Қазақ тілі. Дара және күрделі етістіктер.

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Қазақ тілі. Дара және күрделі етістіктер.

Материал туралы қысқаша түсінік
Дара және күрделі етістікті анықтайды. Оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құрады және тірек сөздерді пайдалана отырып, мазмұндама жазады
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы



Пәні:

Қазақ тілі


Бөлім:

Қоршаған орта


Педагогтің аты-жөні:



Күні:



Сынып: 2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы:

109- сабақ. Дара және күрделі етістік



Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.4.2.5 дара және күрделі зат есім/ сын есім/ сан есім/ етістікті анықтау

2.3.3.1 оқыған ,тыңдаған және аудио визуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құру және тірек сөздерді пайдалана отырып, мазмұндама жазу


Сабақтың мақсаты

Дара және күрделі етістікті анықтайды.

Оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құрады және тірек сөздерді пайдалана отырып, мазмұндама жазады


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы


10 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың назарын сабаққа аудару

Психологиялы ахуал

Ана тілің арың бұл

Ұятың боп тұр бетте.

Өзге тілдің бәрін біл,

Өз тіліңді құрметте.


Үй тапсырма


Сөйлем құрап келу.

Сөйлемнен етістікті тауып,астын сыз.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару







Үй тапсырмасын

Оқиды







ҚБ: «пойыз»

Дескриптор

Сөйлем құрайды-1б







Сабақтың ортасы

25мин

Жаңа сабақ

ФС тапсырма

20-жаттығу

Кестедегі сөздерді оқы.

Сұрақтар:

  1. Дара етістік дегеніміз не?

  2. Қандай сұрақтарға жауап береді?

  3. Күрделі етістік дегеніміз ше?

4.Күрделі етістік неше сөзден тұрады?


Етістік туралы бейнежазба көрсету.



21-жаттығу

QR-код

Әңгімені тыңдайды.

ЕБҚ

Жаралы жүрек

Әсет қармақ салып, үнсіз отыр. Кенет гүрс етіп атылған мылтық дауысы оны селт еткізді. Маңайда жан жоқ. Сол кезде арғы беттен бір топ үйрек дүр етіп жоғары көтерілді.

Әңгімені QR-код арқылы тыңдап, мазмұнын түсінеді.

Әңгімеге құрылған жоспарды оқиды, берілген жоспарды жалғастырады.

Жоспар:

1.Әсеттің қармақ салуы

2.атылған оқтың дауысы

3. жарақаттанған үйрек


Дара және күрделі етістіктерді ажырату.


22-жаттығу

Тақтамен жұмыс

Өлеңді қатесіз көшіріп жаз.

Етістікті тап. Дара,күрделі екенін ажырат.


Өзі мықты не деген,

Жүгі қандай зор еді?!

Тіп – титімдей денемен

Тау көтеріп келеді




ЕБҚ және ЕҚБ


23-жаттығу

Мысалды оқып,әрі қарай не болғанын болжап жазады

Кішкентай құмырсқа нанның қоқымын алып келе жатып, байқаусызда шұңқырға түсіп кетеді.

Мұны көрген шегіртке мазақтап күледі. Осы кезде оны ...

суреттерді және жалғасын пайдалана отырып, мысал құрастырып жаз;





Кестедегі сөздерді оқиды.


Кестеге қарап, дара және күрделі етістіктердің ерекшелігін тауып, қорытынды жасайды











Әңгімені тыңдайды















Өлеңді көшіріп жазады










Мысалды оқиды


ҚБ: «пойыз»

Дескриптор

Кестедегі сөздерді оқиды-1.


сұрақтарға жауап береді-1б










ҚБ: «пойыз»

Дескриптор

Әңгімені тыңдайды-1б

Әңгіменің желісі бойынша жоспар құрады-1б.

Етістіктердің дара, күрделі екенін ажыратады-1б







ҚБ: «пойыз»

Дескриптор Етістіктерді табады-1б, дара, күрделі екенін ажыратады-1б.

Қатесіз көшіріп жазады -1б



ҚБ: «пойыз»

Дескриптор

мысалды түсініп оқиды-1б;

мәтіннің әрі қарай не болатынын

болжайды-1б;


Кесте



Оқулық












Оқулық
















Оқулық




Дәптер







Тақта


Сабақтың соңы

10 мин

Бекіту.

Ереже сұрау

-етістік дегеніміз не?

Дара етістікке мысал келтір.

Күрделі етістік дегеніміз не?



Үй тапсырмасы:

24 – жаттығу.

Дара етістікті күрделі етістікке айналдырып жаз. Өсті, жуды, сүзді, озды, тоқыды

Өсіп келе жатыр, жуып отыр, сүзіп алды, озып кетті, тоқып отыр.





Сұрақтарға жауап береді






Үй тапсырмасын алады







Кері байланыс жасайды








ҚБ: «пойыз»

Дескриптор

Сұрақтарға жауап береді-1б












«білім қоржыны» әдісі








Білім беру ұйымының атауы



Пәні:

Қазақ тілі


Бөлім:

Қоршаған орта


Педагогтің аты-жөні:



Күні:



Сынып: 2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы:

110 сабақ. Дара және күрделі етістік.


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.2.4.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау:

2.4.2.5 дара және күрделі зат есім/ сын есім/ сан есім/ етістікті анықтау


Сабақтың мақсаты

мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау:

дара және күрделі зат есім/ сын есім/ сан есім/ етістікті анықтау


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы


10 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың назарын сабаққа аудару

Психологиялы ахуал

Ана тілің арың бұл

Ұятың боп тұр бетте.

Өзге тілдің бәрін біл,

Өз тіліңді құрметте.


Үй тапсырма

24 – жаттығу.

«Спиннер» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.

Дара етістікті күрделі етістікке айналдырып жаз. Өсті, жуды, сүзді, озды, тоқыды

Өсіп келе жатыр, жуып отыр, сүзіп алды, озып кетті, тоқып отыр.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару






Үй тапсырмасын

Оқиды








ҚБ: «пойыз»

Дескриптор:

дара етістікті күнделі етістікке айналдырады-1б









Сабақтың ортасы

25мин

Жаңа сабақ

ФС тапсырма


25-жаттығу


Өлеңді мәнерлеп оқы.

Шыр-шыр еткен торғайды

Аямасқа болмайды.

Кіп-кішкентай торғайлар

Ағаштарды қорғайды.





26-жаттығу. ЕҚБ

Жаңылтпашты қатесін түзеп жаз.


Үміт түбіт түтті,

Түбітті түтіп бітті.





Сергіту сәті



27-жаттығу

Оқулықпен жұмыс

27 – жаттығу

Ебқ

Мәтінді түсініп оқы.

2 «Ғ» мыыбыгда

Құстардың тұмсығы дән шоқу, жаңғақ шағу,жемістерді жұлу үшін қажет.

Кейбір құстар тұмсықтарын ұя салатын немесе тесік құрал ретінде пайдаланады.


-Суреттен қандай құсты көріп отырсыңдар?

-Халық оны қандай құс деп атайды?

-Пайдасы туралы әңгімелеп көріңдер

Мәтіннен дара және күрделі етістікті табыңдар.


28-жаттығу

ЕБҚ

Кестені тиісті құс атауымен толтыр.

Үй құстары

Жабайы құстар

тауық

тырна

қаз

қоқиқаз

үйрек

ләйлек





Өлеңді мәнерлеп оқиды










Жаңылтпаш

тың қатесін табады












Мәтінді оқиды
















Кестемен жұмыс

жасайды

ҚБ: «пойыз»

Дескриптор:

Өлеңді түсініп, мәнерлеп оқиды-1б;

-өлеңдегі негізгі ойды анықтайды-1б

-етістіктерді табады-1б ;



ҚБ: «пойыз»

Дескриптор

Жаңылтпаштың қатесін табады-1б

Етістікті тауып, дара не күрделі екенін ажыратады-1б







ҚБ: «пойыз»

Дескриптор

Мәтінді оқиды-1б

Сұрақтарға жауап береді-1б

құстардың пайдасы туралы топта талқылайды-1б






ҚБ: «пойыз»

Дескриптор

Кестені толтырады-1б




Оқулық






Дәптер






оқулық




Оқулық







Кесте

Дәптер



Сабақтың соңы

10 мин

Бекіту.

Сұрақ –жауап әдісі


Үй тапсырмасы

29-жаттығу

Үй маңайындағы құстарды бақыла. Байқағандарың туралы мәтін құрап жаз.



Кері байланыс


Сұрақтарға жауап береді



Үй тапсырмасын алады






Кері байланыс жасайды


ҚБ: «пойыз»

Дескриптор

Сұрақтарға жауап береді-1б










«Данышпан үкі» әдісі












Кері байланыс парақтары





















Білім беру ұйымының атауы



Пәні:

Қазақ тілі


Бөлім:

Қоршаған орта


Педагогтің аты-жөні:



Күні:



Сынып: 2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы:

111 сабақ. Дара және күрделі етістік


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау

2.4.2.5 дара және күрделі зат есім/ сын есім/ сан есім/ етістікті анықтау


Сабақтың мақсаты

мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау

дара және күрделі зат есім/ сын есім/ сан есім/ етістікті анықтау


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы


10 мин

Ұйымдастыру кезеңі


Қанатымды жазамын,

Жоғары-төмен қағамын.

Заңғар көкте айналып,

Жұлдыздай жылдам ағамын



Үй тапсырмасы

29-жаттығу

Үй маңайындағы құстарды бақыла. Байқағандарың туралы мәтін құрап жаз.


Оқушылардың назарын сабаққа аудару






Үй тапсырмасын

Оқиды








ҚБ: «пойыз»

Дескриптор

Сұрақтарға жауап береді-1б










Сабақтың ортасы

25мин

Жаңа сабақ

ФС тапсырма

30-жаттығу

Тақырыбы бойынша мәтінді болжа. Мәтінді оқы.

Бір топ торғай ұшып келіп, ағаштың басына қонды. Бұтақ басына бір торғайдан қонып еді,бір торғайға бұтақ жетпей қалды. Сонан соң бір бұтаққа екі торғайдан қонып еді,бір бұтақ артық қалды. Бұтақ нешеу? Торғай нешеу?


31-жаттығу

Көктемге тән белгілерді көрсет. Сол сөйлемдерді жаз.

Күннің қызуы көтеріледі. Қар ериді. Құстар ұшып келеді. Жапырақтар жайқалып өседі.


32-жаттығу

Берілген етістіктерді үлгі бойынша жазып,олардың мағынасы бір-біріне қарама-қарсы екенін дәлелде.

Байлады-шешті,шашты-жинады,жапты-ашты, үзді-жалғады.


33-жаттығу

ЕБҚ

Сөзжұмбақты шеш.

  1. Таудан ағатын табиғи су.

  2. 2. Қарға тұқымдас ала қанатты құс.

  3. Сан.

  4. Уақытты көрсететін зат.

  5. Мойны ұзын,ірі дала құсы.

  6. Домалақ,қабығы қатты,тәтті шырынды бақша дақылы.

Шешуіндегі сөз дара етістік пе әлде күрделі етістік пе?







Мәтінді оқиды








Мәтін құрайды
















Сөздердің қарама-қарсы екенін дәлелдейді









Сөзжұмбақты шешеді

ҚБ: «пойыз»

Дескриптор

Мәтідегі сұрақтарға жауап бер-1б

Етістіктерді табады-1б






ҚБ: «пойыз»

Дескриптор

Көктемге тән белгіні табады-1б

Дара және күрделі етістікті ажыратады-1б





ҚБ: «пойыз»

Дескриптор

Сөздердің қарама-қарсы екенін дәлелдейді-1б





ҚБ: «пойыз»

Дескриптор

Сөзжұмбақ

ты шешеді-1б

















оқулық









Кесте








Дәптер










Сөзжұмбақ жазыл

ған плакат


Сабақтың соңы

10 мин

Бекіту.

Сұрақтар


Үй тапсырмасы

Дара және күрделі етістікке мцысал сөз жазып келу.


Кері байланыс


Сұрақтарға жауап береді


Үй тапсырмасын алады




Кері байланыс жасайды


ҚБ: «пойыз»

Дескриптор

Сұраққа жауап береді-1б












Кері байла

ныс парақта

ры



Білім беру ұйымының атауы



Пәні:

Қазақ тілі


Бөлім:

Қоршаған орта


Педагогтің аты-жөні:



Күні:



Сынып: 2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы:

112-сабақ. Дара және күрделі етістік.


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.2.4.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау

2.3.3.1* оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құру және тірек сөздерді пайдалана отырып, мазмұндама жазу


Сабақтың мақсаты

мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау

оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құру және тірек сөздерді пайдалана отырып, мазмұндама жазу


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы


10 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Психолгиялық ахуал қалыптастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аудару



Үй тапсырмасы

Дара және күрделі етістікке мцысал сөз жазып келу.


Оқушылардың назарын сабаққа аудару




Үй тапсырмасын

Оқиды



ҚБ: «пойыз»

Дескриптор

Дара және күрделі етістікке мысал жазады-1б










Сабақтың ортасы

25мин

Жаңа сабақ

Фс тапсырма

34-жаттығу

Өлеңді түсініп оқы.


Елден алғыс алған мың,

Мен бағбанмын,бағбанмын.

Бақ қызығы кере пе,

Кел, балақай,көмекке!


Адамға тән шыдам-күш,

Балаға тән ұнамды іс.

Бағбан бала атансаң,

Айтам саған мың алғыс.


Өлеңде кім туралы айтылған?

Ол кім?

Өлеңнің негізгі ойын анықтайды?


ЕҚБ

35-жаттығу

«Жас бағбанның есіне» тақырыбындағы нұсқаулықты әрі қарай жалғастырып көр.


1. Үстіңе қозғалуға ыңғайлы киім ки. Баскиім киюді ұмытпа.

2. Еңбек құралдарын қалай пайдалануды үлкендерден сұрап ал.

3.гүлге су құюды ұмытпа.

4. гүлге күтіп бапта.

5. Бақшаны суар

Құрастырған нұсқаулықтан дара және күрделі етістікті тап.

ЕБҚ

36-жаттығу

Жеке жұмыс

Көркем жазу

Жұмбақты көркем жаз, шешуін тап.


Шешуі: жел


37-жаттығу

Тірек сөздерді пайдаланып, тақырып бойынша әңгіме құрап жазады.

Тақырып: сотқар мысық

Тірек сөздер: мысық,кірпі,көзі шалып қалды,қасына тақады,қозғалта алмады,арқасынан сатып қалды,қан саулады,әзер жетті.


Дене жарақаты кезінде көрсетілген алғашқы көмек көрсетілетін алғашқы көмек нұсқаулығын кұрастырып көр. Ол үшін біріншіден,екіншіден,үшіншіден, соңында сөздерін қолданудыұмытпа.











Өлеңді оқиды












Нұсқаулықты толықтырады

ҚБ: «пойыз»

Дескриптор













Жұмбақты көркем жазады














Сурет бойынша әңгіме құрайды
















ҚБ: «пойыз»

Дескриптор

Өлеңді оқиды-1б

Сұраққа жауап береді-1б

Өлең кім туралы екенін табады-1б

Негізгі ойды анықтайды-1б




ҚБ: «пойыз»

Дескриптор

Нұсқаулықты жалғастырады-1б

Дара және күрделі етістікті табады-1б






ҚБ: «пойыз»

Дескриптор

Жұмбақты көркем жазады-1б

Шешуін табады-1б







ҚБ: «пойыз»

Дескриптор

Сурет бойынша әңгіме құрайды-1б

Тірек сөздерді қолданады—1б







ҚБ: «пойыз»

Дескриптор

Сурет бойынша әңгіме құрайды-1б










Оқулық






Дәптер















Сабақтың соңы

10 мин

Бекіту.

Сұрақтар


Үй тапсырма

Үйде ережені жаттап келу.



Кері байланыс



Үй тапсырмасын алады






Кері байланыс жасайды







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
12.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі