|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:2-бөлім. Киім. Сән. Талғам Сабақтың тақырыбы: Талғаммен киіну |
Мектеп: С.Бердіқұлов атындағы орта мектеп |
|||||||
|
Күні: 01.10.2018 |
Мұғалімнің есімі: |
|||||||
|
Сынып: 5 сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары): |
5О3. Жарнама құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату. 5.Ж.2. Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру: Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу. |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: әр түрлі жанрда мәтіндер құрастырады Оқушылардың басым бөлігі: жарнама құрылымы мен рәсімделуі арқылы ерекшеліктерін ажыратады Кейбір оқушылар: жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру жазады. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге тән лексика мен терминология: Қыстырма сөздер, қарапта сөздер, одағай сөздер, орфоэпиялық норма Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер; Ұқсатымдылық, менің ойымша... «Сыпайы тоңбайды, қалтырайды» дегендей,... Ретімен киіне білсек,... «Біреу тойып секіреді, біреу тоңып секіреді» демекші,... Қорытындылай келе... |
|||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Түсіну, қолдану, жинақтау. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Әр түрлі жанрда мәтіндер құрастырады. Жарнама құрылымы мен рәсімделуі арқылы ерекшеліктерін ажыратады Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру жазады. |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тарих пен мәдениеттің біртұтастығы |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақстан тарихы, қазақ әдебиеті |
|||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Диалог.Хабарландыру жазу. |
|||||||
|
Жоспар |
||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||
|
Басталуы |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушылардың белсенділігін арттыру.-Сәлеметсіздер ме,балалар! Сендерді көргеніме өте қуаныштымын. Бәріміз қол ұстасып дөңгеленіп тұрайық. Күндей жарық, айдай арайлы, Судай мөлдір таза көңілмен Бүгінгі сабақтаы бастайық! оқушылар бір-біріне тілектер айтады. Қызығушылығын ояту мақсатында бұрынғы білгендерін еске түсіру үшін төмендегі ойын арқылы бір сергітіп алу. «Сиқырлы таяқша» әдісі арқылы өткен сабақты сұрақтар қою арқылы өткен сабақты сұраймын Өткен тақырыпты қайталау. «Серпілген сұрақтар» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. |
«Серпілген сұрақтар» әдісі |
||||||
|
Ортасы |
Ойтүрткі. 1.Қазақ халқының киім киюдегі талғамы неден көрінеді? Тыңдалым. 1-тапсырма. Сұрақтарға жауап бер. 1.Мәтіннің бірінші абзацындағы «қандай?» деген сұраққа жауап беретін сөздерді ата. Өзіңнің тыңдау және есте сақтау қабілетіңді тексеріп көр. 2.Киім тігуде қолданылатын қолөнер түрлерін ата. Дескриптор. 1.Тыңдалым мәтінін мұқият тыңдайды. 2.Тыңдалған мәтін негізінде берілген сұрақтарға жауап береді. 2-тапсырма. Қазақ халқының талғамын танытатын киім үлгілері туралы жарнама мәтінін жаз. Дескриптор. 1.Жарнама жазу үшін керекті сөздермен танысады. 2.Берілген сөздерді пайдаланып, жарнама мәтінін жазады. |
«Сұрақ-жауап» әдісі |
||||||
|
Аяқталуы |
Кері байланыс. «Шығу парағын» пайдаанып, төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер. 1.Бүгін не үйрендің? 2.Тақырып бойынша қандай сұрақтарың бар? 3.Келесі сабақта қандай мәселелерге баса назар аудару керек? Үйге тапсырма.11-тапсырма. 32-бет. |
«Шығу парағы» әдісі |
||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Үлгерімі төмен оқушыға тапсырма. Ұлттық киім түрлерінен бозбала киімінің үлгісін сала отырып, әңгімеле Дескриптор. 1.Бозбаланың ұлттық киім үлгісінің суретін салады 2.Өзі салған сурет негізінде әңгімелейді. Дарынды оқушыға тапсырма. 8-тапсырмада берілген суреттерді негізге ала отырып, жарнама мәтінін жаз. Мәтінде суреттеу болсын. Дескриптор. 1.Берілген суретке қарай отырып, жарнама жазады. 2.Жарнама мәтінінде берілген суретті суреттеп жазады. Үлгерімі орташа оқушыға тапсырма. 5-тапсырмада берілген сөздерді пайдалана отырып, хабарландыру жаз. Дескриптор. 1.Берілген сөздермен танысады. 2.Берілген сөздер негізінде хабарландыру жазады. ҚБ.: «От шашу» |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? ҚБ.: «От шашу» |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері: Сынып ішінде ақырын жүру. |
||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралаушаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде Үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||
|
Директордың әдістеме ісі жөніндегі орынбасары |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі 5 сынып Сабақтың тақырыбы: Киім.Сән. Талғам.
Қазақ тілі 5 сынып Сабақтың тақырыбы: Киім.Сән. Талғам.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:2-бөлім. Киім. Сән. Талғам Сабақтың тақырыбы: Талғаммен киіну |
Мектеп: С.Бердіқұлов атындағы орта мектеп |
|||||||
|
Күні: 01.10.2018 |
Мұғалімнің есімі: |
|||||||
|
Сынып: 5 сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары): |
5О3. Жарнама құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату. 5.Ж.2. Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру: Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу. |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: әр түрлі жанрда мәтіндер құрастырады Оқушылардың басым бөлігі: жарнама құрылымы мен рәсімделуі арқылы ерекшеліктерін ажыратады Кейбір оқушылар: жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру жазады. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге тән лексика мен терминология: Қыстырма сөздер, қарапта сөздер, одағай сөздер, орфоэпиялық норма Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер; Ұқсатымдылық, менің ойымша... «Сыпайы тоңбайды, қалтырайды» дегендей,... Ретімен киіне білсек,... «Біреу тойып секіреді, біреу тоңып секіреді» демекші,... Қорытындылай келе... |
|||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Түсіну, қолдану, жинақтау. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Әр түрлі жанрда мәтіндер құрастырады. Жарнама құрылымы мен рәсімделуі арқылы ерекшеліктерін ажыратады Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру жазады. |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тарих пен мәдениеттің біртұтастығы |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақстан тарихы, қазақ әдебиеті |
|||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Диалог.Хабарландыру жазу. |
|||||||
|
Жоспар |
||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||
|
Басталуы |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушылардың белсенділігін арттыру.-Сәлеметсіздер ме,балалар! Сендерді көргеніме өте қуаныштымын. Бәріміз қол ұстасып дөңгеленіп тұрайық. Күндей жарық, айдай арайлы, Судай мөлдір таза көңілмен Бүгінгі сабақтаы бастайық! оқушылар бір-біріне тілектер айтады. Қызығушылығын ояту мақсатында бұрынғы білгендерін еске түсіру үшін төмендегі ойын арқылы бір сергітіп алу. «Сиқырлы таяқша» әдісі арқылы өткен сабақты сұрақтар қою арқылы өткен сабақты сұраймын Өткен тақырыпты қайталау. «Серпілген сұрақтар» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. |
«Серпілген сұрақтар» әдісі |
||||||
|
Ортасы |
Ойтүрткі. 1.Қазақ халқының киім киюдегі талғамы неден көрінеді? Тыңдалым. 1-тапсырма. Сұрақтарға жауап бер. 1.Мәтіннің бірінші абзацындағы «қандай?» деген сұраққа жауап беретін сөздерді ата. Өзіңнің тыңдау және есте сақтау қабілетіңді тексеріп көр. 2.Киім тігуде қолданылатын қолөнер түрлерін ата. Дескриптор. 1.Тыңдалым мәтінін мұқият тыңдайды. 2.Тыңдалған мәтін негізінде берілген сұрақтарға жауап береді. 2-тапсырма. Қазақ халқының талғамын танытатын киім үлгілері туралы жарнама мәтінін жаз. Дескриптор. 1.Жарнама жазу үшін керекті сөздермен танысады. 2.Берілген сөздерді пайдаланып, жарнама мәтінін жазады. |
«Сұрақ-жауап» әдісі |
||||||
|
Аяқталуы |
Кері байланыс. «Шығу парағын» пайдаанып, төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер. 1.Бүгін не үйрендің? 2.Тақырып бойынша қандай сұрақтарың бар? 3.Келесі сабақта қандай мәселелерге баса назар аудару керек? Үйге тапсырма.11-тапсырма. 32-бет. |
«Шығу парағы» әдісі |
||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Үлгерімі төмен оқушыға тапсырма. Ұлттық киім түрлерінен бозбала киімінің үлгісін сала отырып, әңгімеле Дескриптор. 1.Бозбаланың ұлттық киім үлгісінің суретін салады 2.Өзі салған сурет негізінде әңгімелейді. Дарынды оқушыға тапсырма. 8-тапсырмада берілген суреттерді негізге ала отырып, жарнама мәтінін жаз. Мәтінде суреттеу болсын. Дескриптор. 1.Берілген суретке қарай отырып, жарнама жазады. 2.Жарнама мәтінінде берілген суретті суреттеп жазады. Үлгерімі орташа оқушыға тапсырма. 5-тапсырмада берілген сөздерді пайдалана отырып, хабарландыру жаз. Дескриптор. 1.Берілген сөздермен танысады. 2.Берілген сөздер негізінде хабарландыру жазады. ҚБ.: «От шашу» |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? ҚБ.: «От шашу» |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері: Сынып ішінде ақырын жүру. |
||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралаушаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде Үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||
|
Директордың әдістеме ісі жөніндегі орынбасары |
||||||||
шағым қалдыра аласыз













