Пәні: қазақ тілі |
|
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
СЫНЫП: 6 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: |
Бөлім тақырыбы:
| Қазақстандағы көрікті жерлер. Лексикография. (Арман ПВ баспасы) (ҚР Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы №545 бұйрығы) |
Сабақтың тақырыбы: | Хан тәңірі шыңы (Арман ПВ баспасы) |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 6.3.3.1 ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып,графиктік мәтін (диаграмма,кесте,сызба) түрінде құрастыру6.4.1.1.тақырып байынша жеке сөздер,бірге бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу |
Сабақ мақсаттары(Бағалау критерийлері) |
|
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: Ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай аладыБірге,бөлек жазылатын сөздерді біледіПән лексикасы және терминология жеке сөздер,бірге бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы сөздер мен тіркестер:Хан тәңірі шыңы, күрделі атаулар, бөлек жазылатын сөздер, бірге жазылатын сөздерТалқылауға арналған сұрақтар: Хан тәңірі шыңы Қазақстанның қай өлкесінде орналасқан?Қазақстан жеріндегі ең үлкен, танымал таулар туралы біршама деректерді білесіңдер? |
Құндылықтарды дарыту: | Ортақ тарих,мәдениет және тіл. |
Пәнаралық байланыстар | Ортақ тақырыпқа негізделген пәндер |
Бастапқы білім | 6.2.2.1 ауызекі сөйлеу және көркем сөйлеудің стильдік ерекшеліктерін қолданылңан тілдік құралдар арқылы тану6.4.1.1 тақырып байынша жеке сөздер,бірге бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы (мотивациялық кезең) 7мин | Шаттық шеңбері “Жақсы тілек”әдісі. Психологиялық тренинг жағымды психологиялық ахуал тудыру. «Маңызды сұрақ» әдісі.1. Қазақстанның қандай көрікті жерлерін білесіңдер?2. Алтынемел ұлттық саябағы жайында не білесіңдер?3. Бозжыра , Шарын шатқалдары қай жерде орналасқан?Оқушыларды топқа бөлу ХАН ТӘҢІР ШЫҢ
| “Жақсы тілек”әдісі
Кеспе қааздар |
Сабақтың ортасы(операциялық кезең)
10 мин
8 мин
Кітаппен жұмыс
10 мин
| 1.Жазылым алды тапсырма: Тақтада "Хан тәңірі" жайында деректі фильм көрсетіледі. Нақты деректерді жинақтайды.
«Ой түрткі» әдісі арқылыФильмнен не байқадыңдар?Хан тәңірі шыңы жайында алдында білгендерің, қазір білгендеріңді алдарыңдағы постерге жазу.
Кері байланыс жүргізу: "Жетістік баспалдағы" әдісі
Дескрипторлар: 1. Фильмнен қажетті деректерді жинақтады. 2. Өз білгендерін және білетіндерін постерге жазды.2.Тапсырма Кітаптағы берілген мәтіннен бөлек жазылатын күрделі сөздерді теріп, кестені толтыру және берілген сөздерден графикалық мәтін құрастыру.
Кері байланыс жүргізу: "Ең тәтті жеміс" әдісі Дескрипторлар:1. Күрделі атауларды тапты2. Графикалық мәтін құрастырды.3. Орфографиялық нормаға сай жазылған сөздерді білді
3. тапсырма Эверест әлемдегі ең биік шың және Хан тәңірі шыңы
Кері байланыс жүргізу: "Табыс сатысы" әдісі
Дескрипторлар:Эверест әлемдегі ең биік шың және Хан тәңірі шыңын салыстырды.Эверест әлемдегі ең биік шың және Хан тәңірі шыңының ұқсастықтарын жазды. | БейнебаянYouTube желісі
Қалыптастырушы бағалау:
«Жүйріктер әдісі» арқылы
Оқулық
Қалыптастырушы бағалау:.
«Бағдаршам» әдісі
Венн диаграммасын құрастыру.
Толығырақ: https://massaget.kz/layfstayl/bilim/ol-kim-bl-ne/29854/
Қалыптастырушы бағалау: «Басбармақ» әдісі |
Сабақтың соңы
Рефлексия
5 мин | Саралау тапсырмасы:Оқушылардың қабілеттерін ескере отырып, әр түрлі тапсырмалар дайындадым: «Мен Хан тәңірі тауын қалай елестетемін?» мәтін құрастыр. Жер—су аттарын семантикалық картаға сал.
Тақтаға рефлексия жасау үшін дайын құрылымды шығарып, оқушылар бүгінгі өзінің әрекетіне ауызша талдау жасайды. Сол арқылы мұғалім бүгінгі сабақтың сәтті және сәтсіз тұстарын анықтай алады.
Үй тапсырма: « Көрікті жерге барғандағы әсерім» атты тақырыпқа ойтолғау жазу. (мәтін ішінде біріккен және қос сөздер, дефис арқылы жазылатын сөздер қатыстыру керек). |
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау - ОқушылардыңМатериалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Сабақ бойынша рефлексияСабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды , неліктен? |
|
Жалпы бағаСабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да , оқу туралы да ойланыңыз)1.
2.Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады? (оқыту туралы да , оқу туралы да ойланыңыз)1.
2.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|