Материалдар / Қазақ тілі ҚМЖ ҚГБ 4-тоқсан 10-сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қазақ тілі ҚМЖ ҚГБ 4-тоқсан 10-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ тілі ҚМЖ ҚГБ 4-тоқсан 10-сынып
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Сәуір 2024
91
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: қазақ тілі 1 -сабақ

Мектеп:

Күні:

Сынып: Қатысқандар саны:

Уақыты: 45 минут Қатыспағандар саны:

Бөлім/ Сабақ тақырыбы:

Қазіргі әлемдегі саясат және жаһандық мәселелер.

Пунктуация


оқу мақсаты

10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру;


Сабақ мақсаты:

Мәтін үзінділерін қолдана отырып, алдыңғы ойға болжам жасау. Өз білімі арқылы толықтыру.

Бағалау критерийлері:

  • Мәтін үзіндісіндегі ойды дамытады

  • Алдыңғы ойға болжам жасайды

  • Өзіндік пікірін білдіріп, қорытындылайды

  • Тақырыпқа сай өз білімін қолданады

Құндылықтарды дарыту

- құрмет; ынтымақтастық; жауапкершілік, ішкі және сыртқы мәдениет


Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология: саясат, экономикалық интеграция, даму үрдісі,жаһандану, өзекті мәселе

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: менің ойымша..., өз көзқарасымда ... , менің байқауымша...


Пәнаралық байланыстар:

Тарих, әдебиет


АКТ қолдану дағдылары

Презентация


Бастапқы білім

Өткен тақырыптарға шолу

Сабақ кезеңі

Педагог әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

Оқушыларды қарсы алу, сөздер арқылы топтастыру, мәнін ашу, түсінік беру.

1-топ: интеграция

2-топ: экономика

3-топ: даму

4-топ: капитал

5-топ: ықпалдастық

6-топ: кеден одағы


Әрбір топ өз сөздеріне анықтама, түсінік береді.

Бұл сөздер бізді қандай тақырыпқа жетелеуі мүмкін? (оқушылар бөлім тақырыбына болжам жасайды) сұрақты талқылай отырып, бөлім тақырыбын анықтау Сабақ мақсатымен таныстыру, бағалау критерийімен келісу

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады.

Тапсырма орындауға қажетті ресурстар.

Сабақтың ортасы

25 минут


Тыңдалым алдындағы тапсырма.

Мұғалім оқушылардан ЕЭО туралы не білетіндерін сұрайды

- Еуразиялық экономикалық одақ, ЕЭО деген не?

- Оған қай елдер кіреді?

- Бұл ұйымның негізгі мақсаты не деп ойлайсыңдар?

. Сыныпта шағын талқылау ұйымдастырады. ЕЭО туралы түсінік береді.

(Еуразиялық экономикалық одақ, ЕЭО — Қазақстан, Ресей, Беларусь мемлекет басшылары арасында 2014 жылдың 29 мамырында қол қойылған келісім негізінде құрылған экономикалық одақ. Мүше елдердің парламенттері бекітіп, Одақ 2015 жылдың 1 қаңтарына бастап күшіне енді.

Мүшелері:

Беларусь

Қазақстан

Ресей

Армения

Қырғызстан )


Тыңдалым алдында оқушыларға тыңдалым мәтінінен үзінді тыңдатып, болжам жасатуға болады. Оқушылар үзіндіні тыңдап мәтіннің не туралы өрбуі мүмкін екендігі туралы болжам жасайды.

Оқушыларға тыңдалым сұрақтары мәтінді тыңдамас бұрын ұсынылады. Оқушылар сұрақтарға болжаммен жауап береді.

  • Мәтін қандай ақпараттан басталды?

  • Мәтіндегі ақпарат қандай мәселені өрбітуі мүмкін?

  • Қазақстан үшін бұл қаншалықты тиімді болмақ?

  • Неге автор Қазақстандық өнімдердің бәсекелестікке қабілетті бола бастауының кепілі дейді?


Тыңдалым/айтылым тапсырмасы.

Оқушылар «Жаһандық саясат. Экономикалық интеграция» тақырыбындағы бейнехабарды тыңдайды.

Топтық тапсырма. «Мен қоятын үш сауал»

Бейнесюжетті пайдаланып топта бір жабық, екі ашық сұрақ құрастыру


Топтық тапсырма

Әрбір топ «Карусель» әдісі арқылы сұрақ парақшаларын алмастырып беріп, сұрақтарға жауап жазады.


Бағалау: «Аялдама» әдісі арқылы жүзеге асады

Топтар жауаптарын өз тобының үстелінде қалдырып, барлық қалған басқа топтарды аралап, жауаптарды бағалайды. Кеілскен жағдайда «+», келіспеген жағдайда «-«, жауап түсініксіз болса «?» белгілерін қояды. Кейін әр топ өз жауаптарын қойылған белгілер бойынша талқылайды.


Топтық бағалау: «Бізге ұнаған жауаптар»

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады.

Тапсырма орындауға қажетті ресурстар.

Сабақтың соңы:

10 мин

Кері байланыс:

3-2-1 арқылы сабақтағы жұмыстарын бағалау


Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады.

Тапсырма орындауға қажетті ресурстар.






Пән: қазақ тілі 2 -сабақ

Мектеп:

Күні:

Сынып: Қатысқандар саны:

Уақыты: 45 минут Қатыспағандар саны:

Бөлім/ Сабақ тақырыбы:

Қазіргі әлемдегі саясат және жаһандық мәселелер.

Пунктуация


оқу мақсаты

10.1.3.3 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, астарлы ойды анықтау

Сабақ мақсаты:

Тыңдалым мәтініндегі мағлұматтарды бүгінгі өмірдегі ғаламдық мәселелермен байланыстыра талдау

Бағалау критерийлері:

  • Мәтіндегі негізгі ақпараттарды анықтайды

  • Ғаламдық мәселелермен байланыстырады

  • Астарлы ойды ажыратады

  • Өз ойын дәлелді жеткізеді

Құндылықтарды дарыту

- құрмет; ынтымақтастық; жауапкершілік, ішкі және сыртқы мәдениет


Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология: саясат, экономикалық интеграция, даму үрдісі,жаһандану, өзекті мәселе

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: менің ойымша..., өз көзқарасымда ... , менің байқауымша...


Пәнаралық байланыстар:

Тарих, әдебиет


АКТ қолдану дағдылары

Презентация


Бастапқы білім

Өткен тақырыптарға шолу

Сабақ кезеңі

Педагог әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

Оқушыларды қарсы алу, сөздер арқылы топтастыру, мәнін ашу, түсінік беру.

1-топ: дін

2-топ: экология

3-топ: жұмыссыздық

4-топ: бәсекелестік

5-топ: көші - қон

6-топ: бейбітшілік


Әрбір топ өз сөздерін тақырыппен байланыстырады.

Сабақ мақсатымен таныстыру, бағалау критерийімен келісу


Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады.

Тапсырма орындауға қажетті ресурстар.

Сабақтың ортасы

25 минут


Тыңдалым алдындағы тапсырма.

  • Қандай мәселелерді жаһандық мәселелерге жатқыза аламыз? Неге?

Сұрақты «Пирамидалық талқылау» арқылы талдайды.


Топ мүшелері өз пікірін жеке жазып, ортада талқылап ортақ пікір қалыптастырады. Топ мүшелерінің саны 4 оқушыдан болуы керек. Әр топ таратылған флипчарт қағазға тапсырмаға байланысты жеке өз ойларын жазады. Қағазды бұру арқылы бір - бірінің жауабымен танысады. Жауаптарымен танысып ортақ пікірді қағаз ортасына жазып, ойларын қорғайды.


Тыңдалым/айтылым тапсырмасы.

Тапсырма: оқушылар бейнесюжетті тыңдап, негізгі ақпаратты анықтап, ғаламдық мәселелермен байланыстырады.

«Шанхай Ынтымақтастық Ұйымының Қазақстан үшін маңызы»

«Ақылдың алты қалпағы» әдісі арқылы талқылайды

«Ақ қалпақ» киген оқушы қажетті ақпаратты анықтап сөйлейді.

«Сары қалпақ» киген оқушы тақырыптың тиімділігін сендіре айтады.

«Қара қалпақ» киген оқушы тақырып бойынша кемшіліктерді анықтайды.

«Қызыл қалпақ» киген оқушы тақырып бойынша болжам жасайды.

«Жасыл қалпақ» киген оқушы тақырып бйынша креативті, жаңа идеялар айтады.

«Көк қалпақ» киген оқушы тақырыпқа сараптама жасап сөйлейді.

Топтағы әр оқушы мәселені жеке қарастырады, кейін бірдей түсті қалпақтылар бірігеді, мәселені талқылайды, ортақ пікірді ортаға салады

Бағалау: «Келісемін, келіспеймін, сұрағым бар» әдісі арқылы жүзеге асады. Бір – біне кері байланыс береді.

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады.

Тапсырма орындауға қажетті ресурстар.

Сабақтың соңы:

10 мин

Кері байланыс:

«Үш М және Ә» әдісі арқылы сабақтағы жұмыстарын бағалау


Оқушыларға сабақ барысында жақсы орындаған үш мәселені атап, сабақта олардың жұмысын жақсартатын бір әрекетке ұсыныс жасау ұсынылады

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады.

Тапсырма орындауға қажетті ресурстар.







Пән: қазақ тілі 3-сабақ

Мектеп:

Күні:

Сынып: Қатысқандар саны:

Уақыты: 45 минут Қатыспағандар саны:

Бөлім/ Сабақ тақырыбы:

Қазіргі әлемдегі саясат және жаһандық мәселелер.

Пунктуация


оқу мақсаты

10.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми ісқағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;

Сабақ мақсаты:

Әртүрлі стильдегі мәтіндерді құрылымына, тілдік ерекшелігіне салыстыра талдау

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!