілген мәселені талдайды; салт және сабақ етістікті ауызша тілдесім барысында қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ар-ұят құндылығы:Халқына адал қызмет ету, Адал еңбекті құрметтеу. Талап құндылығы: білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орнату. Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік құндылығы. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 3-5 мин Қызығушылықты ояту 6 мин Жаңа білім 7 мин 7 мин 3 мин 4 мин 6 мин Кері байланыс 6 мин |
Оқушылармен танысу. Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру Қара, көк, қызыл, сары, жасыл түсті жіптер арқылы жұптарға біріктіру. (2 ҚАРА түс бірігіп топ, 2 жасыл жұп бірігіп топ, 2көк бірігіп топ, 2 қызыл түс жұп бірігіп топ,2 сары түсті жұптар бірігіп топ құрады. Әр топ бір түсті шеңбер болғанда олимпиаданың символы шығады.)
Тыңдалымалды тапсырмасы. Суреттегі ережелерді сәйкестендіріңіз.
Дескриптор: - Монолог пен диалогты, өмірбаян мен нұсқаулықты ажыратады. 1 балл - Ережеге сай сәйкестендіреді.1балл.
Өзіңді тексер
2- тапсырма Тыңдалым мәтіні Мен Қажы Мұқан Мұңайтпасұлы (7інші сәуірде 1871інші жылы , Ақмола облысы Қараөткел ауылыында дүниеге келдім.Қазақ халқының тарихындағы тұңғыш кәсіпқой балуанымын. Орасан күштің иесі, күрестің бірнеше түрінен әлем чемпионы атанған тұңғыш қазақ алыбымын! Теңдессіз өнеріммен жер шарын аралағап, 54 мемлекетте күреске түсіп, 48 медаль олжаладым. 1901інші жылы Омбыда балуандардың жарысы өтіп, мен белгілі атлет Злобинмен кездестім. Ол мұның балуандық күшін байқап, белгілі балуан Лебедевке жолығуымды ұсынды. Осылайша мен 1904інші-1907інші жылдары арасында Лебедев мектебінде классикалық күрес пен цирк өнерін үйрендім. 1895інші жылы Киевте өткен балуандар күресінде дүниежүзінің чемпионы атағын бірінші рет жеңіп алдым. 1913інші-1916ыншы жылдары Парижде дүниежүзі чемпионы Стурментті жыққан болатынмын. Бірақ орыс әкімшілігіне бұратана халықтың атын шығарған мен онша ұнай қоймадым. Сол үшін де орыс балуандарының атымен күресуге мәжбүр болдым. Осылайша маған неше түрлі лақап аттар берілді. Сол кездегі саясат бойынша, бізде тек орыстар ғана емес, жапондықтар да күреседі деген жарнамалар жасалып,мені «Ямагата Мухунури» деген лақап атпен күрестірді. Сонымен қатар, Мухан, «Иван Чёрный» сияқты лақап есімдерім белгілі де болған. 1909ыншы жылғы халықаралық балуандар жарысына «Қара Мұстафа» деген атпен шықтым. Сөйтіп бүкіл дүниежүзіне неше түрлі лақап аттарыммен тарай бастадым. Азамат соғысынан кейін күресті дамытуды қолға алды, Қазақстан аумағында түрлі чемпионаттар ұйымдастырдым. Ұлы Отан соғысы басталған тұста екі жылға жуық цирк өнерін көрсетіп, 100 мың сомдай ақша тауып, майданға жіберген болатынмын.
Тыңдалым тапсырмасы Мәтін мазмұнындағы сұрақтарға жауап беріңіздер. Ұсынылған сұрақтарға сүйене отырып, мәтіннің басты мәселесін анықтаңыз. Кім ? Қайда? Қашан? Не істеді? Мәтінде көтерілген мәселелерді талқылау мақсатында сұрақтарға жауап беріңіздер Өзіңді тексер
Дескриптор -Өмірбаянда көтерілген мәселені талқылайды; 1 балл -Мәтін мәселесін анықтау барысында сұрақтарға сүйенеді. 1 балл -Әр жұп 2 басты мәселені анықтайды. 1 балл
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма. Жоғарыда ұсынылған өмірбаяннан етістіктерді мағыналық жағынан ажыратады. «Адасқан етістің» әдісі бойынша су толтырылған құтыда салт және сабақты етістіктерді кестеге түсіреді.
ЕҚБ
Дескриптор -Салт етістікті табады;1 балл Сабақты етістік табады;1 балл
Саралау тапсырмалары( Жоғары деңгей, ЕҚБ оқушыларға) ЖЖ Етістіктерді пайдалана отырып, диалог құрады. Етістіктерді қатыстыра отырып диалог құрайды. Дескриптор: Диалог тақырыбы спорт тақырыбында өрбиді. 1 балл Кем дегенде 3 сөйлемге жүйеленуі қажет. 1 балл Салт және сабақты етістіктерді қолданады. 1 балл
ЕҚБ Етістіктерді пайдалана отырып, сұрақ құрады. Сұрақ тақырыбы спорт тақырыбында өрбиді. 1 балл Кем дегенде 3 сұрақ құрайды. 1 балл Салт және сабақты етістіктерді қолданады. 1 балл
Кері байланыс.Мақсатқа оралу: Біз бүгінгі сабақта(оқушылардан сұрау:
Үйге тапсырма: Олимпиада ойындарының шығу тарихымен танысу.Қолданған ақпаратта салт және сабақты етістіктерді пайдалану.
Мен бүгін ..............................жасай алдым Мен........................................қиналдым Маған ....................................ұнады. |
Сабаққа даярланады
Жұптарға,топтарға бірігеді. Жұптарға біріге отырып, топта жұмыс жасайды.
Өткен ережелеріне сай ережелерді сәйкестендіреді.
.
Оқушыларға ЖИ арқылы балуанның өмірбаянымен танысып, тыңдалым тапсырмасын орындау үшін мұқият тыңдап отырады.
Оқу мақсатына жету үшін мәттінің мәселесін сұрақтар арқылы табады.Әр топ өз жұмысын ұсынады, жасалған жұмысқа мұғалімнің кері байланысы беріліп, бағаланады.
Тілдесімге салт және сабақты етістікті табу үшін алдымен салт және сабақты етістіктерді жіктейді. Ережеге сүйеніп жіктейді. Жоғарғы деңгейлі оқушылар салт және сабақты етістіктерді қолдана отырып диалог құрайды.
ЕҚБ оқушыларына диалогқа алғашқы қадам сұрақ құрастырып, қасындағы көршісімен жұмыс жасау ұсынылды. Оқушы салт және сабақты етістікті қолданып сұрақ құрайды. Сабақ мақсатына шолу жасайды. Үй тапсырмасын жазып алады.
Оқушылар әр пункт бойынша өзін бағалап, сабаққа кері байланыс береді. |
Оқушылар сабақтың өн бойында алған баллдарын осы сызғыш бойына салып, балл қойып,көтеріп отырады.
ҚБ:Мұғалімнің кері байланысы.
ҚБ: Оқушылардың өзара бағалауы(Дескрипторды басшылыққа ала отырып) Бір-біріне балл қосу
ҚБ: Өзін-өзі бағалау. Өзіне балл қосу
ҚБ: Дескрипторға сай өз балын сызғышқа түсіреді. |
Суреттер, WORDWALL платформасы
ВИДЕО ЖИ арқылы Қажымұқан Мұңайтпасұлының өз өмірбаяны
Слайд 3
Таратпа материалдар. Кесте Мәтіндер Дескриптор
Толтыру кестесі, ереже.
АКТ
Үлестірме қағаз |
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














