|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Су- тіршілік көзі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№115 сабақ. Мен не үйрендім? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тірек сөздер арқылы сұрақтарға жауап береді Өтілген материалды пысықтайды |
|||||
|
Құндылықтар: Сәуір айы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК |
Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Апта дәйексөзі: «Болашағы зор мамандықтар жоқ, тек болашағы зор мамандар бар.» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 51-жаттығу Ойлан,тап. Жауап: Әшімхан- үш сазан Сақтаған-төрт табан Құсайын-екі (қос) жайын Барлығы: тоғыз балық ұстады Құндылық мақсаты: Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу Жаңа тақырып 1-тапсырма Ертегіні мұқият тыңда. Жапырақ. Ертегінің басқа бөлігінде жылдың қай мезгілі туралы айтылған? Не жапырақ жайды? Кеже бүршік қайтті? Ол қандай жапыраққа айналды? Жасыл жапырақ табиғаттың қандай көріністеріне қайран қалды? Тірек сөздер: көктем, аққайың, асықпады, жасыл,құстардың сайрағаны,табиғат сұлулығы,күз,сары,қоңыр,қызыл,табиғатзаңдылығы.
Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ Қарамен жазылған сұрау мағынасындағы сөздерге назар аудар. Осы сөздерге жауап болатын сөздермен тірек сөздер қатарын құра Үлгі: көктем, аққайың, бүр жарды,сұлу табиғатқа таң қалды. 2-тапсырма Ертегіге ат таңда. Үлгі: Жасыл жапырақ. Жапырақтың таңданысы 3-тапсырма Жоспарға сәйкес ертегі бөліктерін тап. 1.Жасыл Жапырақ (1 бөлім) 2.Күннің суытуы (2 бөлім) 3.Жапырақтың сұрағы (3 бөлім) 4-тапсырма Жоспар және өзің белгілеген тірек сөздердің көмегімен «Жапырақ» ертегісінің мазмұнын айтып көр. 5-тапсырма Ертегідегі түсініксіз сөздердің мағынасын сөздіктен тауып жаз. Өркен- өсімдік сабағында бүршіктер түбінен пайда болатын желі. Бүр жару-бүршіктену Қауыз-астық дәннің қабығы Құлақ түру- елеңдеу,назар аудару. Күй кешу- адамның өмірді сезінуінің қалпы,жағдайы Мұздау-тоңу,жаурау,қалтырау 6-тапсырма Ертегіден сын есімі бар сөйлемдерді теріп жаз. Сын есімдерді былай белгіле.: сын е. Негізгі және туынды сын есімдерге ажырат. Сын е. 1.Тек кенже бүршік қана асыға қоймады. сын е. 2.Демде жасыл жапыраққа айналды. сын е. 3.Табиғат қандай әдемі еді! сын е. 4.Құстардың сайраған көңілді үніне құлақ түрді. Сын е. 5. Самал желмен тербеле бақытты күй кешті. сын е. 6. Жапырақтар сары,қоңыр, қызыл түске боянды. 7-тапсырма Мазмұндама жазуға дайындал. Ол үшін келесі реттіліктерді жүзеге асыр. 1.Мәтінді оқы. Түсініксіз сөздер мен сөйлемдерді анықта. Олардың беретін мағынасы мен мазмұнын біліп ал. 2.мәтіннің тақырыбы мен ондағы негізгі ойды анықта. 3. жоспар құр. 4.жазуда қиындық келтіретін сөздерді тауып жаз. 5. мәтінді тағы бір оқып шық. Мазмұнын іштей айтып шық 6. жазған мазмұндамаңды тексеріп шық. Үй тапсырмасы Өтілген бөлімді пысықтап кел. Ережелерді қайтала. Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тапсырманы орындайды Тақырыпты түсініп алады Жеке жұмыс жасайды Ертегіге ат қояды Тапсырманы орындайды Ертегінің мазмұнын айтады Сөздікпен жұмыс жасайды Сын есімдерді теріп жазады Мазмұндама жазады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтау,мадақтау арқылы бағалап отыру Дескриптор: Балалардың қанша балық ұстағанын табады-1б
Дескриптор: Ертегінің мазмұнын түсінеді-1б Сұрақтарға жауап береді-1б Тамаша жұмыс! Жарайсыңдар! Дескриптор: Қарамен жазылған сұрау мағынасындағы сөздерге жауап болатын сөздермен тірек сөздер қатарын құрайды-1б Дескриптор: Ертегіге ат таңдайды-1б Тамаша жұмыс орындадыңдар! Дескриптор: Жоспарға сәйкес ертегі бөліктерін табады-1б Дескриптор: Ертегінің мазмұнын айтады-1б Дескриптор: Ертегідегі түсініксіз сөздердің мағынасын сөздіктен тауып жаз Керемет! Дескриптор: Ертегіден сын есімі бар сөйлемдерді теріп жазады-1б
Дескриптор: Мазмұндама жазуға дайындалып, реттіліктерді жүзеге асырады-1б Мазмұндаманы талапқа сай жазады-1б
«Аралдар» әдісі |
Суреттер Жұмыс дәптері Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Жұмыс дәптері
Жұмыс дәптері Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||

|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Су- тіршілік көзі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№116 сабақ. Шығарма |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу; 3.1.4.1 тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша шығарма жазады |
|||||
|
Құндылықтар: Сәуір айы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК |
Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Апта дәйексөзі: «Болашағы зор мамандықтар жоқ, тек болашағы зор мамандар бар.» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау Өтілген бөлімді пысықтап кел. Ережелерді қайтала. Құндылық мақсаты: Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу Жаңа тақырып Шығарма жазу ережелерін түсіндіру Тақырыппен таныстыру Сүйкімді лақ Биыл көктем ерте келді. Қар суы сарқырап ағып жатыр. Қой қоздап , ешкілер лақтап , ауыл абыр-сабыр. Кейбіреулері егіздеп тауып , лақтарын жарытпады. Оларға емізікпен сүт беру Ерланға тапсырылды. Ерлан бұл іске құлшына кірісті. Жылы сүтке тойған лақтар маңырауын қоя қойды. Біраздан кейін маужырап , тәтті ұйқыға кетті. Ерлан оларға мейірлене қарап әлі тұр. Не деген сүйкімді лақтар! Жоспарға берілген сұрақтар: Жылдың қай мезгілі еді? Ауыл қандай күйде? Ерланға қандай жұмыс тапсырылады? Лақтар қалай рақаттанады? Лақтар қандай? Жоспар: 1.Көктем келді 2.Қой қоздап, ешкі лақтады 3. Ерланның лақтары Үй тапсырмасы Сан есімдер туралы ережелерді жаттап кел. Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тақырыпты түсініп алады Сұрақтар арқылы мәтін мазмұнын ашады Жоспар құрады Мазмұндама жазады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтау,мадақтау арқылы бағалап отыру Дескриптор: Өтілген тақырыптар мен ережелерді біледі-1б Мазмұндама, шығарма жұмыстарын бағалау нормасы - «5» деген баға – автордың мәтінін (мазмұндама) жүйелі әрі дұрыс баяндалған; тақырып ашылған, сөздік қоры бай, сөз қолданысы дұрыс; сөздік қолданыста 1-2 түзету жіберілсе қойылады; - «4» деген баға – жұмыста автор мәтіні (мазмұндама) дұрыс, барынша толық берілген, мәтін мазмұны ашылған (шығарма), бірақ ойды баяндау бірізділігі шамалы ауытқыған, аздаған (1-2) фактілік және сөз қателері, сондай- ақ 1-2 емле қате, 1-2 түзету жағдайда қойылады; - «3» деген баға – мәтін мазмұнынан ауытқушылықтар жіберілген (мазмұндама), тақырыптан алшақтаған, негізінен дұрыс қолданғанымен ой жүйелі жеткізілген, 2-3 сөйлем құрылысында кейбір кемшіліктер бар. Сөздік қоры аз, сөз қолданыста қателер бар. Мәтінді құруда және ойды жүйелі жеткізуде 3- 6 қате және 1-2 түзету болғанда қойылады; - «2» деген баға – қорытынды мазмұндама мен шығармалар мазмұнынан көп алшақ, қателері көп, ой жүйесі сақталмаған, әр бөлім арасында байланыс жоқ. Сөздік қоры жұтаң. Жазба жұмысында мәтін құру мен мазмұнында 6-дан көп қате және 3-5 түзету болған жағдайда қойылады «Мидың суретін сал» әдісі |
Суреттер Жұмыс дәптері Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||
|
Критерий |
Дескриптор |
|||
|
Баға |
«5» |
«4» |
«3» |
«2» |
|
Мәтін мазмұнын түсінуі |
Мәтін мазмұны жүйелі әрі дұрыс жеткізілген |
Мәтін мазмұны дұрыс,
барынша |
Мәтін мазмұнынан ауытқушылықтар
жіберілген, |
Мәтін мазмұнынан көп |
|
Дұрыс баяндалуы мен сөз қолданысы |
Тақырып ашылған, сөздік қоры бай, сөз қолданысы дұрыс |
Мәтін мазмұны ашылған ,бірақ ойды баяндау бірізділігі шамалы ауытқыған |
Сөздік қоры аз, сөз қолданыста қателер бар |
Ой жүйесі сақталмаған, әр бөлім арасында байланыс жоқ. Сөздік қоры жұтаң |
|
Грамматикалық сауаттылығы |
Сөздік қолданыста 1 -2 түзету жіберілген; |
Аздаған (1 -2) фактілік және сөз қателері, сондай-ақ 1 -2 емле қате, 1 -2 түзету бар |
Мәтінді құруда және
ойды жүйелі жеткізуде 3- 6 қате және 1 -2 түзету
бар |
Жазба жұмысында мәтін құру мен
мазмұнында 6-дан көп |
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Су- тіршілік көзі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№117-118 сабақтар. Бақылау диктанты |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.4.2.1 негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің мағынасын ажырату 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өтілген бөлім тақырыптарына сай бақылау диктантын жазады, қателіктерін түзейді |
|||||
|
Құндылықтар: Сәуір айы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК |
Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Апта дәйексөзі: «Болашағы зор мамандықтар жоқ, тек болашағы зор мамандар бар.» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау Сан есімдер туралы ережелерді жаттап кел. Сан есімді ата. Сан есім нешеге бөлінеді? Есептік және реттік сан есімді ата. Сұрақтарын ата. Мысал келтір Құндылық мақсаты: Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу Жаңа тақырып Тақырыппен таныстыру Ережелермен таныстыру Мақсаты: Оқушылардың қазақ тілінен мемлекеттік стандарт бағдарламасының меңгертілуі деңгейін анықтау. Міндеттері: Орфографиялық дағдылар біліктілігі және пунктуациялық ережелердің практикалық түрде меңгерілуі. Оқушылардың сауатты, көркем жазу дағдылары Орман қабаттары Қалың ормандар бес қабаттан тұрады. Ең жоғарғы қабат – қарағай, емен секілді ағаштардың ұшар басы.Төртінші қабат – қайың,терек секілді ағаштардың ұшы. Үшінші қабат – бұталар мен жас ағаштар. Төменгі екі қабатта шөптер, гүлдер, мүктер өседі. Осы бес қабаттың әрқайсысының «өз тұрғындары» бар. Бірінші қабатта құрлар ұя салады. Әнші құстар үшінші қабатты иеленеді. Төртінші қабатты тоқылдақ, сауысқан секілді құстар мекендейді. Орманның бесінші қабатына мысықторғай, қаршыға ұя салады Тапсырмалар: 1. Реттік сан есімдерді сөз құрамына талда 2. Есептік сан есімдерді жаз. 3. Қалың ормандар бес қабаттан тұрады - сөз таптарына талда 2-сағат Оқушылардың жазба жұмыстарындағы қателіктер бойынша жұмыс жүргізіледі ҚЖ: Тест тапсырмалары: 1. Реттік сан есімді тап. а) Алтау, жетеу ә) Алтыншы, жетінші б) алты, жеті 2. Сын есімді тап. а) үлкен ә) елу екі б) Асқар 3. Туынды сын есім дегеніміз не? а) бұл түбір сөзге жұрнақ жалғану арқылы жасалған сын есім ә) бұл түбір сөзден болған сын есім б) Кім? Не? Деген сұрақтар қойылады 4. Сан есімді тап. а) қырау ә) сегіз б) еріншек 5. Сан есімнің сұрақтары қайсы? а) Не істеді? Қайтті? ә) Қандай? Қай? б) Неше? Қаншау? 6. Есептік сан есімнің сұрақтары? а) нешінші ә) Қанша? Неше? б) Қаншау? Нешеу? 7. Реттік сан есімді тап. а) үшеу ә) екі б) үшінші Үй тапсырмасы Өтілген бөлімді пысықтап кел. Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тапсырманы орындайды Тақырыпты түсініп алады Диктант жазады Тапсырманы орындайды Қателіктермен жұмыс жасайды Тест тапсырмаларын орындайды Білімдерін тексереді Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтау,мадақтау арқылы бағалап отыру Дескриптор: Сын есімдер туралы ережелерді жаттап келеді-1б Бағалау: «5» бағасы, егер оқушы барлық тапсырмалар қатесіз орындаса, түсініктерді, анықтамаларды, ережелерді саналы түрде меңгеруін анықтаса және өз бетінше жұмыс орындау барысында білімдерін қолданған кезде қойылады; «4» бағасы, егер оқушы ережелер мен анықтамаларды саналы түрде меңгерсе; сөз, сөйлем талдау барысында білімдерін қолдана білсе, кемінде тапсырмалардың 3/4 бөлігін дұрыс орындаса (1-2 қате жіберілсе) қойылады. «3» бағасы, егер оқушы оқылған тақырыптардың белгілі бір бөліктерін меңгерген, тапсырмалардың жартысынан артығын дұрыс орындаған жағдайда (3-5 қате жіберілсе) қойылады. «2» бағасы, оқушының оқу материалын нашар білетіні анықталса, көптеген грамматикалық тапсырмаларды орындай алмаса (5-тен артық қате жіберілсе) қойылады Тамаша жұмыс орындадыңдар! Керемет! Сендер мықтысыңдар! «Білім сандығы» әдісі |
Суреттер Жұмыс дәптері Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Оқулық Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||
|
Тапсырмалар |
Дескрипторлар |
Балл |
|
1. Реттік сан есімдерді сөз құрамына талда |
Сан есімнің реттік және есептік түрлерін біледі. |
1 |
|
2. Есептік сан есімдерді жаз. |
Мәтіннен жинақтық сан есімді тауып жаза алады. |
1 |
|
3. Қалың ормандар бес қабаттан тұрады - сөз таптарына талда |
-сөз таптарын сұрақ қоя отырып таба біледі |
1 |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі 3 сынып. Есептік және реттік сан есім
Қазақ тілі 3 сынып. Есептік және реттік сан есім
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Су- тіршілік көзі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№115 сабақ. Мен не үйрендім? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тірек сөздер арқылы сұрақтарға жауап береді Өтілген материалды пысықтайды |
|||||
|
Құндылықтар: Сәуір айы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК |
Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Апта дәйексөзі: «Болашағы зор мамандықтар жоқ, тек болашағы зор мамандар бар.» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 51-жаттығу Ойлан,тап. Жауап: Әшімхан- үш сазан Сақтаған-төрт табан Құсайын-екі (қос) жайын Барлығы: тоғыз балық ұстады Құндылық мақсаты: Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу Жаңа тақырып 1-тапсырма Ертегіні мұқият тыңда. Жапырақ. Ертегінің басқа бөлігінде жылдың қай мезгілі туралы айтылған? Не жапырақ жайды? Кеже бүршік қайтті? Ол қандай жапыраққа айналды? Жасыл жапырақ табиғаттың қандай көріністеріне қайран қалды? Тірек сөздер: көктем, аққайың, асықпады, жасыл,құстардың сайрағаны,табиғат сұлулығы,күз,сары,қоңыр,қызыл,табиғатзаңдылығы.
Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ Қарамен жазылған сұрау мағынасындағы сөздерге назар аудар. Осы сөздерге жауап болатын сөздермен тірек сөздер қатарын құра Үлгі: көктем, аққайың, бүр жарды,сұлу табиғатқа таң қалды. 2-тапсырма Ертегіге ат таңда. Үлгі: Жасыл жапырақ. Жапырақтың таңданысы 3-тапсырма Жоспарға сәйкес ертегі бөліктерін тап. 1.Жасыл Жапырақ (1 бөлім) 2.Күннің суытуы (2 бөлім) 3.Жапырақтың сұрағы (3 бөлім) 4-тапсырма Жоспар және өзің белгілеген тірек сөздердің көмегімен «Жапырақ» ертегісінің мазмұнын айтып көр. 5-тапсырма Ертегідегі түсініксіз сөздердің мағынасын сөздіктен тауып жаз. Өркен- өсімдік сабағында бүршіктер түбінен пайда болатын желі. Бүр жару-бүршіктену Қауыз-астық дәннің қабығы Құлақ түру- елеңдеу,назар аудару. Күй кешу- адамның өмірді сезінуінің қалпы,жағдайы Мұздау-тоңу,жаурау,қалтырау 6-тапсырма Ертегіден сын есімі бар сөйлемдерді теріп жаз. Сын есімдерді былай белгіле.: сын е. Негізгі және туынды сын есімдерге ажырат. Сын е. 1.Тек кенже бүршік қана асыға қоймады. сын е. 2.Демде жасыл жапыраққа айналды. сын е. 3.Табиғат қандай әдемі еді! сын е. 4.Құстардың сайраған көңілді үніне құлақ түрді. Сын е. 5. Самал желмен тербеле бақытты күй кешті. сын е. 6. Жапырақтар сары,қоңыр, қызыл түске боянды. 7-тапсырма Мазмұндама жазуға дайындал. Ол үшін келесі реттіліктерді жүзеге асыр. 1.Мәтінді оқы. Түсініксіз сөздер мен сөйлемдерді анықта. Олардың беретін мағынасы мен мазмұнын біліп ал. 2.мәтіннің тақырыбы мен ондағы негізгі ойды анықта. 3. жоспар құр. 4.жазуда қиындық келтіретін сөздерді тауып жаз. 5. мәтінді тағы бір оқып шық. Мазмұнын іштей айтып шық 6. жазған мазмұндамаңды тексеріп шық. Үй тапсырмасы Өтілген бөлімді пысықтап кел. Ережелерді қайтала. Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тапсырманы орындайды Тақырыпты түсініп алады Жеке жұмыс жасайды Ертегіге ат қояды Тапсырманы орындайды Ертегінің мазмұнын айтады Сөздікпен жұмыс жасайды Сын есімдерді теріп жазады Мазмұндама жазады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтау,мадақтау арқылы бағалап отыру Дескриптор: Балалардың қанша балық ұстағанын табады-1б
Дескриптор: Ертегінің мазмұнын түсінеді-1б Сұрақтарға жауап береді-1б Тамаша жұмыс! Жарайсыңдар! Дескриптор: Қарамен жазылған сұрау мағынасындағы сөздерге жауап болатын сөздермен тірек сөздер қатарын құрайды-1б Дескриптор: Ертегіге ат таңдайды-1б Тамаша жұмыс орындадыңдар! Дескриптор: Жоспарға сәйкес ертегі бөліктерін табады-1б Дескриптор: Ертегінің мазмұнын айтады-1б Дескриптор: Ертегідегі түсініксіз сөздердің мағынасын сөздіктен тауып жаз Керемет! Дескриптор: Ертегіден сын есімі бар сөйлемдерді теріп жазады-1б
Дескриптор: Мазмұндама жазуға дайындалып, реттіліктерді жүзеге асырады-1б Мазмұндаманы талапқа сай жазады-1б
«Аралдар» әдісі |
Суреттер Жұмыс дәптері Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Жұмыс дәптері
Жұмыс дәптері Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||

|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Су- тіршілік көзі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№116 сабақ. Шығарма |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу; 3.1.4.1 тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша шығарма жазады |
|||||
|
Құндылықтар: Сәуір айы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК |
Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Апта дәйексөзі: «Болашағы зор мамандықтар жоқ, тек болашағы зор мамандар бар.» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау Өтілген бөлімді пысықтап кел. Ережелерді қайтала. Құндылық мақсаты: Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу Жаңа тақырып Шығарма жазу ережелерін түсіндіру Тақырыппен таныстыру Сүйкімді лақ Биыл көктем ерте келді. Қар суы сарқырап ағып жатыр. Қой қоздап , ешкілер лақтап , ауыл абыр-сабыр. Кейбіреулері егіздеп тауып , лақтарын жарытпады. Оларға емізікпен сүт беру Ерланға тапсырылды. Ерлан бұл іске құлшына кірісті. Жылы сүтке тойған лақтар маңырауын қоя қойды. Біраздан кейін маужырап , тәтті ұйқыға кетті. Ерлан оларға мейірлене қарап әлі тұр. Не деген сүйкімді лақтар! Жоспарға берілген сұрақтар: Жылдың қай мезгілі еді? Ауыл қандай күйде? Ерланға қандай жұмыс тапсырылады? Лақтар қалай рақаттанады? Лақтар қандай? Жоспар: 1.Көктем келді 2.Қой қоздап, ешкі лақтады 3. Ерланның лақтары Үй тапсырмасы Сан есімдер туралы ережелерді жаттап кел. Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тақырыпты түсініп алады Сұрақтар арқылы мәтін мазмұнын ашады Жоспар құрады Мазмұндама жазады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтау,мадақтау арқылы бағалап отыру Дескриптор: Өтілген тақырыптар мен ережелерді біледі-1б Мазмұндама, шығарма жұмыстарын бағалау нормасы - «5» деген баға – автордың мәтінін (мазмұндама) жүйелі әрі дұрыс баяндалған; тақырып ашылған, сөздік қоры бай, сөз қолданысы дұрыс; сөздік қолданыста 1-2 түзету жіберілсе қойылады; - «4» деген баға – жұмыста автор мәтіні (мазмұндама) дұрыс, барынша толық берілген, мәтін мазмұны ашылған (шығарма), бірақ ойды баяндау бірізділігі шамалы ауытқыған, аздаған (1-2) фактілік және сөз қателері, сондай- ақ 1-2 емле қате, 1-2 түзету жағдайда қойылады; - «3» деген баға – мәтін мазмұнынан ауытқушылықтар жіберілген (мазмұндама), тақырыптан алшақтаған, негізінен дұрыс қолданғанымен ой жүйелі жеткізілген, 2-3 сөйлем құрылысында кейбір кемшіліктер бар. Сөздік қоры аз, сөз қолданыста қателер бар. Мәтінді құруда және ойды жүйелі жеткізуде 3- 6 қате және 1-2 түзету болғанда қойылады; - «2» деген баға – қорытынды мазмұндама мен шығармалар мазмұнынан көп алшақ, қателері көп, ой жүйесі сақталмаған, әр бөлім арасында байланыс жоқ. Сөздік қоры жұтаң. Жазба жұмысында мәтін құру мен мазмұнында 6-дан көп қате және 3-5 түзету болған жағдайда қойылады «Мидың суретін сал» әдісі |
Суреттер Жұмыс дәптері Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||
|
Критерий |
Дескриптор |
|||
|
Баға |
«5» |
«4» |
«3» |
«2» |
|
Мәтін мазмұнын түсінуі |
Мәтін мазмұны жүйелі әрі дұрыс жеткізілген |
Мәтін мазмұны дұрыс,
барынша |
Мәтін мазмұнынан ауытқушылықтар
жіберілген, |
Мәтін мазмұнынан көп |
|
Дұрыс баяндалуы мен сөз қолданысы |
Тақырып ашылған, сөздік қоры бай, сөз қолданысы дұрыс |
Мәтін мазмұны ашылған ,бірақ ойды баяндау бірізділігі шамалы ауытқыған |
Сөздік қоры аз, сөз қолданыста қателер бар |
Ой жүйесі сақталмаған, әр бөлім арасында байланыс жоқ. Сөздік қоры жұтаң |
|
Грамматикалық сауаттылығы |
Сөздік қолданыста 1 -2 түзету жіберілген; |
Аздаған (1 -2) фактілік және сөз қателері, сондай-ақ 1 -2 емле қате, 1 -2 түзету бар |
Мәтінді құруда және
ойды жүйелі жеткізуде 3- 6 қате және 1 -2 түзету
бар |
Жазба жұмысында мәтін құру мен
мазмұнында 6-дан көп |
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Су- тіршілік көзі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№117-118 сабақтар. Бақылау диктанты |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.4.2.1 негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің мағынасын ажырату 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өтілген бөлім тақырыптарына сай бақылау диктантын жазады, қателіктерін түзейді |
|||||
|
Құндылықтар: Сәуір айы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК |
Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Апта дәйексөзі: «Болашағы зор мамандықтар жоқ, тек болашағы зор мамандар бар.» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау Сан есімдер туралы ережелерді жаттап кел. Сан есімді ата. Сан есім нешеге бөлінеді? Есептік және реттік сан есімді ата. Сұрақтарын ата. Мысал келтір Құндылық мақсаты: Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу Жаңа тақырып Тақырыппен таныстыру Ережелермен таныстыру Мақсаты: Оқушылардың қазақ тілінен мемлекеттік стандарт бағдарламасының меңгертілуі деңгейін анықтау. Міндеттері: Орфографиялық дағдылар біліктілігі және пунктуациялық ережелердің практикалық түрде меңгерілуі. Оқушылардың сауатты, көркем жазу дағдылары Орман қабаттары Қалың ормандар бес қабаттан тұрады. Ең жоғарғы қабат – қарағай, емен секілді ағаштардың ұшар басы.Төртінші қабат – қайың,терек секілді ағаштардың ұшы. Үшінші қабат – бұталар мен жас ағаштар. Төменгі екі қабатта шөптер, гүлдер, мүктер өседі. Осы бес қабаттың әрқайсысының «өз тұрғындары» бар. Бірінші қабатта құрлар ұя салады. Әнші құстар үшінші қабатты иеленеді. Төртінші қабатты тоқылдақ, сауысқан секілді құстар мекендейді. Орманның бесінші қабатына мысықторғай, қаршыға ұя салады Тапсырмалар: 1. Реттік сан есімдерді сөз құрамына талда 2. Есептік сан есімдерді жаз. 3. Қалың ормандар бес қабаттан тұрады - сөз таптарына талда 2-сағат Оқушылардың жазба жұмыстарындағы қателіктер бойынша жұмыс жүргізіледі ҚЖ: Тест тапсырмалары: 1. Реттік сан есімді тап. а) Алтау, жетеу ә) Алтыншы, жетінші б) алты, жеті 2. Сын есімді тап. а) үлкен ә) елу екі б) Асқар 3. Туынды сын есім дегеніміз не? а) бұл түбір сөзге жұрнақ жалғану арқылы жасалған сын есім ә) бұл түбір сөзден болған сын есім б) Кім? Не? Деген сұрақтар қойылады 4. Сан есімді тап. а) қырау ә) сегіз б) еріншек 5. Сан есімнің сұрақтары қайсы? а) Не істеді? Қайтті? ә) Қандай? Қай? б) Неше? Қаншау? 6. Есептік сан есімнің сұрақтары? а) нешінші ә) Қанша? Неше? б) Қаншау? Нешеу? 7. Реттік сан есімді тап. а) үшеу ә) екі б) үшінші Үй тапсырмасы Өтілген бөлімді пысықтап кел. Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тапсырманы орындайды Тақырыпты түсініп алады Диктант жазады Тапсырманы орындайды Қателіктермен жұмыс жасайды Тест тапсырмаларын орындайды Білімдерін тексереді Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтау,мадақтау арқылы бағалап отыру Дескриптор: Сын есімдер туралы ережелерді жаттап келеді-1б Бағалау: «5» бағасы, егер оқушы барлық тапсырмалар қатесіз орындаса, түсініктерді, анықтамаларды, ережелерді саналы түрде меңгеруін анықтаса және өз бетінше жұмыс орындау барысында білімдерін қолданған кезде қойылады; «4» бағасы, егер оқушы ережелер мен анықтамаларды саналы түрде меңгерсе; сөз, сөйлем талдау барысында білімдерін қолдана білсе, кемінде тапсырмалардың 3/4 бөлігін дұрыс орындаса (1-2 қате жіберілсе) қойылады. «3» бағасы, егер оқушы оқылған тақырыптардың белгілі бір бөліктерін меңгерген, тапсырмалардың жартысынан артығын дұрыс орындаған жағдайда (3-5 қате жіберілсе) қойылады. «2» бағасы, оқушының оқу материалын нашар білетіні анықталса, көптеген грамматикалық тапсырмаларды орындай алмаса (5-тен артық қате жіберілсе) қойылады Тамаша жұмыс орындадыңдар! Керемет! Сендер мықтысыңдар! «Білім сандығы» әдісі |
Суреттер Жұмыс дәптері Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Оқулық Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||
|
Тапсырмалар |
Дескрипторлар |
Балл |
|
1. Реттік сан есімдерді сөз құрамына талда |
Сан есімнің реттік және есептік түрлерін біледі. |
1 |
|
2. Есептік сан есімдерді жаз. |
Мәтіннен жинақтық сан есімді тауып жаза алады. |
1 |
|
3. Қалың ормандар бес қабаттан тұрады - сөз таптарына талда |
-сөз таптарын сұрақ қоя отырып таба біледі |
1 |
шағым қалдыра аласыз






















