|
Мектеп |
№ 69 орта мектебі |
||||
|
Бөлім |
Қоршаған орта |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Әлдибекова Ш.Ә. |
||||
|
Күні: |
1.04.2026ж |
||||
|
Сынып:2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№107 Етістік. 10-14-жаттығулар. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.1.4.1 - тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау 2.4.2.5* - дара және күрделі зат есім/сын есім/сан есім/етістікті анықтау 2.3.1.1 мұғалім көмегімен жеке сурет, сюжетті суреттер арқылы шағын сипаттау/әңгімелеу мәтіндерін құрап жазу |
||||
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрайды Етістікті анықтайды Мұғалім көмегімен жеке сурет, сюжетті суреттер арқылы шағын сипаттау/әңгімелеу мәтіндерін құрап жазады Ай құндылығы: тәуелсіздік және отаншылдық айы Апталық дәйек сөз: «Патриотизмі жоқ халық жаны жоқ тәнмен тең» Құндылық: Мемлекеттік тілді білу. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Психологиялық жағымды ахуал орнату. Өсемiз бiз күлiп-ойнап, Он саусақтың саласындай. Өсемiз бiз күлiп-ойнап, Бiр адамның баласындай. Өткенді қайталау «Кім тапқыр?» әдісі арқылы қайталау https://wordwall.net/ru/resource/56419003
«АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Ай құндылығы: тәуелсіздік және отаншылдық айы Апталық дәйек сөз: «Патриотизмі жоқ халық жаны жоқ тәнмен тең» Құндылық: Мемлекеттік тілді білу. |
Оқушылар өлеңді хормен айтады
Сұрақтарға жауап береді
|
Жарайсыңдар! Бағалау: «Білім бұтағы»
Әр алған балға бұтақтағы жапырақты бояп отырады. |
|
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ҚБ 10 –тапсырма Топтық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану ЖИ «Кедергімен оқу»әдісі арқылы мәтінді мәнерлеп оқы. Нұсқау: Етістікті ажырату. Дәлелдер келтіру. Аю туралы әңгімелейді. – Бұл әңгімелеу мәтіні ме әлде сипаттау мәтіні ме? Мұғалім оқушыларға әңгімелеу мәтіні мен сипаттау мәтінінің ерекшелігін, сұрақта- рын естеріне түсіріп айтып өтеді. ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма Етістіктің астын сызады Саралау тапсырмасы 1.деңгей Мәтінді оқы. Мәтін бойынша аюдың қорегін жаз. Мәтіннен «Не істейді?» сұрағына жауап беретін 3 етістікті тауып жаз: 2 деңгей Мәтін түрін анықта. Жұмбақ шешу және етістік талдау 3 деңгейШығармашылық жұмыс Аюдың қысқы ұйқысы туралы шағын эссе жаз (5-6 сөйлем). Мәтінде міндетті түрде етістіктерді (іс-қимылды білдіретін сөздерді) қолдан. |
Мәтінді оқиды. Не істейді? қайтеді? сұрақтарын қою арқылы етістіктерді табады. Әңгіменің қай түріне жататы- нын анықтайды. |
Бағалау критерийі: Мұғалім көмегімен жеке сурет, сюжетті суреттер арқылы шағын сипаттау/әңгімелеу мәтіндерін құрап жазады Дескриптор: Мәтіннің түрін ажыратады 1 балл етістіктердің астын сызады.1 балл Саралау тапсырмасын орындайды 1 балл |
Суреттер
|
|
|
10 мин |
ҚБ 11 - тапсырма Жұптық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану «Күн мен түн» әдісі Нұсқау: Жаңылтпашты жатқа жазады Шілікті шаптым, Жілікті астым. Шілікті жақтым, Жілікті шақтым. |
Жаңылпашты жатқа жазады |
Бағалау критерийі: Етістікті анықтайды Дескриптор: Көркем сауатты жазады 1 балл Етістіктің астын сызыды 1 балл |
оқулық
|
|
|
2 мин |
Сергіту сәті Орнымыздан тұрайық, Бір отырып, тұрайық. Танып алып би түрін, Билейікші, халайық! |
Іс қимыл жасап сергиді. |
Жарайсыңдар! |
|
|
|
10 мин |
ҚБ 12 –тапсырма Топтық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану «Су-ли-фа» әдісімен әр топ өз тапсырмаларын бөліп алыңдар Нұсқау: «Түлкі мен ешкі» ертегісін- дегі негізгі оқиғаларды естеріне түсіруіне ықпал етіледі. Суреттерге сүйеніп, ертегіні есіне түсіріп, жоспар құрады. 1- топ Түлкінің апанға түсіп кетуі 2- топ Ешкінің түлкіге көмектесуі 3-топ Түлкінің ешкіні алдап кетуі Саралау тапсырмасы 2 дегей Мәтін түрін анықта. Түлкі мен ешкі ертегісіне жоспар құр.Жоғарыдағы жоспарды қолданып, ертегінің мазмұнын қысқаша жаз. Жазу барысында қимылды білдіретін сөздерді (етістіктерді) қолдан. |
Суреттерді пайдаланып, оқу- лықта берілген жоспарды жалға- стырып жазады |
Бағалау критерийі: Етістік ажыратады Дескриптор: суреттерге мұқият назар аударады 1 балл суреттерді пайдалана отырып, жоспар құрастырады 1 балл жоспар бойынша мәтін мазмұнын әңгімелейді.1 балл |
|
|
|
5 мин |
ҚБ 14–тапсырма Өзіндік жұмыс Саралау тапсырмасы «Мюсенберг» әдісі Нұсқау: Әр қатардағы артық сөзді тап және себебін дәлелде
|
Әр қатардағы артық сөзді тауып, неліктен артық екенін дәлелдейді. |
Бағалау: «Білім бұтағы»
Әр алған балға бұтақтағы жапырақты бояп отырады. |
|
|
|
Сабақтың соңы 3 мин |
МК, Т.Сабақты бекіту Кері байланыс -Бүгінгі сабақта не ұнады? -Сабақтан қандай ой түйдің? -Бүгінгі сабақтан алған білімің үшін өзіңе қандай баға бересің? Рефлексия «Ағаш бұтағы» әдісі
Үйге : 13 -жаттығу |
Кері байланыс жасайды. Оқу тапсырмасын жазып алады. |
тапсырма орындалады. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі пәнінен етістік тақырыбы. 2-сынып. № 107 сабақ
|
Мектеп |
№ 69 орта мектебі |
||||
|
Бөлім |
Қоршаған орта |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Әлдибекова Ш.Ә. |
||||
|
Күні: |
1.04.2026ж |
||||
|
Сынып:2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№107 Етістік. 10-14-жаттығулар. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.1.4.1 - тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау 2.4.2.5* - дара және күрделі зат есім/сын есім/сан есім/етістікті анықтау 2.3.1.1 мұғалім көмегімен жеке сурет, сюжетті суреттер арқылы шағын сипаттау/әңгімелеу мәтіндерін құрап жазу |
||||
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрайды Етістікті анықтайды Мұғалім көмегімен жеке сурет, сюжетті суреттер арқылы шағын сипаттау/әңгімелеу мәтіндерін құрап жазады Ай құндылығы: тәуелсіздік және отаншылдық айы Апталық дәйек сөз: «Патриотизмі жоқ халық жаны жоқ тәнмен тең» Құндылық: Мемлекеттік тілді білу. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Психологиялық жағымды ахуал орнату. Өсемiз бiз күлiп-ойнап, Он саусақтың саласындай. Өсемiз бiз күлiп-ойнап, Бiр адамның баласындай. Өткенді қайталау «Кім тапқыр?» әдісі арқылы қайталау https://wordwall.net/ru/resource/56419003
«АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Ай құндылығы: тәуелсіздік және отаншылдық айы Апталық дәйек сөз: «Патриотизмі жоқ халық жаны жоқ тәнмен тең» Құндылық: Мемлекеттік тілді білу. |
Оқушылар өлеңді хормен айтады
Сұрақтарға жауап береді
|
Жарайсыңдар! Бағалау: «Білім бұтағы»
Әр алған балға бұтақтағы жапырақты бояп отырады. |
|
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ҚБ 10 –тапсырма Топтық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану ЖИ «Кедергімен оқу»әдісі арқылы мәтінді мәнерлеп оқы. Нұсқау: Етістікті ажырату. Дәлелдер келтіру. Аю туралы әңгімелейді. – Бұл әңгімелеу мәтіні ме әлде сипаттау мәтіні ме? Мұғалім оқушыларға әңгімелеу мәтіні мен сипаттау мәтінінің ерекшелігін, сұрақта- рын естеріне түсіріп айтып өтеді. ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма Етістіктің астын сызады Саралау тапсырмасы 1.деңгей Мәтінді оқы. Мәтін бойынша аюдың қорегін жаз. Мәтіннен «Не істейді?» сұрағына жауап беретін 3 етістікті тауып жаз: 2 деңгей Мәтін түрін анықта. Жұмбақ шешу және етістік талдау 3 деңгейШығармашылық жұмыс Аюдың қысқы ұйқысы туралы шағын эссе жаз (5-6 сөйлем). Мәтінде міндетті түрде етістіктерді (іс-қимылды білдіретін сөздерді) қолдан. |
Мәтінді оқиды. Не істейді? қайтеді? сұрақтарын қою арқылы етістіктерді табады. Әңгіменің қай түріне жататы- нын анықтайды. |
Бағалау критерийі: Мұғалім көмегімен жеке сурет, сюжетті суреттер арқылы шағын сипаттау/әңгімелеу мәтіндерін құрап жазады Дескриптор: Мәтіннің түрін ажыратады 1 балл етістіктердің астын сызады.1 балл Саралау тапсырмасын орындайды 1 балл |
Суреттер
|
|
|
10 мин |
ҚБ 11 - тапсырма Жұптық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану «Күн мен түн» әдісі Нұсқау: Жаңылтпашты жатқа жазады Шілікті шаптым, Жілікті астым. Шілікті жақтым, Жілікті шақтым. |
Жаңылпашты жатқа жазады |
Бағалау критерийі: Етістікті анықтайды Дескриптор: Көркем сауатты жазады 1 балл Етістіктің астын сызыды 1 балл |
оқулық
|
|
|
2 мин |
Сергіту сәті Орнымыздан тұрайық, Бір отырып, тұрайық. Танып алып би түрін, Билейікші, халайық! |
Іс қимыл жасап сергиді. |
Жарайсыңдар! |
|
|
|
10 мин |
ҚБ 12 –тапсырма Топтық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану «Су-ли-фа» әдісімен әр топ өз тапсырмаларын бөліп алыңдар Нұсқау: «Түлкі мен ешкі» ертегісін- дегі негізгі оқиғаларды естеріне түсіруіне ықпал етіледі. Суреттерге сүйеніп, ертегіні есіне түсіріп, жоспар құрады. 1- топ Түлкінің апанға түсіп кетуі 2- топ Ешкінің түлкіге көмектесуі 3-топ Түлкінің ешкіні алдап кетуі Саралау тапсырмасы 2 дегей Мәтін түрін анықта. Түлкі мен ешкі ертегісіне жоспар құр.Жоғарыдағы жоспарды қолданып, ертегінің мазмұнын қысқаша жаз. Жазу барысында қимылды білдіретін сөздерді (етістіктерді) қолдан. |
Суреттерді пайдаланып, оқу- лықта берілген жоспарды жалға- стырып жазады |
Бағалау критерийі: Етістік ажыратады Дескриптор: суреттерге мұқият назар аударады 1 балл суреттерді пайдалана отырып, жоспар құрастырады 1 балл жоспар бойынша мәтін мазмұнын әңгімелейді.1 балл |
|
|
|
5 мин |
ҚБ 14–тапсырма Өзіндік жұмыс Саралау тапсырмасы «Мюсенберг» әдісі Нұсқау: Әр қатардағы артық сөзді тап және себебін дәлелде
|
Әр қатардағы артық сөзді тауып, неліктен артық екенін дәлелдейді. |
Бағалау: «Білім бұтағы»
Әр алған балға бұтақтағы жапырақты бояп отырады. |
|
|
|
Сабақтың соңы 3 мин |
МК, Т.Сабақты бекіту Кері байланыс -Бүгінгі сабақта не ұнады? -Сабақтан қандай ой түйдің? -Бүгінгі сабақтан алған білімің үшін өзіңе қандай баға бересің? Рефлексия «Ағаш бұтағы» әдісі
Үйге : 13 -жаттығу |
Кері байланыс жасайды. Оқу тапсырмасын жазып алады. |
тапсырма орындалады. |
|
|
шағым қалдыра аласыз





