Қазақ тілі. Жалаң және жайылма сөйлем

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Қазақ тілі. Жалаң және жайылма сөйлем

Материал туралы қысқаша түсінік
№60 сабақ. Жалаң және жайылма сөйлем 36-39 жаттығулар
Материалдың қысқаша нұсқасы





Білім беру ұйымының атауы

10

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Саяхат

Педагогтің аты-жөні:

Ережепова Ш

Күні:

19.12.2025

Сынып:

Қатысушылар саны: 17

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

60 сабақ. Жалаң және жайылма сөйлем 36-39 жаттығулар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.3.6.1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету

3.4.2.8 мұғалімнің көмегімен жалаң және жайылма сөйлемдерді ажырату

Сабақтың мақсаты

Кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдетіп жазады

Мұғалімнің көмегімен жалаң және жайылма сөйлемдерді ажыратады

Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Желтоқсан айы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ


Апта дәйексөзі: «Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді»


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Ұйымдас

Тыру кезеңі

5 мин




















Өткен білімді еске түсіру

5 мин










Жаңа білім


15 мин



























5 минут





















4 минут







2 минут













5 минут












Кері байланыс




4 минут


Сабаққа дайындық ЖИ

Баларға керемет көңіл күй қалыптастыру

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу



Өткенді пысықтау:ЖИ

«Гүл өсіру»әдісі



Жаңа тақырып

ЖИ

Ереже

Жай сөйлем жалаң, жайылма болып екіге бөлінеді.

Бастауыш пен баяндауыштан құралған сөйлемді жалаң сөйлем дейді: Жазира биледі.

Тұрлаулы мүшелерден басқа тұрлаусыз мүшелері де бар сөйлемді жайылма сөйлем дейді:

Жазира әдемі биледі


36-жаттығу «Ұжымдық жұмыс»

Мәтінді түсініп оқы.

Бейнелеу өнерінің тағы қандай жанрлық түрлерін білесің?

Саған бейнелеу өнерінің қай жанры ұнайды?

Мәтіндегі қарамен берілген сөйлемді көшіріп жаз.

Сонан соң тұрлаусыз мүшені алып тастап жаз.

Екі сөйлемді салыстыр.


Табиғат маған өте ұнайды. Жайылма сөйлем


Табиғат ұнайды

Жай сөйлем



37-жаттығу «Жұптық жұмыс»

Жалаушадағы әрбір сөздің қай суретке тиісті екенін тап


Натюрморт.Портрет.Пейжаз

ЕБҚ

Мақсаты: қатесіз жазуға жаттықтыру


38-жаттығу «Жеке жұмыс»

Жұмбақты оқып, жатқа жаз.

Түнде күндіз болды, Жерге жұлдыз қонды.

Жай сөйлем түрлерін ажырат.

Сөйлем мүшелерінің байланысын сызбамен көрсет.


Сергіту сәті

\



«Қарқын» әдісі





Саралау тапсырмасы


39-жаттығу «Топтық жұмыс»

Сызбаны толықтыр.

Жай сөйлем

Жалаң сөйлем

Жайылма сөйлем

Бастауыш ... ...

Тұрлаусыз мүше ...


Қортындылау

«Жеті қазына» әдісі ЖИ






Кері байланыс







Балалар кезекпен тұрып сиқырлы сөздерді оқиды




















Өткен тақырыпты пысықтайды













Тақырыппен танысады









Тапсырманы орындайды




Тапсырманы орындайды







Тапсырманы орындайды


























Денелерін қимылдатып би билейді


Қарқын: кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді, қосымша тапсырмаларды көп күш жұмсауды талап ететін оқушылар үшін қолдануға болады











Сандықшаны ашу үшін сұрақтарға жауап береді









Кері байланыс жасайды



ҚБ:

Жарайсыңдар!














Жарайсыңдар!


Дескриптор:

Сұрақтарға жауап береді 1б


















Дескриптор:

Мәтінді түсініп оқиды-1б

Мәтіндегі қарамен берілген сөйлемді көшіріп жазады-1б











Дескриптор:

Жалаушадағы әрбір сөздің қай суретке тиісті екенін табады-1б

Жұмбақты оқып, жатқа жазады-1б



















Дескриптор:

Сызбаны толықтырады-1б

Сұрақ жауап алады-1б


Дескриптор:

Сұрақтарға жауап береді 1б



Бағалау:

1-2 ұпай—«2»

3-5 ұпай—«3»

6-8 ұпай—«4»

9-10ұпай—«5»

Өзінің жұмысын бағалайды



Суреттер













Жоспар үлгісі








Суреттер









Экран


Бейнебаян
























































Кері байланыс парағы















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.12.2025
44
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі