Қазақ тілі 5 сынып Сабақтың тақырыбы: Дағды мен ишара

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Қазақ тілі 5 сынып Сабақтың тақырыбы: Дағды мен ишара

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімдерге көмек ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

3-бөлім. Отбасылық дәстүрлер мен мерекелер

Күні: 25.10.2018 Сынып: 5

Мектеп: С.Бердіқұлов атындағы ОМ КММ

Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Дағды мен ишара

Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу мақсаттары

5.Т/А.4. Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау. 5.Ж.2. Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат құрастырып жазу

Сабақт ың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады:

Тірек сөздер мен жетекші сұрақтарды анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Негізгі ойды анықтап хат жаза алады.

Кейбір оқушылар орындай алады: Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат құрастырып жаза алады.

Тілдік мақсат


Оқушылар:

Тақырыпқа қатысты сөздік қор мен сөз тіркестері:өмірлік танымы, арқа қағу, бармақ көрсету, бармақ тістеу, бетін басу, бүйірін таяну, бөркін аспанга ату, жағасын ұстау.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:   

 «Қазақтың өмірлік танымы –дәстүрінде» дегенді қалай түсінесің?

Ойлау дағдыларының деңгейі

түсіну, қолдану, талдау, жинақтау.

Бағалау критерийлері

Мәтіндерден тірек сөздер мен жетекші сұрақтарды анықтайды.

Мәтіннен негізгі ойды анықтайды.

Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат құрастырып жазады.

Құндылықтарға баулу

Отбасылық әдеп –ғұрыптарды сақтауға тәрбиелеу

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы, қазақ әдебиеті

Тақырып бойынша

алдыңғы білім

Әдеп –ғұрыптар

АКТ

Аудио диск

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы

3 мин.










3 мин

Ынтымақтастық атмосферасы.

«Жағымсыз қасиеттер жәрмеңкесі» жаттығуы

Ойын ережесі: Шеңберде қатысушылар өздеріне жағымсыз деген қасиеттерін атайды. Олардың тізімі тақтаға жазылады. Осылайша жағымсыз қасиеттер тізімі құрылды (жалқаулық, асығыстық, артық сөйлеу және т.б.). Топтың міндеті осы жағымсыз қасиеттерді қайта қарап, оның тиімді және жағымды жақтарын табу мен оны жағымсыз қабылдау себептерін анықтау болып табылады. Ал жағымды сипаттама жасап, сол қасиетті қорғап алған қатысушы оны өзіне алады. Өткен сабақты «Сиқырлы таяқша» әдісі арқылы сұрап шығамын.

«Жағымсыз қасиеттер жәрмеңкесі» әдісі









«Балмұздақ» таяқшалары

Сабақтың ортасы


3 мин.






2 мин





5 мин




9 мин









10 минут



Тақырыпты жетекші сұрақтарға жауап бере отырып, анықтату.

Ойтүрткі:

1 «Қазақтыі өмірлік таным-дәстүрінде» дегенді қалай түсінесің?

2.Дағды мен ишаралардың мағынасын біліп қолданасың ба?

Сабақ мақсаттары:

Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау.

Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат құрастырып жазу


Тыңдалым.

1-тапсырма.Үнтаспадан «Наурыз» әнін тыңдап, негігі ойды анықтайтын тірек сөздер мен жеткші сұрақтарды анықтаңдар.

Дескриптор.

-әнді тыңдайды; - тірек сөздер мен жетекші сұрақтарды табады; -негізгі ойды анықтайды.

ҚБ.

5-тапсырма.Мәтінді оқып шығып, тірек сөздер мен жеткші сұрақтар арқылы негізігі ойды анықтаңдар. «Дағдаы-ишараларды білдіретін сөздерді «Қос жазба» күнделігіне салып түсіндіріп кет.

Дескриптор.

-мәтінді түсініп оқиды;

-негзі ойды анықтайды;

-сөздерге түсініктеме береді.

ҚБ.: «Екі жұлдыз, бір тілек»

Жазылым

9 -тапсырма.Елбасының сөзінде айтылған жағдаяттарға сәйкес жанрлық ерекшеліктерсен рәсімделуін сақтап мәтінді хат түрінде жазыңдар.

Дескриптор:

-сөздердің мағынасын түсінеді;-жанрлық ерешелігін сақтап хат жазады.

ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек»




Оқулық









Оқулық








Оқулық









Оқулық


Сабақтың соңы 4 мин



6-тапсырма. «Шашыраған сөздер» ойыны. Сөздерді орнына қойып сөйлем құраңдар.

Кері байланыс:» Төрт сөйлем» әдісі арқылы «Шығу парағы» і беріледі. сұрақтарға ауызша жауап аламын


«Шығу парағы» әдісі

Үйге тапсырма 1 мин

7-тапсырма. «Әдеп сақтау-ізгілік» деген тақырыпта эссе жаз.


Саралау – Сіз қандай тәсілмен

көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмаларбересіз?

Бағалау– Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын

сақтау


1.Үлгерімі орташа оқушыға

1. «Дағды мен ишара » жайында не білесің?

Дескриптор.

1.Мәтінді оқиды

2.Мәтін негізінде түсінік айтады.

2.Дарынды оқушыға тапсырма.

Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, хат жаз.

Дескриптор.

1.мәтінді оқиды.

2.Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, хат жазады.

3.төмен деңгейдегі оқушы.

Оқылым мәтіні негізінде жетекші сұрақтар құрастыр.

Дескриптор.

1.Мәтінінді оқиды.

2. Оқылған мәтіннен жетекші сұрақтар құрастырады.

ҚБ.: «Екі жұлдыз, бір тілек»

«От шашу»

«Екі жұлдыз, бір тілек»

Сынып ішінде асықпай жүру


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы,

қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу

мақсатына қолжеткізді ме? Егер оқушылар оқу

мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.

Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап

беріңіз.





Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2..

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге

назар аудару қажет?

Директордың әдістеме ісі жөніндегі орынбасары:


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
12.11.2018
3605
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі