Бөлім
|
Су –тіршілік
көзі
|
Педагогтің
аты-жөні
|
Нурабаева
К.Н
|
Күні:
|
17.04.2024ж
|
Сынып:3
«А»
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
№114 Есептік және реттік сан
есім 47-51 жаттығулар
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын
есім, сан есім, етістік) табу
3.4.2.6 есептік және реттік сан есімдердің
айырмашылығын анықтау
|
Сабақтың
мақсаты
|
Cөйлемнен сөз таптарын сан есім
табады
Есептік және реттік сан есімдердің айырмашылығын
анықтайды
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Ұлттық мүдде. Елінің тарихын
құрметтейді
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың
кезең
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы 5
мин
|
Психологиялық
ахуал.
«Мен
кімді жақсы көремін?»
Оқу материалын
жариялау:
- Біз қандай сөз табын оқып
жатырмыз?
- «Серпілген сауалдар»
әдісімен бір-біріңе сан есім туралы
сұрақтар қойып, жауап алыңдар.
- Сан есімнің түрлеріне
бір-бір мысал
келтіріңдер.
- Олай
болса, бүгінгі сабағымызда да сан есімдерді ажыратуға бағытталған
тапсырмалар орындаймыз.
Сабақ мақсаты жария
етіледі.
|
Тренингке
қатысады.
Өткен білімдерін естеріне
түсіреді.
|
Бағалау: «Білім
тамшысы»
Әр алған балға бір тамшы
белгілеп отырады.
|
АКТтақта,презентация,үлестірмелі
парақтар
|
Сабақтың
ортасы
10
мин
|
47- тапсырма Ұжымдық
жұмыс
ОДД:білу,түсіну,қолдану
«Белгілеп оқу»
әдісі
Өлеңді
тыңдаңдар.
Өлеңде не туралы
айтылған?
Жаңбыр жауғаннан кейін
табиғатта қандай өзгерістер болады?
Өлең мазмұнын әңгімеге
айналдырып жазыңдар. Оқушыларға талқылауға
қойылатын сұрақтар:
- Жаңбырдың қандай түрлерін
білесің?
- Адамдардың мінездері жаңбырдың түрлеріне
ұқсай ма? Неліктен?
- Жаңбыр рөліне еніп, адамдарға басыңнан
кешкен оқиғалары баянда
ЕБҚЕО
тапсырма Сұрақтарға жауап
береді
|
Өлеңнің
мазмұнын айтады
Жаңбыр
жауғаннан кейін табиғатта болатын өзгерістер туралы
әңгімелейді
|
Бағалау критерийі Cөйлемнен сөз таптарын сан есім
табады
Дескриптор:
-Өлеңнің
мазмұнын айтады-1балл.
-
Жаңбыр жауғаннан кейін
табиғатта болатын өзгерістер туралы әңгімелейді
-1балл.
-
Өлең мазмұнын әңгімеге
айналдырып жазады-1балл.
-
Нешінші? сұрағына жауап беретін
сөздерді қатыстырып сөйлемдер құрап
жазады-2балл.
|
Оқулық
|
10мин
|
ФС 48,49 -тапсырма Жұптық жұмыс
ОДД:білу,түсіну,қолдану
«Ойлан,жұптас» ойыны
Сандарды сөзбен жаз.
Нешінші? сұрағына жауап беретін
сөздерді қатыстырып сөйлемдер құрап
жазыңдар.
Төрт,бес,алты,жеті,он,жиырма,тоқсан,он сегіз,жиырма үш,елу
алты,алпыс жеті
Бұлар қандай сан
есімдер?
.
ЕБҚЕО
тапсырма
Нешінші сұрағына жауап
беретін сөздерге сөйлем құрап жазады
|
Нешінші? сұрағына жауап беретін
сөздерді қатыстырып сөйлемдер құрап
жазады
|
Бағалау
критерийі Есептік және реттік сан
есімдердің айырмашылығын анықтайды Дескриптор:
-
Нешінші? сұрағына жауап беретін
сөздерді қатыстырып сөйлемдер құрап
жазады-2балл
|
|
5
мин
|
Сергіту сәті
|
Балалар бірге
орындайды
|
|
|
10
мин
|
51-тапсырма
ОДД:білу,түсіну,қолдану
«Ойлан,
тап.»
Балықшылар қатар
отыр,
Қармақтарын салып
отыр.
Балықшы
Әшімхан
Ұстады үш
сазан.
Балықшы
Сақтаған
Ұстады төрт
табан.
Балықшы
Құсайын
Ұстады қос
жайын.
Өзеннен қанша
балықты
Ағалар аулап
алыпты?
Ж:
3+4+2=9
Сен білесің
бе?
Әлемдегі ең үлкен
балық
Әлемдегі ең үлкен балық
– кит
акуласы. Бұл балық туралы адамзат
1828 жылы білген.
Ұзындығы 15 метр, ал салмағы
14 тоннаны құрайды. Әлемдегі ең үлкен балық өте баяу жүзеді. Көбіне
ұсақ балықтармен қоректенетін кит акуласының 35 мың тісі бар. Бұл
тіс қоректі шайнауға арналмаған, ол тұзаққа түскен ас-ауқатты
мықтап ұстап тұру үшін керек.
Бір қызығы кит
акуласы адам баласы үшін қауіпті
емес. Дегенмен жыртқыштың аты –
жыртқыш. Жүзіп жүрген кезінде шалт қимылдаса, оның сол қимылы-ақ
адамды есінен тандырып тастауға жетіп
жатыр.
Балық аса терең емес жылы
теңізде өмір сүреді.
|
Өлеңмен берілген есепті
шешеді
|
Дескриптор:
- Өлеңмен берілген есепті шешеді
-3 балл..
|
|
Қорытын
ды
5 мин
|
Рефлексия: «Білім
құтысы»
Оқу
тапсырмасы: 50
жаттығу
|
Жинаған балдары
бойынша рефлексия жасайды.
|
ҚБ
қойылады.
|
|