Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі 92-сабақ
|
Мектеп |
жалпы орта білім беретін мектебі |
||||
|
Бөлім |
Қоршаған ортаны қорғау |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|||||
|
Күні: |
24 .02.2026ж |
||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№92 Жіктеу есімдігі 38-41 жаттығулар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.4.1 – мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау 4.4.2.4 жіктеу есімдіктерін септей алу |
||||
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды Жіктеу есімдіктерін септей алады Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйек сөз: «Жаңашылдық – заман талабы» Құндылық: Өзінің және өзгенің іс-әрекеттерін адамгершілік нормаларына сәйкестігі тұрғысынан талдай білу |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, жағымды психологиялық ахуал орнату. «Арқаға жазылған комплимент» әдісі оқушының арқасына түйрегішпен А-4 форматындағы қағаз бекітіледі. Оқушы арқасына қағаздарға жылы, жұмсақ сөздер жазып, бірін-бірі мақтайды. Өткенді қайталау Үй тапсырмасын сұрау 34-жаттығу. Берілген есімдіктермен сөйлемдер құрап айт. Әркім, ешкім, ешқашан, ешқандай Бұл есімдіктердің жазылуын есте сақта. Әркім өз жұмысымен болды. Ешкім сабақ оқымады. Ешқашан ата-анаңа ауыр сөз айтпа. Оның ешқандай танысы жоқ. Шығармашылық тапсырма .......үнсіз отыр.Әсел...оқушы?....мектепте оқимын.Сабақ... аяқталды?.....үй әдемі. Көп нүктенің орнына тиісті есімдерді жазыңдар. |
Мұғалімнің тапсырмасын орындайды. |
Бағалау: «Менің уақытым»
|
компьютер, модем, теледидар, ұялы телефон суреттері |
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 38 – тапсырма Топтық жұмыс «Белгілеп оқу » әдісі. ОДД:білу,түсіну,қолдану «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйек сөз: «Жаңашылдық – заман талабы» Құндылық: Өзінің және өзгенің іс-әрекеттерін адамгершілік нормаларына сәйкестігі тұрғысынан талдай білу. Нұсқау Мәтінді оқы. Бозторғайдың ерлігі Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қойып, жауап беріңдер. 1.Бозторғай нені көрді? 2. Ол жыланды қалай өлтіреді? 3. Ол ерлікті кім үшін жасады? Мәтіндегі негізгі ойды анықта. Мәтіндегі негізгі ой-бозторғайдың балаларын құтқаруы. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой. Сен (кім?), ол(кім?,) мен(кім?) Бұл сөздер қай сөз табының орнына жұмсалып тұр? Сен, мен, ол-жіктеу есімдіктері. Бұл сөздер зат есімнің орнына жұмсалып тұр.
Саралау тапсырмасы 1.Мәтін: 2. Есімдікті тап 3.Септеп жаз мен → атау, ілік, барыс, табыс,
жатыс, шығыс, көмектес |
Мәтінді түсініп оқиды. Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді.. Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қояды. |
Бағалау критерийі Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды.1 балл Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді 1 балл Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды.1 балл Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қояды.1 балл Саралау тапсырмасын орындайды 1 балл |
Оқулық, дәптер |
|
|
5мин |
Сергіту сәті |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
|
|
10 мин |
ҚБ 39-тапсырма Жұптық жұмыс «Тез ойла» әдісі ОДД:білу.түсіну Нұсқау: Көп нүктенің орнына тиісті жіктеу есімдіктерінің бірін қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз. 1.Құстар күзге қарай жылы жаққа ұшып кетеді. Олар көктемде қайтып оралады. 2.Мен құстарға ұя жасап қоямын.3.Сен кешікпей кел. Есімдіктердің қай жақта тұрғанын айт. ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі жоғары ) балаға тапсырма Есімдіктерді тауып, сұрақ қой. ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма көшіріп жазады |
Көп нүктенің орнына тиісті жіктеу есімдіктерінің бірін қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады. Есімдіктердің қай жақта тұрғанын айтады. . |
Дескриптор: Көп нүктенің орнына тиісті жіктеу есімдіктерінің бірін қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады. 1 балл Есімдіктердің қай жақта тұрғанын айтады.1 балл |
оқулық |
|
|
10 мин |
ҚБ 41 -тапсырма Саралау тапсырмасы 1 деңгей Жұмбақты жатқа жазып, шешуін тап. Ұшқаны қызық жалпылдап, Өзі сондай қарқылдақ.(Қарға) 2 деңгей Есімдікті тап, оның қай сөз табының орнына жұмсалып тұрғанын айт. Зат есімнің орнына жұмсалып тұр. 3 деңгей Сөйлемдегі бос орынға қажетті есімдікті қойып жаз.(олар, ол, біз, сен, мен) Тапсырманы ... орындадым. Жаттығуды ... орында. Ертең ... мектепке келсін. Қалаға ... барамыз. Кітапты ... кітапханаға тапсырсын. |
Жұмбақты жатқа жазып, шешуін табады.Есімдікті тап, оның қай сөз табының орнына жұмсалып тұрғанын айтады. |
Дескриптор: Жұмбақты жатқа жазып, шешуін табады.1балл Есімдікті тап, оның қай сөз табының орнына жұмсалып тұрғанын айтады.1балл Сөйлемдегі бос орынға қажетті есімдікті қойып жазады1 балл |
|
|
|
Сабақ тың соңы 5 мин |
-Рефлексия: «Менің уақытым» әдісі бойынша өтеді.
Үйге тапсырма 40-жаттығу |
Сабаққа кері байланыс жасайды. Жинаған балдары бойынша рефлексия жасайды. Үй тапсырмасын жазып алады
|
|
|
|
1.2,3,4 сыныптар үшін
КТП негізгі пәндер
ҚМЖ.ФС сабаққа сай
ҚБ қалыптастырушы бағалау тапсырмасы
Слайд
ТЖБ,БЖБ уақытында
Әр сабаққа сай көрнекілік
Негізгі 5 пәнен
Жасанды интелектпен әзірленген тапсырмалар
Ойын түрлерінде тапсырмалар (сайд ойындары)
Тәрбие сағаттары апта сайын
Барлығы жүйелі түрде жасалған,уақыты үнемдеуге көмектеседі
87016094001 Aldina
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қазақ тілі 95 сабак жорспары
қазақ тілі 95 сабак жорспары
Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі 92-сабақ
|
Мектеп |
жалпы орта білім беретін мектебі |
||||
|
Бөлім |
Қоршаған ортаны қорғау |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|||||
|
Күні: |
24 .02.2026ж |
||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№92 Жіктеу есімдігі 38-41 жаттығулар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.4.1 – мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау 4.4.2.4 жіктеу есімдіктерін септей алу |
||||
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды Жіктеу есімдіктерін септей алады Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйек сөз: «Жаңашылдық – заман талабы» Құндылық: Өзінің және өзгенің іс-әрекеттерін адамгершілік нормаларына сәйкестігі тұрғысынан талдай білу |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, жағымды психологиялық ахуал орнату. «Арқаға жазылған комплимент» әдісі оқушының арқасына түйрегішпен А-4 форматындағы қағаз бекітіледі. Оқушы арқасына қағаздарға жылы, жұмсақ сөздер жазып, бірін-бірі мақтайды. Өткенді қайталау Үй тапсырмасын сұрау 34-жаттығу. Берілген есімдіктермен сөйлемдер құрап айт. Әркім, ешкім, ешқашан, ешқандай Бұл есімдіктердің жазылуын есте сақта. Әркім өз жұмысымен болды. Ешкім сабақ оқымады. Ешқашан ата-анаңа ауыр сөз айтпа. Оның ешқандай танысы жоқ. Шығармашылық тапсырма .......үнсіз отыр.Әсел...оқушы?....мектепте оқимын.Сабақ... аяқталды?.....үй әдемі. Көп нүктенің орнына тиісті есімдерді жазыңдар. |
Мұғалімнің тапсырмасын орындайды. |
Бағалау: «Менің уақытым»
|
компьютер, модем, теледидар, ұялы телефон суреттері |
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 38 – тапсырма Топтық жұмыс «Белгілеп оқу » әдісі. ОДД:білу,түсіну,қолдану «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйек сөз: «Жаңашылдық – заман талабы» Құндылық: Өзінің және өзгенің іс-әрекеттерін адамгершілік нормаларына сәйкестігі тұрғысынан талдай білу. Нұсқау Мәтінді оқы. Бозторғайдың ерлігі Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қойып, жауап беріңдер. 1.Бозторғай нені көрді? 2. Ол жыланды қалай өлтіреді? 3. Ол ерлікті кім үшін жасады? Мәтіндегі негізгі ойды анықта. Мәтіндегі негізгі ой-бозторғайдың балаларын құтқаруы. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой. Сен (кім?), ол(кім?,) мен(кім?) Бұл сөздер қай сөз табының орнына жұмсалып тұр? Сен, мен, ол-жіктеу есімдіктері. Бұл сөздер зат есімнің орнына жұмсалып тұр.
Саралау тапсырмасы 1.Мәтін: 2. Есімдікті тап 3.Септеп жаз мен → атау, ілік, барыс, табыс,
жатыс, шығыс, көмектес |
Мәтінді түсініп оқиды. Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді.. Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қояды. |
Бағалау критерийі Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды.1 балл Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді 1 балл Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды.1 балл Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қояды.1 балл Саралау тапсырмасын орындайды 1 балл |
Оқулық, дәптер |
|
|
5мин |
Сергіту сәті |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
|
|
10 мин |
ҚБ 39-тапсырма Жұптық жұмыс «Тез ойла» әдісі ОДД:білу.түсіну Нұсқау: Көп нүктенің орнына тиісті жіктеу есімдіктерінің бірін қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз. 1.Құстар күзге қарай жылы жаққа ұшып кетеді. Олар көктемде қайтып оралады. 2.Мен құстарға ұя жасап қоямын.3.Сен кешікпей кел. Есімдіктердің қай жақта тұрғанын айт. ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі жоғары ) балаға тапсырма Есімдіктерді тауып, сұрақ қой. ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма көшіріп жазады |
Көп нүктенің орнына тиісті жіктеу есімдіктерінің бірін қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады. Есімдіктердің қай жақта тұрғанын айтады. . |
Дескриптор: Көп нүктенің орнына тиісті жіктеу есімдіктерінің бірін қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады. 1 балл Есімдіктердің қай жақта тұрғанын айтады.1 балл |
оқулық |
|
|
10 мин |
ҚБ 41 -тапсырма Саралау тапсырмасы 1 деңгей Жұмбақты жатқа жазып, шешуін тап. Ұшқаны қызық жалпылдап, Өзі сондай қарқылдақ.(Қарға) 2 деңгей Есімдікті тап, оның қай сөз табының орнына жұмсалып тұрғанын айт. Зат есімнің орнына жұмсалып тұр. 3 деңгей Сөйлемдегі бос орынға қажетті есімдікті қойып жаз.(олар, ол, біз, сен, мен) Тапсырманы ... орындадым. Жаттығуды ... орында. Ертең ... мектепке келсін. Қалаға ... барамыз. Кітапты ... кітапханаға тапсырсын. |
Жұмбақты жатқа жазып, шешуін табады.Есімдікті тап, оның қай сөз табының орнына жұмсалып тұрғанын айтады. |
Дескриптор: Жұмбақты жатқа жазып, шешуін табады.1балл Есімдікті тап, оның қай сөз табының орнына жұмсалып тұрғанын айтады.1балл Сөйлемдегі бос орынға қажетті есімдікті қойып жазады1 балл |
|
|
|
Сабақ тың соңы 5 мин |
-Рефлексия: «Менің уақытым» әдісі бойынша өтеді.
Үйге тапсырма 40-жаттығу |
Сабаққа кері байланыс жасайды. Жинаған балдары бойынша рефлексия жасайды. Үй тапсырмасын жазып алады
|
|
|
|
1.2,3,4 сыныптар үшін
КТП негізгі пәндер
ҚМЖ.ФС сабаққа сай
ҚБ қалыптастырушы бағалау тапсырмасы
Слайд
ТЖБ,БЖБ уақытында
Әр сабаққа сай көрнекілік
Негізгі 5 пәнен
Жасанды интелектпен әзірленген тапсырмалар
Ойын түрлерінде тапсырмалар (сайд ойындары)
Тәрбие сағаттары апта сайын
Барлығы жүйелі түрде жасалған,уақыты үнемдеуге көмектеседі
87016094001 Aldina
шағым қалдыра аласыз
















