«Алтын» мектеп-лицейі
Қазақ тілі және әдебиеті пәнінен оқу - әдістемелік материалдар
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі:
Қайратқызы Гулдана
2026 жылы
6-сыныпқа арналған қазақ тілі мен әдебиетінен әдістемелік құрал
Құралдың мақсаты:
6-сынып оқушыларының:
-
тілдік білімін тереңдету;
-
көркем мәтінді талдау дағдыларын қалыптастыру;
-
сөйлеу, жазу, тыңдалым және оқылым қабілеттерін дамыту;
-
ұлттық құндылықтарға құрметін арттыру.
![]()
I бөлім. Қазақ тілі пәні бойынша әдістемелік нұсқаулар
1. Пәнді оқытудың негізгі бағыттары
-
Лексика және сөз мағынасы
-
Сөз таптары (зат есім, сын есім, сан есім, етістік)
-
Сөйлем мүшелері
-
Синтаксис негіздері
-
Орфография және пунктуация
![]()
2. Сабақта қолданылатын тиімді әдіс-тәсілдер
-
INSERT – мәтінді белгілеп оқу
-
Т кестесі – салыстыру
-
Кластер – ұғымды ашу
-
Сұрақ-жауап шеңбері
-
Ойлан – жұптас – бөліс
![]()
3. Үлгі сабақ фрагменті (Қазақ тілі)
Тақырыбы: Етістік. Негізгі және туынды
етістік
Оқу мақсаты:
– етістіктің мағыналық ерекшелігін ажырату;
– сөйлем ішінде дұрыс қолдану.
Сабақ кезеңдері:
-
Қызығушылықты ояту – «Не істеді?» ойыны
-
Жаңа білім – ережемен жұмыс
-
Тәжірибе – мәтіннен етістіктерді табу
-
Бекіту – деңгейлік тапсырмалар
-
Бағалау – өзін-өзі бағалау парағы
4. Деңгейлік тапсырмалар
А деңгейі:
– Мәтіннен етістікті тап.
В деңгейі:
– Берілген сөздерден сөйлем құра.
С деңгейі:
– «Менің бір күнім» тақырыбында шағын мәтін жаз.
![]()
II бөлім. Қазақ әдебиеті пәні бойынша әдістемелік нұсқаулар
1. Әдебиетті оқытудың мақсаты
-
көркем шығарманы түсініп оқу;
-
кейіпкер бейнесін талдау;
-
өз ойын дәлелдеп айту;
-
әдеби тілде сөйлеу.
![]()
2. Оқытылатын жанрлар
-
халық ауыз әдебиеті
-
ертегі, аңыз
-
өлең, әңгіме
-
мысал
![]()
3. Әдеби шығармаға талдау үлгісі
Шығарма: «Алдаркөсе»
Талдау бағыттары:
-
тақырыбы мен идеясы
-
кейіпкерлер
-
негізгі ой
-
тәрбиелік мәні
![]()
4. Шығармашылық тапсырмалар
-
кейіпкерге хат жазу
-
оқиғаны жалғастыру
-
сахналық көрініс
-
иллюстрация салу
![]()
III бөлім. Бағалау және кері байланыс
Қалыптастырушы бағалау
-
ауызша жауап
-
жұптық жұмыс
-
жазбаша тапсырма
Кері байланыс түрлері
-
«Бас бармақ»
-
«Екі жұлдыз, бір тілек»
-
Стикер арқылы пікір
![]()
IV бөлім. Қосымша материалдар
-
термин сөздік
-
тест тапсырмалары
-
диктант, мазмұндама тақырыптары
-
оқу жетістігін бақылау жұмыстары
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі және әдебиеті пәнінен оқу - әдістемелік материалдар
Қазақ тілі және әдебиеті пәнінен оқу - әдістемелік материалдар
«Алтын» мектеп-лицейі
Қазақ тілі және әдебиеті пәнінен оқу - әдістемелік материалдар
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі:
Қайратқызы Гулдана
2026 жылы
6-сыныпқа арналған қазақ тілі мен әдебиетінен әдістемелік құрал
Құралдың мақсаты:
6-сынып оқушыларының:
-
тілдік білімін тереңдету;
-
көркем мәтінді талдау дағдыларын қалыптастыру;
-
сөйлеу, жазу, тыңдалым және оқылым қабілеттерін дамыту;
-
ұлттық құндылықтарға құрметін арттыру.
![]()
I бөлім. Қазақ тілі пәні бойынша әдістемелік нұсқаулар
1. Пәнді оқытудың негізгі бағыттары
-
Лексика және сөз мағынасы
-
Сөз таптары (зат есім, сын есім, сан есім, етістік)
-
Сөйлем мүшелері
-
Синтаксис негіздері
-
Орфография және пунктуация
![]()
2. Сабақта қолданылатын тиімді әдіс-тәсілдер
-
INSERT – мәтінді белгілеп оқу
-
Т кестесі – салыстыру
-
Кластер – ұғымды ашу
-
Сұрақ-жауап шеңбері
-
Ойлан – жұптас – бөліс
![]()
3. Үлгі сабақ фрагменті (Қазақ тілі)
Тақырыбы: Етістік. Негізгі және туынды
етістік
Оқу мақсаты:
– етістіктің мағыналық ерекшелігін ажырату;
– сөйлем ішінде дұрыс қолдану.
Сабақ кезеңдері:
-
Қызығушылықты ояту – «Не істеді?» ойыны
-
Жаңа білім – ережемен жұмыс
-
Тәжірибе – мәтіннен етістіктерді табу
-
Бекіту – деңгейлік тапсырмалар
-
Бағалау – өзін-өзі бағалау парағы
4. Деңгейлік тапсырмалар
А деңгейі:
– Мәтіннен етістікті тап.
В деңгейі:
– Берілген сөздерден сөйлем құра.
С деңгейі:
– «Менің бір күнім» тақырыбында шағын мәтін жаз.
![]()
II бөлім. Қазақ әдебиеті пәні бойынша әдістемелік нұсқаулар
1. Әдебиетті оқытудың мақсаты
-
көркем шығарманы түсініп оқу;
-
кейіпкер бейнесін талдау;
-
өз ойын дәлелдеп айту;
-
әдеби тілде сөйлеу.
![]()
2. Оқытылатын жанрлар
-
халық ауыз әдебиеті
-
ертегі, аңыз
-
өлең, әңгіме
-
мысал
![]()
3. Әдеби шығармаға талдау үлгісі
Шығарма: «Алдаркөсе»
Талдау бағыттары:
-
тақырыбы мен идеясы
-
кейіпкерлер
-
негізгі ой
-
тәрбиелік мәні
![]()
4. Шығармашылық тапсырмалар
-
кейіпкерге хат жазу
-
оқиғаны жалғастыру
-
сахналық көрініс
-
иллюстрация салу
![]()
III бөлім. Бағалау және кері байланыс
Қалыптастырушы бағалау
-
ауызша жауап
-
жұптық жұмыс
-
жазбаша тапсырма
Кері байланыс түрлері
-
«Бас бармақ»
-
«Екі жұлдыз, бір тілек»
-
Стикер арқылы пікір
![]()
IV бөлім. Қосымша материалдар
-
термин сөздік
-
тест тапсырмалары
-
диктант, мазмұндама тақырыптары
-
оқу жетістігін бақылау жұмыстары
шағым қалдыра аласыз













