|
Мектеп Мұғалімнің аты- жөні: |
«Маяковский атындағы орта мектебі»КММ Жубайбекова Кундыз Алдабергеновна |
||
|
Пән |
Қазақ тілі |
||
|
Ортақ тақырып |
Болашаққа саяхат |
||
|
Сынып: 4 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Одағай |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.4.2.8 сөйлемде одағай, еліктеуіш сөздерді ажырату және қолдану 4.3.2.1 тірек сөздерді қолданып белгілі бір стильде мәтін (мақала, мінездеме, сұхбат) жазу. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Одағай сөздерді ажыратады және қолданады. |
Ойлау деңгейінің дағдылары |
|
|
Білу Түсіну Қолдану |
|||
|
Тірек сөздерді пайдаланып мақала жазады. |
Түсіну Қолдану |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин |
Психологиялық ахуал Бір,екі,үш Бойға жинап күш, Қазақ тілін бастаймыз, Сауаттылықты қолдаймыз |
айтады |
Мадақтау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Өткенді пысықтау 3 мин Сабақтың ортасы 10 мин 5 мин 2 мин 1 мин 7 мин Сабақтың соңы 5 мин |
«Миға шабуыл» үй тапсырма Сөз таптарын ата Зат есім дегеніміз не? Сын есім дегеніміз не? Сан есім дегеніміз не? Зат есім дегеніміз не? Етістік дегеніміз не? Үстеу дегеніміз не? Шылау дегеніміз не? Жаңа тақырып Балалар мен сендерге жұмбақ жасырамын
Тырс-тырс
тамады, Балалар, жаңбыр жауғаны сендерге ұнай ма? Жаңбырдың пайдасы бар ма? Ал жаңбыр жауғанында қуанғанда не дейсіңдер? (Алақай) өте жақсы. Бүгін біз сабағымыздың мақсаты тапсырмаларды Сабақ мақсатын айтамын БББ кестесі Көңіл күйді білдіретін қуану, ренжу, өкіну сөздері туралы не білетіндерін айтады. Жаңа сабақ Толық мағынасы жоқ, сондықтан затты, құбылысты, әрекетті нақты білдірмей тек адамның әртүрлі көңіл - күйін, сезімін білдіретін немесе жан - жануарларға қаратылып айтылатын сөздер одағай сөздер деп аталады. Одағай сөздер адамның қуану, ренжу, өкіну, жекіру көңіл күйлерін білдіреді. Мысалы: әттеген –ай, пах, бәрекелді, шіркін-ай. Әттеген – ай, кеше естігеде ғой бұл жаңалықты, 1 - тапсырма Жұптық жұмыс «Ойлан, жұптас» тәсілі БК Одағай сөздерді қатыстырып сөйлем құрайды. ОДД: Түсіну, қолдану
Тапсырма:
Берілген
ойпырмай, тәйт, апыр-ай одағайларын қатыстырып, үш сөйлем құрап
жаз. «Жас қаламгер» тәсілі, жеке жұмыс БК мақала жазуда берілген тірек сөздерді дұрыс қолданады. ОДД:Түсіну Қолдану Тапсырма Берілген Астана, шіркін – ай, робот, бәрекелді, жаңалық, болашақ, жас ұрпақ, әттең, ғимарат, тірек сөздерді пайдаланып «Болашаққа саяхат» тақырыбында мақала жаз. ЕБҚ (с-ш, р-л дыбыстарын дұыс айтпайды) БК: өлеңді түсініп оқиды ОДД: Білу, түсіну Тапсырма:өлеңді оқы Қазақстан! Пай, пай, пай, ардағым-ай! Сен менің Шолпанымсың жанған ұдай. Артикуляциялық жаттығу «Тәтті бал» Сұрақ-жауап тәсілі Сендер жазған мақала шынайы өмірдегі жағдаймен сай келеді ме? Егер сай келсе қандай дәлелдерің бар? Егер жоқ болса, қандай да бір жағайларды, фактілерді жақсартуға болады сендердің ойларыңша? Қазақстанның болашағына саяхат жасап көр, өзіңнің шынайы пікіріңді білдір... Сергіту сәті «Жаз келді, алақай!»
3-тапсырма. «Ойлан-бірік-талқыла!» топтық жұмыс Тапсырма: 1 топ Сөйлемнен одағайды тап БК:Одағай сөздерді ажыратады. ОДД: Түсіну Япырмай, қымыздың дәмін айтсаңшы, тіл үйіреді... Пай – пай сайысқа қатысып отырған ақындардың барлығы өткір тілді екен. Табиғат шіркін, көптеген тылсым құбылыстарға толы ғой...! Бәрекелді, ұлым сен үшін өте қуаныштымын! 2 топ Сөйлемге одағайды қойып жаз. БК:Одағай сөздерді сөйлемде қолданады. ОДД:Қолдану
1.Астанадан
көкем келе жатыр. 4. Алмас алты жасқа толды. 3 топ Сөздер тобын сәйкестендір БК: Одағай, шылау, үстеу сөздердін анықтайды. ОДД: Түсіну
1. Ахау, бәсе,
құрау - құрау ----------
шылау Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Мектеп Мұғалімнің аты-
жөні: «Маяковский атындағы орта
мектебі»КММ Жубайбекова Кундыз
Алдабергеновна Пән Қазақ тілі Ортақ
тақырып Болашаққа
саяхат Сынып: 4
сынып Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы Одағай Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары 4.4.2.8 сөйлемде
одағай, еліктеуіш сөздерді ажырату және қолдану 4.3.2.1 тірек сөздерді қолданып белгілі бір
стильде мәтін (мақала, мінездеме, сұхбат) жазу. Сабақтың
мақсаты Одағай сөздерді ажыратады және
қолданады. Ойлау
деңгейінің дағдылары Білу Түсіну Қолдану Тірек сөздерді пайдаланып мақала
жазады. Түсіну Қолдану
Сабақтың
барысы
Сабақтың кезеңі/
уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау
Ресурстар Сабақтың
басы 2
мин Психологиялық
ахуал Бір,екі,үш Бойға жинап
күш, Қазақ тілін
бастаймыз, Сауаттылықты
қолдаймыз айтады
Мадақтау Өткенді
пысықтау 3
мин Сабақтың
ортасы 10
мин 5
мин 2
мин 1
мин 7
мин Сабақтың
соңы 5
мин
«Миға шабуыл» үй
тапсырма
Сөз
таптарын ата
Зат
есім дегеніміз не?
Сын
есім дегеніміз не?
Сан
есім дегеніміз не?
Зат
есім дегеніміз не?
Етістік дегеніміз
не?
Үстеу дегеніміз
не?
Шылау дегеніміз
не?
Жаңа
тақырып
Балалар мен сендерге жұмбақ
жасырамын
Тырс-тырс
тамады,
Балалар, жаңбыр жауғаны сендерге ұнай
ма?
Жаңбырдың пайдасы бар
ма?
Ал
жаңбыр жауғанында қуанғанда не дейсіңдер?
(Алақай) өте жақсы.
Бүгін біз сабағымыздың
мақсаты тапсырмаларды
Сабақ мақсатын
айтамын
БББ
кестесі
Көңіл күйді білдіретін қуану, ренжу, өкіну
сөздері туралы не білетіндерін
айтады.
Жаңа
сабақ
Толық мағынасы
жоқ, сондықтан затты, құбылысты, әрекетті нақты білдірмей тек
адамның әртүрлі көңіл - күйін, сезімін білдіретін немесе жан -
жануарларға қаратылып айтылатын сөздер
одағай
сөздер деп
аталады. Одағай сөздер адамның қуану, ренжу, өкіну, жекіру көңіл
күйлерін білдіреді.
Мысалы: әттеген
–ай, пах, бәрекелді,
шіркін-ай.
Әттеген – ай,
кеше естігеде ғой бұл
жаңалықты,
1 -
тапсырма
Жұптық
жұмыс
«Ойлан, жұптас»
тәсілі
БК Одағай сөздерді қатыстырып сөйлем
құрайды.
ОДД: Түсіну,
қолдану
Тапсырма:
Берілген
ойпырмай, тәйт, апыр-ай одағайларын қатыстырып, үш сөйлем құрап
жаз.
«Жас қаламгер»
тәсілі, жеке жұмыс
БК мақала жазуда берілген тірек сөздерді дұрыс
қолданады.
ОДД:Түсіну
Қолдану
Тапсырма
Берілген Астана, шіркін – ай, робот, бәрекелді,
жаңалық, болашақ, жас ұрпақ, әттең, ғимарат, тірек сөздерді
пайдаланып «Болашаққа саяхат» тақырыбында мақала
жаз.
ЕБҚ (с-ш, р-л дыбыстарын дұыс
айтпайды)
БК: өлеңді түсініп
оқиды
ОДД: Білу,
түсіну
Тапсырма:өлеңді оқы
Қазақстан! Пай, пай,
пай, ардағым-ай!
Сен
менің Шолпанымсың жанған
ұдай.
Артикуляциялық жаттығу «Тәтті
бал»
Сұрақ-жауап
тәсілі
Сендер жазған мақала шынайы өмірдегі жағдаймен
сай келеді ме?
Егер сай келсе қандай дәлелдерің
бар?
Егер жоқ болса, қандай да бір жағайларды,
фактілерді жақсартуға болады сендердің
ойларыңша?
Қазақстанның болашағына саяхат жасап көр, өзіңнің
шынайы пікіріңді білдір...
Сергіту
сәті «Жаз келді,
алақай!»
Балақай-ау,балақай,
Жаз
келеді,алақай!
Жалаң аяқ
жүреміз,
Балақты да
түреміз.
Сайдан жидек
тереміз,
Көлден балық
сүземіз,
Жалтылдатып
тіземіз.
3-тапсырма.
«Ойлан-бірік-талқыла!»
топтық
жұмыс
Тапсырма:
1 топ Сөйлемнен одағайды
тап
БК:Одағай сөздерді
ажыратады.
ОДД: Түсіну
Япырмай, қымыздың дәмін айтсаңшы, тіл
үйіреді...
Пай – пай сайысқа қатысып отырған
ақындардың барлығы өткір тілді екен. Табиғат шіркін, көптеген
тылсым құбылыстарға толы ғой...! Бәрекелді, ұлым сен үшін өте
қуаныштымын!
2 топ Сөйлемге
одағайды қойып жаз.
БК:Одағай сөздерді сөйлемде
қолданады.
ОДД:Қолдану
1.Астанадан
көкем келе жатыр.
4. Алмас алты
жасқа толды.
3 топ Сөздер тобын
сәйкестендір
БК: Одағай, шылау, үстеу сөздердін
анықтайды.
ОДД: Түсіну
1. Ахау, бәсе,
құрау - құрау ----------
шылау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













