Абай облысы білім басқармасы Үржар ауданының білім бөлімінің
"Б. Тұрлыханов атындағы орта мектеп-бақшасы" КММ
Авторлық жұмыс
«Қазақ тілі сабақтарында функционалдық сауаттылықты дамыту»
8-9 сыныптарға арналған әдістемелік құрал.
Автор: Чинбаева Майра Гапуовна
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі ,педагог-зерттеуші

Ақжар, 2024
Білім беру ұйымының әдістемелік бірлестігінің отырысында қаралды, аудандық оқу-әдістемелік кеңестің сараптамалық кеңесіне ұсынылды (N1 30.08 2024ж хаттама)
Рецензенттер:
«Өрлеу» БАҰО АҚ филиалы Шығыс Қазақстан облысы бойынша Кәсіби даму институтының аға оқытушысы Курманова Жупар Сакановна, филология ғылымдарының кандидаты
К.Ахметов атындағы ОРРММИК Қайрат Құндыз қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі, педагог-шебер.
Автор: Чинбаева Майра Гапуовна «Қазақ тілі сабақтарында функционалдық сауаттылықты дамыту» 8-9 сыныптарға арналған әдістемелік құрал, Ақжар ауылы, 2025ж., 36 бет
Аннотация
Бұл авторлық бағдарлама 8–9 сынып оқушыларына арналған және қазақ тілі сабақтарында функционалдық сауаттылықты дамытуға бағытталған. Бағдарлама оқушылардың тілдік білімдерін күнделікті өмірлік жағдаяттарда қолдануына, мәтінмен жұмыс істеу, пікір айту, дәлелдеу, жазылым және сөйлеу мәдениетін жетілдіруге мүмкіндік береді. Практикалық тапсырмалар, жобалық жұмыс және шығармашылық әрекеттер арқылы оқушылардың коммуникативтік құзыреттілігін дамыту көзделеді.
Түйінді сөздер: функционалдық сауаттылық, мәтін, тілдік қарым-қатынас, сөйлеу мәдениеті, қазақ тілі, шығармашылық тапсырмалар, грамматика, құзыреттілік
Аннотация
Данная авторская программа предназначена для учащихся 8–9 классов и направлена на развитие функциональной грамотности на уроках казахского языка. Программа ориентирована на формирование умений применять языковые знания в жизненных ситуациях, работать с текстом, высказывать и аргументировать мнение, развивать письменную и устную речь. Практические задания, проектная деятельность и творческие работы способствуют развитию коммуникативной компетенции школьников.
Ключевые слова: функциональная грамотность, текст, языковая коммуникация, культура речи, казахский язык, творческие задания, грамматика, компетентность
Annotation
This author’s programis designedfor 8th–9th gradestudentsandfocusesondevelopingfunctionalliteracyinKazakhlanguagelessons. The courseaimstoenablestudentstoapplylinguisticknowledgeinreal-lifesituations, workwithdifferenttypesoftexts, expressandjustifyopinions, andimprovebothwrittenandspokencommunication. Throughpracticaltasks, project-basedactivities, andcreativeassignments, theprogramenhancesstudents’ communicativecompetence.
Keywords:functionalliteracy, text, languagecommunication, speechculture, Kazakhlanguage, creativetasks, grammar, competence
Түсіндірме жазба
Бұл авторлық бағдарлама жалпы білім беретін мектептердің 8–9 сынып оқушыларына арналған. Бағдарламаның басты мақсаты – оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту, яғни тілдік білімді өмірлік жағдаяттарда қолдана білуге үйрету.
Қазіргі заманда оқушыларға тек теориялық білім жеткіліксіз. Олар алған білімін күнделікті қарым-қатынаста, ресми және бейресми жағдайларда, түрлі мәтіндермен жұмыс барысында еркін қолдана алуы тиіс. Сондықтан бағдарлама оқушының:
-
Мәтінмен жұмыс істеу қабілетін,
-
Пікір айту және дәлелдеу дағдысын,
-
Сөйлеу мәдениеті мен сауаттылығын,
-
Шығармашылық ойлау қабілетін дамытуға бағытталады.
Бағдарламада оқушылардың жас ерекшелігі ескеріліп, қазақ тілінің теориялық негіздері мен практикалық дағдылары ұштастырылған. Әр сабақта оқушыларды өмірлік жағдаяттарға бейімдейтін тапсырмалар қамтылады.
Мақсаты мен міндеттері
Мақсаты:
Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту арқылы қазақ тілінде еркін ой
білдіруге, сауатты жазуға және түрлі жағдайларда дұрыс қарым –қатынас жасауға үйрету.
Міндеттері:
-
Қазақ тілінің негізгі ережелерін меңгерту, грамматикалық сауаттылықты қалыптастыру.
-
Оқушылардың мәтінмен жұмыс істеу дағдыларын жетілдіру.
-
Пікір айту, талдау, салыстыру, дәлелдеу қабілеттерін дамыту.
-
Түрлі стильдегі мәтіндерді дұрыс қолдануға үйрету.
-
Шығармашылық жұмыстар арқылы сөйлеу мәдениетін жетілдіру.
-
Оқушылардың жеке қабілеттері мен ойлау дағдыларын дамыту.
Күтілетін нәтижелер
Бағдарламаны меңгерген оқушылар:
-
Қазақ тілінде еркін сөйлей алады,
-
Жазбаша және ауызша тілде сауаттылықты сақтайды,
-
Ресми және бей ресми қарым-қатынаста тілдік нормаларды дұрыс қолданады,
-
Мәтін құрастыра біледі,
-
Функционалдық сауаттылықты өмірлік жағдаяттарда қолданаалады.
Әдістемелік
ерекшелігі:
Бағдарламада оқытудың коммуникативтік,интерактивтік және жобалық
әдістері қолданылады. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын
қалыптастыруда «оқушы – мәтін – өмірлік жағдаят» байланысына ерекше
назар аударылады. Теориялық білім қысқаша беріліп, уақыттың негізгі
бөлігі практикалық жұмысқа арналады.
Практикалық
маңызы:
Бағдарлама мазмұны оқушыларға мектепте ғана емес, күнделікті өмірде
де пайдалы болатындай етіп құрастырылған. Қазақ тілінде сауатты
сөйлеу мен жазу дағдылары олардың болашақ кәсіби қызметінде,
қоғамдық өмірде және жеке дамуда тиімді қолданыс
табады.
Курс мазмұны
Қазақ тілі сабақтарында
функционалдық сауаттылықты дамыту
Сынып: 8–9
Барлығы: 34 сағат (аптасына 1 сағат)
1-бөлім. Кіріспе. Функционалдық сауаттылықтың мәні – 2 сағат
-
Кіріспе сабақ. Функционалдық сауаттылық дегеніміз не?
-
Қазақ тілін өмірлік жағдаяттарда қолданудың маңызы.
2-бөлім. Мәтін және функционалдық сауаттылық – 6 сағат
-
Мәтін ұғымы және түрлері.
-
Көркем мәтінмен жұмыс: идея, тақырып, негізгі ой.
-
Ғылыми мәтінмен жұмыс: ақпаратты талдау.
-
Публицистикалық мәтіннің ерекшелігі.
-
Ресми-іскерлік мәтіндер (өтініш, хабарландыру, құттықтау).
-
Мәтін бойынша функционалдық тапсырмалар орындау.
3-бөлім. Сөйлеу мәдениеті және қарым-қатынас – 6 сағат
-
Сөйлеу мәдениеті және тілдік норма.
-
Диалог және монолог: сөйлеу түрлері.
-
Пікірталас мәдениеті.
-
Сұхбат жүргізу дағдылары.
-
Күнделікті қарым-қатынаста тілдік нормаларды қолдану.
-
Практикалық сабақ: коммуникативтік жағдаяттарды шешу.
4-бөлім. Қазақ тілінің грамматикасы және функционалдық қолданысы – 8 сағат
-
Сөз таптары және олардың қолданыстағы қызметі.
-
Етістіктің шақтары өмірлік жағдаяттарда.
-
Есім сөздердің (затесім, сын есім, сан есім) қолданысы.
-
Сөйлем түрлері және олардың коммуникативтік рөлі.
-
Құрмалас сөйлемдердегі ойды жеткізу тәсілдері.
-
Сөз тіркесі мен сөйлемнің айырмашылығы.
-
Грамматикалық нормаларды сақтаудың функционалдық мәні.
-
Практикалық сабақ: грамматиканы өмірлік жағдаятта қолдану.
5-бөлім. Шығармашылық және жобалық жұмыс – 6 сағат
-
Эссе жазу дағдылары.
-
Хат жазу мәдениеті (ресми, бейресми).
-
Шағын ғылыми жоба құрастыру.
-
Ақпаратты сыни тұрғыдан талдау.
-
Презентация жасау.
-
Жобалық жұмысты қорғау.
6-бөлім. Қорытындылау және бағалау – 6 сағат
-
Қайталау: мәтін түрлерімен жұмыс.
-
Қайталау: сөйлеу мәдениеті.
-
Қайталау: грамматикалық құрылымдар.
-
Практикалық тапсырмалар кешені (тест, жазылым, тыңдалым, айтылым).
-
Оқушылардың жеке жобаларын қорғауы.
-
Қорытынды сабақ. Бағалау және кері байланыс.
Күнтізбелік-тақырыптық жоспар (34 сағат, 8–9 сынып)
|
№ |
Тақырып атауы |
Сағат |
Сабақтың мақсаты |
Әдіс-тәсілдер |
Бағалау түрі |
Қосымша ұсыныс |
|
1 |
Функционалдық сауаттылық ұғымы |
1 |
Функционалдық сауаттылықпен танысу |
Түсіндіру, пікірталас |
Сұрақ-жауап |
Қысқа видео көрсету, сыныптық ой бөлісу |
|
2 |
Қазақ тілін өмірде қолдану |
1 |
Өмірлік жағдаятта қолдану |
Топтық жұмыс |
Кері байланыс |
Өмірден алынған нақты жағдаяттар (мыс: дәріхана, дүкен) |
|
3 |
Мәтін және оның түрлері |
1 |
Мәтіннің түрлерін меңгеру |
Мәтін талдау |
Жазбаша тапсырма |
Мәтін түрлеріне инфографика жасау |
|
4 |
Көркем мәтін |
1 |
Идеясы мен мазмұнын түсіну |
Әңгімелеу |
Топтық бағалау |
Оқушы таңдаған көркем мәтін бойынша постер жасау |
|
5 |
Ғылыми мәтін |
1 |
Ақпаратты талдау |
Салыстыру |
Тест |
Ғылыми мәтінді диаграмма түрінде түсіндіру |
|
6 |
Публицистикалық мәтін |
1 |
Стиль ерекшелігін тану |
Пікірталас |
Өзіндік жұмыс |
Жаңалық жазу немесе ТВ жаңалықтарды талдау |
|
7 |
Ресми мәтіндер |
1 |
Өтініш, хабарландыру құрастыру |
Практикалық жазылым |
Үлгімен салыстыру |
Әкімшілікке өтініш жазу үлгісі |
|
8 |
Мәтін бойынша тапсырмалар |
1 |
Ақпаратты қолдану |
Топтық талдау |
Бағалау парағы |
Рөлдік ойын арқылы мәтін мазмұнын ашу |
|
9 |
Сөйлеу мәдениеті |
1 |
Тілдік норманы сақтау |
Жаттығу |
Ауызша жауап |
Этикет ережелерімен бейнеролик қарау |
|
10 |
Диалог және монолог |
1 |
Айырмашылығын білу |
Жұптық жұмыс |
Рөлдік ойын |
Диалог жазу арқылы жағдаят шешу |
|
11 |
Пікірталас мәдениеті |
1 |
Дәлелмен сөйлеу |
Дебат |
Топтық бағалау |
Оқушы таңдаған тақырып бойынша дебат |
|
12 |
Сұхбат жүргізу |
1 |
Сұрақ-жауап арқылы сөйлеу |
Жұптық жұмыс |
Практикалық бағалау |
Журналист рөлінде сұхбат алу |
|
13 |
Қарым-қатынас әдебі |
1 |
Сөйлеу этикеті |
Рөлдік ойын |
Өзіндік бағалау |
Тұрмыстық жағдайлардағы сөйлеу әдебі |
|
14 |
Практикалық сабақ |
1 |
Жағдаяттарды шешу |
Ойын, симуляция |
Жоба |
Симуляциялық сұхбат немесе тренинг |
|
15 |
Сөз таптары |
1 |
Сөз таптарын қайталау |
Жаттығу |
Диктант |
Сөз таптарын тірек-сызба арқылы қайталау |
|
16 |
Етістік шақтары |
1 |
Қолдану жолдарын білу |
Жазылым |
Тест |
Етістіктер арқылы мәтін құрау |
|
17 |
Есім сөздер |
1 |
Қызметін меңгеру |
Жаттығу |
Өзіндік жұмыс |
Постерге есім сөз түрлерін енгізу |
|
18 |
Сөйлем түрлері |
1 |
Түрлерін ажырату |
Талдау |
Ауызша жауап |
Сөйлем түрлеріне арналған карточкалар |
|
19 |
Құрмалас сөйлемдер |
1 |
Қолдану дағдысы |
Жазылым |
Шығармашылық тапсырма |
Құрмалас сөйлем арқылы оқиға жазу |
|
20 |
Сөз тіркесі мен сөйлем |
1 |
Айырмашылығын білу |
Талдау |
Жазбаша тапсырма |
Тірек-сызбамен айырмашылықты көрсету |
|
21 |
Грамматикалық норма |
1 |
Сауатты жазу |
Диктант |
Бағалау парағы |
Қателермен жұмыс |
|
22 |
Практикалық сабақ |
1 |
Грамматиканы қолдану |
Жоба |
Қорғау |
Шағын тілдік жоба жасау |
|
23 |
Эссе жазу |
1 |
Эссе құрылымын меңгеру |
Жазылым |
Эссе |
"Менің тілім – менің байлығым" тақырыбында |
|
24 |
Хат жазу мәдениеті |
1 |
Хат түрлерін білу |
Практикалық жұмыс |
Өзіндік бағалау |
Ресми және бейресми хаттың айырмашылығы |
|
25 |
Ғылыми жоба құру |
1 |
Жоба жасау |
Жобалық әдіс |
Қорғау |
Мәтін не грамматика тақырыбына жоба |
|
26 |
Ақпаратты талдау |
1 |
Сын тұрғысынан ойлау |
Талдау |
Талдау жұмысы |
Газет/интернет мақаласын талдау |
|
27 |
Презентация жасау |
1 |
Презентация дайындау |
АКТ |
Қорғау |
PowerPoint немесе Canva қолдану |
|
28 |
Жоба қорғау |
1 |
Қорғау дағдысын дамыту |
Сұрақ-жауап |
Сарапшы бағасы |
Кері байланыс беру дағдылары |
|
29 |
Мәтін түрлерін қайталау |
1 |
Мәтінді талдау |
Жаттығу |
Тест |
Әр стильге мәтін таңдау |
|
30 |
Сөйлеу мәдениеті (бекіту) |
1 |
Дағдыны бекіту |
Рөлдік ойын |
Бағалау парағы |
Сахналық көрініс |
|
31 |
Грамматика қайталау |
1 |
Негізгі ережелер |
Жаттығу |
Диктант |
Қайталау диктанты |
|
32 |
Қорытынды бақылау |
1 |
Білімді тексеру |
Тест, жазылым |
Жеке бағалау |
Электронды бағалау жүйесін қолдану (Kahoot, Quizizz) |
|
33 |
Жеке жобаларды қорғау |
1 |
Жобаны қорғау |
Жобалық әдіс |
Сарапшы бағасы |
Оқушы өз жобасын сынып алдында қорғайды |
|
34 |
Қорытынды сабақ. Рефлексия |
1 |
Қорытындылау, ой бөлісу |
Талқылау |
Өзіндік бағалау |
Padlet немесе Jamboard арқылы рефлексия жасау |
1-сабақ жоспары
|
Сабақтың тақырыбы: Функционалдық сауаттылық ұғымы Сынып 8-9
Күні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
8.1.3.1 – Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
8.4.2.1 – Жазба жұмыстарында тілдік нормаларды сақтап жазу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылар функционалдық сауаттылықтың мәнін түсінеді; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыпқа байланысты пікір білдіреді, нақты мысал келтіреді; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мәтіннен негізгі ақпаратты анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Функционалдық сауаттылық ұғымын түсіндіреді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Өмірмен байланысты мысалдар келтіреді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тыңдалған мәтіннен негізгі ойды табады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: Өз пікірін дәлелмен айту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыни ойлау, ашықтық, ынтымақтастық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: Әлеуметтану, Психология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Өзі кездескен өмірлік жағдаятты сипаттап, функционалдық сауаттылықпен байланысын жазып келу. |
2 –сабақ жоспары
|
Сабақтың тақырыбы: Қазақ тілін өмірде қолдану Сынып 8-9
Күні: |
||||||||||||||||||||||||
|
8.3.2.1 — Коммуникативтік жағдаятқа сай тілдік нормаларды сақтап, диалог, монолог, полилог құрастырып сөйлейді |
||||||||||||||||||||||||
|
8.1.3.1 — Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
||||||||||||||||||||||||
|
Қазақ тілін күнделікті өмірлік жағдаяттарда қолдануға үйренеді |
||||||||||||||||||||||||
|
Түрлі жағдаяттар бойынша сөйлеу үлгілерін құрастырады |
||||||||||||||||||||||||
|
Тыңдалым арқылы қажетті ақпаратты ажыратады |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
||||||||||||||||||||||||
|
Түрлі жағдаяттарға сай сөйлеу үлгілерін қолданады |
||||||||||||||||||||||||
|
Диалог пен монолог құрастырады |
||||||||||||||||||||||||
|
Тыңдалым мәтінінен негізгі ойды анықтайды |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
||||||||||||||||||||||||
|
Тілге құрмет, өмірлік дағдыны дамыту, жауапкершілік |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
||||||||||||||||||||||||
|
Әлеуметтану, психология |
||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы: |
||||||||||||||||||||||||
|
Кез келген өмірлік жағдаятқа қазақ тілінде диалог құрап келу (мысалы: такси шақыру, дәрігерге қаралу, т.б.) |
3-сабақ жоспары
|
Сынып: 8-9 |
||||||
|
Оқу мақсаты: |
||||||
|
8.2.1.1 — Мәтін түрлерін (көркем, ғылыми, публицистикалық, ресми) құрылымдық және тілдік ерекшеліктеріне қарай ажырату |
||||||
|
8.4.2.1 — Жазба жұмыстарында тілдік нормаларды сақтап жазу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
||||||
|
Мәтіннің негізгі түрлерін ажыратады |
||||||
|
Әр мәтіннің құрылымдық, тілдік ерекшеліктерін сипаттайды |
||||||
|
Қарапайым мәтіндер құрастырады |
||||||
|
Бағалау критерийлері: |
||||||
|
Мәтін түрлерін атайды және сипаттайды |
||||||
|
Әр мәтіннің мақсат-міндетін түсіндіреді |
||||||
|
Қарапайым мәтін үлгісін жазады |
||||||
|
Құндылықтарға баулу:
Жауапкершілік, Зерттеушілікке ұмтылу, Жүйелі
ойлау |
||||||
|
||||||
|
||||||
|
||||||
|
||||||
|
||||||
Үй тапсырмасы: Өз қалауың бойынша мәтін түрлерінің бірін таңдап, 10–12 сөйлемдік мәтін жазып кел (көркем, ғылыми, ресми немесе публицистикалық). |
4- сабақ жоспары
Сабақ мақсаттары |
||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
||||||||||||||||||||
|
5-сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Ғылыми мәтін
Сынып: 8-9 Күні:
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
Қызығушылықты ояту |
||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі бөлім |
||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды. Рефлексия |
||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||
6- сабақ жоспары
Сынып: 8-9
Сабақтың
тақырыбы: Публицистикалық
мәтін
Күні: ____________
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қоғамдық тақырыпта шағын публицистикалық мақала
(8–10 сөйлем) жазып келу. |
||||||||||||||||||||||||||||||
7-сабақ жоспары
|
Сынып: 8-9 |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Өзің таңдаған
тақырыпта (мысалы, үйірмеге жазылу, сабақтан босату т.б.) ресми
өтініш немесе хабарландыру
жазу. |
||||||||||||||||||||||||||||||
8-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 - 9 |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқылған мәтінге қатысты қысқа жазбаша тапсырма (мысалы, мәтіннің негізгі идеясын 5-6 сөйлеммен жазу). |
||||||||||||||||||||||||||||||
9-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 - 9 |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдепті сөйлеу мәдениетін күнделікті өмірде қолдану туралы шағын эссе жазу (5-7 сөйлем). |
||||||||||||||||||||||||||||||
10-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 - 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға
баулу: Мәдени қарым-қатынас,
сыйластық, тыңдауға қабілеттілік |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Диалог немесе монолог жазу (таңдауы бойынша) — «Менің хоббиім» немесе «Менің ең жақсы досым». Сөйлеу мәдениетін сақтап, дұрыс жазуға көңіл бөлу. |
11-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 - 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пікірталасқа дайындалу: Таңдаған тақырып бойынша қысқаша эссе жазу, өз пікірін дәлелдеу. |
12-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 - 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Тіл мәдениеті, ашықтық,
ынтымақтастық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Таңдаған тақырыбы бойынша сұхбат дайындау және оны жазбаша түрінде ұсыну. |
13- сабақ жоспары
|
Сынып: 8 - 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Құрмет, сыпайылық, мәдени
қарым-қатынас |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күнделікті өмірдегі қарым-қатынас әдебі туралы қысқаша эссе жазу (5-7 сөйлем). |
14-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 - 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Ынтымақтастық, жауапкершілік,
ашықтық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Таңдаған тілдік жағдаят туралы қысқаша жазбаша талдау дайындау. |
15-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 - 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Жүйелілік, ұқыптылық,
еңбекқорлық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сөз таптары бойынша диктант жазу және сөз таптарын дұрыс анықтау. |
16-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 - 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Жүйелілік, ұқыптылық,
жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Етістік шақтарын қолданып қысқа мәтін жазу (5-7 сөйлем). |
17-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 - 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Жүйелілік, ұқыптылық, тілге
құрмет |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Есім сөздердің түрлерін пайдаланып, шағын мәтін жазу (5-7 сөйлем). |
18-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Ашықтық, құрмет, жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Кез келген сөйлеу жағдаятына сай 4 түрлі сөйлем (хабарлы, сұраулы, бұйрықты, лепті) жазу. |
19-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға
баулу: Жауапкершілік, тілге құрмет,
шығармашылық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Өзі таңдаған тақырыпта 5–6 құрмалас сөйлем жазып келу (әр түрінен кем дегенде бір сөйлем болсын). |
20- сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Ой еркіндігі, жүйелі ойлау,
ұқыптылық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сөз тіркесі мен сөйлемнің айырмашылығын көрсететін 5 мысал жазып келу |
21 – сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға
баулу: Жауапкершілік, ұқыптылық,
өзара құрмет |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Газет немесе интернеттен алынған шағын мақаладағы грамматикалық қателерді тауып, дұрыстау. (кемінде 5 сөйлем) |
22 – сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға
баулу: Жеке және топпен жұмыс істеу,
жауапкершілік, ұқыптылық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Өзіне таныс бір ресми жағдаят бойынша (мысалы: кітапханаға өтініш, әкімдікке сұраныс) ресми хат жазып келу. |
23-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Патриотизм, жауапкершілік, өз ойын еркін
жеткізу |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Эссені қайта қарап, мұғалімнің/сыныптастарының кері байланысы бойынша толықтырып, таза нұсқасын жазып келу. |
24 – сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға
баулу: Қарым-қатынастағы сыпайылық,
ұқыптылық, жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Қалаған бір адамға (мұғалім, дос, кітапхана қызметкері, туыс) хат жазып келу. Ресми немесе бейресми стильді өз қалауы бойынша таңдайды. |
25-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға
баулу: Ізденімпаздық, еңбекқорлық,
жауапкершілік, академиялық адалдық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Таңдаған тақырып бойынша
шағын ғылыми жоба жоспарын
жазу және келесі сабаққа
электронды/қағаз нұсқасын
дайындап келу. |
26- сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Ашықтық, сын тұрғысынан ойлау,
дербестік |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күнделікті өмірден бір ақпарат (жаңалық, мақала, пост) таңдап, оның негізгі ойын анықтап, қысқаша сыни пікір жазу. |
27 – сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Шығармашылық, жауапкершілік,
ынтымақтастық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Келесі сабаққа презентацияны толықтырып, оны қорғауға дайындалып келу. |
28-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Сенімділік, жауапкершілік,
шығармашылық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Өз жобаларын жетілдіру, алынған пікірлер негізінде түзетулер енгізу |
.
29-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға
баулу: Тіл мәдениеті, оқу
мәдениеті |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Мәтіннің белгілі бір түріне мысал келтіріп, оның ерекшеліктерін жазып келу. |
30-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Құрмет, сыпайылық, мәдени
қарым-қатынас |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күнделікті тұрмыста қолданылатын әдепті сөйлеу үлгілерін жазу (5-7 сөйлем). |
31-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Тіл мәдениеті, жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Грамматикалық ережелер бойынша қысқа жазбаша жұмыс орындау (10-15 сөйлем). |
32 – сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Жауапкершілік, еңбекқорлық |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
||||||||||||||||||||
|
Қажет болған жағдайда қосымша қайталау жұмыстарын орындау. |
33-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
||||||||||||||||||||
Құндылықтарға
баулу: Тәуелсіздік, шығармашылық,
жауапкершілік |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
||||||||||||||||||||
|
Жобаның кемшін тұстарын түзету және қосымша материалдар дайындау. |
34-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Өз-өзіне сенім, ашықтық,
жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Қажет болған жағдайда өз бетімен алған білімдерін жетілдіру және дайындық жұмыстарын жалғастыру. |
Пайдаланылғанәдебиеттер
-
ҚазақстанРеспубликасыныңМемлекеттікжалпығаміндеттібілім беру стандарты. – Астана, 2021.
-
«Қазақтілі» пәнібойыншаоқубағдарламасы (негізгімектеп, 8–9 сынып). – Астана, 2021.
-
Құдайбергенова К.С. Оқушылардыңфункционалдықсауаттылығынқалыптастырудыңтеориялықнегіздері. – Алматы: Қазақуниверситеті, 2018.
-
Әбдікәрімова Т., Бектурова Ш. Қазақтілі: Оқулық. 8-сынып. – Алматы: Мектеп, 2019.
-
Әбдікәрімова Т., Бектурова Ш. Қазақтілі: Оқулық. 9-сынып. – Алматы: Мектеп, 2019.
-
Жұбанова А.Б. Қазақтіліноқытуәдістемесі. – Алматы: Қазақуниверситеті, 2017.
-
Жанпейісова М.М. Модульдікоқытутехнологиясыоқушыныдамытуқұралыретінде. – Алматы, 2016.
-
ҚР Білімжәнеғылымминистрлігі. «Функционалдықсауаттылықтыдамытужөніндегіұлттықжоспар (2012–2016)». – Астана, 2012.
-
Бектурова С., Қалиұлы Н. Қазақтіліноқытудағыжаңаәдіс-тәсілдер. – Алматы: Рауан, 2020.
-
UNESCO. Education forSustainable Development andFunctionalLiteracy. – Paris, 2015.
25
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі сабақтарында функционалдық сауаттылықты дамыту
Қазақ тілі сабақтарында функционалдық сауаттылықты дамыту
Абай облысы білім басқармасы Үржар ауданының білім бөлімінің
"Б. Тұрлыханов атындағы орта мектеп-бақшасы" КММ
Авторлық жұмыс
«Қазақ тілі сабақтарында функционалдық сауаттылықты дамыту»
8-9 сыныптарға арналған әдістемелік құрал.
Автор: Чинбаева Майра Гапуовна
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі ,педагог-зерттеуші

Ақжар, 2024
Білім беру ұйымының әдістемелік бірлестігінің отырысында қаралды, аудандық оқу-әдістемелік кеңестің сараптамалық кеңесіне ұсынылды (N1 30.08 2024ж хаттама)
Рецензенттер:
«Өрлеу» БАҰО АҚ филиалы Шығыс Қазақстан облысы бойынша Кәсіби даму институтының аға оқытушысы Курманова Жупар Сакановна, филология ғылымдарының кандидаты
К.Ахметов атындағы ОРРММИК Қайрат Құндыз қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі, педагог-шебер.
Автор: Чинбаева Майра Гапуовна «Қазақ тілі сабақтарында функционалдық сауаттылықты дамыту» 8-9 сыныптарға арналған әдістемелік құрал, Ақжар ауылы, 2025ж., 36 бет
Аннотация
Бұл авторлық бағдарлама 8–9 сынып оқушыларына арналған және қазақ тілі сабақтарында функционалдық сауаттылықты дамытуға бағытталған. Бағдарлама оқушылардың тілдік білімдерін күнделікті өмірлік жағдаяттарда қолдануына, мәтінмен жұмыс істеу, пікір айту, дәлелдеу, жазылым және сөйлеу мәдениетін жетілдіруге мүмкіндік береді. Практикалық тапсырмалар, жобалық жұмыс және шығармашылық әрекеттер арқылы оқушылардың коммуникативтік құзыреттілігін дамыту көзделеді.
Түйінді сөздер: функционалдық сауаттылық, мәтін, тілдік қарым-қатынас, сөйлеу мәдениеті, қазақ тілі, шығармашылық тапсырмалар, грамматика, құзыреттілік
Аннотация
Данная авторская программа предназначена для учащихся 8–9 классов и направлена на развитие функциональной грамотности на уроках казахского языка. Программа ориентирована на формирование умений применять языковые знания в жизненных ситуациях, работать с текстом, высказывать и аргументировать мнение, развивать письменную и устную речь. Практические задания, проектная деятельность и творческие работы способствуют развитию коммуникативной компетенции школьников.
Ключевые слова: функциональная грамотность, текст, языковая коммуникация, культура речи, казахский язык, творческие задания, грамматика, компетентность
Annotation
This author’s programis designedfor 8th–9th gradestudentsandfocusesondevelopingfunctionalliteracyinKazakhlanguagelessons. The courseaimstoenablestudentstoapplylinguisticknowledgeinreal-lifesituations, workwithdifferenttypesoftexts, expressandjustifyopinions, andimprovebothwrittenandspokencommunication. Throughpracticaltasks, project-basedactivities, andcreativeassignments, theprogramenhancesstudents’ communicativecompetence.
Keywords:functionalliteracy, text, languagecommunication, speechculture, Kazakhlanguage, creativetasks, grammar, competence
Түсіндірме жазба
Бұл авторлық бағдарлама жалпы білім беретін мектептердің 8–9 сынып оқушыларына арналған. Бағдарламаның басты мақсаты – оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту, яғни тілдік білімді өмірлік жағдаяттарда қолдана білуге үйрету.
Қазіргі заманда оқушыларға тек теориялық білім жеткіліксіз. Олар алған білімін күнделікті қарым-қатынаста, ресми және бейресми жағдайларда, түрлі мәтіндермен жұмыс барысында еркін қолдана алуы тиіс. Сондықтан бағдарлама оқушының:
-
Мәтінмен жұмыс істеу қабілетін,
-
Пікір айту және дәлелдеу дағдысын,
-
Сөйлеу мәдениеті мен сауаттылығын,
-
Шығармашылық ойлау қабілетін дамытуға бағытталады.
Бағдарламада оқушылардың жас ерекшелігі ескеріліп, қазақ тілінің теориялық негіздері мен практикалық дағдылары ұштастырылған. Әр сабақта оқушыларды өмірлік жағдаяттарға бейімдейтін тапсырмалар қамтылады.
Мақсаты мен міндеттері
Мақсаты:
Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту арқылы қазақ тілінде еркін ой
білдіруге, сауатты жазуға және түрлі жағдайларда дұрыс қарым –қатынас жасауға үйрету.
Міндеттері:
-
Қазақ тілінің негізгі ережелерін меңгерту, грамматикалық сауаттылықты қалыптастыру.
-
Оқушылардың мәтінмен жұмыс істеу дағдыларын жетілдіру.
-
Пікір айту, талдау, салыстыру, дәлелдеу қабілеттерін дамыту.
-
Түрлі стильдегі мәтіндерді дұрыс қолдануға үйрету.
-
Шығармашылық жұмыстар арқылы сөйлеу мәдениетін жетілдіру.
-
Оқушылардың жеке қабілеттері мен ойлау дағдыларын дамыту.
Күтілетін нәтижелер
Бағдарламаны меңгерген оқушылар:
-
Қазақ тілінде еркін сөйлей алады,
-
Жазбаша және ауызша тілде сауаттылықты сақтайды,
-
Ресми және бей ресми қарым-қатынаста тілдік нормаларды дұрыс қолданады,
-
Мәтін құрастыра біледі,
-
Функционалдық сауаттылықты өмірлік жағдаяттарда қолданаалады.
Әдістемелік
ерекшелігі:
Бағдарламада оқытудың коммуникативтік,интерактивтік және жобалық
әдістері қолданылады. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын
қалыптастыруда «оқушы – мәтін – өмірлік жағдаят» байланысына ерекше
назар аударылады. Теориялық білім қысқаша беріліп, уақыттың негізгі
бөлігі практикалық жұмысқа арналады.
Практикалық
маңызы:
Бағдарлама мазмұны оқушыларға мектепте ғана емес, күнделікті өмірде
де пайдалы болатындай етіп құрастырылған. Қазақ тілінде сауатты
сөйлеу мен жазу дағдылары олардың болашақ кәсіби қызметінде,
қоғамдық өмірде және жеке дамуда тиімді қолданыс
табады.
Курс мазмұны
Қазақ тілі сабақтарында
функционалдық сауаттылықты дамыту
Сынып: 8–9
Барлығы: 34 сағат (аптасына 1 сағат)
1-бөлім. Кіріспе. Функционалдық сауаттылықтың мәні – 2 сағат
-
Кіріспе сабақ. Функционалдық сауаттылық дегеніміз не?
-
Қазақ тілін өмірлік жағдаяттарда қолданудың маңызы.
2-бөлім. Мәтін және функционалдық сауаттылық – 6 сағат
-
Мәтін ұғымы және түрлері.
-
Көркем мәтінмен жұмыс: идея, тақырып, негізгі ой.
-
Ғылыми мәтінмен жұмыс: ақпаратты талдау.
-
Публицистикалық мәтіннің ерекшелігі.
-
Ресми-іскерлік мәтіндер (өтініш, хабарландыру, құттықтау).
-
Мәтін бойынша функционалдық тапсырмалар орындау.
3-бөлім. Сөйлеу мәдениеті және қарым-қатынас – 6 сағат
-
Сөйлеу мәдениеті және тілдік норма.
-
Диалог және монолог: сөйлеу түрлері.
-
Пікірталас мәдениеті.
-
Сұхбат жүргізу дағдылары.
-
Күнделікті қарым-қатынаста тілдік нормаларды қолдану.
-
Практикалық сабақ: коммуникативтік жағдаяттарды шешу.
4-бөлім. Қазақ тілінің грамматикасы және функционалдық қолданысы – 8 сағат
-
Сөз таптары және олардың қолданыстағы қызметі.
-
Етістіктің шақтары өмірлік жағдаяттарда.
-
Есім сөздердің (затесім, сын есім, сан есім) қолданысы.
-
Сөйлем түрлері және олардың коммуникативтік рөлі.
-
Құрмалас сөйлемдердегі ойды жеткізу тәсілдері.
-
Сөз тіркесі мен сөйлемнің айырмашылығы.
-
Грамматикалық нормаларды сақтаудың функционалдық мәні.
-
Практикалық сабақ: грамматиканы өмірлік жағдаятта қолдану.
5-бөлім. Шығармашылық және жобалық жұмыс – 6 сағат
-
Эссе жазу дағдылары.
-
Хат жазу мәдениеті (ресми, бейресми).
-
Шағын ғылыми жоба құрастыру.
-
Ақпаратты сыни тұрғыдан талдау.
-
Презентация жасау.
-
Жобалық жұмысты қорғау.
6-бөлім. Қорытындылау және бағалау – 6 сағат
-
Қайталау: мәтін түрлерімен жұмыс.
-
Қайталау: сөйлеу мәдениеті.
-
Қайталау: грамматикалық құрылымдар.
-
Практикалық тапсырмалар кешені (тест, жазылым, тыңдалым, айтылым).
-
Оқушылардың жеке жобаларын қорғауы.
-
Қорытынды сабақ. Бағалау және кері байланыс.
Күнтізбелік-тақырыптық жоспар (34 сағат, 8–9 сынып)
|
№ |
Тақырып атауы |
Сағат |
Сабақтың мақсаты |
Әдіс-тәсілдер |
Бағалау түрі |
Қосымша ұсыныс |
|
1 |
Функционалдық сауаттылық ұғымы |
1 |
Функционалдық сауаттылықпен танысу |
Түсіндіру, пікірталас |
Сұрақ-жауап |
Қысқа видео көрсету, сыныптық ой бөлісу |
|
2 |
Қазақ тілін өмірде қолдану |
1 |
Өмірлік жағдаятта қолдану |
Топтық жұмыс |
Кері байланыс |
Өмірден алынған нақты жағдаяттар (мыс: дәріхана, дүкен) |
|
3 |
Мәтін және оның түрлері |
1 |
Мәтіннің түрлерін меңгеру |
Мәтін талдау |
Жазбаша тапсырма |
Мәтін түрлеріне инфографика жасау |
|
4 |
Көркем мәтін |
1 |
Идеясы мен мазмұнын түсіну |
Әңгімелеу |
Топтық бағалау |
Оқушы таңдаған көркем мәтін бойынша постер жасау |
|
5 |
Ғылыми мәтін |
1 |
Ақпаратты талдау |
Салыстыру |
Тест |
Ғылыми мәтінді диаграмма түрінде түсіндіру |
|
6 |
Публицистикалық мәтін |
1 |
Стиль ерекшелігін тану |
Пікірталас |
Өзіндік жұмыс |
Жаңалық жазу немесе ТВ жаңалықтарды талдау |
|
7 |
Ресми мәтіндер |
1 |
Өтініш, хабарландыру құрастыру |
Практикалық жазылым |
Үлгімен салыстыру |
Әкімшілікке өтініш жазу үлгісі |
|
8 |
Мәтін бойынша тапсырмалар |
1 |
Ақпаратты қолдану |
Топтық талдау |
Бағалау парағы |
Рөлдік ойын арқылы мәтін мазмұнын ашу |
|
9 |
Сөйлеу мәдениеті |
1 |
Тілдік норманы сақтау |
Жаттығу |
Ауызша жауап |
Этикет ережелерімен бейнеролик қарау |
|
10 |
Диалог және монолог |
1 |
Айырмашылығын білу |
Жұптық жұмыс |
Рөлдік ойын |
Диалог жазу арқылы жағдаят шешу |
|
11 |
Пікірталас мәдениеті |
1 |
Дәлелмен сөйлеу |
Дебат |
Топтық бағалау |
Оқушы таңдаған тақырып бойынша дебат |
|
12 |
Сұхбат жүргізу |
1 |
Сұрақ-жауап арқылы сөйлеу |
Жұптық жұмыс |
Практикалық бағалау |
Журналист рөлінде сұхбат алу |
|
13 |
Қарым-қатынас әдебі |
1 |
Сөйлеу этикеті |
Рөлдік ойын |
Өзіндік бағалау |
Тұрмыстық жағдайлардағы сөйлеу әдебі |
|
14 |
Практикалық сабақ |
1 |
Жағдаяттарды шешу |
Ойын, симуляция |
Жоба |
Симуляциялық сұхбат немесе тренинг |
|
15 |
Сөз таптары |
1 |
Сөз таптарын қайталау |
Жаттығу |
Диктант |
Сөз таптарын тірек-сызба арқылы қайталау |
|
16 |
Етістік шақтары |
1 |
Қолдану жолдарын білу |
Жазылым |
Тест |
Етістіктер арқылы мәтін құрау |
|
17 |
Есім сөздер |
1 |
Қызметін меңгеру |
Жаттығу |
Өзіндік жұмыс |
Постерге есім сөз түрлерін енгізу |
|
18 |
Сөйлем түрлері |
1 |
Түрлерін ажырату |
Талдау |
Ауызша жауап |
Сөйлем түрлеріне арналған карточкалар |
|
19 |
Құрмалас сөйлемдер |
1 |
Қолдану дағдысы |
Жазылым |
Шығармашылық тапсырма |
Құрмалас сөйлем арқылы оқиға жазу |
|
20 |
Сөз тіркесі мен сөйлем |
1 |
Айырмашылығын білу |
Талдау |
Жазбаша тапсырма |
Тірек-сызбамен айырмашылықты көрсету |
|
21 |
Грамматикалық норма |
1 |
Сауатты жазу |
Диктант |
Бағалау парағы |
Қателермен жұмыс |
|
22 |
Практикалық сабақ |
1 |
Грамматиканы қолдану |
Жоба |
Қорғау |
Шағын тілдік жоба жасау |
|
23 |
Эссе жазу |
1 |
Эссе құрылымын меңгеру |
Жазылым |
Эссе |
"Менің тілім – менің байлығым" тақырыбында |
|
24 |
Хат жазу мәдениеті |
1 |
Хат түрлерін білу |
Практикалық жұмыс |
Өзіндік бағалау |
Ресми және бейресми хаттың айырмашылығы |
|
25 |
Ғылыми жоба құру |
1 |
Жоба жасау |
Жобалық әдіс |
Қорғау |
Мәтін не грамматика тақырыбына жоба |
|
26 |
Ақпаратты талдау |
1 |
Сын тұрғысынан ойлау |
Талдау |
Талдау жұмысы |
Газет/интернет мақаласын талдау |
|
27 |
Презентация жасау |
1 |
Презентация дайындау |
АКТ |
Қорғау |
PowerPoint немесе Canva қолдану |
|
28 |
Жоба қорғау |
1 |
Қорғау дағдысын дамыту |
Сұрақ-жауап |
Сарапшы бағасы |
Кері байланыс беру дағдылары |
|
29 |
Мәтін түрлерін қайталау |
1 |
Мәтінді талдау |
Жаттығу |
Тест |
Әр стильге мәтін таңдау |
|
30 |
Сөйлеу мәдениеті (бекіту) |
1 |
Дағдыны бекіту |
Рөлдік ойын |
Бағалау парағы |
Сахналық көрініс |
|
31 |
Грамматика қайталау |
1 |
Негізгі ережелер |
Жаттығу |
Диктант |
Қайталау диктанты |
|
32 |
Қорытынды бақылау |
1 |
Білімді тексеру |
Тест, жазылым |
Жеке бағалау |
Электронды бағалау жүйесін қолдану (Kahoot, Quizizz) |
|
33 |
Жеке жобаларды қорғау |
1 |
Жобаны қорғау |
Жобалық әдіс |
Сарапшы бағасы |
Оқушы өз жобасын сынып алдында қорғайды |
|
34 |
Қорытынды сабақ. Рефлексия |
1 |
Қорытындылау, ой бөлісу |
Талқылау |
Өзіндік бағалау |
Padlet немесе Jamboard арқылы рефлексия жасау |
1-сабақ жоспары
|
Сабақтың тақырыбы: Функционалдық сауаттылық ұғымы Сынып 8-9
Күні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
8.1.3.1 – Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
8.4.2.1 – Жазба жұмыстарында тілдік нормаларды сақтап жазу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылар функционалдық сауаттылықтың мәнін түсінеді; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыпқа байланысты пікір білдіреді, нақты мысал келтіреді; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мәтіннен негізгі ақпаратты анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Функционалдық сауаттылық ұғымын түсіндіреді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Өмірмен байланысты мысалдар келтіреді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тыңдалған мәтіннен негізгі ойды табады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: Өз пікірін дәлелмен айту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыни ойлау, ашықтық, ынтымақтастық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: Әлеуметтану, Психология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Өзі кездескен өмірлік жағдаятты сипаттап, функционалдық сауаттылықпен байланысын жазып келу. |
2 –сабақ жоспары
|
Сабақтың тақырыбы: Қазақ тілін өмірде қолдану Сынып 8-9
Күні: |
||||||||||||||||||||||||
|
8.3.2.1 — Коммуникативтік жағдаятқа сай тілдік нормаларды сақтап, диалог, монолог, полилог құрастырып сөйлейді |
||||||||||||||||||||||||
|
8.1.3.1 — Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
||||||||||||||||||||||||
|
Қазақ тілін күнделікті өмірлік жағдаяттарда қолдануға үйренеді |
||||||||||||||||||||||||
|
Түрлі жағдаяттар бойынша сөйлеу үлгілерін құрастырады |
||||||||||||||||||||||||
|
Тыңдалым арқылы қажетті ақпаратты ажыратады |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
||||||||||||||||||||||||
|
Түрлі жағдаяттарға сай сөйлеу үлгілерін қолданады |
||||||||||||||||||||||||
|
Диалог пен монолог құрастырады |
||||||||||||||||||||||||
|
Тыңдалым мәтінінен негізгі ойды анықтайды |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
||||||||||||||||||||||||
|
Тілге құрмет, өмірлік дағдыны дамыту, жауапкершілік |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
||||||||||||||||||||||||
|
Әлеуметтану, психология |
||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы: |
||||||||||||||||||||||||
|
Кез келген өмірлік жағдаятқа қазақ тілінде диалог құрап келу (мысалы: такси шақыру, дәрігерге қаралу, т.б.) |
3-сабақ жоспары
|
Сынып: 8-9 |
||||||
|
Оқу мақсаты: |
||||||
|
8.2.1.1 — Мәтін түрлерін (көркем, ғылыми, публицистикалық, ресми) құрылымдық және тілдік ерекшеліктеріне қарай ажырату |
||||||
|
8.4.2.1 — Жазба жұмыстарында тілдік нормаларды сақтап жазу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
||||||
|
Мәтіннің негізгі түрлерін ажыратады |
||||||
|
Әр мәтіннің құрылымдық, тілдік ерекшеліктерін сипаттайды |
||||||
|
Қарапайым мәтіндер құрастырады |
||||||
|
Бағалау критерийлері: |
||||||
|
Мәтін түрлерін атайды және сипаттайды |
||||||
|
Әр мәтіннің мақсат-міндетін түсіндіреді |
||||||
|
Қарапайым мәтін үлгісін жазады |
||||||
|
Құндылықтарға баулу:
Жауапкершілік, Зерттеушілікке ұмтылу, Жүйелі
ойлау |
||||||
|
||||||
|
||||||
|
||||||
|
||||||
|
||||||
Үй тапсырмасы: Өз қалауың бойынша мәтін түрлерінің бірін таңдап, 10–12 сөйлемдік мәтін жазып кел (көркем, ғылыми, ресми немесе публицистикалық). |
4- сабақ жоспары
Сабақ мақсаттары |
||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
||||||||||||||||||||
|
5-сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Ғылыми мәтін
Сынып: 8-9 Күні:
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
Қызығушылықты ояту |
||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі бөлім |
||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды. Рефлексия |
||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||
6- сабақ жоспары
Сынып: 8-9
Сабақтың
тақырыбы: Публицистикалық
мәтін
Күні: ____________
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қоғамдық тақырыпта шағын публицистикалық мақала
(8–10 сөйлем) жазып келу. |
||||||||||||||||||||||||||||||
7-сабақ жоспары
|
Сынып: 8-9 |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Өзің таңдаған
тақырыпта (мысалы, үйірмеге жазылу, сабақтан босату т.б.) ресми
өтініш немесе хабарландыру
жазу. |
||||||||||||||||||||||||||||||
8-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 - 9 |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқылған мәтінге қатысты қысқа жазбаша тапсырма (мысалы, мәтіннің негізгі идеясын 5-6 сөйлеммен жазу). |
||||||||||||||||||||||||||||||
9-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 - 9 |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдепті сөйлеу мәдениетін күнделікті өмірде қолдану туралы шағын эссе жазу (5-7 сөйлем). |
||||||||||||||||||||||||||||||
10-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 - 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға
баулу: Мәдени қарым-қатынас,
сыйластық, тыңдауға қабілеттілік |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Диалог немесе монолог жазу (таңдауы бойынша) — «Менің хоббиім» немесе «Менің ең жақсы досым». Сөйлеу мәдениетін сақтап, дұрыс жазуға көңіл бөлу. |
11-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 - 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пікірталасқа дайындалу: Таңдаған тақырып бойынша қысқаша эссе жазу, өз пікірін дәлелдеу. |
12-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 - 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Тіл мәдениеті, ашықтық,
ынтымақтастық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Таңдаған тақырыбы бойынша сұхбат дайындау және оны жазбаша түрінде ұсыну. |
13- сабақ жоспары
|
Сынып: 8 - 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Құрмет, сыпайылық, мәдени
қарым-қатынас |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күнделікті өмірдегі қарым-қатынас әдебі туралы қысқаша эссе жазу (5-7 сөйлем). |
14-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 - 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Ынтымақтастық, жауапкершілік,
ашықтық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Таңдаған тілдік жағдаят туралы қысқаша жазбаша талдау дайындау. |
15-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 - 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Жүйелілік, ұқыптылық,
еңбекқорлық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сөз таптары бойынша диктант жазу және сөз таптарын дұрыс анықтау. |
16-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 - 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Жүйелілік, ұқыптылық,
жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Етістік шақтарын қолданып қысқа мәтін жазу (5-7 сөйлем). |
17-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 - 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Жүйелілік, ұқыптылық, тілге
құрмет |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Есім сөздердің түрлерін пайдаланып, шағын мәтін жазу (5-7 сөйлем). |
18-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Ашықтық, құрмет, жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Кез келген сөйлеу жағдаятына сай 4 түрлі сөйлем (хабарлы, сұраулы, бұйрықты, лепті) жазу. |
19-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға
баулу: Жауапкершілік, тілге құрмет,
шығармашылық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Өзі таңдаған тақырыпта 5–6 құрмалас сөйлем жазып келу (әр түрінен кем дегенде бір сөйлем болсын). |
20- сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Ой еркіндігі, жүйелі ойлау,
ұқыптылық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сөз тіркесі мен сөйлемнің айырмашылығын көрсететін 5 мысал жазып келу |
21 – сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға
баулу: Жауапкершілік, ұқыптылық,
өзара құрмет |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Газет немесе интернеттен алынған шағын мақаладағы грамматикалық қателерді тауып, дұрыстау. (кемінде 5 сөйлем) |
22 – сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға
баулу: Жеке және топпен жұмыс істеу,
жауапкершілік, ұқыптылық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Өзіне таныс бір ресми жағдаят бойынша (мысалы: кітапханаға өтініш, әкімдікке сұраныс) ресми хат жазып келу. |
23-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Патриотизм, жауапкершілік, өз ойын еркін
жеткізу |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Эссені қайта қарап, мұғалімнің/сыныптастарының кері байланысы бойынша толықтырып, таза нұсқасын жазып келу. |
24 – сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға
баулу: Қарым-қатынастағы сыпайылық,
ұқыптылық, жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Қалаған бір адамға (мұғалім, дос, кітапхана қызметкері, туыс) хат жазып келу. Ресми немесе бейресми стильді өз қалауы бойынша таңдайды. |
25-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға
баулу: Ізденімпаздық, еңбекқорлық,
жауапкершілік, академиялық адалдық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Таңдаған тақырып бойынша
шағын ғылыми жоба жоспарын
жазу және келесі сабаққа
электронды/қағаз нұсқасын
дайындап келу. |
26- сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Ашықтық, сын тұрғысынан ойлау,
дербестік |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күнделікті өмірден бір ақпарат (жаңалық, мақала, пост) таңдап, оның негізгі ойын анықтап, қысқаша сыни пікір жазу. |
27 – сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Шығармашылық, жауапкершілік,
ынтымақтастық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Келесі сабаққа презентацияны толықтырып, оны қорғауға дайындалып келу. |
28-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Сенімділік, жауапкершілік,
шығармашылық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Өз жобаларын жетілдіру, алынған пікірлер негізінде түзетулер енгізу |
.
29-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға
баулу: Тіл мәдениеті, оқу
мәдениеті |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Мәтіннің белгілі бір түріне мысал келтіріп, оның ерекшеліктерін жазып келу. |
30-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Құрмет, сыпайылық, мәдени
қарым-қатынас |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күнделікті тұрмыста қолданылатын әдепті сөйлеу үлгілерін жазу (5-7 сөйлем). |
31-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Тіл мәдениеті, жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Грамматикалық ережелер бойынша қысқа жазбаша жұмыс орындау (10-15 сөйлем). |
32 – сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Жауапкершілік, еңбекқорлық |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
||||||||||||||||||||
|
Қажет болған жағдайда қосымша қайталау жұмыстарын орындау. |
33-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
||||||||||||||||||||
Құндылықтарға
баулу: Тәуелсіздік, шығармашылық,
жауапкершілік |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
||||||||||||||||||||
|
Жобаның кемшін тұстарын түзету және қосымша материалдар дайындау. |
34-сабақ жоспары
|
Сынып: 8 – 9 |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу:
Өз-өзіне сенім, ашықтық,
жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Қажет болған жағдайда өз бетімен алған білімдерін жетілдіру және дайындық жұмыстарын жалғастыру. |
Пайдаланылғанәдебиеттер
-
ҚазақстанРеспубликасыныңМемлекеттікжалпығаміндеттібілім беру стандарты. – Астана, 2021.
-
«Қазақтілі» пәнібойыншаоқубағдарламасы (негізгімектеп, 8–9 сынып). – Астана, 2021.
-
Құдайбергенова К.С. Оқушылардыңфункционалдықсауаттылығынқалыптастырудыңтеориялықнегіздері. – Алматы: Қазақуниверситеті, 2018.
-
Әбдікәрімова Т., Бектурова Ш. Қазақтілі: Оқулық. 8-сынып. – Алматы: Мектеп, 2019.
-
Әбдікәрімова Т., Бектурова Ш. Қазақтілі: Оқулық. 9-сынып. – Алматы: Мектеп, 2019.
-
Жұбанова А.Б. Қазақтіліноқытуәдістемесі. – Алматы: Қазақуниверситеті, 2017.
-
Жанпейісова М.М. Модульдікоқытутехнологиясыоқушыныдамытуқұралыретінде. – Алматы, 2016.
-
ҚР Білімжәнеғылымминистрлігі. «Функционалдықсауаттылықтыдамытужөніндегіұлттықжоспар (2012–2016)». – Астана, 2012.
-
Бектурова С., Қалиұлы Н. Қазақтіліноқытудағыжаңаәдіс-тәсілдер. – Алматы: Рауан, 2020.
-
UNESCO. Education forSustainable Development andFunctionalLiteracy. – Paris, 2015.
25
шағым қалдыра аласыз













