|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
«Жақсыдан үйренемін, жаманнан жиренемін» |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№21 сабақ.Қыстырма сөздер 9-11 жаттығулар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.7.1 қаратпа, қыстырма сөздерді ажырату жəне тыныс белгілерін дұрыс қою; 3.3.6.1 кең жолды дәптер бас əріп пен кіші əріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей жəне біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Қыстырма сөздермен танысады, оларды қолдануды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар: Қазан айы: «Тәуелсіздік және отаншылдық айы» |
Сабақ құндылығы: Отан, ел, туған өлке туралы білу Апта дәйексөзі:«Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу Үй тапсырмасы 8-жаттығу Сұхбатты оқып, одан әрі жалғастыр. – Ата, ең қымбат нәрсе не? – Туған жеріңнен қымбат еш нәрсе жоқ. – Неге? – Балам,туған жеріңнен қымбат еш нәрсе жоқ. -Неге? -Туған жер-әркімнің шыр етіп жерге түскен,бауырында еңбектеп,қаз басқан қасиетті мекені,талай жанның өмір – бақи тұратын өлкесі. Сұхбаттағы екінші сөйлемді қаратпа сөзі бар сөйлемге айналдыр -Балам, туған жеріңнен қымбат еш нәрсе жоқ. Жаңа тақырып 9-жаттығу Кестедегі сөйлемдерді оқып, оларды өзара салыстыр Сөйлемдердегі қарамен берілген сөздерге назар аудар. Олардың сөйлемге қандай мағына үстеп тұрғанын байқа. Мағына үстеп тұрған сөздер: әрине, несін айтасың,меніңше, мүмкін. Ұжымдық жұмыс 10-жаттығу Мәтінді тыңда. Айтыс Айтысқа қандай жануарлар қатысты? а) қой, сиыр, ит; ә) сиыр, ат, ит; б) ешкі, қой, ат. ЕБҚ Жануарлар не туралы айтысты? Қожасының айтқанымен келісесің бе? ЕҚБ Мәтіндегі қарамен берілген сөздерге назар аудар. Олар нені білдіріп тұр? Ережемен жұмыс Сөйлемдегі ойға сөйлеушінің әр алуан көзқарасын (сену, мақұлдау, күмәндану т.б.) білдіретін сөздерді қыстырма сөздер деп атайды: мүмкін, рас, оның ойынша, сірә,шынында. Сергіту сәті
11-жаттығу Сөйлемдерді қатесіз көшіріп жаз. 1. «Әрине, мені жақсы көреді», – деді ат. «Сөз жоқ, қожа мені жақсы көреді», – деді сиыр. 2. Осының бәрін ол, әрине, жалғыз өзі істей алмайды. Қыстырма сөздерді тауып, олардың тыныс белгісіне назар аудар. Қыстырма сөздің тыныс белгісі қалай қойылатынын өзің тұжырымда. ҚЖ: Өлеңді жатқа жаз. Фойеде ел жиналған Фестивальді тойлады. Фатима қыз финалда Флейтада ойнады. Үй тапсырмасы Қыстырма сөздерді жаттап кел. Ережені жатта Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Сөйлемдерді салыстырады Мәтінмен жұмыс жасайды Сұраққа жауап береді Өз пікірін білдіреді Ережемен жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Тапсырмалар ды орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «Лифт» әдісі
Дескриптор: Сұхбатты оқып, одан әрі жалғастырады-1б Сұхбаттағы екінші сөйлемді қаратпа сөзі бар сөйлемге айналдырады-1б Тамаша! Дескриптор: Кестедегі сөйлемдерді оқып, оларды өзара салыстырады-1б Сөйлемдердегі қарамен берілген сөздердің мағына үстеп тұрғанын байқайды-1б Кереметсіңдер! Дескриптор: Мәтінді тыңдап,сұрақтарға жауап береді-1б Қыстырма сөздердің ережесімен танысады-1б Керемет!
Дескриптор: Сөйлемдерді қатесіз көшіріп жазады-1б Қыстырма сөздің тыныс белгісі қалай қойылатынына тұжырымда жасайды-1б ДескриптоР: Өлеңді жатқа жазады-1б
«Білім заряды» әдісі |
Суреттер Суреттер Оқу құралдары Жұмыс дәптері Оқулық Ереже жазылған плакат Қимылдар Суреттер Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||

|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
«Жақсыдан үйренемін, жаманнан жиренемін» |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№22 сабақ. Қыстырма сөздер 12-15 жаттығулар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.7.1 қаратпа, қыстырма сөздерді ажырату жəне тыныс белгілерін дұрыс қою; 3.3.6.1 кең жолды дәптер бас əріп пен кіші əріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей жəне біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету;
|
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Қыстырма сөздермен танысады, оларды қолдануды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар: Қазан айы: «Тәуелсіздік және отаншылдық айы» |
Сабақ құндылығы: Отан, ел, туған өлке туралы білу Апта дәйексөзі:«Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту Шеңбер құрып ыстырма сөздерді пайдаланып сенім, қолдау білдіру
Өткенді пысықтау «Жақсылық еліне саяхат» Аялдамалардағы сұрақтарға жауап бер
Күтілетін жауаптар (балалар тілімен):
Жаңа тақырып «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Мемлекеттік тілді білу 12-жаттығу. Өлеңді мұқият тыңда. «Жақсы мен жаман» өлеңі • Өлең не туралы? ЕБҚ Өлең мазмұнын өз сөзіңмен айтып бер. Топтық жұмыс Жақсы мен жаман қылықтар туралы топта талқыла. Талқылау барысында қыстырма сөздерді пайдалан. Үлгі: Меніңше, үлкендерді сыйлау – жақсы қасиет. ЕҚБ Өлең мазмұнын ашатын мақал тауып айт. Жақсы- суы тәтті көлмен тең, Жаман- желі қатты шөлмен тең. 13- жаттығу Мақалды жатқа жаз. Жақсы сөз сүйіндіреді, Жаман сөз күйіндіреді. Мақалдың мағынасын түсіндір Сергіту сәті
14- жаттығу. Сөйлемдерге тиісті тыныс белгіні қойып, көшіріп жаз. 1. Ол, шынында да, жақсы бала. 2. Рас, ол өте көп біледі. 3. Бұл тапсырманы орындамағансың-ау, сірә. Қандай тыныс белгісін қойдың? Неліктен? Ойыңды дәлелдеуді үйрен: Бұл – қыстырма сөз, өйткені олар сөзге мағына үстеп тұр. 15-жаттығу «Жағдаят» әдісі Бауыржан түскі үзілісте асханаға барды. Адам көп екен. Кезекте тұрғандардың арасына кимелеп кіріп кетті. Кезекте тұрғандар реніш білдіріп, Бауыржанға жаратпаған кейіп танытты. Бірақ Бауыржан түк естімегендей тұра берді. Бауыржанның орнында сен болсаң, не істер едің? Жауап үлгісі: Кезекте тұрып, кезегім келгенін күтер едім. Өйткені асханада барлығы тәртіппен, кезекпен астарын алады Үй тапсырмасы Өз бетіңше қыстырма сөздерді қосып бес сөйлем құрап кел Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Жеке, топтық жұмыстар жасайды Жеке жұмыс жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Тапсырмалар ды орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Медаль» әдісі
Дескриптор: Қыстырма сөздер туралы ережені жаттайды-1б Қыстырма сөздерді қолдана алады-1б Тамаша! Дескриптор: Өлеңді мұқият тыңдап,сұраққа жауап береді-1б Жақсы мен жаман қылықтар туралы топта талқылайды-1б Кереметсіңдер! Дескриптор: Мақалды жатқа жазады-1б Мақал мағынасын түсінеді-1б
Керемет! Дескриптор: Сөйлемдерге тиісті тыныс белгіні қойып, көшіріп жазады-1б Өз ойларын дәлелдей алады-1б Дескриптор: Берілген жағдаяттан шығу жолын қарастырады-1б Сөйлеу барысында қыстырма сөздерді қолданады-1б
Тамаша! «WhatsApp» әдісі |
Суреттер Суреттер Ереже жазылған плакат Оқу құралдары Оқулық Жұмыс дәптері Қимылдар Суреттер Оқулық Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Жақсыдан үйренемін, жаманнан жиренемін |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№23 сабақ. Э дыбысы 16-19 жаттығулар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.4.1.1 э,ф,в,ц əріптері бар сөздерді сауатты жазу; 3.3.1.1 жоспар/сызбаны қолдана отырып тірек сөздер арқылы əңгімелеу мəтінін салыстыра сипаттау мəтінін, көмекші сөздер арқылы пайымдау мəтінін құрап жазу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Э дыбысы бар сөздермен танысу, сауатты жазу |
|||||
|
Құндылықтар: Қазан айы: «Тәуелсіздік және отаншылдық айы» |
Сабақ құндылығы: Отан, ел, туған өлке туралы білу Апта дәйексөзі:«Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Өз бетіңше қыстырма сөздерді қосып бес сөйлем құрап кел Жаңа тақырып Мәтінді оқы. • Мәтін не туралы? • Сұрақтарға жазбаша жауап бер: 1. ЭКСПО неліктен бүкіләлемдік көрме деп аталды? 2. ЭКСПО-2017 көрмесі қайда өтті? 3. Көрменің тақырыбы қалай аталды? 1. Өйткені ЭКСПО-да бүкіләлемнің жетістіктер көруге болады. 2. Астана қаласында өтті. 3. Болашақтың энергиясы Ережемен жұмыс Э – дауысты дыбыс. Ол басқа тілден енген сөздерде және сөздің басында кездеседі: эфир, эскалатор, экипаж. «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Мемлекеттік тілді білу 17-жаттығу. Берілген сөздерді қатесіз көшіріп жаз. Эрмитаж, эстрада, экскаватор, эстафета. ЕҚБ Өзің э дыбысы бар бірнеше мысал айт. Сол сөздердегі э дыбысын е дыбысы бар сөздермен салыстыр Электр,эпитет, энергия,электромагнита, эвалутция,Есік,ет,егіс,ертең, ересек, Электр, эпитет, энергия, электромагнит, эвалюция Есік, ет, егіс, ертең, ересек ЕБҚ Мына сөздерді қатыстырып сөйлем құра. Этаж, эксковатор. Сергіту сәті
18-жаттығу. Көп нүктенің орнына э, е әріптерінің тиістісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз. 1. Көшеде электр шамы жарқырайды. 2. Ұшақ экипажсыз орнынан қозғалмайды. 3. Балаларға эстафета ойнау қызық болды. Э дыбысы бар сөздердің мағынасын түсіндір. Осы сөздерге дыбыстық талдау жаса. Электр-ол электр тоғы. Экипаж- ұшақтағы жолаушылар Эстафета-ол спорттық ойындар Шығармашылық үзіліс 19-жаттығу. «Шынықсаң, шымыр боласың» эстафета жарысына құттықтау сөз дайында. Ол үшін келесі беттегі сурет пен сызбаны пайдалан. құттықтаймыз шын жүректен жеңістерімен жарысқа • Құттықтау сөзі шығу үшін, шар ұстаушылардың орнын қалай өзгерткен дұрыс? • Шарлардағы сөздерді пайдаланып, мына сызбаны толықтыр. кімді? . . . . . . . . . құттықтаймыз немен? қалай? қатысушыларды • Суретке қара. • Құттықтау сөзі шығу үшін, шар ұстаушылардың орнын қалай өзгерткен дұрыс? •. Үй тапсырмасы Өзің Э дыбысы бар сөздерді пайдаланып, шағын мәтін құрастырып жаз. Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Ережені жаттайды Жеке жұмыс жасайды Сөйлем құрайды Жаттығу жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Тапсырмалар ды орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «Чупа чупс » әдісі
Дескриптор: Өз бетінше қыстырма сөздерді қосып бес сөйлем құрап келеді-1б Тамаша! Дескриптор: Мәтінді оқиды-1б Сұрақтарға жазбаша жауап береді-1б Кереметсіңдер!
Дескриптор: Берілген сөздерді қатесіз көшіріп жазады-1б Дескриптор: ЕҚБ Э дыбысы бар сөздерді мысалға келтіре алады-1б Дескриптор: ЕБҚ Э дыбысы бар сөздермен сөйлем құрай алады-1б Керемет! Дескриптор: Көп нүктенің орнына э, е әріптерінің тиістісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады-1б Э дыбысы бар сөздердің мағынасын түсіндіреді-1б ДескриптоР: «Шынықсаң, шымыр боласың» эстафета жарысына құттықтау сөз дайындайды-1б Шарлардағы сөздерді пайдаланып, сызбаны толықтырады-1б Тамаша!
«Білім поштасы» әдісі |
Суреттер Суреттер Жұмыс дәптері Оқу құралдары Ереже жазылған плакат Жұмыс дәптері Оқулық Қимылдар Суреттер Оқулық Суреттер Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Жақсыдан үйренемін, жаманнан жиренемін |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№24 сабақ. В дыбысы 20-23 жаттығулар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.3.1 мəтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру жəне жауап беру; 3.4.1.1 э,ф,в,ц əріптері бар сөздерді сауатты жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
В дыбысы бар сөздерді дұрыс оқу, сауатты жазу |
|||||
|
Құндылықтар: Қазан айы: «Тәуелсіздік және отаншылдық айы» |
Сабақ құндылығы: Отан, ел, туған өлке туралы білу Апта дәйексөзі:«Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Өзің Э дыбысы бар сөздерді пайдаланып, шағын мәтін құрастырып жаз Жаңа тақырып «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Мемлекеттік тілді білу 20-жаттығу. Мәтінді оқы. • Мәтін не туралы? • Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырыңдар. • Мәтіндегі в дыбысы бар сөздерді тауып, бұл дыбыстың айтылу ерекшелігін байқа «Велосипед – пайдалы көлік» тақырыбында өз ойыңмен бөліс. 1. Велосипед қандай мағына береді? 2. Велосипедтің түрлері? 3. Велосипедтің пайдасы? Велосипед,автомобиль, автобус. В – ұяң дауыссыз дыбыс. Ол сөздің барлық буынында келе береді: вагон, автобус, паровоз, Асқаров. Сергіту сәті
21- жаттығу. «Кім жылдам?» ойыны Мәтіннен в әрпі бар сөздерді теріп жазып, оларға дыбыстық талдау жаса
Шығармашылық үзіліс 23-жаттығу. Ойлан, тап. Жоғарыдағы берілген велосипед суретіндегі үшбұрыш пен дөңгелек санын анықта. Велосипед суретіндегі тірек сөздермен сипаттау мәтінін құрастыр Велосипед-көлемі әр түрлі, үлкен кіші болады. Оның балаларға үлкендерге арналған түрлері бар. Ол адамның аяқ бұлшықеттеріне, денсаулығына өте пайдалы ЕБҚ В дыбысы бар сөздерді жаз ЕҚБ В дыбысы бар сөздермен сөйлем құра, Сөйлемдерді біріктіріп мәтін шығаруға тырыс. Үй тапсырмасы 22- жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз. 1. Мен мектепке автобуспен барамын. 2. Қыздар волейвол ойнады. 3. Ұлдар фут-вол ойнады. 4. Олар вальс биледі Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Ережемен жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Тапсырмалар ды орындайды Жеке жұмыс жасайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Пойыз» әдісі
Дескриптор: Э дыбысы бар сөздерді пайдаланып, шағын мәтін құрастырып жазады-1б Тамаша! Дескриптор: Мәтінді оқиды-1б «Велосипед – пайдалы көлік» тақырыбында өз ойымен бөліседі-1б Кереметсіңдер!
Дескриптор: Мәтіннен в әрпі бар сөздерді теріп жазып, оларға дыбыстық талдау жасайды-1б Керемет! Дескриптор: Велосипед суретіндегі үшбұрыш пен дөңгелек санын анықтайды-1б. Велосипед суретіндегі тірек сөздермен сипаттау мәтінін құрастырады-1б Жарайсыңдар!
«Әлеуметтік желі» әдісі |
Суреттер Суреттер Суреттер Оқу құралдары Оқулық Жұмыс дәптері Қимылдар Суреттер Оқулық Суреттер Кері байланыс тақтасы |
||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қазақ тілі 2025-2026 оқу жылы сабақ жоспары 21-24 сабақтар
қазақ тілі 2025-2026 оқу жылы сабақ жоспары 21-24 сабақтар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
«Жақсыдан үйренемін, жаманнан жиренемін» |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№21 сабақ.Қыстырма сөздер 9-11 жаттығулар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.7.1 қаратпа, қыстырма сөздерді ажырату жəне тыныс белгілерін дұрыс қою; 3.3.6.1 кең жолды дәптер бас əріп пен кіші əріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей жəне біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Қыстырма сөздермен танысады, оларды қолдануды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар: Қазан айы: «Тәуелсіздік және отаншылдық айы» |
Сабақ құндылығы: Отан, ел, туған өлке туралы білу Апта дәйексөзі:«Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу Үй тапсырмасы 8-жаттығу Сұхбатты оқып, одан әрі жалғастыр. – Ата, ең қымбат нәрсе не? – Туған жеріңнен қымбат еш нәрсе жоқ. – Неге? – Балам,туған жеріңнен қымбат еш нәрсе жоқ. -Неге? -Туған жер-әркімнің шыр етіп жерге түскен,бауырында еңбектеп,қаз басқан қасиетті мекені,талай жанның өмір – бақи тұратын өлкесі. Сұхбаттағы екінші сөйлемді қаратпа сөзі бар сөйлемге айналдыр -Балам, туған жеріңнен қымбат еш нәрсе жоқ. Жаңа тақырып 9-жаттығу Кестедегі сөйлемдерді оқып, оларды өзара салыстыр Сөйлемдердегі қарамен берілген сөздерге назар аудар. Олардың сөйлемге қандай мағына үстеп тұрғанын байқа. Мағына үстеп тұрған сөздер: әрине, несін айтасың,меніңше, мүмкін. Ұжымдық жұмыс 10-жаттығу Мәтінді тыңда. Айтыс Айтысқа қандай жануарлар қатысты? а) қой, сиыр, ит; ә) сиыр, ат, ит; б) ешкі, қой, ат. ЕБҚ Жануарлар не туралы айтысты? Қожасының айтқанымен келісесің бе? ЕҚБ Мәтіндегі қарамен берілген сөздерге назар аудар. Олар нені білдіріп тұр? Ережемен жұмыс Сөйлемдегі ойға сөйлеушінің әр алуан көзқарасын (сену, мақұлдау, күмәндану т.б.) білдіретін сөздерді қыстырма сөздер деп атайды: мүмкін, рас, оның ойынша, сірә,шынында. Сергіту сәті
11-жаттығу Сөйлемдерді қатесіз көшіріп жаз. 1. «Әрине, мені жақсы көреді», – деді ат. «Сөз жоқ, қожа мені жақсы көреді», – деді сиыр. 2. Осының бәрін ол, әрине, жалғыз өзі істей алмайды. Қыстырма сөздерді тауып, олардың тыныс белгісіне назар аудар. Қыстырма сөздің тыныс белгісі қалай қойылатынын өзің тұжырымда. ҚЖ: Өлеңді жатқа жаз. Фойеде ел жиналған Фестивальді тойлады. Фатима қыз финалда Флейтада ойнады. Үй тапсырмасы Қыстырма сөздерді жаттап кел. Ережені жатта Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Сөйлемдерді салыстырады Мәтінмен жұмыс жасайды Сұраққа жауап береді Өз пікірін білдіреді Ережемен жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Тапсырмалар ды орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «Лифт» әдісі
Дескриптор: Сұхбатты оқып, одан әрі жалғастырады-1б Сұхбаттағы екінші сөйлемді қаратпа сөзі бар сөйлемге айналдырады-1б Тамаша! Дескриптор: Кестедегі сөйлемдерді оқып, оларды өзара салыстырады-1б Сөйлемдердегі қарамен берілген сөздердің мағына үстеп тұрғанын байқайды-1б Кереметсіңдер! Дескриптор: Мәтінді тыңдап,сұрақтарға жауап береді-1б Қыстырма сөздердің ережесімен танысады-1б Керемет!
Дескриптор: Сөйлемдерді қатесіз көшіріп жазады-1б Қыстырма сөздің тыныс белгісі қалай қойылатынына тұжырымда жасайды-1б ДескриптоР: Өлеңді жатқа жазады-1б
«Білім заряды» әдісі |
Суреттер Суреттер Оқу құралдары Жұмыс дәптері Оқулық Ереже жазылған плакат Қимылдар Суреттер Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||

|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
«Жақсыдан үйренемін, жаманнан жиренемін» |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№22 сабақ. Қыстырма сөздер 12-15 жаттығулар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.7.1 қаратпа, қыстырма сөздерді ажырату жəне тыныс белгілерін дұрыс қою; 3.3.6.1 кең жолды дәптер бас əріп пен кіші əріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей жəне біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету;
|
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Қыстырма сөздермен танысады, оларды қолдануды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар: Қазан айы: «Тәуелсіздік және отаншылдық айы» |
Сабақ құндылығы: Отан, ел, туған өлке туралы білу Апта дәйексөзі:«Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту Шеңбер құрып ыстырма сөздерді пайдаланып сенім, қолдау білдіру
Өткенді пысықтау «Жақсылық еліне саяхат» Аялдамалардағы сұрақтарға жауап бер
Күтілетін жауаптар (балалар тілімен):
Жаңа тақырып «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Мемлекеттік тілді білу 12-жаттығу. Өлеңді мұқият тыңда. «Жақсы мен жаман» өлеңі • Өлең не туралы? ЕБҚ Өлең мазмұнын өз сөзіңмен айтып бер. Топтық жұмыс Жақсы мен жаман қылықтар туралы топта талқыла. Талқылау барысында қыстырма сөздерді пайдалан. Үлгі: Меніңше, үлкендерді сыйлау – жақсы қасиет. ЕҚБ Өлең мазмұнын ашатын мақал тауып айт. Жақсы- суы тәтті көлмен тең, Жаман- желі қатты шөлмен тең. 13- жаттығу Мақалды жатқа жаз. Жақсы сөз сүйіндіреді, Жаман сөз күйіндіреді. Мақалдың мағынасын түсіндір Сергіту сәті
14- жаттығу. Сөйлемдерге тиісті тыныс белгіні қойып, көшіріп жаз. 1. Ол, шынында да, жақсы бала. 2. Рас, ол өте көп біледі. 3. Бұл тапсырманы орындамағансың-ау, сірә. Қандай тыныс белгісін қойдың? Неліктен? Ойыңды дәлелдеуді үйрен: Бұл – қыстырма сөз, өйткені олар сөзге мағына үстеп тұр. 15-жаттығу «Жағдаят» әдісі Бауыржан түскі үзілісте асханаға барды. Адам көп екен. Кезекте тұрғандардың арасына кимелеп кіріп кетті. Кезекте тұрғандар реніш білдіріп, Бауыржанға жаратпаған кейіп танытты. Бірақ Бауыржан түк естімегендей тұра берді. Бауыржанның орнында сен болсаң, не істер едің? Жауап үлгісі: Кезекте тұрып, кезегім келгенін күтер едім. Өйткені асханада барлығы тәртіппен, кезекпен астарын алады Үй тапсырмасы Өз бетіңше қыстырма сөздерді қосып бес сөйлем құрап кел Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Жеке, топтық жұмыстар жасайды Жеке жұмыс жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Тапсырмалар ды орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Медаль» әдісі
Дескриптор: Қыстырма сөздер туралы ережені жаттайды-1б Қыстырма сөздерді қолдана алады-1б Тамаша! Дескриптор: Өлеңді мұқият тыңдап,сұраққа жауап береді-1б Жақсы мен жаман қылықтар туралы топта талқылайды-1б Кереметсіңдер! Дескриптор: Мақалды жатқа жазады-1б Мақал мағынасын түсінеді-1б
Керемет! Дескриптор: Сөйлемдерге тиісті тыныс белгіні қойып, көшіріп жазады-1б Өз ойларын дәлелдей алады-1б Дескриптор: Берілген жағдаяттан шығу жолын қарастырады-1б Сөйлеу барысында қыстырма сөздерді қолданады-1б
Тамаша! «WhatsApp» әдісі |
Суреттер Суреттер Ереже жазылған плакат Оқу құралдары Оқулық Жұмыс дәптері Қимылдар Суреттер Оқулық Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Жақсыдан үйренемін, жаманнан жиренемін |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
|
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№23 сабақ. Э дыбысы 16-19 жаттығулар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.4.1.1 э,ф,в,ц əріптері бар сөздерді сауатты жазу; 3.3.1.1 жоспар/сызбаны қолдана отырып тірек сөздер арқылы əңгімелеу мəтінін салыстыра сипаттау мəтінін, көмекші сөздер арқылы пайымдау мəтінін құрап жазу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Э дыбысы бар сөздермен танысу, сауатты жазу |
|||||
|
Құндылықтар: Қазан айы: «Тәуелсіздік және отаншылдық айы» |
Сабақ құндылығы: Отан, ел, туған өлке туралы білу Апта дәйексөзі:«Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Өз бетіңше қыстырма сөздерді қосып бес сөйлем құрап кел Жаңа тақырып Мәтінді оқы. • Мәтін не туралы? • Сұрақтарға жазбаша жауап бер: 1. ЭКСПО неліктен бүкіләлемдік көрме деп аталды? 2. ЭКСПО-2017 көрмесі қайда өтті? 3. Көрменің тақырыбы қалай аталды? 1. Өйткені ЭКСПО-да бүкіләлемнің жетістіктер көруге болады. 2. Астана қаласында өтті. 3. Болашақтың энергиясы Ережемен жұмыс Э – дауысты дыбыс. Ол басқа тілден енген сөздерде және сөздің басында кездеседі: эфир, эскалатор, экипаж. «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Мемлекеттік тілді білу 17-жаттығу. Берілген сөздерді қатесіз көшіріп жаз. Эрмитаж, эстрада, экскаватор, эстафета. ЕҚБ Өзің э дыбысы бар бірнеше мысал айт. Сол сөздердегі э дыбысын е дыбысы бар сөздермен салыстыр Электр,эпитет, энергия,электромагнита, эвалутция,Есік,ет,егіс,ертең, ересек, Электр, эпитет, энергия, электромагнит, эвалюция Есік, ет, егіс, ертең, ересек ЕБҚ Мына сөздерді қатыстырып сөйлем құра. Этаж, эксковатор. Сергіту сәті
18-жаттығу. Көп нүктенің орнына э, е әріптерінің тиістісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз. 1. Көшеде электр шамы жарқырайды. 2. Ұшақ экипажсыз орнынан қозғалмайды. 3. Балаларға эстафета ойнау қызық болды. Э дыбысы бар сөздердің мағынасын түсіндір. Осы сөздерге дыбыстық талдау жаса. Электр-ол электр тоғы. Экипаж- ұшақтағы жолаушылар Эстафета-ол спорттық ойындар Шығармашылық үзіліс 19-жаттығу. «Шынықсаң, шымыр боласың» эстафета жарысына құттықтау сөз дайында. Ол үшін келесі беттегі сурет пен сызбаны пайдалан. құттықтаймыз шын жүректен жеңістерімен жарысқа • Құттықтау сөзі шығу үшін, шар ұстаушылардың орнын қалай өзгерткен дұрыс? • Шарлардағы сөздерді пайдаланып, мына сызбаны толықтыр. кімді? . . . . . . . . . құттықтаймыз немен? қалай? қатысушыларды • Суретке қара. • Құттықтау сөзі шығу үшін, шар ұстаушылардың орнын қалай өзгерткен дұрыс? •. Үй тапсырмасы Өзің Э дыбысы бар сөздерді пайдаланып, шағын мәтін құрастырып жаз. Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Ережені жаттайды Жеке жұмыс жасайды Сөйлем құрайды Жаттығу жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Тапсырмалар ды орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «Чупа чупс » әдісі
Дескриптор: Өз бетінше қыстырма сөздерді қосып бес сөйлем құрап келеді-1б Тамаша! Дескриптор: Мәтінді оқиды-1б Сұрақтарға жазбаша жауап береді-1б Кереметсіңдер!
Дескриптор: Берілген сөздерді қатесіз көшіріп жазады-1б Дескриптор: ЕҚБ Э дыбысы бар сөздерді мысалға келтіре алады-1б Дескриптор: ЕБҚ Э дыбысы бар сөздермен сөйлем құрай алады-1б Керемет! Дескриптор: Көп нүктенің орнына э, е әріптерінің тиістісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады-1б Э дыбысы бар сөздердің мағынасын түсіндіреді-1б ДескриптоР: «Шынықсаң, шымыр боласың» эстафета жарысына құттықтау сөз дайындайды-1б Шарлардағы сөздерді пайдаланып, сызбаны толықтырады-1б Тамаша!
«Білім поштасы» әдісі |
Суреттер Суреттер Жұмыс дәптері Оқу құралдары Ереже жазылған плакат Жұмыс дәптері Оқулық Қимылдар Суреттер Оқулық Суреттер Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Жақсыдан үйренемін, жаманнан жиренемін |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№24 сабақ. В дыбысы 20-23 жаттығулар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.3.1 мəтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру жəне жауап беру; 3.4.1.1 э,ф,в,ц əріптері бар сөздерді сауатты жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
В дыбысы бар сөздерді дұрыс оқу, сауатты жазу |
|||||
|
Құндылықтар: Қазан айы: «Тәуелсіздік және отаншылдық айы» |
Сабақ құндылығы: Отан, ел, туған өлке туралы білу Апта дәйексөзі:«Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас!» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Өзің Э дыбысы бар сөздерді пайдаланып, шағын мәтін құрастырып жаз Жаңа тақырып «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Мемлекеттік тілді білу 20-жаттығу. Мәтінді оқы. • Мәтін не туралы? • Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырыңдар. • Мәтіндегі в дыбысы бар сөздерді тауып, бұл дыбыстың айтылу ерекшелігін байқа «Велосипед – пайдалы көлік» тақырыбында өз ойыңмен бөліс. 1. Велосипед қандай мағына береді? 2. Велосипедтің түрлері? 3. Велосипедтің пайдасы? Велосипед,автомобиль, автобус. В – ұяң дауыссыз дыбыс. Ол сөздің барлық буынында келе береді: вагон, автобус, паровоз, Асқаров. Сергіту сәті
21- жаттығу. «Кім жылдам?» ойыны Мәтіннен в әрпі бар сөздерді теріп жазып, оларға дыбыстық талдау жаса
Шығармашылық үзіліс 23-жаттығу. Ойлан, тап. Жоғарыдағы берілген велосипед суретіндегі үшбұрыш пен дөңгелек санын анықта. Велосипед суретіндегі тірек сөздермен сипаттау мәтінін құрастыр Велосипед-көлемі әр түрлі, үлкен кіші болады. Оның балаларға үлкендерге арналған түрлері бар. Ол адамның аяқ бұлшықеттеріне, денсаулығына өте пайдалы ЕБҚ В дыбысы бар сөздерді жаз ЕҚБ В дыбысы бар сөздермен сөйлем құра, Сөйлемдерді біріктіріп мәтін шығаруға тырыс. Үй тапсырмасы 22- жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз. 1. Мен мектепке автобуспен барамын. 2. Қыздар волейвол ойнады. 3. Ұлдар фут-вол ойнады. 4. Олар вальс биледі Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Ережемен жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Тапсырмалар ды орындайды Жеке жұмыс жасайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Пойыз» әдісі
Дескриптор: Э дыбысы бар сөздерді пайдаланып, шағын мәтін құрастырып жазады-1б Тамаша! Дескриптор: Мәтінді оқиды-1б «Велосипед – пайдалы көлік» тақырыбында өз ойымен бөліседі-1б Кереметсіңдер!
Дескриптор: Мәтіннен в әрпі бар сөздерді теріп жазып, оларға дыбыстық талдау жасайды-1б Керемет! Дескриптор: Велосипед суретіндегі үшбұрыш пен дөңгелек санын анықтайды-1б. Велосипед суретіндегі тірек сөздермен сипаттау мәтінін құрастырады-1б Жарайсыңдар!
«Әлеуметтік желі» әдісі |
Суреттер Суреттер Суреттер Оқу құралдары Оқулық Жұмыс дәптері Қимылдар Суреттер Оқулық Суреттер Кері байланыс тақтасы |
||

шағым қалдыра аласыз































