|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№65 сабақ.Табиғаттың таңғажайып құбылыстары Морфология әлеміне саяхат |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.2.6 – сөз таптарының сөйлемдегі қызметін анықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөз таптары туралы білімдерін пысықтайды |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Қаңтар айы: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Талап бар жерде тәртіп бар»
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық мақсаты: Мектепте, қоғамда этикалық және құқықтық нормалар мен ережелерді сақтаудың маңыздылығын білу 2-тоқсанда өтілген тақырыптарды пысықтау Топтық жұмыс Саралау тәсілі :Топтық тапсырмалар арқылы «Пазл» әдісі «Балқарағай, омарташы, қанағат, ұсынылатын» сөздеріндегі әріптерді пайдаланып, сөздер құрау Үлгі: «Балқарағай» сөзіндегі әріптерді пайдаланып, сөздер құрау (Бал, қарағай, қара, бала, ағай, ара, ай, қар, балға, Арай, қарға, лақ, арал...) Өткенді пысықта ЖИ: «wordwall.» ойыны Жаңа тақырып Мұғалімнің түсіндірмесі «youtube» әдісі Балалар, фонетика, синтаксис елдеріне саяхатқа шығып, дыбыс, сөйлем әлемі туралы көп білім алдық. Морфология деген не? Бұл елге саяхат жасау арқылы біз не білеміз? Морфология – гректің «түр, тұлға», «сөз, ілім» деген мағынадағы сөзі. Қазіргі кезде морфология – сөз тұлғаларының түрленуін, бөлшектенуін, әртүрлі өзгеріске түсуін анықтайды. « Сөзжұмбақ» әдісі 1-жаттығу. Тыңдалым. Ертегіні тыңдап, өз пікірлерін білдіреді. Морфология
Зат есім Етістік Сын есім Сан есім Сөзжұмбақ шешу Қалған бесеуін мына сөзжұмбақты шешу арқылы табайық. ЕСІМДІК ҮСТЕУ ШЫЛАУ ОДАҒАЙ · ЕЛІКТЕУ Саралау әдісі: дереккөздер 2-жаттығу Кестемен жұмыс. Әр қатардағы артық сөздерді табу Артық сөздер: Зат есім емес-суық(сын есім) Етістік емес-боран(зат есім) Сын есім емес –шөл(зат есім) Сан есім емес-қос(етістік) ЕБҚ Мақсаты: көркем жазуға баулу Сөздікпен жұмыс. Дұрыс жазу емлесі. Қауырсын, кемпірқосақ, үшкір. Ереже: Зат есім-заттардың атын білдіреді Етістік-қимыл-қозғалысты білдіреді Сын есім-заттың сынын білдіреді Сан есім-заттың санын білдіреді ЕҚБ Мақсаты: ережелерді түсіндіруді үйрету Ережені өз сөзіңмен түсіндіріп көр. Саралау әдісі: жеке жұмыс 3 жаттығу «Микрофон» әдісі Оқылым Сұрақтарға жауап беру. 1-жауап: Сөз таптары зат есім,етістік,сын есім,сан есім,есімдік, үстеу, шылау, одағай, еліктеу сөз. 2-жауап: Бір сөз табы екіншісінен өзіндік белгілері арқылы аажыратылады 3-жауап: Морфологиялық талдау сұрақтар қою арқылы жасалады ФС тапсырмасы 4-жаттығу Өлеңді көшіріп жазып, морфологиялық талдау жасау. Үлгі: Қандай? Не? Қандай? Не? Қандай? Не? Барқыт тау,жасыл дала, зеңгір аспан Барқыт,жасыл, зеңгір-сын есімдер Тау, дала,аспан-зат есімдер Үйге тапсырма 5-жаттығу Тігінен: 1.Ауаның біркелкі қозғалмауынан пайда болатын құбылыс. 2.Ағашқа қар секілді қонған аппақ зат Көлденеңінен 1.Ыстық және суық ауаның соқтығысуынан пайда болатын күшті жарқыл. 2.Көктем мен күзде шөп асына тұратын дымқыл су.
|
Шаттық шеңберін жасайды Сұрақтарға жауап береді Сөз құрайды барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі болады Өткен тақырыптарды қайталай отырып, сөз таптарын есіне түсіреді Сөзжұмбақты шешеді Морфология ның білмейтін түрлерімен танысады Кестемен жұмыс жасайды Сөздікпен танысады Дереккөздер: кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады Ережені жаттайды Жеке жұмыс жасайдф Саралау тәсілі: Барлық оқушылар: Өзің білетін сөз таптарын жаз. Көптеген оқушылар:морфологиялық талдау жаса Сұрақтарға жауап береді Көшіріп жазып,талдай Ды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтау,мадақтау арқылы баланы бағалап отыру ҚБ: «Мега ми» әдісі
Дескриптор: Әріптерден сөздер құрайды-1б ҚБ: Жарайсыңдар!
Дескриптор: Сөзжұмбақты шешеді-1Б Жаңа ұғымды түсінеді-1Б Дескриптор: Әр қатардағы артық сөздерді табады-1Б Жаңа сөздердің мағынасын біледі-1Б Ережені түсінеді-1Б ҚБ:
Жарайсың! Тамаша! Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1Б Талдау әдістерін біледі-1Б Дескриптор: Көркем жазу емлесін сақтап, көшіріп жазады-1Б Морфологиялық талдау жасай алады-1Б ҚБ.
«Бас бармақ» әдісі |
Суреттер Бағалау парағы
https://www.youtube.com/watch?v=zrw0STrws4M https://wordwall.net/ru/resource/103927896/%D2%9B%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D2%9B-%D1%82%D1%96%D0%BB%D1%96/%D0%B0%D0%BB%D0%B4%D1%8B%D2%A3%D2%93%D1%8B Сызбалар
Оқулықтағы суреттер Кесте Сөздік жазылған плакат Ереже жазылған плакат Суреттер Тақта Талдау үлгісі Суреттер Суреттер Кері байланыс парақтары |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№66 сабақ. Сөз таптары |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.2.6 – сөз таптарының сөйлемдегі қызметін анықтау; 4.2.5.1 – дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) қажетті ақпараттарды табу, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылау, бағалау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дереккөздерден ақпарат алуды, жаңа сөздің мағынасын анықтауды меңгереді |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Қаңтар айы: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Талап бар жерде тәртіп бар»
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық ахуалды қалыптастыру
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық мақсаты: Мектепте, қоғамда этикалық және құқықтық нормалар мен ережелерді сақтаудың маңыздылығын білу Үйге тапсырма 5-жаттығу «Керісінше жұмбақ». Сөзжұмбаққа сұрақтар құрастыру Тігінен: 1.Ауаның біркелкі қозғалмауынан пайда болатын құбылыс. 2.Ағашқа қар секілді қонған аппақ зат Көлденеңінен 1.Ыстық және суық ауаның соқтығысуынан пайда болатын күшті жарқыл. 2.Көктем мен күзде шөп асына тұратын дымқыл су. Тақырыпты ашу ЖИ: «wordwall.» ойыны Сөз таптары Жаңа тақырып 6-жаттығу «Түртіп алу» әдісі мәтінді оқып шығу Сейілу-азаю, ыдырау Көкжиек-көз ұшы жететін жер шеті Қапырық-ыстық, сын есім Нөсерлету-қатты жауын жауу,етістік Сейілу-азаю, ыдырау, етістік Көкжиек-көз ұшындағы жердің шеті, зат есім Ғаламат-ғажайып,зат есім Жолақ-аралас түстер, сын есім ЕБҚ Мақсаты: сөйлем құрауды меңгерту Сөздіктегі сөздерден сөйлем құра. Мысалы: Көкжиектен күн жарқырай шықты. Фс тапсырмасы 7-жаттығу Жарқылдан соң жаңағы, Суға бөкті бар алап. Көкте түрлі жолақты Өрнек тұрды ғаламат! Ж: Кемпірқосақ. Саралау тәсілі: Жұптық Жұптық жұмыс 8-жаттығу «Анықтама» әдісі 6-жаттығудағы мәтінғылыми-танымдық мәтін, ал 7-жаттығудағы өлең жолдары көркем мәтін. Саралау әдісі: жеке жұмыс 10-жаттығу «Ереже құрастыр» ойыны Әр сөз табына ереже шығарып көру. Үлгі: Кім? Не? Сұрақтарына жауап беретін сөздер зат есім деп аталады Сан есімдер қанша? Неше? Нешінші? Сұрақтарына жауап береді Үй тапсырмасы 9- жаттығу Жұмбақтар жинағы кітаптарынан төменде берілген сөздердің бірі туралы жұмбақ тауып жаз. Сүңгі, жаңғырық, тұман, бұршақ. Мысалы: Өзін көзің көрмейді Барлық тілде сөйлейді Сен мен десең, мен дейді Сен кел десең, келмейді
|
Шаттық шеңберін жасайды Үй тапсырмасын тексертеді Сөз таптары туралы тапсырмалар орындайды Сөздікпен жұмыс жүргізеді Жеке жұмыс жүргізеді Түсініксіз сөздер: Алап-алқап,дала Өрнек-ою Сөздердің мағынасын табады Екі мәтіннің айырмашылығын табады Ереже шығарып көреді Саралау тәсілі: Барлық оқушылар: Өзің білетін сөз таптарын жаз. Көптеген оқушылар:морфологиялық талдау жаса Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау ҚБ: «Баскетбол» әдісі
Дескриптор: Сөзжұмбаққа сұрақтар құрастырады-1б
Дескриптор: Мәтінді түртіп ала отырып,оқып шығады-1Б Жаңа сөздердің мағынасын табады-1Б ҚБ:
Дескриптор: Жұмбақты оқып,шешуін табады-1Б Түсініксіз сөздердің мағынасын табады-1Б ҚБ:
Дескриптор: Ереже құрастыра алады-1Б Сөз таптарының ерекшеліктерін біледі-1Б ҚБ:
«Аралдар картасы» әдісі |
Сөзжұмбақ жазылған плакат Суреттер Тақырыпқа байланысты суреттер Сөздік https://wordwall.net/ru/resource/27525661/%D2%9B%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D2%9B-%D1%82%D1%96%D0%BB%D1%96/%D1%81%D3%A9%D0%B7 Кесте Кемпірқосақ суреті Суреттер Ереже құрастырып жазуға арналған парақтар Суреттер Оқулық Жұмыс дәптері Кері байланыс парақшалары |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі 4 сынып, 65-68 сабақтар
Қазақ тілі 4 сынып, 65-68 сабақтар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№65 сабақ.Табиғаттың таңғажайып құбылыстары Морфология әлеміне саяхат |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.2.6 – сөз таптарының сөйлемдегі қызметін анықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөз таптары туралы білімдерін пысықтайды |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Қаңтар айы: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Талап бар жерде тәртіп бар»
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық мақсаты: Мектепте, қоғамда этикалық және құқықтық нормалар мен ережелерді сақтаудың маңыздылығын білу 2-тоқсанда өтілген тақырыптарды пысықтау Топтық жұмыс Саралау тәсілі :Топтық тапсырмалар арқылы «Пазл» әдісі «Балқарағай, омарташы, қанағат, ұсынылатын» сөздеріндегі әріптерді пайдаланып, сөздер құрау Үлгі: «Балқарағай» сөзіндегі әріптерді пайдаланып, сөздер құрау (Бал, қарағай, қара, бала, ағай, ара, ай, қар, балға, Арай, қарға, лақ, арал...) Өткенді пысықта ЖИ: «wordwall.» ойыны Жаңа тақырып Мұғалімнің түсіндірмесі «youtube» әдісі Балалар, фонетика, синтаксис елдеріне саяхатқа шығып, дыбыс, сөйлем әлемі туралы көп білім алдық. Морфология деген не? Бұл елге саяхат жасау арқылы біз не білеміз? Морфология – гректің «түр, тұлға», «сөз, ілім» деген мағынадағы сөзі. Қазіргі кезде морфология – сөз тұлғаларының түрленуін, бөлшектенуін, әртүрлі өзгеріске түсуін анықтайды. « Сөзжұмбақ» әдісі 1-жаттығу. Тыңдалым. Ертегіні тыңдап, өз пікірлерін білдіреді. Морфология
Зат есім Етістік Сын есім Сан есім Сөзжұмбақ шешу Қалған бесеуін мына сөзжұмбақты шешу арқылы табайық. ЕСІМДІК ҮСТЕУ ШЫЛАУ ОДАҒАЙ · ЕЛІКТЕУ Саралау әдісі: дереккөздер 2-жаттығу Кестемен жұмыс. Әр қатардағы артық сөздерді табу Артық сөздер: Зат есім емес-суық(сын есім) Етістік емес-боран(зат есім) Сын есім емес –шөл(зат есім) Сан есім емес-қос(етістік) ЕБҚ Мақсаты: көркем жазуға баулу Сөздікпен жұмыс. Дұрыс жазу емлесі. Қауырсын, кемпірқосақ, үшкір. Ереже: Зат есім-заттардың атын білдіреді Етістік-қимыл-қозғалысты білдіреді Сын есім-заттың сынын білдіреді Сан есім-заттың санын білдіреді ЕҚБ Мақсаты: ережелерді түсіндіруді үйрету Ережені өз сөзіңмен түсіндіріп көр. Саралау әдісі: жеке жұмыс 3 жаттығу «Микрофон» әдісі Оқылым Сұрақтарға жауап беру. 1-жауап: Сөз таптары зат есім,етістік,сын есім,сан есім,есімдік, үстеу, шылау, одағай, еліктеу сөз. 2-жауап: Бір сөз табы екіншісінен өзіндік белгілері арқылы аажыратылады 3-жауап: Морфологиялық талдау сұрақтар қою арқылы жасалады ФС тапсырмасы 4-жаттығу Өлеңді көшіріп жазып, морфологиялық талдау жасау. Үлгі: Қандай? Не? Қандай? Не? Қандай? Не? Барқыт тау,жасыл дала, зеңгір аспан Барқыт,жасыл, зеңгір-сын есімдер Тау, дала,аспан-зат есімдер Үйге тапсырма 5-жаттығу Тігінен: 1.Ауаның біркелкі қозғалмауынан пайда болатын құбылыс. 2.Ағашқа қар секілді қонған аппақ зат Көлденеңінен 1.Ыстық және суық ауаның соқтығысуынан пайда болатын күшті жарқыл. 2.Көктем мен күзде шөп асына тұратын дымқыл су.
|
Шаттық шеңберін жасайды Сұрақтарға жауап береді Сөз құрайды барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі болады Өткен тақырыптарды қайталай отырып, сөз таптарын есіне түсіреді Сөзжұмбақты шешеді Морфология ның білмейтін түрлерімен танысады Кестемен жұмыс жасайды Сөздікпен танысады Дереккөздер: кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады Ережені жаттайды Жеке жұмыс жасайдф Саралау тәсілі: Барлық оқушылар: Өзің білетін сөз таптарын жаз. Көптеген оқушылар:морфологиялық талдау жаса Сұрақтарға жауап береді Көшіріп жазып,талдай Ды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтау,мадақтау арқылы баланы бағалап отыру ҚБ: «Мега ми» әдісі
Дескриптор: Әріптерден сөздер құрайды-1б ҚБ: Жарайсыңдар!
Дескриптор: Сөзжұмбақты шешеді-1Б Жаңа ұғымды түсінеді-1Б Дескриптор: Әр қатардағы артық сөздерді табады-1Б Жаңа сөздердің мағынасын біледі-1Б Ережені түсінеді-1Б ҚБ:
Жарайсың! Тамаша! Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1Б Талдау әдістерін біледі-1Б Дескриптор: Көркем жазу емлесін сақтап, көшіріп жазады-1Б Морфологиялық талдау жасай алады-1Б ҚБ.
«Бас бармақ» әдісі |
Суреттер Бағалау парағы
https://www.youtube.com/watch?v=zrw0STrws4M https://wordwall.net/ru/resource/103927896/%D2%9B%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D2%9B-%D1%82%D1%96%D0%BB%D1%96/%D0%B0%D0%BB%D0%B4%D1%8B%D2%A3%D2%93%D1%8B Сызбалар
Оқулықтағы суреттер Кесте Сөздік жазылған плакат Ереже жазылған плакат Суреттер Тақта Талдау үлгісі Суреттер Суреттер Кері байланыс парақтары |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№66 сабақ. Сөз таптары |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.2.6 – сөз таптарының сөйлемдегі қызметін анықтау; 4.2.5.1 – дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) қажетті ақпараттарды табу, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылау, бағалау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дереккөздерден ақпарат алуды, жаңа сөздің мағынасын анықтауды меңгереді |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Қаңтар айы: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Талап бар жерде тәртіп бар»
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық ахуалды қалыптастыру
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық мақсаты: Мектепте, қоғамда этикалық және құқықтық нормалар мен ережелерді сақтаудың маңыздылығын білу Үйге тапсырма 5-жаттығу «Керісінше жұмбақ». Сөзжұмбаққа сұрақтар құрастыру Тігінен: 1.Ауаның біркелкі қозғалмауынан пайда болатын құбылыс. 2.Ағашқа қар секілді қонған аппақ зат Көлденеңінен 1.Ыстық және суық ауаның соқтығысуынан пайда болатын күшті жарқыл. 2.Көктем мен күзде шөп асына тұратын дымқыл су. Тақырыпты ашу ЖИ: «wordwall.» ойыны Сөз таптары Жаңа тақырып 6-жаттығу «Түртіп алу» әдісі мәтінді оқып шығу Сейілу-азаю, ыдырау Көкжиек-көз ұшы жететін жер шеті Қапырық-ыстық, сын есім Нөсерлету-қатты жауын жауу,етістік Сейілу-азаю, ыдырау, етістік Көкжиек-көз ұшындағы жердің шеті, зат есім Ғаламат-ғажайып,зат есім Жолақ-аралас түстер, сын есім ЕБҚ Мақсаты: сөйлем құрауды меңгерту Сөздіктегі сөздерден сөйлем құра. Мысалы: Көкжиектен күн жарқырай шықты. Фс тапсырмасы 7-жаттығу Жарқылдан соң жаңағы, Суға бөкті бар алап. Көкте түрлі жолақты Өрнек тұрды ғаламат! Ж: Кемпірқосақ. Саралау тәсілі: Жұптық Жұптық жұмыс 8-жаттығу «Анықтама» әдісі 6-жаттығудағы мәтінғылыми-танымдық мәтін, ал 7-жаттығудағы өлең жолдары көркем мәтін. Саралау әдісі: жеке жұмыс 10-жаттығу «Ереже құрастыр» ойыны Әр сөз табына ереже шығарып көру. Үлгі: Кім? Не? Сұрақтарына жауап беретін сөздер зат есім деп аталады Сан есімдер қанша? Неше? Нешінші? Сұрақтарына жауап береді Үй тапсырмасы 9- жаттығу Жұмбақтар жинағы кітаптарынан төменде берілген сөздердің бірі туралы жұмбақ тауып жаз. Сүңгі, жаңғырық, тұман, бұршақ. Мысалы: Өзін көзің көрмейді Барлық тілде сөйлейді Сен мен десең, мен дейді Сен кел десең, келмейді
|
Шаттық шеңберін жасайды Үй тапсырмасын тексертеді Сөз таптары туралы тапсырмалар орындайды Сөздікпен жұмыс жүргізеді Жеке жұмыс жүргізеді Түсініксіз сөздер: Алап-алқап,дала Өрнек-ою Сөздердің мағынасын табады Екі мәтіннің айырмашылығын табады Ереже шығарып көреді Саралау тәсілі: Барлық оқушылар: Өзің білетін сөз таптарын жаз. Көптеген оқушылар:морфологиялық талдау жаса Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау ҚБ: «Баскетбол» әдісі
Дескриптор: Сөзжұмбаққа сұрақтар құрастырады-1б
Дескриптор: Мәтінді түртіп ала отырып,оқып шығады-1Б Жаңа сөздердің мағынасын табады-1Б ҚБ:
Дескриптор: Жұмбақты оқып,шешуін табады-1Б Түсініксіз сөздердің мағынасын табады-1Б ҚБ:
Дескриптор: Ереже құрастыра алады-1Б Сөз таптарының ерекшеліктерін біледі-1Б ҚБ:
«Аралдар картасы» әдісі |
Сөзжұмбақ жазылған плакат Суреттер Тақырыпқа байланысты суреттер Сөздік https://wordwall.net/ru/resource/27525661/%D2%9B%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D2%9B-%D1%82%D1%96%D0%BB%D1%96/%D1%81%D3%A9%D0%B7 Кесте Кемпірқосақ суреті Суреттер Ереже құрастырып жазуға арналған парақтар Суреттер Оқулық Жұмыс дәптері Кері байланыс парақшалары |
||
шағым қалдыра аласыз
























