|
Білім беру ұйымының атауы |
“Мейірімді періште” мектеп-гимназиясы |
||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||
|
Бөлім: |
Мен қоршаған ортаны қорғаймын |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абдикасим Альбина Жунусбекқызы |
||||
|
Күні: |
05.03.25 ж. |
||||
|
Сынып: |
4 сынып |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№96 Етістік 59-64 жаттығулар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.6.1 белгілі бір тақырыпта берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін (мақала, репортаж, жаңалық, өмірбаян, мінездеме, жарнама, хабарландыру) салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды . |
||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, алған білімін өмірде қолдана білуге дағдыландыру. Тәуелсіздік және отаншылдық |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
|
|
Сабақтың басы 2 минут Өткенді пысықтау 3 минут 5 минут 1 минут 8 минут Сабақтың ортасы 2 минут |
Сабақты ұйымдастыру Амандасу, оқушыларды түгендеу, құрал - жабдықтарын тексеру. Психологиялық дайындық. Ал, қанекей, балалар сабағымызды бастамас бұрын сендермен «Кім жылдам» ойынын ойнап, сабақты жақсы көңіл-күймен бастайық. Бағалау парағын түсіндіру. Өткенді қайталау, жаңа тақырыпты ашу «Гүлдер әлемі» әдісі Барысы: Тақтада ілініп тұрған хаттарды әр жұптан бір оқушы алады. 1. Жіктеу есімдігі дегеніміз? 2. Есімдік нешеге бөлінеді? 3. Жіктеу есімдігіне мысал келтір? 4. Қазақ тілінде неше сөз табы бар? 5. Өзің білетін сөз таптарларын ата? 6. Қоршаған ортаны қорғау үшін біз не істеуіміз керек? 7. Есімдік қай есімдердің орнына жұмсалады? 8. Бүгін сендердің жолдарың болды, сұрақтан құтылдыңдар. Оның орнына анаға арнап ән айтып берсеңдер. Жаңа сабақ. Суреттерге назар аударайық. Дұрыс айтасыңдар балалар, әр суретте қимыл іс-әрекет жасалынған. Енді айтыңдаршы балалар бүгінгі біздің тақырыбымыз қандай болмақ? Әрине, бүгін біз сендермен етістік тақырыбын еске түсіріп, мәтін бойынша жаттығу орындайтын боламыз. Мақсат қою кезеңі: -Етістік туралы білетінімді еске түсіремін. -Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасаймын. Ережені еске түсіру, талдау. Топтық жұмыс «Бірлесейік әдісі» арқылы 3 топқа бөліну. 1-топ: «Киіз үй» 2-топ: «Домбыра» 3-топ: «Бәйтерек» Топтық ережені еске түсіру. Оқулықпен жұмыс. 59 – жаттығу. «Белгілеп оқы » әдісі. Оқу сауаттылығына мән беру. ОДД: білу, түсіну, қолдану «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, алған білімін өмірде қолдана білуге дағдыландыру. Тәуелсіздік және отаншылдық Құзыреттілік: ұлттық мүддені дамыту қоршаған ортаға қамқорлық жасау. Нұсқау Мәтінді оқып, бөліктерді өзара салыстыр. Бақбақ пен "бақ-бақ" Ал енді балалар мәтіннің қай бөлігі ғылыми-танымдық мәтін, қай бөлігі көркем мәтін? Бірінші бөлігі көркем мәтін, ал екінші бөлігі ғылыми-танымдық мәтін. 60 – тапсырма. Топтық жұмыс Ребусты шеш. Әр топқа бір ребустан. «Киіз үй» тобы
«Домбыра» тобы
«Бәйтерек» тобы
|
Әр топқа берілген жаңылтпашты жылдам айту. Гүлді аша отырып, берілген сұрақтарға жауап береді. Суреттермен жұмыс жасай отырып, мұғаліммен бірлесе кері байланыс орнатады. Партада тұрған үлестірмелі қағаздарды алып топ бойынша орналасады. Мәтінді оқып, бөліктерді өзара салыстырады. Топ бойынша ребусты шешу. |
Түсіндіру «Target-мақсат» әдісі. Әр тапсырмада алған бағалаулары бойынша жебе жинайды.
ҚБ: Жарайсың
Бағалау критерийі Мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылық-тарын анықтайды Дескриптор: -мәтінді оқып, бөліктерді өзара салыстырады. -мәтінмен жұмысқа топ бойынша қатысады. 3 балл. ҚБ: «Target-мақсат»
Дескриптор: Ребусты шешеді. 1 балл
ҚБ «Target-мақсат» |
Жаңылт-паш Бағалау Гүлдер
Суреттер Үлестірмелі қағаздар
Оқулық 64-65 беттер
Үлестір-мелі Ребус |
|
|
2 минут 6 минут 3 минут
3 минут 3 минут |
Сергіту сәті. «Биле, биле» әуені Барысы: Балалар әуен қосамын, сендер сол әуендегі қимылды қайталай отырып, билейсіңдер. Дәптермен жұмыс. Тақтамен жұмыс. Ұжымдық жұмыс. 61-жаттығу. Жұмбақты оқып, жатқа жаз. (Жазылым, жазу сауаттылығы) Көктем мен жазда Басына сары қалпақ киедід.е. Күзге қарай қалпағы Қалқып ұшып кетедік.е.(Бақбақ) Етістіктердің астын сыз, дара немесе күрделі екенін айт. ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі жоғары) балаға тапсырма Дара етістік пен күрделі етістіктерді бөліп жаз. Топтық жұмыс. «Кім жылдам?» ойыны. Тыйым сөздерді оқып, жаз. Барысы: Бөтелкеде жасырынған тыйым сөздерді жылдамдыққа тауып жазу. 1. Көкті жұлма. 2. Суға түкірме. 3. Күлді баспа. 4. Құстың ұясын бұзба. 5. Балапан шығарған құсты атпа. Етістіктерді тап. Мұндай етістіктердің қалай аталатынын есіңе түсір. Жүптық жұмыс. «Кәне, балақай!» ойыны 62 – жаттығу. Туынды етістіктерді теріп орналастыр, дәптерге жаз.
Туынды етістіктер: жырла, ақылдас, биле, тұзда, ойла, ұсақта Неліктен туынды етістік екенін дәлелде. Қорытынды. «Ақылдылар әлемі» әдісі арқылы бүгінгі өтілген тақырып бойынша кері байланыс орнату. 1. Бүгінгі сабақта біз қандай тақырыппен таныстық? 2. Етістік дегеніміз не? 3.Етістіктің сұрақтары қандай? 4. Етістікке мысал келтір. 5. Етістің қандай түрлерін еске түсірдік? 6. Мәтіннің қандай түрлерін білесің? 7. Қанда тыйым сөздер есіңде қалды? Мұғалім: Ал енді балалар, бүгінгі жинаған жебелеріңді санап бағалайтын боламын. Ал сендер келіп өз сыйақыларыңды ала қойыңдар. Қосымша тапсырма: Топтық жұмыс. Әр топ бірлесе 3 сөйлем қоршаған ортаны аялауға қатысты сөйлем құрайды. |
Орындарынан турып, билейді. Жұмбақты оқып, жатқа жазады. Етістіктердің астын сыз, дара немесе күрделі екенін айтады. Бөтелкедегі тыйым сөздерді жазады. Берілген түтікше арқылы туынды сөздерді теріп шеңберге орналастырады Кері байланыс орнатады.
|
Дескриптор: Жұмбақты оқып, жатқа жазады. 2 балл Етістіктердің астын сыз, дара немесе күрделі екенін айтады. 1 балл ҚБ «Target-мақсат»
Дескриптор: Тыйым сөздерді оқып, жатқа жазады . 1 балл
ҚБ «Target-мақсат»
Дескриптор: Туынды етістіктерді теріп, шеңберге орналастырады. Дәптерге көркем жазады 1 балл ҚБ «Target-мақсат»
|
Әуен Бөтелке 3 топқа
Түтікше, жайма қағаздар
|
|
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Рефлексия
«Мен сөйлеймін» әдісі.
Үй тапсырмасы: Етістіктің түрлерін бір қайталап, 7 сөйлем құрап жазу. |
Берілген үлестірмелі қағазға пікірін жазады. |
|
Үлестір-мелі қағаз. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі пәні бойынша ашық сабақ. Тақырыбы: "Етістік"
Қазақ тілі пәні бойынша ашық сабақ. Тақырыбы: "Етістік"
|
Білім беру ұйымының атауы |
“Мейірімді періште” мектеп-гимназиясы |
||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||
|
Бөлім: |
Мен қоршаған ортаны қорғаймын |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абдикасим Альбина Жунусбекқызы |
||||
|
Күні: |
05.03.25 ж. |
||||
|
Сынып: |
4 сынып |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№96 Етістік 59-64 жаттығулар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.6.1 белгілі бір тақырыпта берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін (мақала, репортаж, жаңалық, өмірбаян, мінездеме, жарнама, хабарландыру) салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды . |
||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, алған білімін өмірде қолдана білуге дағдыландыру. Тәуелсіздік және отаншылдық |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
|
|
Сабақтың басы 2 минут Өткенді пысықтау 3 минут 5 минут 1 минут 8 минут Сабақтың ортасы 2 минут |
Сабақты ұйымдастыру Амандасу, оқушыларды түгендеу, құрал - жабдықтарын тексеру. Психологиялық дайындық. Ал, қанекей, балалар сабағымызды бастамас бұрын сендермен «Кім жылдам» ойынын ойнап, сабақты жақсы көңіл-күймен бастайық. Бағалау парағын түсіндіру. Өткенді қайталау, жаңа тақырыпты ашу «Гүлдер әлемі» әдісі Барысы: Тақтада ілініп тұрған хаттарды әр жұптан бір оқушы алады. 1. Жіктеу есімдігі дегеніміз? 2. Есімдік нешеге бөлінеді? 3. Жіктеу есімдігіне мысал келтір? 4. Қазақ тілінде неше сөз табы бар? 5. Өзің білетін сөз таптарларын ата? 6. Қоршаған ортаны қорғау үшін біз не істеуіміз керек? 7. Есімдік қай есімдердің орнына жұмсалады? 8. Бүгін сендердің жолдарың болды, сұрақтан құтылдыңдар. Оның орнына анаға арнап ән айтып берсеңдер. Жаңа сабақ. Суреттерге назар аударайық. Дұрыс айтасыңдар балалар, әр суретте қимыл іс-әрекет жасалынған. Енді айтыңдаршы балалар бүгінгі біздің тақырыбымыз қандай болмақ? Әрине, бүгін біз сендермен етістік тақырыбын еске түсіріп, мәтін бойынша жаттығу орындайтын боламыз. Мақсат қою кезеңі: -Етістік туралы білетінімді еске түсіремін. -Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасаймын. Ережені еске түсіру, талдау. Топтық жұмыс «Бірлесейік әдісі» арқылы 3 топқа бөліну. 1-топ: «Киіз үй» 2-топ: «Домбыра» 3-топ: «Бәйтерек» Топтық ережені еске түсіру. Оқулықпен жұмыс. 59 – жаттығу. «Белгілеп оқы » әдісі. Оқу сауаттылығына мән беру. ОДД: білу, түсіну, қолдану «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, алған білімін өмірде қолдана білуге дағдыландыру. Тәуелсіздік және отаншылдық Құзыреттілік: ұлттық мүддені дамыту қоршаған ортаға қамқорлық жасау. Нұсқау Мәтінді оқып, бөліктерді өзара салыстыр. Бақбақ пен "бақ-бақ" Ал енді балалар мәтіннің қай бөлігі ғылыми-танымдық мәтін, қай бөлігі көркем мәтін? Бірінші бөлігі көркем мәтін, ал екінші бөлігі ғылыми-танымдық мәтін. 60 – тапсырма. Топтық жұмыс Ребусты шеш. Әр топқа бір ребустан. «Киіз үй» тобы
«Домбыра» тобы
«Бәйтерек» тобы
|
Әр топқа берілген жаңылтпашты жылдам айту. Гүлді аша отырып, берілген сұрақтарға жауап береді. Суреттермен жұмыс жасай отырып, мұғаліммен бірлесе кері байланыс орнатады. Партада тұрған үлестірмелі қағаздарды алып топ бойынша орналасады. Мәтінді оқып, бөліктерді өзара салыстырады. Топ бойынша ребусты шешу. |
Түсіндіру «Target-мақсат» әдісі. Әр тапсырмада алған бағалаулары бойынша жебе жинайды.
ҚБ: Жарайсың
Бағалау критерийі Мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылық-тарын анықтайды Дескриптор: -мәтінді оқып, бөліктерді өзара салыстырады. -мәтінмен жұмысқа топ бойынша қатысады. 3 балл. ҚБ: «Target-мақсат»
Дескриптор: Ребусты шешеді. 1 балл
ҚБ «Target-мақсат» |
Жаңылт-паш Бағалау Гүлдер
Суреттер Үлестірмелі қағаздар
Оқулық 64-65 беттер
Үлестір-мелі Ребус |
|
|
2 минут 6 минут 3 минут
3 минут 3 минут |
Сергіту сәті. «Биле, биле» әуені Барысы: Балалар әуен қосамын, сендер сол әуендегі қимылды қайталай отырып, билейсіңдер. Дәптермен жұмыс. Тақтамен жұмыс. Ұжымдық жұмыс. 61-жаттығу. Жұмбақты оқып, жатқа жаз. (Жазылым, жазу сауаттылығы) Көктем мен жазда Басына сары қалпақ киедід.е. Күзге қарай қалпағы Қалқып ұшып кетедік.е.(Бақбақ) Етістіктердің астын сыз, дара немесе күрделі екенін айт. ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі жоғары) балаға тапсырма Дара етістік пен күрделі етістіктерді бөліп жаз. Топтық жұмыс. «Кім жылдам?» ойыны. Тыйым сөздерді оқып, жаз. Барысы: Бөтелкеде жасырынған тыйым сөздерді жылдамдыққа тауып жазу. 1. Көкті жұлма. 2. Суға түкірме. 3. Күлді баспа. 4. Құстың ұясын бұзба. 5. Балапан шығарған құсты атпа. Етістіктерді тап. Мұндай етістіктердің қалай аталатынын есіңе түсір. Жүптық жұмыс. «Кәне, балақай!» ойыны 62 – жаттығу. Туынды етістіктерді теріп орналастыр, дәптерге жаз.
Туынды етістіктер: жырла, ақылдас, биле, тұзда, ойла, ұсақта Неліктен туынды етістік екенін дәлелде. Қорытынды. «Ақылдылар әлемі» әдісі арқылы бүгінгі өтілген тақырып бойынша кері байланыс орнату. 1. Бүгінгі сабақта біз қандай тақырыппен таныстық? 2. Етістік дегеніміз не? 3.Етістіктің сұрақтары қандай? 4. Етістікке мысал келтір. 5. Етістің қандай түрлерін еске түсірдік? 6. Мәтіннің қандай түрлерін білесің? 7. Қанда тыйым сөздер есіңде қалды? Мұғалім: Ал енді балалар, бүгінгі жинаған жебелеріңді санап бағалайтын боламын. Ал сендер келіп өз сыйақыларыңды ала қойыңдар. Қосымша тапсырма: Топтық жұмыс. Әр топ бірлесе 3 сөйлем қоршаған ортаны аялауға қатысты сөйлем құрайды. |
Орындарынан турып, билейді. Жұмбақты оқып, жатқа жазады. Етістіктердің астын сыз, дара немесе күрделі екенін айтады. Бөтелкедегі тыйым сөздерді жазады. Берілген түтікше арқылы туынды сөздерді теріп шеңберге орналастырады Кері байланыс орнатады.
|
Дескриптор: Жұмбақты оқып, жатқа жазады. 2 балл Етістіктердің астын сыз, дара немесе күрделі екенін айтады. 1 балл ҚБ «Target-мақсат»
Дескриптор: Тыйым сөздерді оқып, жатқа жазады . 1 балл
ҚБ «Target-мақсат»
Дескриптор: Туынды етістіктерді теріп, шеңберге орналастырады. Дәптерге көркем жазады 1 балл ҚБ «Target-мақсат»
|
Әуен Бөтелке 3 топқа
Түтікше, жайма қағаздар
|
|
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Рефлексия
«Мен сөйлеймін» әдісі.
Үй тапсырмасы: Етістіктің түрлерін бір қайталап, 7 сөйлем құрап жазу. |
Берілген үлестірмелі қағазға пікірін жазады. |
|
Үлестір-мелі қағаз. |
|
шағым қалдыра аласыз



















