Сабақтың тақырыбы: «Сөз
құрамы.»
Сабақ
мақсаты: а)оқушылардың сөз
құрамы бойынша алған білімдерін
тиянақтау, қосымшаларды сөздерге дұрыс жалғай
білуге үйрету ; сөйлеу мәдениетін жетілдіру, топпен жұмыс
істеуге дағдыландыру.
ә)ауызша, жазбаша жаттығулар
жүргізе отырып оқушылардың сауаттылығын , тілін
дамыту, логикалық ойлау және сөздік қорын
молайту.
б) сыни тұрғыдан талдауға өз
көзқарастарын білдіре алуын,сөйлеу мәдениетін,ой түюге баулу
қабілеттерін шыңдау, адамдық асыл қасиеттерге
тәрбиелеу.
Сабақтың
түрі: ойын
сабақ
Сабақтың
әдіс-тәсілі: СТО технологиясы, ойын әдісі,
шығармашылық жұмыс
Сабақтың
көрнекілігі: сызбалар, топшамалар,
бағалау парақтары.
САБАҚ
БАРЫСЫ: І.Ұйымдастыру
кезеңі:
- Әрбір адам? - Туысым, досым,
жұрағат.
- Әрбір сабақ? - Үйрену, ұғу,
ұлағат.
- Әрбір ісім? - Тірлік,тірек,
адамдық.
- Әрбір сөзім? - Шындық,
бірлік, адалдық.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеріп,
пысықтау.
Жұппен жұмыс. Қатар отырған
екі білім алушы бір-біріне сұрақ қойып, жауап
береді.
ІІІ.Жаңа
сабақ: Сөз
құрамы.
Түбір дегеніміз – сөздің
бөлшектеуге келмейтін ең түпкі мағыналы бөлігі. Ал, қосымша
дегеніміз түбірге жалғанатын бөлшектер. Мысалы: жолдастық,
сауыншылар, мектептердің, көрінген деген сөздердің түбірлері – жол,
сау, мектеп, көр. Себебі бұлар қосымшасыз тұрып та белгілі бір
мағынаны білдіреді. Осы түбірлерге жалғанған –дас, - тық, -
ын, - шы, - тер, дің – бөлшектері қосымша деп аталады. Қосымша жеке
тұрғанда ешбір мағына білдіре алмайды .Қосымша екіге
бөлінеді:жұрнақ,жалғау .
. «Ой шақыру»
стратегиясы. Білім алушылар өз ойларын ортаға
салады.
1.Жұрнақ деп нені айтады?
2.Жалғау деген не? 3.Қосымша деген не?
Оқулықпен жұмыс.6-жаттығу.
Тақтаға орындау.
7-жаттығу.Берілген сөздердің
түбірі мен қосымшасын ажырат.
8-жаттығу. Өз бетімен
орындау.
1.Ән-ші, жылқы-шыл, жер-шіл,
мал-шы, би-ші.
2.Жұмыс-кер, ойын-шық, іс-кер,
үй-шік.
3.Арба-лы, жаз-ғы, қыс-қы,
қала-лы, күз-гі, түйе-лі.
9-жаттығу. Ауызша
орындау.
10-жаттығу. Жаңылтпашты оқып,
жатқа жаз. Ребусты шеш: егіншілер
11-жаттығу.Сөйлем
құрастыр.
дәрі-гер, оқу-шы, жұмыс-шы,
кітап-тар, өнер-лі, бүркіт-ші.
12-жаттығу.Көп нүктенің орнына
тиісті жалғауды қойып жаз.
Еңбектің наны тәтті, жалқаудың
жаны тәтті. Ердің атын еңбек шығарады. Жері байдың елі бай. Шеге
тағаны сақтайды, таға тұлпарды сақтайды.
14-жаттығу. Өз бетімен
жазу.
Ұш-қыш, ұш-па, ұш-ты,
ұш-ақ.
15-жаттығу. Жұппен
жұмыс.
IV. Сергіту. Ойын: Қай топ
шапшаң? Топшамамен жұмыс.
V. Қорытындылау:
«Зерделі сұрақ, дәлелді
жауап».
• Сабақтан қандай әсер
алдыңдар?
• Сабақ барысында қандай
қиындықтар туындады?
• Қай
тапсырма орындауда қызықты болды?
• Білімдеріңді
қай тапсырманы орындағанда толық жеткізе
алдыңдар?
VI.
Үй тапсырмасы:16-жаттығу. Ережені
қайталау.
VIІ.Білімді бағалау: Үш
топ бірін-бірі бағалайды. Бағалау
парағы