|
Білім беру ұйымының атауы |
№24 лицей МКМ |
|
||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|
||||||||||||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|
||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Иманбекова Ж |
|
||||||||||||||
|
Күні: |
02.12.2024 ж |
|
||||||||||||||
|
Сынып: 4 «Д» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№49 сабақ.Сөз және оның мағынасы |
|
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.1 - мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кестебойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіннен синоним,антоним,омонимді табуды ,сөз мағынасын ажыратуды үйренеді |
|
||||||||||||||
|
Құндылықтар |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Бір сөзбен» әдісі барысында оқушылар берілген сөздердің ішінен бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтын үш сөзді таңдайды. (қуаныш, немқұрайлылық, шабыт, зерігу, сенімсіздік,сенімділік,рахаттану,алаңдау) Сөйлемнің бірыңғай мүшелері туралы пысықтау жұмысы Өткенді пысықтау «Қарлы кесек» әдісі арқылы пысықтау.Топтар бір-біріне сұрақ жазылған парақ-қар кесегін лақтырады. Сұрақтар: 1.Сөйлемнің бірыңғай мүшелері қандай сұрақтарға жауап береді? -Олар бірдей сұрақтарға жауап береді Сөйлемдегі бірыңғай мүшелердің арасына қандай тыныс белгісі қойылады? -Олардың арасына үтір қойылады Және басқа сұрақтар. Жаңа тақырып Сөз және оның мағынасы Құндылық мақсаты:Мемлекеттік тілді білу «Анықтап алайын» әдісі. 1-тапсырма Жазылым 101 беттегі 1 жаттығуды орындай отыра бүгінгі сабақтың тақырыбын, міндеттерін анықтау. 1-топ 2-топ 3-топ
Айтылым «Топтастыру» әдісі 2 тапсырмада сөздердің мағынасына қарай топтастырады
П
Музыка
Пеагог-мұғалім,тәрбиеші,ұстаз Ұшақ-жылдам,жоғары, аспанда,ұшаы Музыка-ән, саз, аспап,нота
ФС тапсырмасы Топтық жұмыс 3-тапсырма. Жазылым Құндылық мақсаты:Мемлекеттік тілді білу Сурет пен тірек сөздерді пайдаланып,тақтаға және дәптерге үш топ үш сөйлем жазады Аспаз ыстық,суық тағамдар жасайды Аспаздың қою және сұйық тағамдары тәтті екен Аспаз ағам тәтті бәліш пен ащы салат жасады
Бірлескен жұмыс ЕҚБ және ЕБҚ Синони сөздер қосып, сөйлемдер құра.
4тапсырма. Оқылым. Мәтіннің тақырыбы бойынша мазмұнын болжау. Мәтінді оқыту. Синонимдер: қиын, қатерлі,соқыр тұман,сұрапыл дауыл,өжет, батыл Антонимдер: қиын-жеңіл,ыстық-суық,қараңғы-жарық
ФС тапсырмасы Шығармашылық тапсырма 5 тапсырма «Теңізші ұнататын сөйлем» ойыны Қайықтарды дұрыс орналастыру арқылы сөйлемді табу Сөйлем: Теңіз батылдықты ұнатады.
Ұжымдық жұмыс 6тапсырма «Ойлан,тап» ойыны Ара-бөрене тілер құралмын Қалам-жазатын,сызатын құрал Нан-ең дәмді тағам Мектеп-білім ордасы Машина- керек жерге жеткізетін көлік
Үй тапсырмасы 4тапсырма Мәтіннен қарамен жазылған сөздердің антонимдерін тауып жаз.
|
Әр бала өзі туралы жылы лебіздер білдіреді
Қағаз қар кесегін бір топ екіншісіне лақтырады.Екінші топ қағып алып, ішіне жазылған сұраққа жауап береді
Жаңа тақырыппен танысады
Тақтадағы плакатқа жауаптарын маркермен жазады
Топтар үш бөлігін орындайды Мысалдар келтіреді Плакатқа жазады
ТАқтамен және дәптермен жұмыс жасайды
Мәтінмен жұмыс жасайды.
Жеке жұмыс жасайды
Жасырынған сөздерді табады
Мағыналас сөздерді табады
Ойын ойнайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
ҚБ: Жарайсыңдар!
Дескриптор: Сөйлемнің бірыңғай мүшелерін біледі-1б Сұрақтарға дұрыс жауап береді-1б
Дескриптор: Сөз мағыналарын ажырата алады-1б Тапсырмаларды орындайды-1б
ҚБ: Керемет жұмыс!
Дескриптор: Сөз мағынасына топтастыру жасай алады-1б Сөздердің мағынасын түсінеді-1б
Дескриптор: Тірек сөздерді пайдаланып сөйлем құрай алады-1б Көркем жазу емлесін сақтайды-1б
Дескриптор: Мәтінді жүргізе,түсіне оқи алады-1б Синоним,антоним сөздерді ажырата алады-1б
Дескриптор: Ойынді талапқа сай орындайды-1б Сөйлемді дұрыс табады-1б
Дескриптор: Сөз мағыналарын түсінеді,айта алады-1б Мағынасы ұқсас сөздерді табады-1б
«Эмоция аралдары» жалпы сабақ бойынша қай аралда тұрғандарын үлестірме қайықшаларды жапсыру арқылы көрсетеді
|
Шаттық шеңбері
Слайд
Қағаздан жасалған қар кесектері
Слайд
Плакат
Кесте сызылған плакат
Топтастыру ға арналған плакат
Тірек сөздер жазылған парақша
Дәптер
Тақта
Оқулық
Теңізшілер туралы суреттер
Слайд
Теңізшілер туралы суреттер
Кері байланыс парақша Лары
Қайықшалар
|
||||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№50.Тұрақты сөз тіркестері |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.6.1 - каллиграфиялық нормаларды сақтау, жазу техникасын жетілдіру. |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тұрақты сөз тіркестерін табуды үйренеді |
|||||||||
|
Құндылықтар |
ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ: Қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық дайындық
Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары Үй тапсырмасы 4тапсырма Мәтіннен қарамен жазылған сөздердің антонимдерін тауып жаз Жаңа тақырып 7-жаттығу « Мен білемін, ол...» әдісі Екі бағандағы сөз тіркестерін оқы. Бағанның сол жағындағы сөз тіркестері, оң жағындағы тұрақты сөз тіркестері Кестені толтыру
ЕБҚ Сөз тіркестерін пайдаланып,сөйлем құра Жұмған аузын ашпау
8-жаттығу «Сұрақтар аллеясы» әдісі Сөйлемдерді оқы. Жаны ашыды--аяды,көз ұшында—алыста, құлақ қоймады—тыңдамады Сұрақтар 1.Қарамен жазылған «жаны ашыды», «көз ұшында», «құлақ қойған жоқ» тұрақты сөз тіркестерінің мағынасын қалай түсінесің? 2.Тұрақты сөз тіркестерін «аяды», «алыста», «тыңдамады» сөздерімен айтып көр. Не байқадың? 3.Қай нұсқадағы сөздер ойымызды көркемдеп, әсерлі жеткізуге қатысты? Ережемен жұмыс Тұрақты сөз тіркесін түсіндіру
Ұжымдық жұмыс 9-жаттығу Ол қас пен көздің арасында ғайып болды. Жарастың кінасыздығы тайға таңба басқандай анық еді. Бүгін Айманның кітап оқуға мойны жар бермеді.
ФС тапсырмасы 10-жаттығу. «Монолог.» әдісі Мен қара қылды қақ жарған айтыскер ақынмын. Менің көзді ашып жұмғанша тауып айтқан сөздеріме халық риза болып,құлақ салды. Ат басындай алтын бермесе де, халықтың қошеметіне ризамын.
11-жаттығу Суреттерге қарап, тұрақты сөз тіркестерін тап. Тапқан сөз тіркестерінің қасына баламасын жаз Төбе шашы тік тұрды-қорықты Көзді ашып-жұмғанша –тез, жылдам
Үй тапсырмасы 12-жаттығу Сөзжұмбақ құрастырып келу
|
Өткен тақырыпты пысықтайды
Үй тапсырмасын тексертеді
Сөз тіркестерін ажыратады
Кестемен жұмыс жасайды
Жеке жұмыс жасайды
Сөз тіркесінің мағынасын табады
Ережені түсініп алады
Сөйлем құрайды
Ережемен танысады
Монолог құрайды
Сөз тіркестерімен сөйлем құрайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
ҚБ: Жарайсыңдар!
Дескриптор: Қарамен жазылған сөздердің антонимдерін тауып жазады-1б
Дескриптор: Тұрақты сөз тіркестерімен танысады-1б Оларды ажырата алады-1б
ҚБ:
Тамаша!
Жарайсың!
Дескриптор: Сөз тіркесінің мағынасын табады-1б Ережемен жұмыс жасайды-1б
Дескриптор. Тұрақты сөз тіркесін біледі Олармен сөйлем құрай алады
ҚБ:
Дескриптор: Монолог құрай алады Сөз тіркестерінің мағынасын біледі
Дескриптор: Шығармашылық жұмыс жасай алады-1б Сөз тіркестерін ажырата алады-1б
Керемет!
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі |
Суреттер
Жұмыс дәптері
Сөз тіркестері жазылған плакат
Кесте
Ереже жазылған плакат
Ереже жазылған плакат
Суреттер
Ақындар туралы суреттер
Тапсырмаға байланысты суреттер
Стикерлер
Таратпа материал
Жұмыс дәптері
Кері байланыс парағы |
||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№51 сабақ. Тұрақты сөз тіркестері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.1 - мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу 4.3.6.1 - каллиграфиялық нормаларды сақтау, жазу техникасын жетілдіру. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тұрақты сөз тіркестерін ажыратуды,оларды қолдануды үйренеді |
||||||
|
Құндылықтар |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық дайындық.
Өткен ді пысықтау Сөз тіркестерін толықтыр
Жаңа тақырып Жатқа жазып, тұрақты сөз тіркесін табу. 13-жаттығу Қақпашы Күзетем деп қақпаны,
Ж Келе жатыр доп қуып, Шабуылшы оң жақтағы
Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ Радиохабарлама жазу. «Хабарлама» әдісі
14-жаттығу Құндылық мақсаты: Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну «Болжау» әдісі Сылақшының аты- Самат т . б. с әрпінен келетін адам болуы мүмкін. Азат- агроном, Томирис-тәрбиеші, Дастан-дәрігер, Зейін-зерттеуші, Эльмира-эколог, Хамит-хирург.
15-жаттығу. «Диалог» әдісі -Аға, менің шашымды әдемі етіп қысқартып беріңізші. -Әрине, келе ғой. -Маған сіздің жұмысың ұнайды -Ия, өзіме де ұнайды.Бұл да өнер ғой.
16-жаттығу «Мен жазушымын» әдісі Екі езуі екі құлағында-қуанышты, мәз. Бүгін Дамирдің туылған күні. Ол өте көңілді жүр. Оның екі езуі екі құлағында. Құндылық мақсаты:
17-жаттығу. «Дәлелдеу» әдісі
Үй тапсырмасы 18-жаттығу Әр шарда жазылған сөзге тиесілі тұрақты сөз тіркесін тауып жаз Қараңғы-көзге түртсе көргісіз Қуану-екі езуі екі құлағында Алыста-көз ұшында Тыңдамау-құлақ аспау
|
Сабаққа дайындық жасайды
Үй тапсырмасын оқиды
Өлеңді жатқа жазады
Радиохабар лама дайындайды
Дәптерге жазып алады
Суретпен жұмыс жасайды
Диалог құрайды
Сөз тіркесінің мағынасын табады
Дұрыс мағынаны тауып,жазып алады
Тұрақты сөз тіркесін тауып айтады
Кері байланыс жасайды |
ҚБ: «Баскетбол» әдісі
Дескриптор: Сөз тіркестерін толықтырады-1б
Дескриптор: Өлеңді жатқа жаза алады Тұрақты сөз тіркесін таба алады Радиохабарлама жазуға машықтанады
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Мамандықтарды ажыратады-1б Олардың қызметі туралы айтады-1б
Дескриптор: Шатараз мамандығы туралы ұғымы бар-1б Диалог жүргізе алады
Дескриптор: Сөз тіркесінің мағынасын біледі-1б Суретпен жұмыс жасай алады-1б
Дескриптор: Сөз мағыналарын ажырата алады-1б Ережелерді біледі,түсінеді-1б
Сабақ туралы ойларын айтады |
Жұмыс дәптерлері
Таратпа материалдар
Футболшылар туралы суреттер
Футбол ойыны туралы суреттер
Суреттер
Мамандықтар туралы суреттер
Шашатараз туралы суреттер
Сызба
Оқулықтағы сурет
Ережелер жазылған плакат
Шарлар Жұмыс дәптері
Кері байланыс парағы
|
|||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№52 сабақ. Күрделі сөз |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.2.1* - күрделі сөздердің түрлерін ажырата алу (біріккен сөз, қос сөз, қысқарған сөз) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Күрделі сөздерді ажыратуды,мәтін тақырыбы бойынша мазмұнын болжауды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық
Үй тапсырмасын сұрау 18-жаттығу Әр шарда жазылған сөзге тиесілі тұрақты сөз тіркесін тауып жаз Қараңғы-көзге түртсе көргісіз Қуану-екі езуі екі құлағында Алыста-көз ұшында Тыңдамау-құлақ аспау Жаңа тақырып Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру 19-жаттығу «Болжау» әдісі Мәтіннің тақырыбына қарап мәтін не жайында деп ойлайсыңдар? Хиуаз Доспанова кім? Ол не істеді? Оның мамандығы не екен? Осындай сұрақтарға жауап ала отырып мәтінді түсініп оқу ұсынылады. Мәтінді оқиды. Сұрақтарға жауап беру. 20-жаттығу Бірінші бағандағы сөздер бір түбірден ғана болып, жай сөз болып тұр, Екінші бағандағы сөздер екі түбірден құралып күрделі сөз боп тұр. Бірбеткей, әке-шеше,әскери-әуе академиясы,ұшу өнері,мединститут. 21-жаттығу Сызбамен жұмыс жасау
22-жаттығу Тіркескен сөздерді оқы. Шұбар ала, оқып жүр, ағаш көпір, он бес Шұбар ала-сын есім Оқып жүр-етістік Ағаш көпір- зат есім Он бес-сан есім Үй тапсырмасы 23-жаттығу Тапсырманы орындау. «Кім боламын?» тақырыбына ұшқыш мамандығы туралы монолог құрау
|
Бір-біріне шаттық сыйлайды Үй тапсырма сын оқиды Мәтін тақырыбына қарап мазмұынын болжайды Екі бағандағы сөздерді салыстыра ды,көркем жазады Сызбамен жұмыс жасайды Тіркескен сөздерді оқиды,күрделі сөздерді жазып алады Үй тапсырмасын алады Монолог құрайды Кері байланыс жасайды |
ҚБ: Керемет! ҚБ:
Дескриптор: Әр шарда жазылған сөзге тиесілі тұрақты сөз тіркесін тауып жазады-1б Дескриптор: Мәтіннен негізгі ойды білдіріп тұрған бөлігін анықтайды-1б Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзар сәйкестігін табады-1б Ойды тұжырымдайды-1б Дескриптор: Сөздерді салыстыра алады-1б Көркем жазу емлесін сақтап,жазады-1б
Дескриптор: Күрделі сөздерді ажырата алады-1б Сызба арқылы күрделі сөздерді табады-1б Дескриптор: Күрделі сөздерді теріп жазады Олардың қай сөз табынан екенін табады ҚБ.
«Жұлдыздар шеруі» әдісі |
Суреттер Жұмыс дәптерлері Х.Доспанова туралы бейнебаян Батыр қыз туралы суреттер Кесте Сызба Мамандықтар туралы бейнебаян Суреттер Ереже жазылған плакат Ұшқыштар туралы суреттер Кері байланыс парағы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қазақ т 49-52 сабақ 4 сынып ҚМЖ
қазақ т 49-52 сабақ 4 сынып ҚМЖ
|
Білім беру ұйымының атауы |
№24 лицей МКМ |
|
||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|
||||||||||||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|
||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Иманбекова Ж |
|
||||||||||||||
|
Күні: |
02.12.2024 ж |
|
||||||||||||||
|
Сынып: 4 «Д» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№49 сабақ.Сөз және оның мағынасы |
|
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.1 - мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кестебойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіннен синоним,антоним,омонимді табуды ,сөз мағынасын ажыратуды үйренеді |
|
||||||||||||||
|
Құндылықтар |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Бір сөзбен» әдісі барысында оқушылар берілген сөздердің ішінен бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтын үш сөзді таңдайды. (қуаныш, немқұрайлылық, шабыт, зерігу, сенімсіздік,сенімділік,рахаттану,алаңдау) Сөйлемнің бірыңғай мүшелері туралы пысықтау жұмысы Өткенді пысықтау «Қарлы кесек» әдісі арқылы пысықтау.Топтар бір-біріне сұрақ жазылған парақ-қар кесегін лақтырады. Сұрақтар: 1.Сөйлемнің бірыңғай мүшелері қандай сұрақтарға жауап береді? -Олар бірдей сұрақтарға жауап береді Сөйлемдегі бірыңғай мүшелердің арасына қандай тыныс белгісі қойылады? -Олардың арасына үтір қойылады Және басқа сұрақтар. Жаңа тақырып Сөз және оның мағынасы Құндылық мақсаты:Мемлекеттік тілді білу «Анықтап алайын» әдісі. 1-тапсырма Жазылым 101 беттегі 1 жаттығуды орындай отыра бүгінгі сабақтың тақырыбын, міндеттерін анықтау. 1-топ 2-топ 3-топ
Айтылым «Топтастыру» әдісі 2 тапсырмада сөздердің мағынасына қарай топтастырады
П
Музыка
Пеагог-мұғалім,тәрбиеші,ұстаз Ұшақ-жылдам,жоғары, аспанда,ұшаы Музыка-ән, саз, аспап,нота
ФС тапсырмасы Топтық жұмыс 3-тапсырма. Жазылым Құндылық мақсаты:Мемлекеттік тілді білу Сурет пен тірек сөздерді пайдаланып,тақтаға және дәптерге үш топ үш сөйлем жазады Аспаз ыстық,суық тағамдар жасайды Аспаздың қою және сұйық тағамдары тәтті екен Аспаз ағам тәтті бәліш пен ащы салат жасады
Бірлескен жұмыс ЕҚБ және ЕБҚ Синони сөздер қосып, сөйлемдер құра.
4тапсырма. Оқылым. Мәтіннің тақырыбы бойынша мазмұнын болжау. Мәтінді оқыту. Синонимдер: қиын, қатерлі,соқыр тұман,сұрапыл дауыл,өжет, батыл Антонимдер: қиын-жеңіл,ыстық-суық,қараңғы-жарық
ФС тапсырмасы Шығармашылық тапсырма 5 тапсырма «Теңізші ұнататын сөйлем» ойыны Қайықтарды дұрыс орналастыру арқылы сөйлемді табу Сөйлем: Теңіз батылдықты ұнатады.
Ұжымдық жұмыс 6тапсырма «Ойлан,тап» ойыны Ара-бөрене тілер құралмын Қалам-жазатын,сызатын құрал Нан-ең дәмді тағам Мектеп-білім ордасы Машина- керек жерге жеткізетін көлік
Үй тапсырмасы 4тапсырма Мәтіннен қарамен жазылған сөздердің антонимдерін тауып жаз.
|
Әр бала өзі туралы жылы лебіздер білдіреді
Қағаз қар кесегін бір топ екіншісіне лақтырады.Екінші топ қағып алып, ішіне жазылған сұраққа жауап береді
Жаңа тақырыппен танысады
Тақтадағы плакатқа жауаптарын маркермен жазады
Топтар үш бөлігін орындайды Мысалдар келтіреді Плакатқа жазады
ТАқтамен және дәптермен жұмыс жасайды
Мәтінмен жұмыс жасайды.
Жеке жұмыс жасайды
Жасырынған сөздерді табады
Мағыналас сөздерді табады
Ойын ойнайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
ҚБ: Жарайсыңдар!
Дескриптор: Сөйлемнің бірыңғай мүшелерін біледі-1б Сұрақтарға дұрыс жауап береді-1б
Дескриптор: Сөз мағыналарын ажырата алады-1б Тапсырмаларды орындайды-1б
ҚБ: Керемет жұмыс!
Дескриптор: Сөз мағынасына топтастыру жасай алады-1б Сөздердің мағынасын түсінеді-1б
Дескриптор: Тірек сөздерді пайдаланып сөйлем құрай алады-1б Көркем жазу емлесін сақтайды-1б
Дескриптор: Мәтінді жүргізе,түсіне оқи алады-1б Синоним,антоним сөздерді ажырата алады-1б
Дескриптор: Ойынді талапқа сай орындайды-1б Сөйлемді дұрыс табады-1б
Дескриптор: Сөз мағыналарын түсінеді,айта алады-1б Мағынасы ұқсас сөздерді табады-1б
«Эмоция аралдары» жалпы сабақ бойынша қай аралда тұрғандарын үлестірме қайықшаларды жапсыру арқылы көрсетеді
|
Шаттық шеңбері
Слайд
Қағаздан жасалған қар кесектері
Слайд
Плакат
Кесте сызылған плакат
Топтастыру ға арналған плакат
Тірек сөздер жазылған парақша
Дәптер
Тақта
Оқулық
Теңізшілер туралы суреттер
Слайд
Теңізшілер туралы суреттер
Кері байланыс парақша Лары
Қайықшалар
|
||||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№50.Тұрақты сөз тіркестері |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.6.1 - каллиграфиялық нормаларды сақтау, жазу техникасын жетілдіру. |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тұрақты сөз тіркестерін табуды үйренеді |
|||||||||
|
Құндылықтар |
ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ: Қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық дайындық
Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары Үй тапсырмасы 4тапсырма Мәтіннен қарамен жазылған сөздердің антонимдерін тауып жаз Жаңа тақырып 7-жаттығу « Мен білемін, ол...» әдісі Екі бағандағы сөз тіркестерін оқы. Бағанның сол жағындағы сөз тіркестері, оң жағындағы тұрақты сөз тіркестері Кестені толтыру
ЕБҚ Сөз тіркестерін пайдаланып,сөйлем құра Жұмған аузын ашпау
8-жаттығу «Сұрақтар аллеясы» әдісі Сөйлемдерді оқы. Жаны ашыды--аяды,көз ұшында—алыста, құлақ қоймады—тыңдамады Сұрақтар 1.Қарамен жазылған «жаны ашыды», «көз ұшында», «құлақ қойған жоқ» тұрақты сөз тіркестерінің мағынасын қалай түсінесің? 2.Тұрақты сөз тіркестерін «аяды», «алыста», «тыңдамады» сөздерімен айтып көр. Не байқадың? 3.Қай нұсқадағы сөздер ойымызды көркемдеп, әсерлі жеткізуге қатысты? Ережемен жұмыс Тұрақты сөз тіркесін түсіндіру
Ұжымдық жұмыс 9-жаттығу Ол қас пен көздің арасында ғайып болды. Жарастың кінасыздығы тайға таңба басқандай анық еді. Бүгін Айманның кітап оқуға мойны жар бермеді.
ФС тапсырмасы 10-жаттығу. «Монолог.» әдісі Мен қара қылды қақ жарған айтыскер ақынмын. Менің көзді ашып жұмғанша тауып айтқан сөздеріме халық риза болып,құлақ салды. Ат басындай алтын бермесе де, халықтың қошеметіне ризамын.
11-жаттығу Суреттерге қарап, тұрақты сөз тіркестерін тап. Тапқан сөз тіркестерінің қасына баламасын жаз Төбе шашы тік тұрды-қорықты Көзді ашып-жұмғанша –тез, жылдам
Үй тапсырмасы 12-жаттығу Сөзжұмбақ құрастырып келу
|
Өткен тақырыпты пысықтайды
Үй тапсырмасын тексертеді
Сөз тіркестерін ажыратады
Кестемен жұмыс жасайды
Жеке жұмыс жасайды
Сөз тіркесінің мағынасын табады
Ережені түсініп алады
Сөйлем құрайды
Ережемен танысады
Монолог құрайды
Сөз тіркестерімен сөйлем құрайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
ҚБ: Жарайсыңдар!
Дескриптор: Қарамен жазылған сөздердің антонимдерін тауып жазады-1б
Дескриптор: Тұрақты сөз тіркестерімен танысады-1б Оларды ажырата алады-1б
ҚБ:
Тамаша!
Жарайсың!
Дескриптор: Сөз тіркесінің мағынасын табады-1б Ережемен жұмыс жасайды-1б
Дескриптор. Тұрақты сөз тіркесін біледі Олармен сөйлем құрай алады
ҚБ:
Дескриптор: Монолог құрай алады Сөз тіркестерінің мағынасын біледі
Дескриптор: Шығармашылық жұмыс жасай алады-1б Сөз тіркестерін ажырата алады-1б
Керемет!
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі |
Суреттер
Жұмыс дәптері
Сөз тіркестері жазылған плакат
Кесте
Ереже жазылған плакат
Ереже жазылған плакат
Суреттер
Ақындар туралы суреттер
Тапсырмаға байланысты суреттер
Стикерлер
Таратпа материал
Жұмыс дәптері
Кері байланыс парағы |
||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№51 сабақ. Тұрақты сөз тіркестері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.1 - мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу 4.3.6.1 - каллиграфиялық нормаларды сақтау, жазу техникасын жетілдіру. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тұрақты сөз тіркестерін ажыратуды,оларды қолдануды үйренеді |
||||||
|
Құндылықтар |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық дайындық.
Өткен ді пысықтау Сөз тіркестерін толықтыр
Жаңа тақырып Жатқа жазып, тұрақты сөз тіркесін табу. 13-жаттығу Қақпашы Күзетем деп қақпаны,
Ж Келе жатыр доп қуып, Шабуылшы оң жақтағы
Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ Радиохабарлама жазу. «Хабарлама» әдісі
14-жаттығу Құндылық мақсаты: Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну «Болжау» әдісі Сылақшының аты- Самат т . б. с әрпінен келетін адам болуы мүмкін. Азат- агроном, Томирис-тәрбиеші, Дастан-дәрігер, Зейін-зерттеуші, Эльмира-эколог, Хамит-хирург.
15-жаттығу. «Диалог» әдісі -Аға, менің шашымды әдемі етіп қысқартып беріңізші. -Әрине, келе ғой. -Маған сіздің жұмысың ұнайды -Ия, өзіме де ұнайды.Бұл да өнер ғой.
16-жаттығу «Мен жазушымын» әдісі Екі езуі екі құлағында-қуанышты, мәз. Бүгін Дамирдің туылған күні. Ол өте көңілді жүр. Оның екі езуі екі құлағында. Құндылық мақсаты:
17-жаттығу. «Дәлелдеу» әдісі
Үй тапсырмасы 18-жаттығу Әр шарда жазылған сөзге тиесілі тұрақты сөз тіркесін тауып жаз Қараңғы-көзге түртсе көргісіз Қуану-екі езуі екі құлағында Алыста-көз ұшында Тыңдамау-құлақ аспау
|
Сабаққа дайындық жасайды
Үй тапсырмасын оқиды
Өлеңді жатқа жазады
Радиохабар лама дайындайды
Дәптерге жазып алады
Суретпен жұмыс жасайды
Диалог құрайды
Сөз тіркесінің мағынасын табады
Дұрыс мағынаны тауып,жазып алады
Тұрақты сөз тіркесін тауып айтады
Кері байланыс жасайды |
ҚБ: «Баскетбол» әдісі
Дескриптор: Сөз тіркестерін толықтырады-1б
Дескриптор: Өлеңді жатқа жаза алады Тұрақты сөз тіркесін таба алады Радиохабарлама жазуға машықтанады
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Мамандықтарды ажыратады-1б Олардың қызметі туралы айтады-1б
Дескриптор: Шатараз мамандығы туралы ұғымы бар-1б Диалог жүргізе алады
Дескриптор: Сөз тіркесінің мағынасын біледі-1б Суретпен жұмыс жасай алады-1б
Дескриптор: Сөз мағыналарын ажырата алады-1б Ережелерді біледі,түсінеді-1б
Сабақ туралы ойларын айтады |
Жұмыс дәптерлері
Таратпа материалдар
Футболшылар туралы суреттер
Футбол ойыны туралы суреттер
Суреттер
Мамандықтар туралы суреттер
Шашатараз туралы суреттер
Сызба
Оқулықтағы сурет
Ережелер жазылған плакат
Шарлар Жұмыс дәптері
Кері байланыс парағы
|
|||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№52 сабақ. Күрделі сөз |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.2.1* - күрделі сөздердің түрлерін ажырата алу (біріккен сөз, қос сөз, қысқарған сөз) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Күрделі сөздерді ажыратуды,мәтін тақырыбы бойынша мазмұнын болжауды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық
Үй тапсырмасын сұрау 18-жаттығу Әр шарда жазылған сөзге тиесілі тұрақты сөз тіркесін тауып жаз Қараңғы-көзге түртсе көргісіз Қуану-екі езуі екі құлағында Алыста-көз ұшында Тыңдамау-құлақ аспау Жаңа тақырып Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру 19-жаттығу «Болжау» әдісі Мәтіннің тақырыбына қарап мәтін не жайында деп ойлайсыңдар? Хиуаз Доспанова кім? Ол не істеді? Оның мамандығы не екен? Осындай сұрақтарға жауап ала отырып мәтінді түсініп оқу ұсынылады. Мәтінді оқиды. Сұрақтарға жауап беру. 20-жаттығу Бірінші бағандағы сөздер бір түбірден ғана болып, жай сөз болып тұр, Екінші бағандағы сөздер екі түбірден құралып күрделі сөз боп тұр. Бірбеткей, әке-шеше,әскери-әуе академиясы,ұшу өнері,мединститут. 21-жаттығу Сызбамен жұмыс жасау
22-жаттығу Тіркескен сөздерді оқы. Шұбар ала, оқып жүр, ағаш көпір, он бес Шұбар ала-сын есім Оқып жүр-етістік Ағаш көпір- зат есім Он бес-сан есім Үй тапсырмасы 23-жаттығу Тапсырманы орындау. «Кім боламын?» тақырыбына ұшқыш мамандығы туралы монолог құрау
|
Бір-біріне шаттық сыйлайды Үй тапсырма сын оқиды Мәтін тақырыбына қарап мазмұынын болжайды Екі бағандағы сөздерді салыстыра ды,көркем жазады Сызбамен жұмыс жасайды Тіркескен сөздерді оқиды,күрделі сөздерді жазып алады Үй тапсырмасын алады Монолог құрайды Кері байланыс жасайды |
ҚБ: Керемет! ҚБ:
Дескриптор: Әр шарда жазылған сөзге тиесілі тұрақты сөз тіркесін тауып жазады-1б Дескриптор: Мәтіннен негізгі ойды білдіріп тұрған бөлігін анықтайды-1б Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзар сәйкестігін табады-1б Ойды тұжырымдайды-1б Дескриптор: Сөздерді салыстыра алады-1б Көркем жазу емлесін сақтап,жазады-1б
Дескриптор: Күрделі сөздерді ажырата алады-1б Сызба арқылы күрделі сөздерді табады-1б Дескриптор: Күрделі сөздерді теріп жазады Олардың қай сөз табынан екенін табады ҚБ.
«Жұлдыздар шеруі» әдісі |
Суреттер Жұмыс дәптерлері Х.Доспанова туралы бейнебаян Батыр қыз туралы суреттер Кесте Сызба Мамандықтар туралы бейнебаян Суреттер Ереже жазылған плакат Ұшқыштар туралы суреттер Кері байланыс парағы |
||
шағым қалдыра аласыз







аны бір жай
таппады.




















