Материалдар / Қазақ тілі. 4 сынып. "Септік жалғауының емлесі" бойынша ашық сабақ
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қазақ тілі. 4 сынып. "Септік жалғауының емлесі" бойынша ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл қысқа мерзімді жоспар қазақ тілі пәні бойынша құрылған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Желтоқсан 2020
1138
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Мектеп: «Мұса Шожанов атындағы № 2 орта мектеп» КММ

Тақырыбы: Септік жалғауының емлесі

Күні:

Мұғалімнің есімі: Утенова Н.Ж.

Сынып: 4

Қатысқандар саны: 15

Қатыспағандар саны:0


Сабаққа негізделген оқу мақсаты


4.2.3.1 – мəтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру жəне жауап беру.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Септік жалғауларының қалай жазылатынын біледі;

Көптеген оқушылар: Мəтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады;

Кейбір оқушылар: Берілген тақырып бойынша ойқорыту жасай алады;

Бағалау критерийлері:

(жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже)

  • Септік жалғауларының қалай жазылатынын біледі;

  • Мəтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады;

  • Берілген тақырып бойынша ойқорыту жасай алады.

Құндылықтарды дарыту

Адамгершілік, еңбекқорлық.

Пәнаралық байланыстар

Әдебиеттік оқу, жаратылыстану, математика

АКТ қолдану дағдылары

Электронды тапсырмалар, интерактивті ойындар

Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім

Септік жалғаулары

Жоспар

Жоспарлан

ған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Сабақтың басы


І. Ұйымдастыру кезеңі




















ІІ. Өткенді қайталау.










  • Қайырлы таң, оқуышылар!

  • Доброе утро, дети!

  • Good morning, teacher!

Психологиялық дайындық. Байқампаздылық пен миды ширататын «Галилео теңізі» жаттығуы.


Топқа біріктіру. «Жасырын стикерлер» арқылы.

  • Партаның астындағы стикерлерді тауып алыңдар. Сол

арқылы топтарға бөлінесіңдер.

1 топ: Септік атаулары

2 топ: Септік сұрақтары

3 топ: Септік жалғаулары


Мұғалімнің қ/б: Ауа-райы болжамы.

  • Балалар, бүгін мен сендердің білімдеріңді, сабаққа

қатысуларыңды, белсенділік танытуларыңды ауа-райы болжамы

арқылы бағалап отырамын. Сендердің сабаққа қатысуларыңа және белсенділік танытуларыңа байланысты бұл көрсеткіш өзгеруі мүмкін. Егер сабаққа жақсы қатысып отырсыңдар ауа-райының температурасы көтеріліп, күн жылына бастайды; егер сұрақтарға жауап бере алмасаңдар, күніміз суып кетуі мүмкін.


«Шатасқан септіктер» әдісі.

  • Бүгін синоптиктердің айтуынша, Целсий шкаласы бойынша –

+1 градус, бірақ желдің жылдамдығы 29м/с болғандықтан, септіктердің орындары шатасып кеткен. Осы ілініп тұрған септіктерді әр топ өзінің атауына байланысты рет-ретімен қойып шығу керек. Тақтадағы ілініп тұрған септіктерді рет-ретімен орналастыру.

Дескриптор:

  • Тақтадағы ілініп тұрған септіктерді рет-

ретімен орналастырады.

  • Бір-бірін тексеріп, бағалайды.

Қ/б: топтар бір-бірін бағалайды.



Аудиожазба




Топтардың атаулары жазылған стикерлер




Табло(тем

пература, желдің жылдам

дығы, ылғал

дылық және т.б. көрсеткіш

тер)термо

метр, күн стикері (жылжы

малы)


Шатасқан септіктер, дескриптор







ІV. Жаңа білімді бекіту


Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарымен таныстыру. Күтілетін нәтижені анықтау.

  • Бүгінгі сабақта біз септіктер бойынша білімімізді

нақтылауға тырысамыз, қорытындылауға жетуде бір қадам алға басамыз. Осы сабақта сендер:

  • Мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырасыңдар;

  • Септік жалғауларының қалай жазылатынын білесіңдер.

  • Осы сабақта өздеріңді осындай өзін өзі бағалау

парағы арқылы бағалайсыңдар.

Жаңа сабақ.

Тыңдалым.(балалар бейнебаянды қарай отырып, мәтінді тыңдайды)

  • Назарымызды тақтаға аударамыз. Бейнебаянды

қарай отырып, мəтінді тыңдайсыңдар. Мазмұны бойынша шешім

табуға бағытталған сұрақтар құрастырып, ойланып отырыңдар.

Мысалы:

  • Егер табиғатты қорғамаса, қандай апатты жағдай болу мүмкін?

  • Егер ... болса, ... .

Топпен жұмыс.

  • Жақсы, ойда құрастырып отырған сұрақтарың

қазір керек болады. Осы тапсырманы топпен орындайсыңдар. Әр топқа қағаздар мен суреттер беріледі.

Септік атаулары: өзен суреттері

Септік сұрақтары: орман суреттері

Септік жалғаулары: құстар суреттері

  • Суреттерді қолдана отырып, шешім табуға

бағытталған сұрақтарды құрастыра отырып, постер қорғауларың керек.

Мысалы:

«Егер суға қоқыс лақтырса, не болу мүмкін?»

«Егер ағаштардың бұтақтарын сындырса, не болады?»

«Егер құстардың ұяларын бұзса, не болады?»

Дескриптор:

  • - сұрақтар дұрыс құрастырылған, мәселе толық ашылған,

  • - сұрақтар дұрыс құрастырылған, мәселе толық ашылмады,

  • - сұрақтар дұрыс құрастырылған, мәселе ашылмады.


ҚБ: топтар бір-бірін бағалайды

Мқб: табло мен термометр

Жазылым. 78-жаттығу.(Ж) Өлеңді қалпына келтіру. (инт. тақта) Берілген сөздердің тиістісін қойып, өлеңді қалпына келтіру.

Өз Отаным – маған _____,

Мен _________ұқпаймын.

Әкем менен ____________

Айтқанынан шықпаймын!

Shape1 Shape2 Shape3

Тапсырмалар:

1 топ: септіктердің атауларын анықтайды.

2 топ: септіктердің сұрақтарын анықтайды.

3 топ: септіктердің жалғауларын анықтайды.

Дескриптор:

  • Берілген сөздердің бірінші тиістісін қояды;

  • Берілген сөздердің екінші тиістісін қояды;

  • Берілген сөздердің үшінші тиістісін қояды;

  • Өлеңді қалпына келтіреді.

  • Топтар өздерінің тапсырмаларын орындайды.

ҚБ: жеке бағалау парағына балдарды белгілеу.

Мқб: табло мен термометр


Сергіту сәті. Imektep «Ойлан тап» ойыны.

Топпен жұмыс. 80-жаттығу.(Т) «Табиғатты қорғайық!» акциясын ұйымдастыру. Кітаппен жұмыс (әр топқа оқулықтан белгіленген бетте, абзацта тірек сөзді тауып, тапсырмаларды орындау)

  • Балалар, әр топқа арнайы көмекші тапсырма

таратылды. Көмекші тапсырманы пайдалана отырып сендер қандай тақырып бойынша жұмыс істейтіндеріңді білесіңдер.

1 топ: 35 бет - 74 жаттығу - 1 абзац – 2 сөйлем – 4 сөз.

2 топ: 35 бет – 74 ж

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!