|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№71 сабақ.. Негізгі және туынды зат есім. 21-23 жаттығулар. |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру; 3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді |
|||||||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Әділ заң- аспан тірегі
|
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 20-жаттығу Кестені тиісті сөздермен толықтыр.
Құндылық мақсаты: Отбасы Отанның бір бөлігі екенін түсіну Жаңа тақырып 21-жаттығу ФС тапсырмасы Мәтінді тыңда. -«Ананың асыл арманы» мәтіннің тақырыбы бойынша мәтіннің мазмұнын болжаңдар. -Мәтін мазмұны бойынша сұрақ қойып, жауап беріңдер. -Мәтін бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтарды жалғастырып көріңдер: 1) Әйел барлық ақшасына әдемі суретті сатып алу себебі неде деп ойлайсыңдар? 2) Әйел-ананың орнында болсаң, сен не істер едіңдер? 3) ... 4) ... -Зат есімдерді теріп жазып, жалпы және жалқы есімді ажыратыңдар.
Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ -Сөздерді салыстырып оқыңдар. Олардың әрқайсысына сұрақ қойыңдар, айырмашылығын байқаңдар. өнер – өнерпаз, шебер – шеберлік, сурет – суретші, сый – сыйлық.
Ережемен жұмыс
Сергіту сәті
Топтық жұмыс 23-жаттығу «Ашық микрофон» әдісі Өлеңді оқыңдар. -Қалай ойлайсың, Күн кілем тоқи ала ма? Қалай ойлайсың, Күн кілем тоқи ала ма? Өлеңнің алғашқы шумағында неліктен солай айтылған? Топта талқыла. - Өлеңдегі қай сөзге -ше, -ші жұрнақтарын жалғау арқылы туынды зат есімдер жасауға болады? Кілем-кілемші
Үй тапсырмасы 22-жаттығу Мақалдың қатесін түзеп көшіріп жаз. Туынды зат есімді тауып,сөз құрамына талда. Өлеңшінің сөзі-алтын, Өнерлінің қолы-алтын
ҚЖ: Диктант
Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды
Өткенді пысықтайды
Мәтінмен жұмыс жасайды
Тапсырманы орындайды
Жеке жұмыс жасайды
Ережені жаттайды
Тапсырмаларды орындайды
Үй тапсырмасын алады
Тапсырманы орындайды
Кері байланыс жасайды
|
ҚБ: «Медаль» әдісі
Дескриптор: Кестені тиісті сөздермен толықтырады-1б
Дескриптор: Мәтіннің тақырыбы бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды-1б Мәтін мазмұны бойынша сұрақ қойып, жауап береді-1б Мәтін бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтарды жалғастырады-1б Зат есімдерді теріп жазып, жалпы және жалқы есімді ажыратады-1б
Тамаша жұмыс!
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б Туынды зат есім жасауға болатын негізгі зат есімдерді табады-1б
Тамаша жұмыс орындадыңдар!
«Жұлдыздар шеруі» әдісі
|
Суреттер
Кесте
Оқулық
Ереже жазылған плакат
Оқулық
Жұмыс дәптері
Суреттер
Ереже жазылған плакат
Жұмыс дәптері
Оқулық
Оқулық
Оқулық
Оқулық
Кері байланыс тақтасы
|
||||||


|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№72 сабақ.. Негізгі және туынды зат есім 24-27 жаттығулар. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.6.1 мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін/стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін)/жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу; 3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Негізгі, туынды зат есімдерді табады |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Апта дәйексөзі: Әділ заң- аспан тірегі
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 22-жаттығу Мақалдың қатесін түзеп көшіріп жаз. Туынды зат есімді тауып,сөз құрамына талда. Өлеңшінің сөзі-алтын, Өнерлінің қолы-алтын Құндылық мақсаты: Еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет көрсету Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 24-жаттығу «Сен маған, мен саған » әдісі Оқылым. Айтылым Нұсқау: Мәтіндерді оқып, олардың қайсысы көркем мәтін, қайсысы ғылыми-танымдық мәтін екенін анықта. -Екі мәтінге ортақ тақырып не деп ойлайсың? - Екі мәтінге ортақ бір ат қоюға бола ма? Болса, сен қандайатқояредің? -Мәтіндердегі зергер – зергерлік сөздеріне сұрақ қойып, оларды зат есімнің негізгі және туынды түрлеріне ажырат. ЕБҚ Зергер сөзінің мағынасын айт. Зергер – зергерлік сөздеріне сұрақ қойып, оларды зат есімнің негізгі және туынды түрлеріне ажыратады Сергіту сәті
25–жаттығу. Жазылым. «Түсінемін, білемін!» әдісі Мәтіннің қатесін түзеп жаз. Алтын мен күмістен әшекей бұйымдар жасайтын зергерлер ел ішінде аса құрметті болған. Олар әйелдерге арналған сырға, сақина, білезік, белдік, жүзік, ал ерлерге арнап кісе, шақша, балдақ* жасаған. ЕҚБ Зат есімдерді тауып, олардың қайсысы негізгі, қайсысы туынды екенін айт Негізгі зат есім: Алтын, күміс, әшекей бұйымдар, ел, әйелдер, сырға, сақина, білезік, белдік, жүзік, ерлер, кісе, шақша, балдақ. Туынды зат есім: зергерлер. 26–жаттығу «Не жетпейді!» әдісі Өрнектерге және олардың түсіне қарай әріптерді қойып, мақалды оқыңдар. Өнер алды-қызыл тіл. Мақалды жазыңдар және ондағы зат есімдерге жұрнақтар қосу арқылы туынды зат есім жасаңдар Үй тапсырмасы 27-жаттығу Жұмбақты оқып,шешуін тап. Өрмек,өрнек сөздерінің және жұмбақ шешуіндегі сөздің мағыналық айырмашылығын түсіндір. Құрып қойған өрмегін, Ұршықтарын ойнатып. Сәнді мата өрнегін Жасайтын кім жайнатып? Шешуі: тоқымашы Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді. Тапсырманы жазады. Олардың қайсысы көркем мәтін, қайсысы ғылыми-танымдық мәтін екенін айтады Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Тапсырманы орындайды Жеке жұмыс жасайды Тапсырмаларды орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Мақалдың қатесін түзеп көшіріп жазады-1б. Туынды зат есімді тауып,сөз құрамына талдайды-1б ҚБ: «Ою» әдісі
Дескриптор: Мәтіндердің түрін ажыратады -1балл. Екі мәтінге ортақ тақырыпты анықтайды-1балл. Екі мәтінге ортақ бір ат қояды-1балл. Тамаша жұмыс!
Жарайсыңдар! Дескриптор: Мәтіннің қатесін түзеп жазады -1балл. - Зат есімдерді тауып, олардың қайсысы негізгі, қайсысы туынды екенін ажыратады -1балл Тамаша жұмыс орындадыңдар! Дескриптор: Өрнектерге және олардың түсіне қарай әріптерді қойып, мақалды оқиды-1балл. - Мақалды қатесіз жазады-1балл. -Зат есімдерге жұрнақтар қосу арқылы туынды зат есім жасайды-1балл
«Білім заряды» әдісі |
Суреттер Оқулық Ереже жазылған плакат Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Оқулық
Оқулық Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№73 сабақ.Негізіг және туынды зат есім.28-30 сабақтар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру 3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағыттал-ған сұрақтар құрастыру және жауап беру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Негізгі, туынды зат есімдерді табады |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Апта дәйексөзі: Әділ заң- аспан тірегі
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 27-жаттығу Жұмбақты оқып,шешуін тап. Өрмек,өрнек сөздерінің және жұмбақ шешуіндегі сөздің мағыналық айырмашылығын түсіндір. Құрып қойған өрмегін, Ұршықтарын ойнатып. Сәнді мата өрнегін Жасайтын кім жайнатып? Шешуі: тоқымашы Құндылық мақсаты: Құндылық мақсаты: Еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет Жаңа тақырып 28-жаттығу Суреттер бойынша мәтін мазмұнын болжа. Мәтін не туралы? Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қойып, жауап беріңдер ЕБҚ Қарамен жазылған сөздерден туынды зат есімдер жаса. ЕҚБ Негізгі және туынды зат есімдерді салыстыр.
ФС тапсырмасы 29-жаттығу «Конверттегі тапсырма» әдісі Мерейдің ағасы Жандосқа жазған хатын оқы. Қалай ойлайсың, хат дұрыс жазылған ба? Нені өзгертіп,нені қосуға болады? Үлгі:Алдымен жағдай сұрау керек.Содан соң қаланы бірге аралай ала ма екенін сұрау керек Үй тапсырмасы 30-жаттығу Қайратпен Гүлжан пілдің суретін салды. Суреттері әртүрлі болды? Суреттердің түрліше болу себебін дәлелде. ҚЖ: Сөздік диктант: 1) ән, балық, би, оқу, орман, жыр, жазу, жұмыс, жылқы, домбыра, тігін. Сөздерге –шы, -ші жұрнағының бірін жалғап жаздыру. 2) Адал, ұзын, сұлу, биік, бай, орын, сөздік, таза. Сөздерге –лық, -лік, -дық, -тық, -тік жұрнақтарының тиістісін жалғап жаздыру. 3) Ұш, сор, ат, өшір, бас,, кес, сыз, сүрт, қыр, жырт, іл, отыр. Сөздерге –ғыш, -гіш, -қыш, -кіш жұрнақтарының тиістісін жалғап жаздыру. Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Мәтінмен жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Хатты толықтырады Үй тапсырмасын алады Қосымша жұмыс атқарады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Жұмбақты оқып,шешуін табады-1б Өрмек,өрнек сөздерінің және жұмбақ шешуіндегі сөздің мағыналық айырмашылығын түсіндіреді-1б
Дескриптор: Суреттер бойынша мәтін мазмұнын болжайды-1б. Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді-1б Тамаша жұмыс!
Жарайсыңдар! Дескриптор: Мерейдің ағасы Жандосқа жазған хатын оқиды-1б Хаттың кемшілігін түзейді-1б
Дескриптор: Берілген тапсырмаларды өз бетінше орындай алады-1б «Кинолента» әдісі |
Суреттер Оқулық Ереже жазылған плакат Оқулық Жұмыс дәптері Конверт Суреттер Жұмыс дәптері Жұмыс парағы Кері байланыс тақтасы |
||

|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№74 сабақ. Негізгі және туынды зат есім Киіз үй мен ағаш үй |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер/ фото/ диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау; 3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру; |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Әділ заң- аспан тірегі
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 30-жаттығу Қайратпен Гүлжан пілдің суретін салды. Суреттері әртүрлі болды? Суреттердің түрліше болу себебін дәлелде Ж: Өйткені олар пілді әртүрлі бағытта көріп тұр. Құндылық мақсаты: Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 31-жаттығу «Галереяны шарлау» әдісі. Киіз үй мен ағаш үй. Ы. Алтынсарин. Мәтінді оқы. Мәтін не туралы? Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қойып, жауап беріңдер. Әділ қазы орыс пен қазаққа қандай ақыл берді? Әділ қазы оларды неге шақырды?(бірлікке) Әділ қазының шешімі оларды қанағаттандырды ма? Өзің қандай ақыл қосар едің? Киіз үй мен ағаш үйдің ортақ белгілері мен өзгешеліктерін ата. Қарамен жазылған сөздерден туынды зат есім жаса. 32-жаттығу Өлеңді көркем жаз. «Сиқырлы телефон» ойыны арқылы оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап береді. Өлеңде не туралы айтылған? Киіз үйдің қандай жабдықтарын білесің? Өлеңнен туынды зат есімді тауып, астын сыз. Сөз құрамына талда. Сергіту сәті «Қарама-қарсы сұрақтар» әдісі. Оқушылар екі сапқа бөлініп, бір-біріне қарама-қарсы тұрады, екі минут ішінде олар қарсы тұрған оқушыға сұрақ қойып, жауап алады. Бір-біріне өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарын қояды. Берілген уақыт аяқталған соң, мұғалім бір саптың оң жаққа, ал екінші саптың сол жаққа бір қадам жылжуын сұрайды. Оқушылардың жұптары өзгеріп, олар басқаларға сұрақ қояды. Осылайша оқушылар бір-бірімен сұрақ алмасып болғанша жылжи беруге болады. Ықтимал сұрақтар: Негізгі зат есімдер дегеніміз не? Туынды зат есімдер дегеніміз не? Негізгі және туынды зат есімдердің айырмашылықтары қандай? Туынды зат есімдер қалай жасалады? Негізгі зат есімдерге мысал келтір. Дәлелде. Туынды зат есімдерге мысал келтір. Дәлелде ЕБҚ Көп нүктенің орнына негізгі зат есімді қойып жаз. ….‑кезекші …‑іскер …..‑сыйлық ….‑сөздік ….‑көлшік ЕҚБ Осы сөздерден туынды зат есім жаса.
33-жаттығу. Мәтінді оқы. Қарамен жазылған сөздердің түбірін тап. Оларға түрлі жұрнақтар жалғау арқылы туынды зат есім жаса. (кітап-кітапхана, кітапханашы, мал-малшы, мүсіндері-мүсінші, құстың-құсбегі, аңның-аңшы)
Үй тапсырмасы 34-жаттығу Төмендегі сызбаға сүйеніп, жасырынған сөздерден жұмбақты тауып оқы. Шешуін тап. Шешуіндегі сөзбен сөйлем құрап жаз. Жауап: Киіз үй Киіз үй-қазақ халқының баспанасы.
ҚЖ: Саралау тапсырмасы 1-деңгей: Көп нүктенің орнына негізгі зат есімді қойып жаз: ...- кезекші …- сөздік …-бапкер …- бастық (кезек, бап, сөз, бас)
Көп нүктенің орнына туынды зат есімді қойып жаз: бі-... етік-... орын-... балық-... (білім,етікші, орындық, етікші, балықшы)
2-деңгей: Артық сөзді тап! 1. Сәнді, білім, ұшқыш, ұстаз; 2. Қысқы, аула, балық; 3. Қара ала, сахна, торғай; (сәнді, қысқы, қара ала)
3-деңгей: Жаңылтпашты оқы. Сөз құрамына талда. Қандай қорытынды жасар ең? Шын еңбекшіл - өрмекші, Өрмекші - шын өрнекші. (өрмекші)
Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды
Өткенді пысықтайды
Мәтінмен жұмыс жасайды
Тапсырманы орындайды
Дәптермен жұмыс жасайды
Ойын ойнайды
Сұрақтарға жауап береді
Жеке жұмыс жасайды
Кестені толтырады
Мәтінмен жұмыс жасайды
Үй тапсырмасын алады
Саралау тапсырмасын орындайды
Тапсырманы орындайды
Кері байланыс жасайды
|
Дескриптор: Өз ойларын,пікірін толық жеткізе алады-1б
Дескриптор: Мәтінді оқиды-1б Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді-1б Киіз үй мен ағаш үйдің ортақ белгілері мен өзгешеліктерін атайды-1б Қарамен жазылған сөздерден туынды зат есім жасайды-1б
Тамаша жұмыс!
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б Өлеңнен туынды зат есімді тауып, астын сызады-1б Сөз құрамына талдайды-1б
Жарайсыңдар!
Сендер мықтысыңдар!
Тамаша жұмыс орындадыңдар!
Мен сенімен мақтанамын!
Дескриптор: Мәтінді оқиды-1б Қарамен жазылған сөздердің түбірін табады-1б Оларға түрлі жұрнақтар жалғау арқылы туынды зат есім жасайды-1б
Дескриптор: 1-деңгей: Көп нүктенің орнына негізгі және туынды зат есімді қойып жазады-1б
2-деңгей: Артық сөзді табады-1б 3-деңгей: Жаңылтпашты оқиды, сөз құрамына талдайды-1б
«Жұлдыздар шеруі» әдісі
|
Суреттер
Оқулық
Ереже жазылған плакат
Оқулық
Жұмыс дәптері
Телефон
Суреттер
Қимылдар
Оқулық
Оқулық
Оқулық
Суреттер
Оқулық
Оқулық
Жұмыс парақтары
Ереже жазылған плакат
Таратпа материал
Кері байланыс тақтасы
|
||||||||||||||||||
|
Сөздер |
Қандай сөз табы? |
Жаңа сөз жаса |
Қандай сөз табы? |
|
ұш |
|
|
|
|
таза |
|
|
|
|
өшір |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі 71-72 сабақтар 3 сыныпқа арналған
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№71 сабақ.. Негізгі және туынды зат есім. 21-23 жаттығулар. |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру; 3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді |
|||||||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Әділ заң- аспан тірегі
|
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 20-жаттығу Кестені тиісті сөздермен толықтыр.
Құндылық мақсаты: Отбасы Отанның бір бөлігі екенін түсіну Жаңа тақырып 21-жаттығу ФС тапсырмасы Мәтінді тыңда. -«Ананың асыл арманы» мәтіннің тақырыбы бойынша мәтіннің мазмұнын болжаңдар. -Мәтін мазмұны бойынша сұрақ қойып, жауап беріңдер. -Мәтін бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтарды жалғастырып көріңдер: 1) Әйел барлық ақшасына әдемі суретті сатып алу себебі неде деп ойлайсыңдар? 2) Әйел-ананың орнында болсаң, сен не істер едіңдер? 3) ... 4) ... -Зат есімдерді теріп жазып, жалпы және жалқы есімді ажыратыңдар.
Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ -Сөздерді салыстырып оқыңдар. Олардың әрқайсысына сұрақ қойыңдар, айырмашылығын байқаңдар. өнер – өнерпаз, шебер – шеберлік, сурет – суретші, сый – сыйлық.
Ережемен жұмыс
Сергіту сәті
Топтық жұмыс 23-жаттығу «Ашық микрофон» әдісі Өлеңді оқыңдар. -Қалай ойлайсың, Күн кілем тоқи ала ма? Қалай ойлайсың, Күн кілем тоқи ала ма? Өлеңнің алғашқы шумағында неліктен солай айтылған? Топта талқыла. - Өлеңдегі қай сөзге -ше, -ші жұрнақтарын жалғау арқылы туынды зат есімдер жасауға болады? Кілем-кілемші
Үй тапсырмасы 22-жаттығу Мақалдың қатесін түзеп көшіріп жаз. Туынды зат есімді тауып,сөз құрамына талда. Өлеңшінің сөзі-алтын, Өнерлінің қолы-алтын
ҚЖ: Диктант
Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды
Өткенді пысықтайды
Мәтінмен жұмыс жасайды
Тапсырманы орындайды
Жеке жұмыс жасайды
Ережені жаттайды
Тапсырмаларды орындайды
Үй тапсырмасын алады
Тапсырманы орындайды
Кері байланыс жасайды
|
ҚБ: «Медаль» әдісі
Дескриптор: Кестені тиісті сөздермен толықтырады-1б
Дескриптор: Мәтіннің тақырыбы бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды-1б Мәтін мазмұны бойынша сұрақ қойып, жауап береді-1б Мәтін бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтарды жалғастырады-1б Зат есімдерді теріп жазып, жалпы және жалқы есімді ажыратады-1б
Тамаша жұмыс!
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б Туынды зат есім жасауға болатын негізгі зат есімдерді табады-1б
Тамаша жұмыс орындадыңдар!
«Жұлдыздар шеруі» әдісі
|
Суреттер
Кесте
Оқулық
Ереже жазылған плакат
Оқулық
Жұмыс дәптері
Суреттер
Ереже жазылған плакат
Жұмыс дәптері
Оқулық
Оқулық
Оқулық
Оқулық
Кері байланыс тақтасы
|
||||||


|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№72 сабақ.. Негізгі және туынды зат есім 24-27 жаттығулар. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.6.1 мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін/стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін)/жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу; 3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Негізгі, туынды зат есімдерді табады |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Апта дәйексөзі: Әділ заң- аспан тірегі
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 22-жаттығу Мақалдың қатесін түзеп көшіріп жаз. Туынды зат есімді тауып,сөз құрамына талда. Өлеңшінің сөзі-алтын, Өнерлінің қолы-алтын Құндылық мақсаты: Еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет көрсету Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 24-жаттығу «Сен маған, мен саған » әдісі Оқылым. Айтылым Нұсқау: Мәтіндерді оқып, олардың қайсысы көркем мәтін, қайсысы ғылыми-танымдық мәтін екенін анықта. -Екі мәтінге ортақ тақырып не деп ойлайсың? - Екі мәтінге ортақ бір ат қоюға бола ма? Болса, сен қандайатқояредің? -Мәтіндердегі зергер – зергерлік сөздеріне сұрақ қойып, оларды зат есімнің негізгі және туынды түрлеріне ажырат. ЕБҚ Зергер сөзінің мағынасын айт. Зергер – зергерлік сөздеріне сұрақ қойып, оларды зат есімнің негізгі және туынды түрлеріне ажыратады Сергіту сәті
25–жаттығу. Жазылым. «Түсінемін, білемін!» әдісі Мәтіннің қатесін түзеп жаз. Алтын мен күмістен әшекей бұйымдар жасайтын зергерлер ел ішінде аса құрметті болған. Олар әйелдерге арналған сырға, сақина, білезік, белдік, жүзік, ал ерлерге арнап кісе, шақша, балдақ* жасаған. ЕҚБ Зат есімдерді тауып, олардың қайсысы негізгі, қайсысы туынды екенін айт Негізгі зат есім: Алтын, күміс, әшекей бұйымдар, ел, әйелдер, сырға, сақина, білезік, белдік, жүзік, ерлер, кісе, шақша, балдақ. Туынды зат есім: зергерлер. 26–жаттығу «Не жетпейді!» әдісі Өрнектерге және олардың түсіне қарай әріптерді қойып, мақалды оқыңдар. Өнер алды-қызыл тіл. Мақалды жазыңдар және ондағы зат есімдерге жұрнақтар қосу арқылы туынды зат есім жасаңдар Үй тапсырмасы 27-жаттығу Жұмбақты оқып,шешуін тап. Өрмек,өрнек сөздерінің және жұмбақ шешуіндегі сөздің мағыналық айырмашылығын түсіндір. Құрып қойған өрмегін, Ұршықтарын ойнатып. Сәнді мата өрнегін Жасайтын кім жайнатып? Шешуі: тоқымашы Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді. Тапсырманы жазады. Олардың қайсысы көркем мәтін, қайсысы ғылыми-танымдық мәтін екенін айтады Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Тапсырманы орындайды Жеке жұмыс жасайды Тапсырмаларды орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Мақалдың қатесін түзеп көшіріп жазады-1б. Туынды зат есімді тауып,сөз құрамына талдайды-1б ҚБ: «Ою» әдісі
Дескриптор: Мәтіндердің түрін ажыратады -1балл. Екі мәтінге ортақ тақырыпты анықтайды-1балл. Екі мәтінге ортақ бір ат қояды-1балл. Тамаша жұмыс!
Жарайсыңдар! Дескриптор: Мәтіннің қатесін түзеп жазады -1балл. - Зат есімдерді тауып, олардың қайсысы негізгі, қайсысы туынды екенін ажыратады -1балл Тамаша жұмыс орындадыңдар! Дескриптор: Өрнектерге және олардың түсіне қарай әріптерді қойып, мақалды оқиды-1балл. - Мақалды қатесіз жазады-1балл. -Зат есімдерге жұрнақтар қосу арқылы туынды зат есім жасайды-1балл
«Білім заряды» әдісі |
Суреттер Оқулық Ереже жазылған плакат Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Оқулық
Оқулық Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№73 сабақ.Негізіг және туынды зат есім.28-30 сабақтар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру 3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағыттал-ған сұрақтар құрастыру және жауап беру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Негізгі, туынды зат есімдерді табады |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Апта дәйексөзі: Әділ заң- аспан тірегі
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 27-жаттығу Жұмбақты оқып,шешуін тап. Өрмек,өрнек сөздерінің және жұмбақ шешуіндегі сөздің мағыналық айырмашылығын түсіндір. Құрып қойған өрмегін, Ұршықтарын ойнатып. Сәнді мата өрнегін Жасайтын кім жайнатып? Шешуі: тоқымашы Құндылық мақсаты: Құндылық мақсаты: Еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет Жаңа тақырып 28-жаттығу Суреттер бойынша мәтін мазмұнын болжа. Мәтін не туралы? Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қойып, жауап беріңдер ЕБҚ Қарамен жазылған сөздерден туынды зат есімдер жаса. ЕҚБ Негізгі және туынды зат есімдерді салыстыр.
ФС тапсырмасы 29-жаттығу «Конверттегі тапсырма» әдісі Мерейдің ағасы Жандосқа жазған хатын оқы. Қалай ойлайсың, хат дұрыс жазылған ба? Нені өзгертіп,нені қосуға болады? Үлгі:Алдымен жағдай сұрау керек.Содан соң қаланы бірге аралай ала ма екенін сұрау керек Үй тапсырмасы 30-жаттығу Қайратпен Гүлжан пілдің суретін салды. Суреттері әртүрлі болды? Суреттердің түрліше болу себебін дәлелде. ҚЖ: Сөздік диктант: 1) ән, балық, би, оқу, орман, жыр, жазу, жұмыс, жылқы, домбыра, тігін. Сөздерге –шы, -ші жұрнағының бірін жалғап жаздыру. 2) Адал, ұзын, сұлу, биік, бай, орын, сөздік, таза. Сөздерге –лық, -лік, -дық, -тық, -тік жұрнақтарының тиістісін жалғап жаздыру. 3) Ұш, сор, ат, өшір, бас,, кес, сыз, сүрт, қыр, жырт, іл, отыр. Сөздерге –ғыш, -гіш, -қыш, -кіш жұрнақтарының тиістісін жалғап жаздыру. Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Мәтінмен жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Хатты толықтырады Үй тапсырмасын алады Қосымша жұмыс атқарады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Жұмбақты оқып,шешуін табады-1б Өрмек,өрнек сөздерінің және жұмбақ шешуіндегі сөздің мағыналық айырмашылығын түсіндіреді-1б
Дескриптор: Суреттер бойынша мәтін мазмұнын болжайды-1б. Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді-1б Тамаша жұмыс!
Жарайсыңдар! Дескриптор: Мерейдің ағасы Жандосқа жазған хатын оқиды-1б Хаттың кемшілігін түзейді-1б
Дескриптор: Берілген тапсырмаларды өз бетінше орындай алады-1б «Кинолента» әдісі |
Суреттер Оқулық Ереже жазылған плакат Оқулық Жұмыс дәптері Конверт Суреттер Жұмыс дәптері Жұмыс парағы Кері байланыс тақтасы |
||

|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№74 сабақ. Негізгі және туынды зат есім Киіз үй мен ағаш үй |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер/ фото/ диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау; 3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру; |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Әділ заң- аспан тірегі
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 30-жаттығу Қайратпен Гүлжан пілдің суретін салды. Суреттері әртүрлі болды? Суреттердің түрліше болу себебін дәлелде Ж: Өйткені олар пілді әртүрлі бағытта көріп тұр. Құндылық мақсаты: Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 31-жаттығу «Галереяны шарлау» әдісі. Киіз үй мен ағаш үй. Ы. Алтынсарин. Мәтінді оқы. Мәтін не туралы? Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қойып, жауап беріңдер. Әділ қазы орыс пен қазаққа қандай ақыл берді? Әділ қазы оларды неге шақырды?(бірлікке) Әділ қазының шешімі оларды қанағаттандырды ма? Өзің қандай ақыл қосар едің? Киіз үй мен ағаш үйдің ортақ белгілері мен өзгешеліктерін ата. Қарамен жазылған сөздерден туынды зат есім жаса. 32-жаттығу Өлеңді көркем жаз. «Сиқырлы телефон» ойыны арқылы оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап береді. Өлеңде не туралы айтылған? Киіз үйдің қандай жабдықтарын білесің? Өлеңнен туынды зат есімді тауып, астын сыз. Сөз құрамына талда. Сергіту сәті «Қарама-қарсы сұрақтар» әдісі. Оқушылар екі сапқа бөлініп, бір-біріне қарама-қарсы тұрады, екі минут ішінде олар қарсы тұрған оқушыға сұрақ қойып, жауап алады. Бір-біріне өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарын қояды. Берілген уақыт аяқталған соң, мұғалім бір саптың оң жаққа, ал екінші саптың сол жаққа бір қадам жылжуын сұрайды. Оқушылардың жұптары өзгеріп, олар басқаларға сұрақ қояды. Осылайша оқушылар бір-бірімен сұрақ алмасып болғанша жылжи беруге болады. Ықтимал сұрақтар: Негізгі зат есімдер дегеніміз не? Туынды зат есімдер дегеніміз не? Негізгі және туынды зат есімдердің айырмашылықтары қандай? Туынды зат есімдер қалай жасалады? Негізгі зат есімдерге мысал келтір. Дәлелде. Туынды зат есімдерге мысал келтір. Дәлелде ЕБҚ Көп нүктенің орнына негізгі зат есімді қойып жаз. ….‑кезекші …‑іскер …..‑сыйлық ….‑сөздік ….‑көлшік ЕҚБ Осы сөздерден туынды зат есім жаса.
33-жаттығу. Мәтінді оқы. Қарамен жазылған сөздердің түбірін тап. Оларға түрлі жұрнақтар жалғау арқылы туынды зат есім жаса. (кітап-кітапхана, кітапханашы, мал-малшы, мүсіндері-мүсінші, құстың-құсбегі, аңның-аңшы)
Үй тапсырмасы 34-жаттығу Төмендегі сызбаға сүйеніп, жасырынған сөздерден жұмбақты тауып оқы. Шешуін тап. Шешуіндегі сөзбен сөйлем құрап жаз. Жауап: Киіз үй Киіз үй-қазақ халқының баспанасы.
ҚЖ: Саралау тапсырмасы 1-деңгей: Көп нүктенің орнына негізгі зат есімді қойып жаз: ...- кезекші …- сөздік …-бапкер …- бастық (кезек, бап, сөз, бас)
Көп нүктенің орнына туынды зат есімді қойып жаз: бі-... етік-... орын-... балық-... (білім,етікші, орындық, етікші, балықшы)
2-деңгей: Артық сөзді тап! 1. Сәнді, білім, ұшқыш, ұстаз; 2. Қысқы, аула, балық; 3. Қара ала, сахна, торғай; (сәнді, қысқы, қара ала)
3-деңгей: Жаңылтпашты оқы. Сөз құрамына талда. Қандай қорытынды жасар ең? Шын еңбекшіл - өрмекші, Өрмекші - шын өрнекші. (өрмекші)
Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды
Өткенді пысықтайды
Мәтінмен жұмыс жасайды
Тапсырманы орындайды
Дәптермен жұмыс жасайды
Ойын ойнайды
Сұрақтарға жауап береді
Жеке жұмыс жасайды
Кестені толтырады
Мәтінмен жұмыс жасайды
Үй тапсырмасын алады
Саралау тапсырмасын орындайды
Тапсырманы орындайды
Кері байланыс жасайды
|
Дескриптор: Өз ойларын,пікірін толық жеткізе алады-1б
Дескриптор: Мәтінді оқиды-1б Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді-1б Киіз үй мен ағаш үйдің ортақ белгілері мен өзгешеліктерін атайды-1б Қарамен жазылған сөздерден туынды зат есім жасайды-1б
Тамаша жұмыс!
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б Өлеңнен туынды зат есімді тауып, астын сызады-1б Сөз құрамына талдайды-1б
Жарайсыңдар!
Сендер мықтысыңдар!
Тамаша жұмыс орындадыңдар!
Мен сенімен мақтанамын!
Дескриптор: Мәтінді оқиды-1б Қарамен жазылған сөздердің түбірін табады-1б Оларға түрлі жұрнақтар жалғау арқылы туынды зат есім жасайды-1б
Дескриптор: 1-деңгей: Көп нүктенің орнына негізгі және туынды зат есімді қойып жазады-1б
2-деңгей: Артық сөзді табады-1б 3-деңгей: Жаңылтпашты оқиды, сөз құрамына талдайды-1б
«Жұлдыздар шеруі» әдісі
|
Суреттер
Оқулық
Ереже жазылған плакат
Оқулық
Жұмыс дәптері
Телефон
Суреттер
Қимылдар
Оқулық
Оқулық
Оқулық
Суреттер
Оқулық
Оқулық
Жұмыс парақтары
Ереже жазылған плакат
Таратпа материал
Кері байланыс тақтасы
|
||||||||||||||||||
|
Сөздер |
Қандай сөз табы? |
Жаңа сөз жаса |
Қандай сөз табы? |
|
ұш |
|
|
|
|
таза |
|
|
|
|
өшір |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
































