Қысқа мерзімді жоспарлау.
Оқу ісінің меңгерушісі:______________________
|
Пәні: қазақ тілі |
Мектеп:№36 |
|||
|
Сыныбы: 3 «Б» |
Мұғалім: Есанбаева С.М |
|||
|
Күні: |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Зат есім |
|||
|
Осы сабақ арқылы қол жеткізетін оқу мақсаттары |
3.2.3.1 Мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру 3.4.2.3.Сөйлемнен сөз таптары (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу. |
|||
|
Бөлім: |
Тыңдалым және айтылым |
|||
|
Бөлімше: |
Громматикалық нормаларды сақтау |
|||
|
Ортақ тақырып: |
Өнер |
|||
|
Сабақтың мақсаты: SMART |
Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
|
|||
|
Бағалау критерийлері: |
- сөйлемнен зат есімді табады; - өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтайды; - сөйлем құрамындағы сөздерді сөз таптарына ажыратып, олардың орнын, тәртібін біледі;мәтіннің тақырыбы мен ондағы негізгі ойды анықтай алады. |
|||
|
Сөздік қор: |
Бірегей,қолқа салып. |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлт қаһармандарына үлгі тұтатын, төл тарихын білетін, бағалайтын және мақтан ететін тұлға қалыптастыру. Біздің даңқты батырларымыз, ойшылдарымыз бен билеушілеріміз – тек Қазақстан ғана емес, сондай-ақ бүкіл әлем бойынша еліктеуге лайықты тұлғалар ретінде қарастыру. |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу, дүниетану |
|||
|
Бастапқы білім |
«Сөз таптары» мен «Сөз құрамы» тақырыптары бойынша игерілген дағдылар мен білімдеріне негізделіп меңгертіледі. |
|||
|
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Абай, Мұхтар сөйлеген дара тілім. Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені Болашағым, бақытым қазақ тілім ІІ. Топқа бөлу «Хат ішіндегі хат» әдісі бойынша сөздер жазылған хат тарату арқылы топқа біріктіру 1-топ «Зат есім» 2-топ «Етістік» 3-топ «Сын есім» 4-топ «Сан есім» Критерийі: - сөз таптарының сұрақтарын, түрлерін қайталайды Өнер туралы мәлімет айтады (Ұ) «Ортадан қалам алу» әдісі. Мақсаты: Бұл әдісте оқушылар алдыларына қаламдарын қояды. Мен кез келген қаламды алып таңдаймын. қаламның иесі мен айтқан сұраққа жауап береді. 1.Өнер деген сөзді қалай түсінесің? 2.Өнер түрлерін ата! 3.Сөз таптарын ата! 4.Сын есім дегеніміз не? 5.Етістікке қандай сұрақтар қойылады? 6.Көңілді, салмақты, ақылды сөздері қай сөз табына жатады? 7. Заттың санын, саналу ретін білдіретін сөз табы? . Дескриптор: - сөздерге сұрақтар қоя отырып , сөз таптарын қайталайды. -алдыңғы алған білімдерін қолданады. ҚБ: Жапондық мимика О-о-о 5 М-м-м -4 |
|
||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Критерийі: -зат есім туралы алған білімдерін қолданады. «Сұрақтың жауабын тауып көр» әдісі. Мақсаты: Оқушылардың алдыңғы біліміне сүйене отырып, сабақ тақырыбын болжау. 1. Заттың, құбылыстың атын білдіретін сөз табы. 2.Түріне қарай жекеше және көпше болып бөлінеді. 3.Жалпылай, жекелей атауына қарай жалпы және жалқы болып бөлінеді. 4.Көптік мәнді есімдерді білдіреді. 5.Өнер, мүсін, кілем, төсеніш сөздеріне қандай сұрақтар қойылады? 6.Кім? Не? Кімдер? Нелер ? қай сөз табының сұрақтары. Жауабы: Зат есім Дескрипторы: -берілген сұрақтарға жауап береді. -сөйлемдер негізінде сөз табын анықтайды. (ҚБ) «Басбармақ» әдісі Сабақтың тақырыбы мен мақсаты жарияланады. Кесте бойынша мұғалімнің түсіндірмесі
Критерийі: -мәтінді оқиды, мазмұнын тақырыбы бойынша болжайды. -зат есімдерді анықтайды. (Ж.ж) Оқулықпен жұмыс. 15-жаттығу. Мәтінді мұқият тыңда Мақсаты: Мәтінді мазмұны бойынша сұрақ қойып,жауап береді.
Дәптермен жұмыс. Дескрипторы: -Мәтін мазмұныбойынша сұрақтар қояды -Ы.Алтынсарин жайлы мәлімет береді -Мәтіннен нақыл сөздерді табады. (ҚБ) «Су бұрқақ» әдісі арқылы бағалау Қолды жоғары бір көтеру «Талпын» Екі рет көтеру «Жақсы» Үш рет көтеру «Өте жақсы» Cергіту сәті «Сөзжұмбақты шешіп көр».
1.Қыз 4.Шеге 2.Шаңырақ 5.Сандық 3.Түйе 6.Бүркіт 7.Домбыра Критерийі: -Өлеңді оқып,шешуін табады. - Өздерінің қандай өнерлері бар екенін айтады (Ж.ж) 16-жаттығу Өлеңді тиісті дауыс ырғағымен ,мәнерлеп оқиды.Шешуін табады:12-бала.Өздерінің қандай өнерлері бар екенін айтуына басшылық жасайды (Ө.ж) Хабарлама жазу Хабарлама жазу үлгілері көрсетіледі.Өз өнері туралы досына хабарлама жазады.Жазған хабарламаларын топта жариялап оқиды.Өз достарының өнерлері туралы топта айтып береді.Сөйлеу барысында тілдік нормаларды дұрыс қолдануына басшылық жасалады. Дескрипторы: - Өлеңді тиісті дауыс ырғағымен мәнерлеп оқиды - Хабарлама жазады (ҚБ): Ынталандырушы қанатты сөздер. (Жарайсың! Өте жақсы! Тамаша!) |
|
||
|
Сабақтың соңы 7 мин |
(ӨЖ)Саралау тапсырмас Критерийі: -Өлеңнен зат есімдерді табады
Кім болам? (Кім?).............. болсам, тіл керек. (Кім?).............. болсам, шеберлік керек. (Кім?)................ болсам, ой керек, (Кім?)................ болсам, білек керек, Бәріне негіз болар (не?)............ керек. Кім болам? Ақын болсам, тіл керек. Шешен болсам, шеберлік керек. Ғалым болсам, ой керек, Маман болсам, білік керек. Бәріне негіз болар білім керек. Дескрипторы: - сұрақтардың жауабын табады. -сөз таптарын қайталайды. Қ.Б «Смайлик» Рефлекция
|
|
||
|
Саралау тәсілдері |
||||
|
Тапсырма -Оқушылардың деңгейлеріне қарай берілді. Дерексөздер -Өтілген тақырып бойынша өмірмен байланыстырады. Қарқын -Көмек қажет ететін оқушыларға қосымша уақыт беріледі. Бағалау -Әрбір тапсырмадан кейін қалыптастырушы бағалау жүргізілді. Диалог және қолдау көрсету -Жеке және жұптық жұмыстар негізінде әрбір балаға қолдау көрсетіледі. Қорытынды -Оқушылардың сабақты түсінгендерін тек еру мақсатында кері байланыс жүргізілді. |
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
||||
|
Қорытынды бағалау: Сабақтың ең ұтымды кезеңдері. 1.Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәт. 2.Осы сабақтан келесі сабақтың өткізілуіне септігін тигізетіндей сыныптағы және жеке оқушылар жайлы не білдім? |
||||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі 3-сынып Зат есім
Қысқа мерзімді жоспарлау.
Оқу ісінің меңгерушісі:______________________
|
Пәні: қазақ тілі |
Мектеп:№36 |
|||
|
Сыныбы: 3 «Б» |
Мұғалім: Есанбаева С.М |
|||
|
Күні: |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Зат есім |
|||
|
Осы сабақ арқылы қол жеткізетін оқу мақсаттары |
3.2.3.1 Мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру 3.4.2.3.Сөйлемнен сөз таптары (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу. |
|||
|
Бөлім: |
Тыңдалым және айтылым |
|||
|
Бөлімше: |
Громматикалық нормаларды сақтау |
|||
|
Ортақ тақырып: |
Өнер |
|||
|
Сабақтың мақсаты: SMART |
Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
|
|||
|
Бағалау критерийлері: |
- сөйлемнен зат есімді табады; - өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтайды; - сөйлем құрамындағы сөздерді сөз таптарына ажыратып, олардың орнын, тәртібін біледі;мәтіннің тақырыбы мен ондағы негізгі ойды анықтай алады. |
|||
|
Сөздік қор: |
Бірегей,қолқа салып. |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлт қаһармандарына үлгі тұтатын, төл тарихын білетін, бағалайтын және мақтан ететін тұлға қалыптастыру. Біздің даңқты батырларымыз, ойшылдарымыз бен билеушілеріміз – тек Қазақстан ғана емес, сондай-ақ бүкіл әлем бойынша еліктеуге лайықты тұлғалар ретінде қарастыру. |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу, дүниетану |
|||
|
Бастапқы білім |
«Сөз таптары» мен «Сөз құрамы» тақырыптары бойынша игерілген дағдылар мен білімдеріне негізделіп меңгертіледі. |
|||
|
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Абай, Мұхтар сөйлеген дара тілім. Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені Болашағым, бақытым қазақ тілім ІІ. Топқа бөлу «Хат ішіндегі хат» әдісі бойынша сөздер жазылған хат тарату арқылы топқа біріктіру 1-топ «Зат есім» 2-топ «Етістік» 3-топ «Сын есім» 4-топ «Сан есім» Критерийі: - сөз таптарының сұрақтарын, түрлерін қайталайды Өнер туралы мәлімет айтады (Ұ) «Ортадан қалам алу» әдісі. Мақсаты: Бұл әдісте оқушылар алдыларына қаламдарын қояды. Мен кез келген қаламды алып таңдаймын. қаламның иесі мен айтқан сұраққа жауап береді. 1.Өнер деген сөзді қалай түсінесің? 2.Өнер түрлерін ата! 3.Сөз таптарын ата! 4.Сын есім дегеніміз не? 5.Етістікке қандай сұрақтар қойылады? 6.Көңілді, салмақты, ақылды сөздері қай сөз табына жатады? 7. Заттың санын, саналу ретін білдіретін сөз табы? . Дескриптор: - сөздерге сұрақтар қоя отырып , сөз таптарын қайталайды. -алдыңғы алған білімдерін қолданады. ҚБ: Жапондық мимика О-о-о 5 М-м-м -4 |
|
||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Критерийі: -зат есім туралы алған білімдерін қолданады. «Сұрақтың жауабын тауып көр» әдісі. Мақсаты: Оқушылардың алдыңғы біліміне сүйене отырып, сабақ тақырыбын болжау. 1. Заттың, құбылыстың атын білдіретін сөз табы. 2.Түріне қарай жекеше және көпше болып бөлінеді. 3.Жалпылай, жекелей атауына қарай жалпы және жалқы болып бөлінеді. 4.Көптік мәнді есімдерді білдіреді. 5.Өнер, мүсін, кілем, төсеніш сөздеріне қандай сұрақтар қойылады? 6.Кім? Не? Кімдер? Нелер ? қай сөз табының сұрақтары. Жауабы: Зат есім Дескрипторы: -берілген сұрақтарға жауап береді. -сөйлемдер негізінде сөз табын анықтайды. (ҚБ) «Басбармақ» әдісі Сабақтың тақырыбы мен мақсаты жарияланады. Кесте бойынша мұғалімнің түсіндірмесі
Критерийі: -мәтінді оқиды, мазмұнын тақырыбы бойынша болжайды. -зат есімдерді анықтайды. (Ж.ж) Оқулықпен жұмыс. 15-жаттығу. Мәтінді мұқият тыңда Мақсаты: Мәтінді мазмұны бойынша сұрақ қойып,жауап береді.
Дәптермен жұмыс. Дескрипторы: -Мәтін мазмұныбойынша сұрақтар қояды -Ы.Алтынсарин жайлы мәлімет береді -Мәтіннен нақыл сөздерді табады. (ҚБ) «Су бұрқақ» әдісі арқылы бағалау Қолды жоғары бір көтеру «Талпын» Екі рет көтеру «Жақсы» Үш рет көтеру «Өте жақсы» Cергіту сәті «Сөзжұмбақты шешіп көр».
1.Қыз 4.Шеге 2.Шаңырақ 5.Сандық 3.Түйе 6.Бүркіт 7.Домбыра Критерийі: -Өлеңді оқып,шешуін табады. - Өздерінің қандай өнерлері бар екенін айтады (Ж.ж) 16-жаттығу Өлеңді тиісті дауыс ырғағымен ,мәнерлеп оқиды.Шешуін табады:12-бала.Өздерінің қандай өнерлері бар екенін айтуына басшылық жасайды (Ө.ж) Хабарлама жазу Хабарлама жазу үлгілері көрсетіледі.Өз өнері туралы досына хабарлама жазады.Жазған хабарламаларын топта жариялап оқиды.Өз достарының өнерлері туралы топта айтып береді.Сөйлеу барысында тілдік нормаларды дұрыс қолдануына басшылық жасалады. Дескрипторы: - Өлеңді тиісті дауыс ырғағымен мәнерлеп оқиды - Хабарлама жазады (ҚБ): Ынталандырушы қанатты сөздер. (Жарайсың! Өте жақсы! Тамаша!) |
|
||
|
Сабақтың соңы 7 мин |
(ӨЖ)Саралау тапсырмас Критерийі: -Өлеңнен зат есімдерді табады
Кім болам? (Кім?).............. болсам, тіл керек. (Кім?).............. болсам, шеберлік керек. (Кім?)................ болсам, ой керек, (Кім?)................ болсам, білек керек, Бәріне негіз болар (не?)............ керек. Кім болам? Ақын болсам, тіл керек. Шешен болсам, шеберлік керек. Ғалым болсам, ой керек, Маман болсам, білік керек. Бәріне негіз болар білім керек. Дескрипторы: - сұрақтардың жауабын табады. -сөз таптарын қайталайды. Қ.Б «Смайлик» Рефлекция
|
|
||
|
Саралау тәсілдері |
||||
|
Тапсырма -Оқушылардың деңгейлеріне қарай берілді. Дерексөздер -Өтілген тақырып бойынша өмірмен байланыстырады. Қарқын -Көмек қажет ететін оқушыларға қосымша уақыт беріледі. Бағалау -Әрбір тапсырмадан кейін қалыптастырушы бағалау жүргізілді. Диалог және қолдау көрсету -Жеке және жұптық жұмыстар негізінде әрбір балаға қолдау көрсетіледі. Қорытынды -Оқушылардың сабақты түсінгендерін тек еру мақсатында кері байланыс жүргізілді. |
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
||||
|
Қорытынды бағалау: Сабақтың ең ұтымды кезеңдері. 1.Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәт. 2.Осы сабақтан келесі сабақтың өткізілуіне септігін тигізетіндей сыныптағы және жеке оқушылар жайлы не білдім? |
||||

шағым қалдыра аласыз














