|
Бөлім атауы: Қазақ халқының әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрлері. |
Мектеп: Сауран жалпы білім беретін мектеп |
||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сейдахметова Рыскүл |
||||||||||||
|
Сынып: 6” A’’ -сынып |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сәлем беру-салтымыз |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2 1.әлеуметтік-мәдени ,ресми –іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі көтерілген мәселені талдау 6.4.4.3. үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану. |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтіннің стильдік ерекшелігін тану, үстеудің мағыналық түрлерін ажырату; ауызекі және көркем сөйлеу стиліндегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру, үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану. |
||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. ІІ. Жағымды психологиялық ахуал. жақсы сөздер мен тілектер айтады. - Мен мақсатыма жетемін. - Мен қиялдай аламын. - Менің қиялым ұшқыр. Білімді өзектендіру- *Ақылдылар мен зерделілер*блиц –турнир 1/Үстеу деген не,мысал 2/Қазақ халқының салт-дәстүрлерін ата 3/Жеті атаны төменнен жоғары қарай ата 4/Сүйінші туралы айт 5/Үстеудің мағыналық түрлерін ата 6/Мезгіл үстеулерге мысал
Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу. |
Оқушылар жағымды психологиялық ахуал жүргізеді. Оқушылар суреттерге байланысты өз ойларын білдіріп, тақырыпты анықтайды. |
ҚБ |
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Мағынаны тану
1-тапсырма. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап
беріңіз. 2-тапсырма. ВЕНН диаграммасы. Мәтіндегі ауызекі сөйлеу мен көркем сөйлеудің ерекшелігіне назар аудар.
- мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді; - мәтіндегі ауызекі сөйлеу ерекшелігін анықтайды; - мәтіндегі көркем сөйлеудің ерекшелгін анықтайды; - ортақ қасиеттерін табады. ҚБ «Берілген сөздерді дұрыс топқа бөл» https://wordwall.net/ru/resource/68914256 Дескриптор: -мезгіл үстеулерді таба алады - мекен үстеулерді таба алады
2-тапсырма. Мәтіннен мезгіл және мекен үстеулерін тауып, мәндес сөздерін жазыңдар
3-тапсырма *Сыңарын тап* әдісі арқылы үстеудің синонимдік қатарын табу Таң сәріде- таңертең,азанда Баяғыдан-ертеден Ала жаздай-жаз бойы Күндіз-күні бойы Күні бүгін-бүгін Осында-мұнда Жолшыбай-жолжөнекей Төмен-пәс әрі-әрмен ілгері-алға кейін-артқа
Дескриптор *үстеудің мағыналық түрлерін ажыратады *синонимдік қатарларын табады
4-тапсырма *Дубляж* әдісін пайдалану кинофильмнен үзіндіні дыбыссыз қойып,оқушылар рольге еніп дыбыстап беру тапсырылады Дескриптор *берілген тақырыптағы мәселені талдайды *диалогті жүргізеді *үстеулерді орынды қолданады
|
Оқушылар ой тұжырымдайды. Оқушылар мәтіндегі ауызекі сөйлеу ерекшелігін анықтайды; мәтіндегі көркем сөйлеудің ерекшелгін анықтайды; ортақ қасиеттерін табады. жаңа сөздермен жұмыс жүргізеді.
Грамматикалық тақырыпты меңгереді.
Грамматикалық тапсырма орындайды. |
ҚБ
ҚБ |
6-сынып қазақ тілі оқулығы.
Мұхтар Әуезов
|
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс
|
|
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі. 6 сыныпқа қмж
Қазақ тілі. 6 сыныпқа қмж
|
Бөлім атауы: Қазақ халқының әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрлері. |
Мектеп: Сауран жалпы білім беретін мектеп |
||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сейдахметова Рыскүл |
||||||||||||
|
Сынып: 6” A’’ -сынып |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сәлем беру-салтымыз |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2 1.әлеуметтік-мәдени ,ресми –іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі көтерілген мәселені талдау 6.4.4.3. үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану. |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтіннің стильдік ерекшелігін тану, үстеудің мағыналық түрлерін ажырату; ауызекі және көркем сөйлеу стиліндегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру, үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану. |
||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. ІІ. Жағымды психологиялық ахуал. жақсы сөздер мен тілектер айтады. - Мен мақсатыма жетемін. - Мен қиялдай аламын. - Менің қиялым ұшқыр. Білімді өзектендіру- *Ақылдылар мен зерделілер*блиц –турнир 1/Үстеу деген не,мысал 2/Қазақ халқының салт-дәстүрлерін ата 3/Жеті атаны төменнен жоғары қарай ата 4/Сүйінші туралы айт 5/Үстеудің мағыналық түрлерін ата 6/Мезгіл үстеулерге мысал
Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу. |
Оқушылар жағымды психологиялық ахуал жүргізеді. Оқушылар суреттерге байланысты өз ойларын білдіріп, тақырыпты анықтайды. |
ҚБ |
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Мағынаны тану
1-тапсырма. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап
беріңіз. 2-тапсырма. ВЕНН диаграммасы. Мәтіндегі ауызекі сөйлеу мен көркем сөйлеудің ерекшелігіне назар аудар.
- мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді; - мәтіндегі ауызекі сөйлеу ерекшелігін анықтайды; - мәтіндегі көркем сөйлеудің ерекшелгін анықтайды; - ортақ қасиеттерін табады. ҚБ «Берілген сөздерді дұрыс топқа бөл» https://wordwall.net/ru/resource/68914256 Дескриптор: -мезгіл үстеулерді таба алады - мекен үстеулерді таба алады
2-тапсырма. Мәтіннен мезгіл және мекен үстеулерін тауып, мәндес сөздерін жазыңдар
3-тапсырма *Сыңарын тап* әдісі арқылы үстеудің синонимдік қатарын табу Таң сәріде- таңертең,азанда Баяғыдан-ертеден Ала жаздай-жаз бойы Күндіз-күні бойы Күні бүгін-бүгін Осында-мұнда Жолшыбай-жолжөнекей Төмен-пәс әрі-әрмен ілгері-алға кейін-артқа
Дескриптор *үстеудің мағыналық түрлерін ажыратады *синонимдік қатарларын табады
4-тапсырма *Дубляж* әдісін пайдалану кинофильмнен үзіндіні дыбыссыз қойып,оқушылар рольге еніп дыбыстап беру тапсырылады Дескриптор *берілген тақырыптағы мәселені талдайды *диалогті жүргізеді *үстеулерді орынды қолданады
|
Оқушылар ой тұжырымдайды. Оқушылар мәтіндегі ауызекі сөйлеу ерекшелігін анықтайды; мәтіндегі көркем сөйлеудің ерекшелгін анықтайды; ортақ қасиеттерін табады. жаңа сөздермен жұмыс жүргізеді.
Грамматикалық тақырыпты меңгереді.
Грамматикалық тапсырма орындайды. |
ҚБ
ҚБ |
6-сынып қазақ тілі оқулығы.
Мұхтар Әуезов
|
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс
|
|
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















