|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№53сабақ. Баяндауыш |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.4.2.7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) және тұрлаусыз мүшелерін ажырату |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап береді |
|||||
|
Құндылықтар |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 4-жаттығу Мына нақыл сөздерді көркем жаз. 1. Шаңырағың шайқалмасын. 2. Керегең кең, екі босағаң тең болсын Нақыл сөздердің мағынасын қалай түсінетініңді айт. Киіз үйге қатысты тағы қандай нақыл сөздерді білесің? Алғашқы сөйлемді сөйлем мүшесіне талда. Жаңа тақырып Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру ФС тапсырмасы 9-жаттығу « Сұрақтар аллеясы» әдісі Мәтінді түсініп оқы. Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қой. 1) Киіз үйді құру үшін алдымен неден бастау керек? ( кереге) 2) Керілген керегенің сыртына не тартылады? (басқұр) 3) Шаңырақты қалай ұстатамыз? ( үйдің тура ортасына шаңырақты көтеріп тұрып, уықтарды шаншылайды) 4) Киіз үй қаңқасын орнатқаннан кейін киіз үй толық тігілу үшін не істеу керек? (киіз жабып, арқанмен бастыра тарту қажет) Мәтіннен өзің бұрын естімеген жаңа сөздерді тап. Басқұр- киіз үйдің ішін безендіру үшін, әрі уық пен керегенің түйіскен жерін сыртынан бастырып таңатын өрнекті жалпақ құр. Бақан-киіз үй тіккенде шаңырақ көтеруге, үзіктер мен түндікті көтеріп жабуға пайдаланатын ұзындау келген ағаш. ЕБҚ Тапқан сөздеріңнің мағынасын сөздіктен біліп ал. Сұрақтар қой. Тігілді-қайтті? Байланды-не істейді? Орнатылды-қайтті? Тартылды-қайтті? Көтереді-не істейді? ФС тапсырмасы 10-жаттығу «Көркем жазу» әдісі Сөйлемдерді көркем жаз. Киіз үй тегіс жерге тігіледі. Кереге басқұрмен тартылады. Шаңыраққа уық шаншылады. Баяндауыштарды тауып, астын сыз. Бұл сөздер сөйлемнің қай мүшесіне қатысты екенін сызып көрсет. Сергіту сәті
11-жаттығу «Ойлан,тап» ойыны Берілген сөздерге қатысты қимылды білдіретін сөздер тауып айт. Оқушы Су Оқып отыр ақты Жүгірді тасыды Тамақтанды тамшылады Келе жатыр төгілді Бұл сөздер сөйлемде қандай мүше болып тұр? Баяндауыш ЕҚБ Сөйлем құрап жаз.Баяндауышты тауып сұрақ қой. Сөздердің байланысын сызбамен көрсет. Үй тапсырмасы 12-жаттығу Құрамында б және л дыбыстары бар сөздер құрастырып айт. Бұлан Бұлан орманда мекендейді. Бұлақ Бұлақтан су алды. Балық Балықтар ағынға қарай жүзді. Сол сөздерді қатыстырып сөйлем құрап жаз. Бастауыштың астын – бір, баяндауыштың астын екі сызықпен сыз.
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. Үй тапсырмасын пысықтайды Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Жеке жұмыс жасайды Көркем жазады Жаттығу жасайды Тапсырманы орындайды Жеке жұмыс жасайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Нақыл сөздерді көркем жазады-1б ҚБ:«Банкомат» әдісі Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды-1б Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қояды -1б
Жарайсыңдар! Сен мықтысың! Дескриптор: Сөйлемдерді көркем жазады-1б Баяндауыштарды тауып, астын сызады-1б . Бұл сөздер сөйлемнің қай мүшесіне қатысты екенін сызып көрсетеді-1б
Дескриптор: Берілген сөздерге қатысты қимылды білдіретін сөздер тауып айтады-1б
Керемет!
«Екі жұлдыз,бір тілек»» әдісі |
Суреттер оқулық Жұмыс парағы Жұмыс парағы оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Жұмыс дәптері оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№54 сабақ.. Бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықша |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.7.2 мұғалімнің көмегімен бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықшаның орнын білу жəне қою; 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық жəне стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіннен жаңа ақпарат алады Баяндауышты салыстырады |
|||||
|
Құндылықтар |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 12-жаттығу Құрамында б және л дыбыстары бар сөздер құрастырып айт. Бұлан Бұлан орманда мекендейді. Бұлақ Бұлақтан су алды. Балық Балықтар ағынға қарай жүзді. Сол сөздерді қатыстырып сөйлем құрап жаз. Бастауыштың астын – бір, баяндауыштың астын екі сызықпен сыз. Жаңа тақырып ФС тапсырмасы Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру 13-жаттығу Мәтінді тыңда. Мәтіннен өзіңе қандай жаңа ақпарат алдың? Әйгілі Ақан серінің тұлпарының аты «Құлагер» екенін білдік. Құлагердің мүсіні мыстан жасалған екен. Ол ескерткіштің қай жерде салынғаны жайлы ақпарат алдық. Ақан серінің кім екені жайлы еске түсірдік. Ол ақпараттар саған ұнай ма? Ұнаса, неліктен?
Жеті қазынаға жататын жүйрік тұлпарларға жиі қойылатын ескерткіштерді көремін. Бірақ, Ақан серінің Құлагерінің ескерткіші жайлы білмейді екенмін. Енді есіме сақтап, Нұрсұлтан қаласына барғанда барып көремін. ЕБҚ Өз өлкеңде қандай ескерткіштер бар? Райымбек ата ескерткіші ( Алматы обылысы) Шоған абыз ескерткіші ( Алматы обылысы) М.Мақатаев ескерткіші ( Алматы обылысы) ЕҚБ Мәтіндегі қарамен жазылған сөйлемдерді көшіріп жазып, сөйлем мүшесіне талда. Олардың тыныс белгісіне назар аудар. Құлагердің мүсіні мыстан құйылған. Мүсіні, құйылған. Құлагер- әйгілі Ақан серінің тұлпары. Құлагер, тұлпары. 14-жаттығу «Мұнара» әдісі Сөйлемдерді оқы. Әділет – оқушы. Әділет оқыды. Кім? не істеді? Сәуле – биші. Сәуле биледі. Кім? Не істеді? Алма – жеміс. Алма пісті. Не? қайтті? Екі бағандағы сөйлемдердің баяндауышын тауып, оларға сұрақ қой. Екі бағандағы сөйлемдердің баяндауышын салыстыр. 15-жаттығу. «Дұрыс-бұрыс» әдісі Мақалдардың қатесін түзеп, көшіріп жаз.
Үй тапсырмасы 16-тапсырма Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып, өлеңдi оқы. Көшіріп жаз Қасқырдың қаруы –тісі Есектің қаруы -күші Бүркіттің қаруы -тырнағы Жыланның қаруы –уы
Өлеңдегі сызықшаның
қойылу себебін түсіндір. |
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. Үй тапсырмасын пысықтайды Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Сөйлемдердің баяндауышын тауып, оларға сұрақ қояды Тапсырманы орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Құрамында б және л дыбыстары бар сөздер құрастырып айтады-1б Сол сөздерді қатыстырып сөйлем құрап жазады-1б ҚБ: «Зымыран» әдісі
Дескриптор: Мәтінді тыңдайды-1б Әйгілі Ақан серінің тұлпарының аты Құлагер екенін білді-1б
Керемет жауап!
Мен сенімен мақтанамын! Дескриптор: Сөйлемдерді оқиды-1б Екі бағандағы сөйлемдердің баяндауышын табады-1б Дескриптор: Мақалдардың қатесін түзеп, көшіріп жазады-1б Өлеңдегі сызықшаның қойылу себебін түсіндіреді-1б
«Әлеументтік желі»» әдісі |
Суреттер оқулық Жұмыс парағы Суреттер Жұмыс парағы оқулық Жұмыс дәптері Суреттер оқулық Жұмыс парағы Жұмыс дәптері Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№55 сабақ. Тұрлаулы мүшелер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық əрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу; 3.3.7.2 мұғалімнің көмегімен бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықшаның орнын білу жəне қою. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықшаның орнын біледі |
|||||
|
Құндылықтар |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 23 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 16-тапсырма Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып, өлеңдi оқы. Көшіріп жаз Қасқырдың қаруы –тісі Есектің қаруы -күші Бүркіттің қаруы -тырнағы Жыланның қаруы –уы Өлеңдегі сызықшаның қойылу себебін түсіндір. Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 17-жаттығу Оқы. Сөйлемдерді сызбамен сәйкестендір. Қай сызба қай сөйлемге сәйкес келетінін түсіндір. Нелер? Қайтті? Қарлығаштар ұшты. Жаңбыр жауды. Не? Не қылды? Бұл сөйлемдегі сөздер қандай сұрақтарға жауап береді?
18-жаттығу Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Мәтінді түсініп оқы. Мәтінде қандай қала туралы айтылған? Көне Отырар қаласы жайында айтылған. Қарамен жазылған сөйлемнен тұрлаулы мүшелерді тап. Сызықшаның қойылу себебін түсіндір Отырар- көне қала --------- ------------ ------------
ЕБҚ Тест тапсырмасын орында 1. Қандай жағдайда бастауыш пен баяндауыштың арасына сызықша қойылады? А) бастауыш та, баяндауыш та сын есім болғанда; Б) бастауыш та, баяндауыш та зат есім болғанда; В) бастауыш та, баяндауыш та етістік болғанда 19-жаттығу Ребусты шеш. «Қала» сөзінен екі сөйлем құрап жаз. Ол сөз бірінде – бастауыш, екіншісінде баяндауыш болсын. Отырар-қала Қала-көне Бір сөздің екі сөйлемде екі түрлі сөйлем мүшесінің қызметін атқару себебін түсіндір. Бірі баяндауыш Екіншісі бастауыш Екінші сөйлемде сызықшаның қойылу себебін түсіндір. 20-жаттығу «Кім келіспейді?» ойыны. Ойынның шарты: ойын бастаушы төмендегі сөйлемдерді тақтаға жазып, оны тұрлаулы мүшелерге талдап беруді талап етеді. Талдауға шыққан оқушының пікіріне «Кім келіспейді?» деген сұрақ қояды. Келіспегендер өз пікірлерін дәлелдейді. Өз пікірінің дұрыстығын дәлелдеп, дұрыс талдаған оқушы ойын бастаушы болады. 1. Арман Тәуелсіздік сарайына бармақшы. -------- -------------- -------------- 2. Апасы Түркістанда тұрады. -------- --------- ---------- 3. Ол таңертең Баянауылға соқты. -- -------- -------- 4. Біз Астананы араладық. --- ----------- ----------- Үй тапсырмасы Тұрлаулы мүшелерді қатыстырып сөйлемдер құрап кел.
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. Үй тапсырмасын пысықтайды Тапсырманы орындайды Мәтінмен жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Ребусты шешеді Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «Лифт» әдісі
Дескриптор: Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып, өлеңдi оқиды,жазады-1б Өлеңдегі сызықшаның қойылу себебін түсіндіреді-1б Дескриптор: Сөйлемдерді сызбамен сәйкестендіреді-1б Қай сызба қай сөйлемге сәйкес келетінін түсіндіреді-1б Дескриптор: Мәтінді түсініп оқи ды-1б Сызықшаның қойылу себебін түсіндіреді-1б
Жарайсыңдар!
Кенремет! Дескриптор: Ребусты шешеді-1б Сөйлем құрап жазады-1б Дескриптор: Ойынның шартын түсіндіреді-1б Өз пікірінің дұрыстығын дәлелдейді-1б Керемет!
«Бағдаршам» әдісі |
Суреттер оқулық Жұмыс дәптері Жұмыс парағы Жұмыс парағы
оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Жұмыс дәптері Жұмыс дәптері Суреттер Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||

|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Сәулет өнері |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№56 сабақ.. Тұрлаусыз мүшелер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.4.2.7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) және тұрлаусыз мүшелерін ажырату 3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді |
|||||
|
Құндылықтар |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Тұрлаулы мүшелерді қатыстырып сөйлемдер құрап кел Жаңа тақырып ФС тапсырмасы Құндылық мақсаты:Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру 1-жаттығу «Ашық микрофон» әдісі Мәтінді тыңда. Мәтін кейіпкері саған ұнады ма? Ж/Ы: Әрине ұнады. Нұртас Оңдасынов мырза сазбалшықтан жасалған мал мүсіндеріне көзі түспегенде, Хакімжан ағамен таныс болмас еді. Нағыз талантты танып, оған көмектескені қуантады.
ЕБҚ Оның қай қасиеті ұнады? Ж/Ы: Нұртас Оңдасынов мырзаның ұнаған қасиеттері: өнерді бағалауы, жомартығы, қамқорлығы , жанашырлығы. Хакімжан ағаның ұнаған қасиеттері: отбасын ойлағаны, көптеген өнер туындыларын жасағаны. ЕҚБ Хакімжан ағаны «мүсін өнерінің хас шебері» деп неліктен айтады? Өз ойыңмен бөліс. Ж/Ы: Хакімжан Есімханұлы Наурызбай ( 27 тамыз 1925, Қостанай обылысы Меңдіқара ауданы бұрынғы 1-ауылы қазіргі Ұлыкөл ауылында дүниеге келген.)- мүсінші, Қазақстаның халық суретшісі ( 1969) ұлттық кәсіби мүсін өнерінің негізін салушылардың бірі. Хакімжан Наурызбаев 300-ден астам туынды сомдаған, оның ішінде Алматыдағы Абай Құнанбаев пен Шоқан Уәлихановтың ескерткіштері, халық ақыны Жамбыл Жабаевқа арналған ескерткіштері бар. Сондықтан «мүсін өнерінің хас шебері» деп атайды. Х. Наурызбаевтың мына ескерткіштерден басқа тағы қандай мүсіндік шығармаларын білесің? Ж/Ы: Абай ( 1960, Алматы қаласында) Абай 1965, қазіргі Шығыс Қазақстан обылысы Абай ауданы Қарауыл ауылы) Шоқан Уәлиханов (1969, Алматы қаласында Қазақстан Мемлекетік сыйлығы, 1970; КСРО Көркемсурет академиясының дипломы, 1971) Жамбыл ( 1963, Тараз қаласында) Мәншүк Мәметова (1988, Орал қаласында) Ахмет Байтұрсынов пен Міржақып Дулатов ( 1990, Қостанай обылысының Торғай ауданы Торғай ауылы) атты монументті ескерткіштері бар. 22-жаттығу Тиісті тыныс белгісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз. Қайда? Кімге? Нұртас аға Ұзынкөлге келді ол Хакімжанға көмектесті. Қайда? Неге? Оны Мәскеуге оқуға жібертті. Қарамен берілген сөздерге сұрақ қой. 23-жаттығу Суреттерге қара. Астындағы сөйлемдерді оқы. Соңғы сөйлемде қандай сөз түсіп қалған? Ол сөйлемнің қандай мүшесі: бастауыш па, әлде баяндауыш па? Өз жауабыңды түсіндіріп айт. Не? Қайтті? Тоқылдақ тоқылдатты. Не? Қайтті? Құс ұшты. Не? Қайтті? Кеме жүзді. Осы сөйлемдерге тұрлаусыз мүше қосып жаз. Не? Нені? Қайтті? Тоқылдақ ағашты тоқылдатты. Не? Қайда? Қалай? Қайтті? Құс көкке самғай ұшты. Не? Қайда? Қайтті? Кеме теңізде жүзді. ҚЖ: Диктант Құндылық мақсаты: Отан, ел, туған өлке туралы білу және пайымдау Тәуелсіз Қазақстан Тәуелсіз Қазақстан. Неткен керемет, киелі ұғым! Бүгінгі күні біз– қанатын кеңге жайып, көк туын желбіреткен еркін мемлекетпіз. Өз Отанымызға деген мақтаныш сезіміміз әнұранымызды айтқанда асқақтай әуелейді.
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. Үй тапсырмасын пысықтайды Тапсырманы орындайды Сұраққа жауап береді Тапсырманы орындайды Сұрақтарға жауап береді Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Үй тапсырмасын алады Қосымша жұмыс жасайды Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «Банкомат» әдісі
Дескриптор: Тұрлаулы мүшелерді қатыстырып сөйлемдер құрап келеді-1б Дескриптор: Мәтінді көшіріп жазады-1б Сұрақтарға жауап береді-1б ҚБ: «Банкомат» әдісі
Дескриптор: Мәтінді тыңдайды-1б Сұрақтарға жауап береді-1б
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Тиісті тыныс белгісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады-1б Қарамен берілген сөздерге сұрақ қояды-1б Дескриптор: Суреттерге қарап, астындағы сөйлемдерді оқиды-1б Сөйлемнің мүшелерін ажырата алады-1б
«Екі жұлдыз,бір тілек»» әдісі |
Суреттер оқулық Жұмыс парағы Жұмыс парағы оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Жұмыс дәптері оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Жұмыс дәптері Суреттер Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі 53-56 сабақтар
Қазақ тілі 53-56 сабақтар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№53сабақ. Баяндауыш |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.4.2.7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) және тұрлаусыз мүшелерін ажырату |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап береді |
|||||
|
Құндылықтар |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 4-жаттығу Мына нақыл сөздерді көркем жаз. 1. Шаңырағың шайқалмасын. 2. Керегең кең, екі босағаң тең болсын Нақыл сөздердің мағынасын қалай түсінетініңді айт. Киіз үйге қатысты тағы қандай нақыл сөздерді білесің? Алғашқы сөйлемді сөйлем мүшесіне талда. Жаңа тақырып Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру ФС тапсырмасы 9-жаттығу « Сұрақтар аллеясы» әдісі Мәтінді түсініп оқы. Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қой. 1) Киіз үйді құру үшін алдымен неден бастау керек? ( кереге) 2) Керілген керегенің сыртына не тартылады? (басқұр) 3) Шаңырақты қалай ұстатамыз? ( үйдің тура ортасына шаңырақты көтеріп тұрып, уықтарды шаншылайды) 4) Киіз үй қаңқасын орнатқаннан кейін киіз үй толық тігілу үшін не істеу керек? (киіз жабып, арқанмен бастыра тарту қажет) Мәтіннен өзің бұрын естімеген жаңа сөздерді тап. Басқұр- киіз үйдің ішін безендіру үшін, әрі уық пен керегенің түйіскен жерін сыртынан бастырып таңатын өрнекті жалпақ құр. Бақан-киіз үй тіккенде шаңырақ көтеруге, үзіктер мен түндікті көтеріп жабуға пайдаланатын ұзындау келген ағаш. ЕБҚ Тапқан сөздеріңнің мағынасын сөздіктен біліп ал. Сұрақтар қой. Тігілді-қайтті? Байланды-не істейді? Орнатылды-қайтті? Тартылды-қайтті? Көтереді-не істейді? ФС тапсырмасы 10-жаттығу «Көркем жазу» әдісі Сөйлемдерді көркем жаз. Киіз үй тегіс жерге тігіледі. Кереге басқұрмен тартылады. Шаңыраққа уық шаншылады. Баяндауыштарды тауып, астын сыз. Бұл сөздер сөйлемнің қай мүшесіне қатысты екенін сызып көрсет. Сергіту сәті
11-жаттығу «Ойлан,тап» ойыны Берілген сөздерге қатысты қимылды білдіретін сөздер тауып айт. Оқушы Су Оқып отыр ақты Жүгірді тасыды Тамақтанды тамшылады Келе жатыр төгілді Бұл сөздер сөйлемде қандай мүше болып тұр? Баяндауыш ЕҚБ Сөйлем құрап жаз.Баяндауышты тауып сұрақ қой. Сөздердің байланысын сызбамен көрсет. Үй тапсырмасы 12-жаттығу Құрамында б және л дыбыстары бар сөздер құрастырып айт. Бұлан Бұлан орманда мекендейді. Бұлақ Бұлақтан су алды. Балық Балықтар ағынға қарай жүзді. Сол сөздерді қатыстырып сөйлем құрап жаз. Бастауыштың астын – бір, баяндауыштың астын екі сызықпен сыз.
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. Үй тапсырмасын пысықтайды Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Жеке жұмыс жасайды Көркем жазады Жаттығу жасайды Тапсырманы орындайды Жеке жұмыс жасайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Нақыл сөздерді көркем жазады-1б ҚБ:«Банкомат» әдісі Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды-1б Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қояды -1б
Жарайсыңдар! Сен мықтысың! Дескриптор: Сөйлемдерді көркем жазады-1б Баяндауыштарды тауып, астын сызады-1б . Бұл сөздер сөйлемнің қай мүшесіне қатысты екенін сызып көрсетеді-1б
Дескриптор: Берілген сөздерге қатысты қимылды білдіретін сөздер тауып айтады-1б
Керемет!
«Екі жұлдыз,бір тілек»» әдісі |
Суреттер оқулық Жұмыс парағы Жұмыс парағы оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Жұмыс дәптері оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№54 сабақ.. Бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықша |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.7.2 мұғалімнің көмегімен бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықшаның орнын білу жəне қою; 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық жəне стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіннен жаңа ақпарат алады Баяндауышты салыстырады |
|||||
|
Құндылықтар |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 12-жаттығу Құрамында б және л дыбыстары бар сөздер құрастырып айт. Бұлан Бұлан орманда мекендейді. Бұлақ Бұлақтан су алды. Балық Балықтар ағынға қарай жүзді. Сол сөздерді қатыстырып сөйлем құрап жаз. Бастауыштың астын – бір, баяндауыштың астын екі сызықпен сыз. Жаңа тақырып ФС тапсырмасы Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру 13-жаттығу Мәтінді тыңда. Мәтіннен өзіңе қандай жаңа ақпарат алдың? Әйгілі Ақан серінің тұлпарының аты «Құлагер» екенін білдік. Құлагердің мүсіні мыстан жасалған екен. Ол ескерткіштің қай жерде салынғаны жайлы ақпарат алдық. Ақан серінің кім екені жайлы еске түсірдік. Ол ақпараттар саған ұнай ма? Ұнаса, неліктен?
Жеті қазынаға жататын жүйрік тұлпарларға жиі қойылатын ескерткіштерді көремін. Бірақ, Ақан серінің Құлагерінің ескерткіші жайлы білмейді екенмін. Енді есіме сақтап, Нұрсұлтан қаласына барғанда барып көремін. ЕБҚ Өз өлкеңде қандай ескерткіштер бар? Райымбек ата ескерткіші ( Алматы обылысы) Шоған абыз ескерткіші ( Алматы обылысы) М.Мақатаев ескерткіші ( Алматы обылысы) ЕҚБ Мәтіндегі қарамен жазылған сөйлемдерді көшіріп жазып, сөйлем мүшесіне талда. Олардың тыныс белгісіне назар аудар. Құлагердің мүсіні мыстан құйылған. Мүсіні, құйылған. Құлагер- әйгілі Ақан серінің тұлпары. Құлагер, тұлпары. 14-жаттығу «Мұнара» әдісі Сөйлемдерді оқы. Әділет – оқушы. Әділет оқыды. Кім? не істеді? Сәуле – биші. Сәуле биледі. Кім? Не істеді? Алма – жеміс. Алма пісті. Не? қайтті? Екі бағандағы сөйлемдердің баяндауышын тауып, оларға сұрақ қой. Екі бағандағы сөйлемдердің баяндауышын салыстыр. 15-жаттығу. «Дұрыс-бұрыс» әдісі Мақалдардың қатесін түзеп, көшіріп жаз.
Үй тапсырмасы 16-тапсырма Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып, өлеңдi оқы. Көшіріп жаз Қасқырдың қаруы –тісі Есектің қаруы -күші Бүркіттің қаруы -тырнағы Жыланның қаруы –уы
Өлеңдегі сызықшаның
қойылу себебін түсіндір. |
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. Үй тапсырмасын пысықтайды Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Сөйлемдердің баяндауышын тауып, оларға сұрақ қояды Тапсырманы орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Құрамында б және л дыбыстары бар сөздер құрастырып айтады-1б Сол сөздерді қатыстырып сөйлем құрап жазады-1б ҚБ: «Зымыран» әдісі
Дескриптор: Мәтінді тыңдайды-1б Әйгілі Ақан серінің тұлпарының аты Құлагер екенін білді-1б
Керемет жауап!
Мен сенімен мақтанамын! Дескриптор: Сөйлемдерді оқиды-1б Екі бағандағы сөйлемдердің баяндауышын табады-1б Дескриптор: Мақалдардың қатесін түзеп, көшіріп жазады-1б Өлеңдегі сызықшаның қойылу себебін түсіндіреді-1б
«Әлеументтік желі»» әдісі |
Суреттер оқулық Жұмыс парағы Суреттер Жұмыс парағы оқулық Жұмыс дәптері Суреттер оқулық Жұмыс парағы Жұмыс дәптері Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№55 сабақ. Тұрлаулы мүшелер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық əрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу; 3.3.7.2 мұғалімнің көмегімен бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықшаның орнын білу жəне қою. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықшаның орнын біледі |
|||||
|
Құндылықтар |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 23 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 16-тапсырма Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып, өлеңдi оқы. Көшіріп жаз Қасқырдың қаруы –тісі Есектің қаруы -күші Бүркіттің қаруы -тырнағы Жыланның қаруы –уы Өлеңдегі сызықшаның қойылу себебін түсіндір. Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 17-жаттығу Оқы. Сөйлемдерді сызбамен сәйкестендір. Қай сызба қай сөйлемге сәйкес келетінін түсіндір. Нелер? Қайтті? Қарлығаштар ұшты. Жаңбыр жауды. Не? Не қылды? Бұл сөйлемдегі сөздер қандай сұрақтарға жауап береді?
18-жаттығу Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Мәтінді түсініп оқы. Мәтінде қандай қала туралы айтылған? Көне Отырар қаласы жайында айтылған. Қарамен жазылған сөйлемнен тұрлаулы мүшелерді тап. Сызықшаның қойылу себебін түсіндір Отырар- көне қала --------- ------------ ------------
ЕБҚ Тест тапсырмасын орында 1. Қандай жағдайда бастауыш пен баяндауыштың арасына сызықша қойылады? А) бастауыш та, баяндауыш та сын есім болғанда; Б) бастауыш та, баяндауыш та зат есім болғанда; В) бастауыш та, баяндауыш та етістік болғанда 19-жаттығу Ребусты шеш. «Қала» сөзінен екі сөйлем құрап жаз. Ол сөз бірінде – бастауыш, екіншісінде баяндауыш болсын. Отырар-қала Қала-көне Бір сөздің екі сөйлемде екі түрлі сөйлем мүшесінің қызметін атқару себебін түсіндір. Бірі баяндауыш Екіншісі бастауыш Екінші сөйлемде сызықшаның қойылу себебін түсіндір. 20-жаттығу «Кім келіспейді?» ойыны. Ойынның шарты: ойын бастаушы төмендегі сөйлемдерді тақтаға жазып, оны тұрлаулы мүшелерге талдап беруді талап етеді. Талдауға шыққан оқушының пікіріне «Кім келіспейді?» деген сұрақ қояды. Келіспегендер өз пікірлерін дәлелдейді. Өз пікірінің дұрыстығын дәлелдеп, дұрыс талдаған оқушы ойын бастаушы болады. 1. Арман Тәуелсіздік сарайына бармақшы. -------- -------------- -------------- 2. Апасы Түркістанда тұрады. -------- --------- ---------- 3. Ол таңертең Баянауылға соқты. -- -------- -------- 4. Біз Астананы араладық. --- ----------- ----------- Үй тапсырмасы Тұрлаулы мүшелерді қатыстырып сөйлемдер құрап кел.
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. Үй тапсырмасын пысықтайды Тапсырманы орындайды Мәтінмен жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Ребусты шешеді Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «Лифт» әдісі
Дескриптор: Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып, өлеңдi оқиды,жазады-1б Өлеңдегі сызықшаның қойылу себебін түсіндіреді-1б Дескриптор: Сөйлемдерді сызбамен сәйкестендіреді-1б Қай сызба қай сөйлемге сәйкес келетінін түсіндіреді-1б Дескриптор: Мәтінді түсініп оқи ды-1б Сызықшаның қойылу себебін түсіндіреді-1б
Жарайсыңдар!
Кенремет! Дескриптор: Ребусты шешеді-1б Сөйлем құрап жазады-1б Дескриптор: Ойынның шартын түсіндіреді-1б Өз пікірінің дұрыстығын дәлелдейді-1б Керемет!
«Бағдаршам» әдісі |
Суреттер оқулық Жұмыс дәптері Жұмыс парағы Жұмыс парағы
оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Жұмыс дәптері Жұмыс дәптері Суреттер Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||

|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Сәулет өнері |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№56 сабақ.. Тұрлаусыз мүшелер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.4.2.7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) және тұрлаусыз мүшелерін ажырату 3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді |
|||||
|
Құндылықтар |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Тұрлаулы мүшелерді қатыстырып сөйлемдер құрап кел Жаңа тақырып ФС тапсырмасы Құндылық мақсаты:Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру 1-жаттығу «Ашық микрофон» әдісі Мәтінді тыңда. Мәтін кейіпкері саған ұнады ма? Ж/Ы: Әрине ұнады. Нұртас Оңдасынов мырза сазбалшықтан жасалған мал мүсіндеріне көзі түспегенде, Хакімжан ағамен таныс болмас еді. Нағыз талантты танып, оған көмектескені қуантады.
ЕБҚ Оның қай қасиеті ұнады? Ж/Ы: Нұртас Оңдасынов мырзаның ұнаған қасиеттері: өнерді бағалауы, жомартығы, қамқорлығы , жанашырлығы. Хакімжан ағаның ұнаған қасиеттері: отбасын ойлағаны, көптеген өнер туындыларын жасағаны. ЕҚБ Хакімжан ағаны «мүсін өнерінің хас шебері» деп неліктен айтады? Өз ойыңмен бөліс. Ж/Ы: Хакімжан Есімханұлы Наурызбай ( 27 тамыз 1925, Қостанай обылысы Меңдіқара ауданы бұрынғы 1-ауылы қазіргі Ұлыкөл ауылында дүниеге келген.)- мүсінші, Қазақстаның халық суретшісі ( 1969) ұлттық кәсіби мүсін өнерінің негізін салушылардың бірі. Хакімжан Наурызбаев 300-ден астам туынды сомдаған, оның ішінде Алматыдағы Абай Құнанбаев пен Шоқан Уәлихановтың ескерткіштері, халық ақыны Жамбыл Жабаевқа арналған ескерткіштері бар. Сондықтан «мүсін өнерінің хас шебері» деп атайды. Х. Наурызбаевтың мына ескерткіштерден басқа тағы қандай мүсіндік шығармаларын білесің? Ж/Ы: Абай ( 1960, Алматы қаласында) Абай 1965, қазіргі Шығыс Қазақстан обылысы Абай ауданы Қарауыл ауылы) Шоқан Уәлиханов (1969, Алматы қаласында Қазақстан Мемлекетік сыйлығы, 1970; КСРО Көркемсурет академиясының дипломы, 1971) Жамбыл ( 1963, Тараз қаласында) Мәншүк Мәметова (1988, Орал қаласында) Ахмет Байтұрсынов пен Міржақып Дулатов ( 1990, Қостанай обылысының Торғай ауданы Торғай ауылы) атты монументті ескерткіштері бар. 22-жаттығу Тиісті тыныс белгісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз. Қайда? Кімге? Нұртас аға Ұзынкөлге келді ол Хакімжанға көмектесті. Қайда? Неге? Оны Мәскеуге оқуға жібертті. Қарамен берілген сөздерге сұрақ қой. 23-жаттығу Суреттерге қара. Астындағы сөйлемдерді оқы. Соңғы сөйлемде қандай сөз түсіп қалған? Ол сөйлемнің қандай мүшесі: бастауыш па, әлде баяндауыш па? Өз жауабыңды түсіндіріп айт. Не? Қайтті? Тоқылдақ тоқылдатты. Не? Қайтті? Құс ұшты. Не? Қайтті? Кеме жүзді. Осы сөйлемдерге тұрлаусыз мүше қосып жаз. Не? Нені? Қайтті? Тоқылдақ ағашты тоқылдатты. Не? Қайда? Қалай? Қайтті? Құс көкке самғай ұшты. Не? Қайда? Қайтті? Кеме теңізде жүзді. ҚЖ: Диктант Құндылық мақсаты: Отан, ел, туған өлке туралы білу және пайымдау Тәуелсіз Қазақстан Тәуелсіз Қазақстан. Неткен керемет, киелі ұғым! Бүгінгі күні біз– қанатын кеңге жайып, көк туын желбіреткен еркін мемлекетпіз. Өз Отанымызға деген мақтаныш сезіміміз әнұранымызды айтқанда асқақтай әуелейді.
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. Үй тапсырмасын пысықтайды Тапсырманы орындайды Сұраққа жауап береді Тапсырманы орындайды Сұрақтарға жауап береді Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Үй тапсырмасын алады Қосымша жұмыс жасайды Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «Банкомат» әдісі
Дескриптор: Тұрлаулы мүшелерді қатыстырып сөйлемдер құрап келеді-1б Дескриптор: Мәтінді көшіріп жазады-1б Сұрақтарға жауап береді-1б ҚБ: «Банкомат» әдісі
Дескриптор: Мәтінді тыңдайды-1б Сұрақтарға жауап береді-1б
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Тиісті тыныс белгісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады-1б Қарамен берілген сөздерге сұрақ қояды-1б Дескриптор: Суреттерге қарап, астындағы сөйлемдерді оқиды-1б Сөйлемнің мүшелерін ажырата алады-1б
«Екі жұлдыз,бір тілек»» әдісі |
Суреттер оқулық Жұмыс парағы Жұмыс парағы оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Жұмыс дәптері оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Жұмыс дәптері Суреттер Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз





























