қазақ т 5 сынып қмж

Тақырып бойынша 31 материал табылды

қазақ т 5 сынып қмж

Материал туралы қысқаша түсінік
қмж
Материалдың қысқаша нұсқасы


Бөлім атауы: Саяхат және демалыс

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5 сынып

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Саяхат, оның түрлері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.5.1. Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру.

5.3.2.1. Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу

5.4.5.5. Төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдану

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, жанрлық ерекшеліктеріне сай жарнама жазу, төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдану

Көптеген оқушылар: тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру, жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, жарнама жазу, төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдану;

Кейбір оқушылар: тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын айту, шешу жолдарын ұсыну, жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, жарнама жазу, төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдану.

Бағалау критеийлері

  • тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді;

  • көтерілген мәселе бойынша өз ойын айтады;

  • шешу жолдарын ұсынады;

  • жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, жарнама жазады;

  • төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолданады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Тілдік мақсаттар

Тыңдалым, айтылым мақсаты бойынша:

сұраққа жауап береді;

көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіреді;

Әдеби тілдік норма бойынша:

төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолданады .

Құндылықтарға баулу

Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық)

Осыған дейін меңгерілген білім

Саяхат және демалыс туралы білімдерін тереңдетеді.

Жоспар


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы



І. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, сабаққа дайындық.

Жағымды психологиялық ахуал.

«Мен сізді жақсы көремін,себебі....» тренинг

Оқушылар бір –біріне мәтінді жалғастыру арқылы тілектер айтады.

І.ТЫҢДАЛЫМ АЛДЫ.

Қызығушылықты ояту. Ой шақыру. Ребусты шешіп, бүгінгі тақырыпты болжайды.

Сабақтың оқу мақсаты айтылады. .

- Балалар, бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы «Саяхат, оның түрлері».

- Біз бүгін қазақ аңызының кейіпкері Алдаркөсемен саяхатқа шығып, оның дайындаған әртүрлі тапсырмаларын орындаймыз.

Саяхатқа немен шығуға болады? Оқушылар жауабы: жаяу, ұшақ, пойыз, мәшине, т.б

Енді, топқа бөлініп қай көлікпен баратынымызды анықтайық? Топқа бөліну. Суреттер бойынша ұшақ, велосипед, мәшине, пойыз суреттерін таңдау арқылы топқа бөлінеді.

Оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстыру

Жағымды ахуал қалыптастыру.



Оқушылардың жауабы тыңдалады.

Оқушылар суреттер арқылы және ребусты шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды.










ҚБ

Тамаша жауап!

Жақсы жауап!

Талпын!



5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы


Сабақтың ортасы

















Мағынаны тану

ІІ. ТЫҢДАЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ

  • Балалар , адамдар неге саяхаттайды?

(оқушылардың жауабы тыңдалады).

Оқылым. Мәтінмен жұмыс. Оқушылар бір оқып шығады.

«Дұрыс – бұрыс» әдісі. Мақсаты: мәтінде айтылған мәліметтің дұрыс немесе бұрыс екенін анықтайды. Дұрыс болса оң қолын көтереді, бұрыс болса сол қолын көтереді.

  • Біздің елімізде көрікті жерлер көп? Дұрыс/бұрыс

  • Еліміздің көне қалалары мен ескерткіштерін көріп, тамашалауға ниет білдіретін саяхатшылар аз? Дұрыс/бұрыс

  • Саяхат – тынығудың ең негізгі түрі? Дұрыс/бұрыс

  • Саяхатқа жаяу, шаңғымен, қайықпен, атпен, велосипедпен шығуға болады? Дұрыс/бұрыс

  • Саяхатшылар еліміздің таңғайып жерлерімен танысады, халықтың салт-дәстүрімен, салтымен танысады? Дұрыс/бұрыс

  • Жорық кезінде саяхатшы жол жүру дағдыларын бойға жинамайды, таныс емес жерлерді есте сақтауға үйренбейді? Дұрыс/бұрыс

Дескриптор:

  • мәтінде айтылған мәліметтің дұрыс екенін анықтайды;

  • мәтінде айтылған мәліметтің бұрыс екенін анықтайды.

ҚБ

Тапсырма. «Қазақстанды таныстыру» бейнежазбасын тамашалап,

(https://www.youtube.com/watch?v=p1TLQb7zcsE)

«РАФТ» тәсілін орындау. Оқушылар топпен орындап, бір бала қорғайды.

Роль – Экскурсовод

Аудитория – Шетелдік туристер

Форма - Жарнама

Тақырып – Қазақстанды таныстыру

Дескриптор:

  • мәтінді мұқият тыңдайды;

  • ұсынылған ақпаратты тұжырымдайды;

  • шетелдік туристерге жарнама жазады;

  • жарнаманың құрылымы мен жанрлық ерекшелігін сақтайды.

ҚБ

ІІІ.ТЫҢДАЛЫМНАН КЕЙІН. ӘТН

Тапсырма.


Дескриптор:

  • Төл сөздерді дұрыс қолданады;

  • суреттердегі саяхатқа шыққан балалардың

іс-әрекеті туралы пікір алмасады;

  • бүгінгі тақырыпты қорытындылайды.

ҚБ


Оқушылар оқылым мәтінімен танысады.



Мәтінде айтылған мәліметтің дұрыс немесе бұрыс екенін анықтайды. Дұрыс болса оң қолын көтереді, бұрыс болса сол қолын көтереді.

















«Қазақстанды таныстыру» бейнежазбасын тамашалап,

(https://www.youtube.com/watch?v=p1TLQb7zcsE)

«РАФТ» тәсілін орындау. Оқушылар топпен орындап, бір бала қорғайды.



Грамматикалық тақырыпты меңгереді.








Төл сөздің тыныс белгісін дұрыс қойып, суреттердегі саяхатқа шыққан балалардың

іс-әрекеті туралы пікір алмасыңдар.


















ҚБ

Тамаша жауап!

Жақсы жауап!

Талпын!











ҚБ

Тамаша жауап!

Жақсы жауап!

Талпын!













ҚБ

Тамаша жауап!

Жақсы жауап!

Талпын!














(http://malimetter.kz/rekreaciyalyk-resurstardy)






















https://www.youtube.com/watch?v=p1TLQb

7zcsE




Сабақтың соңы

5 минут


Рефлексия

«Шығу парағы»

Бұрын білетінмін

Осы сабақта білдім

Білгім келеді




Үй тапсырмасы: 7-тапсырма.















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
29.01.2025
107
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі