Білім беру ұйымының
атауы
|
|
|
Пәні:
|
Қазақ
тілі
|
|
Бөлім:
|
Қоршаған
орта
|
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
Абдильдина Зауре
Садуакаскызы
|
|
Күні:
|
|
|
Сынып: 2
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
№116 сабақ. Сын
есім
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаты:
|
2.1.3.1 күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға
байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке
қатысу
2.3.1.1
мұғалімнің көмегімен жеке сурет /сюжетті суреттер арқылы шағын
сипаттау,/ әңгімелеу мәтіндерін құрап
жазу
|
|
Сабақтың мақсаты
|
күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға
байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке
қатысу
|
|
Сабақтың барысы
|
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың
басы
10
мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық ахуал
қалыптастыру
Оқушылардың назарын
сабаққа аудару
«Кездесу»
ойыны
Жай әуенмен екі шеңбер болып қарама
–қарсы айналады, әуен тоқтаған кезде бір-біріне қарап, мұғалім
балалардың қасиетін айтады.
(Шыншыл,ақылды,тапқыр,сабырлы,
тәртіпті т.б)
|
Оқушылардың назарын
сабаққа аудару
Сыныпта жағымды
атмосфера орнату
Үй
тапсырмасын
оқиды
|
ҚБ: 1-10
балл
|
|
|
Сабақтың
ортасы
25мин
|
Өткенді
пысықтау
«Сиқырлы ұяшықтар» ойыны
1.Сөз таптарын
ата
2.Дара және күрделі етістік туралы
атыңыз?
3.Жұрнақ және жалғау дегеніміз
не?
4.Зат есімнің жекшеш және көпше түрін
ата
5.Омоним дегеніміз не?
6.Етістік дегеніміз не?
7.Зат есім нешеге
бөлінеді?
8. Сөз дегеніміз не?
9.Түбір мен қосымша жайлы
айтыңыз
10.Жалқы және жалпы есімдерді
ата
Топқа
бөлу: «Бір шәугім шай» әдісі шәй қалташалары арқылы
1
топ:
2
топ:
3
топ
Тақырыпты ашу Оқылым.Айтылым
Ғажайып
аквариум әдісі
Аквариумдағы сөздер:
Көлемі,түсі,пішіні,дәмін,терең,қызыл,жарық
Алмұрт,шие,сәбіз,құлпынай,асауц өзен, асқар
тау,балапан, таңқурай,.мөлдір,тұнық,
Жаңа
сабақтың мақсатын хабарлау
Жаңа
сабаққа қатысты бейнесюжет көрсетемін.
Жаңа
сабақ
Фс
тапсырма
Тақтамен жұмыс
51-жаттығу
. Өлеңді көшіріп жаз
Анау өзен
арқырап,
Асқар
таудан дүркіреп.
Айдын
жатыр жарқырап,
Алды дала
бір түлеп
Сын
есімдерді тап,оларға сұрақ қой.
Сын
есімнің қай сөз табымен байланысып тұрғанын айт.
-Балалар, менің қолымдағы затқа назар
аударайық!
— Мынау не
?
— Түсі
қандай ?
— Көлемі
қандай ?
— Дәмі
қандай ?
— Иісі
қандай ?
- Жарайсыңдар, балалар! Ал жеп болғаннан кейін
қандай баға бересіңдер ?
- Оны сапа
дейді.
Сонымен, қиярдың,қызанақтың сындық ерекшеліктерін
атадық. Кез келген заттың түсі, түрі, дәмі, көлемі
болады
Ережені
еске түсіру
Хормен
айту,
Жекелеп
айту
|
Оқулық
Өлеңді көшіріп
жазады
Топқа
бөлінеді
Тақырыпты
ашады
Сұрақтарға жауап
береді
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Өлеңді көшіріп
жазады-1б
Сұрақтарға жауап
береді-1б
|
Оқулық
Дәптер
https://youtu.be/vIguyo4T32s?si=FrKyGtA5awPwhX13
|
|
|
Ұжымдық
жұмыс
52-жаттығу
Суреттерге
қарап,онда нелер бейнеленгенін айт.суреттегі заттардың белгілерін
ата: көлемін,түсін,пішінін,дәмін.
Өзің
қалаған бір сурет бойынша сипаттау мәтінін құрастырып жаз. Сын
есімнің астын сыз.
|
Заттардың белгілерін
атайды
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Суреттегі заттардың
бейнесін атайды-1б
Сипаттау мәтінін құрап
жазады-1б
|
Оқулық
|
|
|
53-жаттығу
Сын есім
қатарын тап.
-
Күрек,шеге,жасыл,келу.
-
Піл,мөлдір,тұнық,маймыл
-
Терең, жарық, қызыл, қою.
-
Балапан,таңқурай,үлкен, жүз.
3 нұсқа
сын есімдер қатары
Топтық
жұмыс
1-топ:
«Сипаттап бер»
әдісі
1.Ақ, тәтті, қатты,
ұсақ – бұл не? (Қант)
2.Домалақ, жұмсақ, үрленген – бұл не?
(Нан)
3.Ащы, қызыл, жасыл – бұл не?
(Бұрыш)
4.Тәтті, нәрлі, қызыл, сары, көк – бұл
не? (Алма)
2-топ:
Берілген зат есімдерге сын
есім тіркеп жазу
. ... көйлек, ... қалам, ...
оқушы, ... үй, ... кітап, ...
тау.
3-топ:
Сауаттылық
хаты
Тірек сөздерді
қолдана отырып,Көктем мезгіліне шағын сипаттама
жазыңдар
Тірек
сөздер:жылынды,еріді,шөптер,гүлдеді,құстар ұшып
келді.
|
Сын есімдер қатарын
табады
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Сын есімдер қатарын
табады-1б
Дескриптор:
Сын есімдерді қатыстыра отырып, мәтін
құрастырады-1б
Зат есімдерге сын есім тіркеп
жазады-1б
Көктем
мезгіліне шағын сипаттама жазады-1б
|
Оқулық
|
|
|
Жұптық
жұмыс
«Сөздер
банкасы» әдісі
Сын
есімдірді,жай сөздерден ажыратып салады
Көркем жазу
минуты:
“Бір әріптен бірнеше сын
есім”
С-сүйір,сопақ
Қ,-қалың,қышқыл
Ж-жұқа,жасыл
Д-дәмді,дөңгелек
Т-тәтті,
|
Диктант
жазады
|
Дескрпитор:
Сын
есімдірді,жай сөздерден ажыратып салады-1б
|
Оқулық
Дәптер
|
|
Сабақтың
соңы
10
мин
|
Үйге
тапсырма
54-жаттығу
Жаңылтпаштың қатесін түзеп,көшіріп
жаз.
Үшкір
тұмсық
Сары
шымшық
Сордан
ұшты
Құрт
шымшып.
Сын
есімдерді тап: Сын есімдер: үшкір,сары.
Бекіту.
«Ғаламшар» ойыны
1.Бүгінгі
сабақтан нені уйрендік?
2.Сабақтың
қай тұсы қызығырақ болды?
3.Сын есім
дегеніміз не?
4.Сын
есімнің сұрақтарын ата?
Кері
байланыс
«Қолшатырлар жиынтығы» әдісі
(Балалар қалаған
қолшатырлар
астына
жиналады)
Өте
керемет!
Бәрі
жақсы!
Болады!
|
Үй тапсырмасын
алады
Кері байланыс
жасайды
Қалаған қолшатырдың астына
жиналады
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Сын есіммен зат есімді
сәйкестендіреді-1б
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Бүгінгі сабаққа шолу
жасайды-1б
|
Қима
қағаздар
|
|