|
Бөлім: |
Ғаламтор және әлеуметтік желілер |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Асылбекова Шынаркул |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ғаламтордың пайдасы мен зияны |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.6.1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу 7. 4. 4. 1 етістіктің шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану (Осы шақ, түрлері) |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқылым стратегияларын қолданады, комментарий жасап, іріктеп оқып, зерттеп оқиды. Мәтіндегі ақпаратқа орай деректер келтіре отырып, комментарий жазуды біледі. Осы шаққа тән белгілерді анықтайды, сөйлемдер арасынан осы шақта тұрған сөйлемдерді ажыратады. |
|
|
Құндылықтарға баулу Апта дәйексөзі: Әділдік пен жауапкершілік – біртұтас ұғым! |
Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық
дағдылары, әлем туралы білім жинақтау (тілдік, оқырмандық мәдениет, ақпараттық , цифрлық ортадағы қызмет). Әділдік және жауапкершілік
• Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық көңіл күй тудыру және жеребе тастау арқылы сыныпты топтарға біріктіру. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; І топ. Осы шақ. ІІ топ. Келер шақ. ІІІ топ.Өткен шақ |
Психологиялық ахуал «Қуанышты, қайырлы, сәтті күн!» тренингі арқылы жағымды психологиялық ахуал туғызу. Бүгінгі сабақта оқушылар әр сөзді жеке-жеке айтып шығып, бір-біріне ізгі тілектерін айтады. |
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет! |
https://ru.piliapp.com/random/lots/ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут
7 минут 8 минут 10 минут |
Үй тапсырмасын сұрау: 4-тапсырма. «Семантикалық кесте» әдісі бойынша әр топтан үй тапсырмасын тексеру
Етістіктің шақ ұғымы туралы кімде қандай түсінбеген тұстар бар? Етістіктің шақ формалары қай кездегі қимылды көрсетеді? Тілдік бағдар. «Инсерт» әдісі
Кері байланыс: Жаңа тақырып бойынша қандай сұрақтар бар? 5-тапсырма. Жұптық жұмыс. Сөйлемдердегі нақ осы шақ тұлғасында қолданылып тұрған етістіктерді табыңдар. 1.Адамдар мен түйелер міз бақпай, сап түзеп тұр. 2.Ертең күзде Хиуаға жылқы сатуға жүргелі отырмын. 3. Шеке тамыры әдеттегідей білемденіп тұр.
ЕБҚ оқушыға. Етістіктің шақтары бойынша өзің білетін сөздерді жазып шық. «Ой шақыру» әдісі арқылы лексикалық тақырыпқа бойлау. Бейнежазба. 1.Балалар, бейнежазбадан қандай ақпараттар алдық? 2. «Ғаламтор желісінің пайдасы көп» деген ұғымды қалай түсінесіңдер? 3.Ал ғаламтор желісінің зиянды жақтары қандай? Топтық жұмыс. Оқылым тапсырмасы. «Ойлан, жұптас, бірік» әдісі Мәтінді оқиды, проблемаларды анықтайды, проблемалар төңірегінде комментарий жазады. ЖИ құралы. Кері байланыс. Мәтіндегі поблемаларды табу сен үшін оңай болды ма? Неге? Комментарий жазуда қиындық кездесті ме? Неге? |
Оқушыларға дұрыс жауабы көрсетіледі
Білім алушылар мұғалімді тыңдап, қажетті мәліметті немесе сұрақтарын жазып отырады. Білім алушылар жұптасып, тілдік талдау жасайды Ф.с. Білім алушыларға мәтін ұсынылады. Ғаламтор ұғымы ХХ ғасырдығ аяғында пайда болса да, жүрдек пойыздың жылдамдығын еске салатындай жедел қарқынмен кең қанат жайып келеді. Әйгілі «Ер Төстік» ертегісінде Төстік жыл санап емес, ай санап, күн санап өсіпті делінеді. Сол Ер Төстіктің ер жетуі сияқты дамып отырған бұл сала , ол – бүкілғаламдық желі Ғаламтор. Ғаламторда арнайы жаңалықтар әлеуметтік желілердегі топтар мен парақшалар соңғы жаңалықтарды 80-90% енізіп отырады. Ғаламтордың келесі зиянды тұсы - адамның денсаулығы. Компьютерде көп отыру ересектерде «остерохондроз», ал балаларда омытқа ауруларын тудырады. Дегенмен, әлемді ғаламторсыз елестету қиын. |
Дескриптор Білім алушы − етістіктің өткен шақ, келер шақ, осы шақ түрлерін табады 1 балл; -кестеге сәйкестендіреді- 1 балл Қалыптастырушы бағалау: «Сөйлемді толықтыр» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау. Мен өткен сабақтан ... жаттап алдым. Қалыптастырушы бағалау: «Инсерт» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау. 1-саты: Жаңа білімді түсіндім 2-саты: Алған білімімді пайдалана аламын 3-саты: Сөйлемдер арасынан осы шақта тұрған сөйлемдерді ажырата аламын Дескриптор Білім алушы -Осы шақ түрлерін біледі -2 балл; -нақ осы шақтың құрамына қарай түрлеріне ажыратады – 2 балл;
Дескриптор Білім алушы -мәтіндегі негізгі ойды анықтайды, проблемаларды табады – 3 балл; -комментарий жазады, түсіндірме беру жұмысында жан-жақты талдау жасайды – 3 балл; -сөз саны сәйкес келеді – 3 балл
|
https://yandex.kz/video/preview/9157357221061118413
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытынды: -Балалар, бүгінгі сабақтың өздерің үшін қандай пайдалы жақтары болды? Сұрақ төңірегінде ой бөліседі, дәлелдейді, қорытындылайды. Оқушылар бүгінгі сабақтан алған білімдерін ортаға салады. Үйге тапсырма: 7-тапсырма. Берілген тірек сөздерді қолдана отырып сөйлем құрап жазып келу. Тірек сөздер: құрап отыр, тұр, жинап жатыр, жүр Рефлексия 3-2-1 Оқушылар таратпа қағаздарға сөз және сөз тіркестерімен жауап береді. 1.Сабақта маған пайдалы болды. 1. ................... 2. .............................. 3. ......................... 2. Маған көмек қажет? 1. ................... 2. .............................. 3. Сабақта алған ақпаратты қайда қолдана аламын? 1. ...................
|
Рефлексия арқылы сабақтың қызықты тұстарын айта отырып, нені меңгергенін сараптайды. Қандай мәліметтер алғанын жеткізеді. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі 7-сынып "Ғаламтордың пайдаы мен зияны" қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі 7-сынып "Ғаламтордың пайдаы мен зияны" қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Ғаламтор және әлеуметтік желілер |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Асылбекова Шынаркул |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ғаламтордың пайдасы мен зияны |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.6.1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу 7. 4. 4. 1 етістіктің шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану (Осы шақ, түрлері) |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқылым стратегияларын қолданады, комментарий жасап, іріктеп оқып, зерттеп оқиды. Мәтіндегі ақпаратқа орай деректер келтіре отырып, комментарий жазуды біледі. Осы шаққа тән белгілерді анықтайды, сөйлемдер арасынан осы шақта тұрған сөйлемдерді ажыратады. |
|
|
Құндылықтарға баулу Апта дәйексөзі: Әділдік пен жауапкершілік – біртұтас ұғым! |
Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық
дағдылары, әлем туралы білім жинақтау (тілдік, оқырмандық мәдениет, ақпараттық , цифрлық ортадағы қызмет). Әділдік және жауапкершілік
• Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық көңіл күй тудыру және жеребе тастау арқылы сыныпты топтарға біріктіру. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; І топ. Осы шақ. ІІ топ. Келер шақ. ІІІ топ.Өткен шақ |
Психологиялық ахуал «Қуанышты, қайырлы, сәтті күн!» тренингі арқылы жағымды психологиялық ахуал туғызу. Бүгінгі сабақта оқушылар әр сөзді жеке-жеке айтып шығып, бір-біріне ізгі тілектерін айтады. |
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет! |
https://ru.piliapp.com/random/lots/ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут
7 минут 8 минут 10 минут |
Үй тапсырмасын сұрау: 4-тапсырма. «Семантикалық кесте» әдісі бойынша әр топтан үй тапсырмасын тексеру
Етістіктің шақ ұғымы туралы кімде қандай түсінбеген тұстар бар? Етістіктің шақ формалары қай кездегі қимылды көрсетеді? Тілдік бағдар. «Инсерт» әдісі
Кері байланыс: Жаңа тақырып бойынша қандай сұрақтар бар? 5-тапсырма. Жұптық жұмыс. Сөйлемдердегі нақ осы шақ тұлғасында қолданылып тұрған етістіктерді табыңдар. 1.Адамдар мен түйелер міз бақпай, сап түзеп тұр. 2.Ертең күзде Хиуаға жылқы сатуға жүргелі отырмын. 3. Шеке тамыры әдеттегідей білемденіп тұр.
ЕБҚ оқушыға. Етістіктің шақтары бойынша өзің білетін сөздерді жазып шық. «Ой шақыру» әдісі арқылы лексикалық тақырыпқа бойлау. Бейнежазба. 1.Балалар, бейнежазбадан қандай ақпараттар алдық? 2. «Ғаламтор желісінің пайдасы көп» деген ұғымды қалай түсінесіңдер? 3.Ал ғаламтор желісінің зиянды жақтары қандай? Топтық жұмыс. Оқылым тапсырмасы. «Ойлан, жұптас, бірік» әдісі Мәтінді оқиды, проблемаларды анықтайды, проблемалар төңірегінде комментарий жазады. ЖИ құралы. Кері байланыс. Мәтіндегі поблемаларды табу сен үшін оңай болды ма? Неге? Комментарий жазуда қиындық кездесті ме? Неге? |
Оқушыларға дұрыс жауабы көрсетіледі
Білім алушылар мұғалімді тыңдап, қажетті мәліметті немесе сұрақтарын жазып отырады. Білім алушылар жұптасып, тілдік талдау жасайды Ф.с. Білім алушыларға мәтін ұсынылады. Ғаламтор ұғымы ХХ ғасырдығ аяғында пайда болса да, жүрдек пойыздың жылдамдығын еске салатындай жедел қарқынмен кең қанат жайып келеді. Әйгілі «Ер Төстік» ертегісінде Төстік жыл санап емес, ай санап, күн санап өсіпті делінеді. Сол Ер Төстіктің ер жетуі сияқты дамып отырған бұл сала , ол – бүкілғаламдық желі Ғаламтор. Ғаламторда арнайы жаңалықтар әлеуметтік желілердегі топтар мен парақшалар соңғы жаңалықтарды 80-90% енізіп отырады. Ғаламтордың келесі зиянды тұсы - адамның денсаулығы. Компьютерде көп отыру ересектерде «остерохондроз», ал балаларда омытқа ауруларын тудырады. Дегенмен, әлемді ғаламторсыз елестету қиын. |
Дескриптор Білім алушы − етістіктің өткен шақ, келер шақ, осы шақ түрлерін табады 1 балл; -кестеге сәйкестендіреді- 1 балл Қалыптастырушы бағалау: «Сөйлемді толықтыр» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау. Мен өткен сабақтан ... жаттап алдым. Қалыптастырушы бағалау: «Инсерт» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау. 1-саты: Жаңа білімді түсіндім 2-саты: Алған білімімді пайдалана аламын 3-саты: Сөйлемдер арасынан осы шақта тұрған сөйлемдерді ажырата аламын Дескриптор Білім алушы -Осы шақ түрлерін біледі -2 балл; -нақ осы шақтың құрамына қарай түрлеріне ажыратады – 2 балл;
Дескриптор Білім алушы -мәтіндегі негізгі ойды анықтайды, проблемаларды табады – 3 балл; -комментарий жазады, түсіндірме беру жұмысында жан-жақты талдау жасайды – 3 балл; -сөз саны сәйкес келеді – 3 балл
|
https://yandex.kz/video/preview/9157357221061118413
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытынды: -Балалар, бүгінгі сабақтың өздерің үшін қандай пайдалы жақтары болды? Сұрақ төңірегінде ой бөліседі, дәлелдейді, қорытындылайды. Оқушылар бүгінгі сабақтан алған білімдерін ортаға салады. Үйге тапсырма: 7-тапсырма. Берілген тірек сөздерді қолдана отырып сөйлем құрап жазып келу. Тірек сөздер: құрап отыр, тұр, жинап жатыр, жүр Рефлексия 3-2-1 Оқушылар таратпа қағаздарға сөз және сөз тіркестерімен жауап береді. 1.Сабақта маған пайдалы болды. 1. ................... 2. .............................. 3. ......................... 2. Маған көмек қажет? 1. ................... 2. .............................. 3. Сабақта алған ақпаратты қайда қолдана аламын? 1. ...................
|
Рефлексия арқылы сабақтың қызықты тұстарын айта отырып, нені меңгергенін сараптайды. Қандай мәліметтер алғанын жеткізеді. |
|
|
шағым қалдыра аласыз














