«Қызылорда облысының білім басқармасының
Қармақшы ауданы бойынша білім бөлімінің «№273 орта мектебі»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Сөйлемнің бірыңғай мүшелері »

Сынып жетекші : Калданова А.К.
2024-2025 оқу жылы
Бекітемін
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары : Коптлеуова А
|
Мектеп |
№273 |
||||
|
Бөлім |
Мәдени мұра |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Калданова Амина |
||||
|
Күні: |
20.11.2024ж |
||||
|
Сынып:4 «Б» |
Қатысушылар саны:21 |
Қатыспағандар саны:0 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№41 Сөйлемнің бірыңғай мүшелері 40-45 жаттығулар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.1.1.1 тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын түртіп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту 4.2.4.1 мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау 4.3.7.2 сөйлемнің бірыңғай мүшелерін ажырату және тыныс белгісін (үтір, қос нүкте) қою |
||||
|
Сабақтың мақсаты/критерийі |
Сөйлемдегі бірыңғай мүшелерді ажырата алуды үйренеді,олардың тыныс белгісін қоюды үйренеді |
||||
|
Құндылыққа баулу |
Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін ширату жаттығуларын жасату.
Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді Болып кетер сонда менің жан-жағым!
Топқа бөлу асықтар арқылы жүреді
«Сұрақ-жауап» әдісімен дорбадағы асықтардың сұрағына жауап беру,өткен білімімізді тиянақтау. Асыққа өткенді қайталау сұрақтары жазылады. Оқушылар ережені айтып береді. Үй тапсырмасын сұрау 37-жаттығу. Өлеңнің мәнін түсініп оқы.
Білімдіден шыққан сөз Талатыға болсын кез. Нұрын, сырын білуге Көкірегінде болсын көз.
Бірыңғай мүшелерді тап. Олардың бірыңғай мүше екенін дәлелде. Бағалау жүйесі : ұлттық аспап «Домбыра» әдісі арқылы жүргізілетіні туралы айту. Алдымен оқушыларға бағалау домбырасын таратып беру. Топтық, жұптық, жеке жұмыстардағы жинаған баллдарын домбырадағы тиекшені жылжыту арқылы қойдыру. |
Мұғалімнің тапсырмасын орындайды. |
Тамаша! Жарайсыңдар!
Бағалау жүйесі «Домбыра» әдісі
Дескриптор: тапсырманы орындайды 1 балл |
компьютер, модем, ережелер суреттері
|
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Жаңа сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау. ФС 40 - тапсырма Ұжымдық жұмыс «Нейросеть» әдісі ОДД:білу,түсіну,қолдану Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік
Нұсқау: Мәтінді тыңда. 1-топ.Мәтіннің негізгі тұсын оқып бер. Мәтіннің негізгі тұсы: "Осындай сөз танымайтұғын елге сөз айтқанша өзіңді танитұғын шошқаны баққан жақсы",-деп бір хакім айтқан екен, сол секілді сөз болады.
2-топ.Мәтіннің мазмұнын топта талқылаңдар.
3-топ.Мәтіннен бірыңғай мүшелерді тап.
Бірыңғай мүшелер: естіп, көріп, ұстап, татып ескерсе, таниды, білгені көргені, естіп, білген, ескерсе, сақтанса, шайқақтап, шалықтанып, салбырап, салғырттанып.
ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен ) балаға тапсырма Мәтінді оқиды |
Мәтінді тыңдайды. Мәтіннің негізгі тұсын белгілеп алады. Сол бойынша мәтіннің мазмұнын айтады. Мәтіннің мазмұнын топта талқылайды. Мәтіннен бірыңғай мүшелерді табады. |
Дескриптор: Мәтінді тыңдайды. Мәтіннің негізгі тұсын белгілеп алады. Сол бойынша мәтіннің мазмұнын айтады.1балл Мәтіннің мазмұнын топта талқылайды.1балл Мәтіннен бірыңғай мүшелерді табады.1балл
|
https://drive.google.com/file/d/1wGnpHSyINSdKo2EV6aMzMcEz5S0jMc_8/view?usp=sharing Оқулық, дәптер |
|
|
10 мин |
41-тапсырма Өзіндік жұмыс ОДД:білу.түсіну «Көшіріп жазу минуты» әдісі Нұсқау: Өлеңді көшіріп жазып, тыныс белгісін қой. Матай, Мақан, Алтай, Ақан, Жантай, Жақан, Қаныш ағам бар. Қанша ағам бар?
Өлеңдегі сұраққа жауап бер. Жеті ағасы бар |
Өлеңді көшіріп жазып, тыныс белгісін қояды. Өлеңдегі сұраққа жауап береді. |
Дескриптор: Өлеңді көшіріп жазып, тыныс белгісін қояды. 1балл Өлеңдегі сұраққа жауап береді.1балл |
Оқулық дәптер
|
|
|
5 мин |
Сергіту сәті |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
|
|
10 мин |
42-тапсырма Топтық жұмыс «Кім тапқыр?» әдісі ОДД:білу.түсіну,қолдану Сызба бойынша бірыңғай мүшелері бар сөйлем құрап жаз. 1– топ Айдын, Мұрат мектепке келді. 2- топ Мен Алматыға, Таразға бардым. 3- топ Ол сенен оқысын, үйренсін.
43-тапсырма Жұптық жұмыс Нұсқау Сөйлемдерді құрамындағы сөйлем мүшелеріне қарай сәйкестендір. Бірыңғай мүше: Қорықпаймын енді мен Аңызақ желден, бораннан Күрделі мүше: Түні бойы аяз қаһарына мінді. Дара мүше: Бүгін жаңбыр жауды.
Топтық жұмыс 1-топ Сөйлемдегі бірыңғай мүшелер қай мүшелермен байланысып тұр.
2-топ.Көп нүктенің орнына бірыңғай мүшелерді тауып жаз.
3-топ.Синтаксистік талдау жаса
Шығармашылық үзіліс: 45-жаттығу Кітап мұқабасындағы әріптерді ретімен орналастыру .Абай атамызды зерттеген ұлы жазушыны табу Әуезов сөзі шығады |
Сызба бойынша бірыңғай мүшелері бар сөйлем құрап жазады
Төмендегі сұрақтарға жауап береді, тапсырмаларды орындайды.
Сызба бойынша бірыңғай мүшелері бар сөйлем құрап жазады |
Дескриптор: Сызба бойынша біріңғай мүшелері бар сөйлем құрап жазады-1 балл
Төмендегі сұрақтарға жауап береді, тапсырмаларды орындайды. 1балл
Сызба бойынша бірыңғай мүшелері бар сөйлем құрап жазады-1 балл |
|
|
|
Сабақтың соңы Бағалау 5 мин |
-Бүгін қандай тақырып өттіңдер? -Сабақтың мақсаты қалай? Сөйлем мүшесі деген не? Дара және күрделі сөйлем мүшесі деген не? Кері
байланыс: «Керуен
көші»
Үй тапсырмасы :Бірыңғай сөйлем мүшелері бар 5 сөйлем жазып келу. |
Сабаққа кері байланыс жасайды. Жинаған балдары бойынша рефлексия жасайды.
Үй тапсырмасын жазып алады
|
|
Кері байланыс жасайды |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі 41 сабақ 4 сынып
Қазақ тілі 41 сабақ 4 сынып
«Қызылорда облысының білім басқармасының
Қармақшы ауданы бойынша білім бөлімінің «№273 орта мектебі»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Сөйлемнің бірыңғай мүшелері »

Сынып жетекші : Калданова А.К.
2024-2025 оқу жылы
Бекітемін
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары : Коптлеуова А
|
Мектеп |
№273 |
||||
|
Бөлім |
Мәдени мұра |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Калданова Амина |
||||
|
Күні: |
20.11.2024ж |
||||
|
Сынып:4 «Б» |
Қатысушылар саны:21 |
Қатыспағандар саны:0 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№41 Сөйлемнің бірыңғай мүшелері 40-45 жаттығулар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.1.1.1 тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын түртіп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту 4.2.4.1 мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау 4.3.7.2 сөйлемнің бірыңғай мүшелерін ажырату және тыныс белгісін (үтір, қос нүкте) қою |
||||
|
Сабақтың мақсаты/критерийі |
Сөйлемдегі бірыңғай мүшелерді ажырата алуды үйренеді,олардың тыныс белгісін қоюды үйренеді |
||||
|
Құндылыққа баулу |
Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін ширату жаттығуларын жасату.
Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді Болып кетер сонда менің жан-жағым!
Топқа бөлу асықтар арқылы жүреді
«Сұрақ-жауап» әдісімен дорбадағы асықтардың сұрағына жауап беру,өткен білімімізді тиянақтау. Асыққа өткенді қайталау сұрақтары жазылады. Оқушылар ережені айтып береді. Үй тапсырмасын сұрау 37-жаттығу. Өлеңнің мәнін түсініп оқы.
Білімдіден шыққан сөз Талатыға болсын кез. Нұрын, сырын білуге Көкірегінде болсын көз.
Бірыңғай мүшелерді тап. Олардың бірыңғай мүше екенін дәлелде. Бағалау жүйесі : ұлттық аспап «Домбыра» әдісі арқылы жүргізілетіні туралы айту. Алдымен оқушыларға бағалау домбырасын таратып беру. Топтық, жұптық, жеке жұмыстардағы жинаған баллдарын домбырадағы тиекшені жылжыту арқылы қойдыру. |
Мұғалімнің тапсырмасын орындайды. |
Тамаша! Жарайсыңдар!
Бағалау жүйесі «Домбыра» әдісі
Дескриптор: тапсырманы орындайды 1 балл |
компьютер, модем, ережелер суреттері
|
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Жаңа сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау. ФС 40 - тапсырма Ұжымдық жұмыс «Нейросеть» әдісі ОДД:білу,түсіну,қолдану Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік
Нұсқау: Мәтінді тыңда. 1-топ.Мәтіннің негізгі тұсын оқып бер. Мәтіннің негізгі тұсы: "Осындай сөз танымайтұғын елге сөз айтқанша өзіңді танитұғын шошқаны баққан жақсы",-деп бір хакім айтқан екен, сол секілді сөз болады.
2-топ.Мәтіннің мазмұнын топта талқылаңдар.
3-топ.Мәтіннен бірыңғай мүшелерді тап.
Бірыңғай мүшелер: естіп, көріп, ұстап, татып ескерсе, таниды, білгені көргені, естіп, білген, ескерсе, сақтанса, шайқақтап, шалықтанып, салбырап, салғырттанып.
ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен ) балаға тапсырма Мәтінді оқиды |
Мәтінді тыңдайды. Мәтіннің негізгі тұсын белгілеп алады. Сол бойынша мәтіннің мазмұнын айтады. Мәтіннің мазмұнын топта талқылайды. Мәтіннен бірыңғай мүшелерді табады. |
Дескриптор: Мәтінді тыңдайды. Мәтіннің негізгі тұсын белгілеп алады. Сол бойынша мәтіннің мазмұнын айтады.1балл Мәтіннің мазмұнын топта талқылайды.1балл Мәтіннен бірыңғай мүшелерді табады.1балл
|
https://drive.google.com/file/d/1wGnpHSyINSdKo2EV6aMzMcEz5S0jMc_8/view?usp=sharing Оқулық, дәптер |
|
|
10 мин |
41-тапсырма Өзіндік жұмыс ОДД:білу.түсіну «Көшіріп жазу минуты» әдісі Нұсқау: Өлеңді көшіріп жазып, тыныс белгісін қой. Матай, Мақан, Алтай, Ақан, Жантай, Жақан, Қаныш ағам бар. Қанша ағам бар?
Өлеңдегі сұраққа жауап бер. Жеті ағасы бар |
Өлеңді көшіріп жазып, тыныс белгісін қояды. Өлеңдегі сұраққа жауап береді. |
Дескриптор: Өлеңді көшіріп жазып, тыныс белгісін қояды. 1балл Өлеңдегі сұраққа жауап береді.1балл |
Оқулық дәптер
|
|
|
5 мин |
Сергіту сәті |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
|
|
10 мин |
42-тапсырма Топтық жұмыс «Кім тапқыр?» әдісі ОДД:білу.түсіну,қолдану Сызба бойынша бірыңғай мүшелері бар сөйлем құрап жаз. 1– топ Айдын, Мұрат мектепке келді. 2- топ Мен Алматыға, Таразға бардым. 3- топ Ол сенен оқысын, үйренсін.
43-тапсырма Жұптық жұмыс Нұсқау Сөйлемдерді құрамындағы сөйлем мүшелеріне қарай сәйкестендір. Бірыңғай мүше: Қорықпаймын енді мен Аңызақ желден, бораннан Күрделі мүше: Түні бойы аяз қаһарына мінді. Дара мүше: Бүгін жаңбыр жауды.
Топтық жұмыс 1-топ Сөйлемдегі бірыңғай мүшелер қай мүшелермен байланысып тұр.
2-топ.Көп нүктенің орнына бірыңғай мүшелерді тауып жаз.
3-топ.Синтаксистік талдау жаса
Шығармашылық үзіліс: 45-жаттығу Кітап мұқабасындағы әріптерді ретімен орналастыру .Абай атамызды зерттеген ұлы жазушыны табу Әуезов сөзі шығады |
Сызба бойынша бірыңғай мүшелері бар сөйлем құрап жазады
Төмендегі сұрақтарға жауап береді, тапсырмаларды орындайды.
Сызба бойынша бірыңғай мүшелері бар сөйлем құрап жазады |
Дескриптор: Сызба бойынша біріңғай мүшелері бар сөйлем құрап жазады-1 балл
Төмендегі сұрақтарға жауап береді, тапсырмаларды орындайды. 1балл
Сызба бойынша бірыңғай мүшелері бар сөйлем құрап жазады-1 балл |
|
|
|
Сабақтың соңы Бағалау 5 мин |
-Бүгін қандай тақырып өттіңдер? -Сабақтың мақсаты қалай? Сөйлем мүшесі деген не? Дара және күрделі сөйлем мүшесі деген не? Кері
байланыс: «Керуен
көші»
Үй тапсырмасы :Бірыңғай сөйлем мүшелері бар 5 сөйлем жазып келу. |
Сабаққа кері байланыс жасайды. Жинаған балдары бойынша рефлексия жасайды.
Үй тапсырмасын жазып алады
|
|
Кері байланыс жасайды |
|
шағым қалдыра аласыз





















