|
Білім беру ұйымының атауы |
Т.Момбеков атындағы ШЖЖББМ |
||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||||||||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Егизбаева.З.Ж |
||||||||||||
|
Күні: |
18.12.24ж |
||||||||||||
|
Сынып: |
4 |
|
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№57 сабақ. Қос сөздер |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.2.1* - күрделі сөздердің түрлерін ажырата алу (біріккен сөз, қос сөз, қысқарған сөз) |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қос сөздердің жасалу жолдары мен емлесін үйренеді |
||||||||||||
|
Құндылықтар |
Құндылық - Бірлік және ынтымақ Командада жұмыс істеу, бір-бірін тыңдау және ортақ мақсатқа жетуде бірлесіп әрекет ету;өз ісіне мұқият болу және басқаларға көмек көрсету; басқаларға құрмет көрсету және олардың ерекшелігіне төзімді болу; бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру;тапсырмаларды орындауда және мәселелерді шешуде бір-біріне көмектесу.Апта дәйек сөзі.«Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді» |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс Сергіту жаттығуы. |
Сабаққа дайындық Психологиялық дайындық: «Сені көргеніме қуаныштымын...» жаттығуы Мақсаты: Қатысушылардың жағымды жақтарын анықтау. Бұл жаттығуды орындау сендерге қиын болды ма? Көршің «Мен сені көруге қуаныштымын» деген сөзді айтқан кезде қандай сезімде болдыңдар? Оқушыларды төрт түсті стикерлер арқылы топқа бөлу.«Қулыққа қулық»әдісі Жаз.Күз.Көктем.Қыс. Жаттығу барысы Әрбір қатысушы өз көршісіне келесі сөздерді айтады: «Мен сені көргеніме қуаныштымын, себебі ...». Бұл сөйлемді адамның сыртқы келбетіне байланысты сөзбен емес, мінез ерекшеліне байланысты сөзбен аяқтау керек. Түстерді таңдап,сәйкес топқа отырады. Топқа бөлу Үй тапсырмасын сұрау «Қос сөздер» тақырыбын пысықтау «Қарама-қарсы сұрақтар» әдісі. Оқушылар екі сапқа бөлініп, бір-біріне қарама-қарсы тұрады, екі минут ішінде олар қарсы тұрған оқушыға сұрақ қойып, жауап алады. Бір-біріне өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарын қояды. Ықтимал сұрақтар:
Жаңа сабақ 47-жаттығу Ата-ана(екі сыңарының да мағынасы бар қос сөздер) Жап- жақсы(бірінші сыңары күшейткіш буын арқылы жасалған қос сөз) Қайта-қайта( бір сөздің қайталануынан жасалған қос сөз)
Оқушының шешімі дұрыс емес. Себебі, сау адамды ауру деуге болмайды.Анамыздың ауырмауын тілеуіміз керек. 1.«Сиқырлы сұрақтар» ойыны арқылы оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар жұптаса отырып, мәтіннің не туралы екенін айтып, ойларын дәлелдейді. 2. Қарамен жазылған ата -ана, жап- жақсы, қайта -қайта сөздерінің емлесін есте сақтап, жасалу жолдарын салыстырады. Оқушылар топтаса отырып, талдау жұмысын жүргізеді.
3. «Сұрақ қою, қайтадан сұрақ қою» әдісі арқылы жұпта оқушылар бір- біріне сұрақ дайындайды. Ықтимал сұрақтар:
«Бақа-бақа» сергіту жаттығуын жасау. Сергіту жаттығуының ішіннен қос сөздерді тауып айту.
48-ЖАТТЫҒУ Сөздерді кестеге орналастыр. 4-5 сөйлем құрастырып жаз. 1.Тапсырма «Сөздер тізбегі» ойыны арқылы орындалады. Қос сөздер: ата -баба, кезек -кезек, тау -тас, күте- күте, быт- шыт, тап- таза, қырқа- қырқа, іркес -тіркес, тып -тыныш, салдыр -гүлдір, үп- үлкен
Жауабы:
Кесте жасау және толтыру
Жауабы: Қалған сөздерге көптік жалғауы да, тәуелдік жалғауы да жалғанбайды ФС тапсырмасы Бірескен жұмыс. Диалог ЕБҚ және ЕҚБ Топтық жұмыс Сәйкестендіру стратегиясы “Менің бағытым” 1.Жыл шашын 2.Жора төмен 3.Жауын мұны 4.Жоғары ұят 5.Ар жылы 6.Оны жолдас
50 жаттығу -Онда сенің әжең тоқымқағар жасайды екен ғой. Алыс сапарға шыққан адамдар туыстарына , балаларға ірілі-ұсақты сыйлықтар әкеледі. Оны «базарлық» деп атайды
51-жаттығу Сұрақтар: Тоқымқағар деген не? Базарлық дегенді қалай түсінесің?
|
Үй тапсырмасын тексертеді
Мәтіннің түрін анықтап, қос сөздерге сипаттама береді
Жағдаяттан шығу сұрақтарын табады
Оқушының дұрыс емес шешімін түзейді
Кестені сызып, тапсырманы орындайды
Кестені толтырады
Кесте жасап толтырады
Диалог жүргізеді
Сұрақтар құрайды
Кері байланыс жасайды |
ҚБ: «Әуе шары» әдісі
Дескриптор: Мәтіннің түрін анықтады-1Б Қос сөздерге сипаттама берді-1Б Жағдаяттан шығу сұрақтарын қарастырды-1Б Оқушының шешімін түзеді-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Қос сөздердің жасалу жолдарын білді-1б Кестені сөздерді дұрыс қоя отырып, Толтырды-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Кесте жасап, толтырады-1Б Қос сөздерге жалғаулар жалғай алады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Ұлттық мұраларымызды біледі-1Б Ұмытылып бара жатқан әдет-ғұрыптармен танысты-1Б
Тамаша!
Сабақтағы көңіл-күйлерін білдіреді
|
Дәптерлер
Ата-аналарымыз туралы бейнебаян
Суреттер
Кесте
Кесте
Кестелер
Әдет-ғұрып туралы суреттер
Суреттер
Кері байланыс парағы
|
|||||||||
|
Сабақ тың соңы 3 мин |
Үйге тапсырма 49 ЖАТТЫҒУ
|
Сабаққа кері байланыс жасайды. Жинаған балдары бойынша рефлексия жасайды. Үй тапсырмасын жазып алады
|
|
|
|||||||||
«Т.Момбеков атындағы шағын жинақты жалпы білім беретін мектеп КММ»
Ашық сабақ:
«ҚОС СӨЗДЕР»
Сыныбы: 4 «А»
Егизбаева.З.Ж.
Тайқоңыр елді мекені
2024ж.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі 4 сынып Қос сөздер
Қазақ тілі 4 сынып Қос сөздер
|
Білім беру ұйымының атауы |
Т.Момбеков атындағы ШЖЖББМ |
||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||||||||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Егизбаева.З.Ж |
||||||||||||
|
Күні: |
18.12.24ж |
||||||||||||
|
Сынып: |
4 |
|
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№57 сабақ. Қос сөздер |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.2.1* - күрделі сөздердің түрлерін ажырата алу (біріккен сөз, қос сөз, қысқарған сөз) |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қос сөздердің жасалу жолдары мен емлесін үйренеді |
||||||||||||
|
Құндылықтар |
Құндылық - Бірлік және ынтымақ Командада жұмыс істеу, бір-бірін тыңдау және ортақ мақсатқа жетуде бірлесіп әрекет ету;өз ісіне мұқият болу және басқаларға көмек көрсету; басқаларға құрмет көрсету және олардың ерекшелігіне төзімді болу; бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру;тапсырмаларды орындауда және мәселелерді шешуде бір-біріне көмектесу.Апта дәйек сөзі.«Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді» |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс Сергіту жаттығуы. |
Сабаққа дайындық Психологиялық дайындық: «Сені көргеніме қуаныштымын...» жаттығуы Мақсаты: Қатысушылардың жағымды жақтарын анықтау. Бұл жаттығуды орындау сендерге қиын болды ма? Көршің «Мен сені көруге қуаныштымын» деген сөзді айтқан кезде қандай сезімде болдыңдар? Оқушыларды төрт түсті стикерлер арқылы топқа бөлу.«Қулыққа қулық»әдісі Жаз.Күз.Көктем.Қыс. Жаттығу барысы Әрбір қатысушы өз көршісіне келесі сөздерді айтады: «Мен сені көргеніме қуаныштымын, себебі ...». Бұл сөйлемді адамның сыртқы келбетіне байланысты сөзбен емес, мінез ерекшеліне байланысты сөзбен аяқтау керек. Түстерді таңдап,сәйкес топқа отырады. Топқа бөлу Үй тапсырмасын сұрау «Қос сөздер» тақырыбын пысықтау «Қарама-қарсы сұрақтар» әдісі. Оқушылар екі сапқа бөлініп, бір-біріне қарама-қарсы тұрады, екі минут ішінде олар қарсы тұрған оқушыға сұрақ қойып, жауап алады. Бір-біріне өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарын қояды. Ықтимал сұрақтар:
Жаңа сабақ 47-жаттығу Ата-ана(екі сыңарының да мағынасы бар қос сөздер) Жап- жақсы(бірінші сыңары күшейткіш буын арқылы жасалған қос сөз) Қайта-қайта( бір сөздің қайталануынан жасалған қос сөз)
Оқушының шешімі дұрыс емес. Себебі, сау адамды ауру деуге болмайды.Анамыздың ауырмауын тілеуіміз керек. 1.«Сиқырлы сұрақтар» ойыны арқылы оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар жұптаса отырып, мәтіннің не туралы екенін айтып, ойларын дәлелдейді. 2. Қарамен жазылған ата -ана, жап- жақсы, қайта -қайта сөздерінің емлесін есте сақтап, жасалу жолдарын салыстырады. Оқушылар топтаса отырып, талдау жұмысын жүргізеді.
3. «Сұрақ қою, қайтадан сұрақ қою» әдісі арқылы жұпта оқушылар бір- біріне сұрақ дайындайды. Ықтимал сұрақтар:
«Бақа-бақа» сергіту жаттығуын жасау. Сергіту жаттығуының ішіннен қос сөздерді тауып айту.
48-ЖАТТЫҒУ Сөздерді кестеге орналастыр. 4-5 сөйлем құрастырып жаз. 1.Тапсырма «Сөздер тізбегі» ойыны арқылы орындалады. Қос сөздер: ата -баба, кезек -кезек, тау -тас, күте- күте, быт- шыт, тап- таза, қырқа- қырқа, іркес -тіркес, тып -тыныш, салдыр -гүлдір, үп- үлкен
Жауабы:
Кесте жасау және толтыру
Жауабы: Қалған сөздерге көптік жалғауы да, тәуелдік жалғауы да жалғанбайды ФС тапсырмасы Бірескен жұмыс. Диалог ЕБҚ және ЕҚБ Топтық жұмыс Сәйкестендіру стратегиясы “Менің бағытым” 1.Жыл шашын 2.Жора төмен 3.Жауын мұны 4.Жоғары ұят 5.Ар жылы 6.Оны жолдас
50 жаттығу -Онда сенің әжең тоқымқағар жасайды екен ғой. Алыс сапарға шыққан адамдар туыстарына , балаларға ірілі-ұсақты сыйлықтар әкеледі. Оны «базарлық» деп атайды
51-жаттығу Сұрақтар: Тоқымқағар деген не? Базарлық дегенді қалай түсінесің?
|
Үй тапсырмасын тексертеді
Мәтіннің түрін анықтап, қос сөздерге сипаттама береді
Жағдаяттан шығу сұрақтарын табады
Оқушының дұрыс емес шешімін түзейді
Кестені сызып, тапсырманы орындайды
Кестені толтырады
Кесте жасап толтырады
Диалог жүргізеді
Сұрақтар құрайды
Кері байланыс жасайды |
ҚБ: «Әуе шары» әдісі
Дескриптор: Мәтіннің түрін анықтады-1Б Қос сөздерге сипаттама берді-1Б Жағдаяттан шығу сұрақтарын қарастырды-1Б Оқушының шешімін түзеді-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Қос сөздердің жасалу жолдарын білді-1б Кестені сөздерді дұрыс қоя отырып, Толтырды-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Кесте жасап, толтырады-1Б Қос сөздерге жалғаулар жалғай алады-1Б
ҚБ:
Дескриптор: Ұлттық мұраларымызды біледі-1Б Ұмытылып бара жатқан әдет-ғұрыптармен танысты-1Б
Тамаша!
Сабақтағы көңіл-күйлерін білдіреді
|
Дәптерлер
Ата-аналарымыз туралы бейнебаян
Суреттер
Кесте
Кесте
Кестелер
Әдет-ғұрып туралы суреттер
Суреттер
Кері байланыс парағы
|
|||||||||
|
Сабақ тың соңы 3 мин |
Үйге тапсырма 49 ЖАТТЫҒУ
|
Сабаққа кері байланыс жасайды. Жинаған балдары бойынша рефлексия жасайды. Үй тапсырмасын жазып алады
|
|
|
|||||||||
«Т.Момбеков атындағы шағын жинақты жалпы білім беретін мектеп КММ»
Ашық сабақ:
«ҚОС СӨЗДЕР»
Сыныбы: 4 «А»
Егизбаева.З.Ж.
Тайқоңыр елді мекені
2024ж.
шағым қалдыра аласыз

















