|
Білім беру ұйымының атауы |
Қостанай қаласы білім бөлімінің «№24 мектеп гимназиясы» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Есенбаева Айдана Сагынаевна |
|||||
|
Күні: |
07. 11. 2025 |
|||||
|
Сынып: |
4 «г» |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 36 сабақ. Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.6.1 белгілі бір тақырыпта берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін (мақала, репортаж, жаңалық, өмірбаян, мінездеме, жарнама, хабарландыру) салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау; 4.3.6.1 каллиграфиялық нормаларды сақтау, жазу техникасын жетілдіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлемнің дара және күрделі мүшелерін ажырату |
|||||
|
Құндылықтар: Қараша айы: «Әділдік пен жауапкершілік айы» |
Сабақ құндылығы: оқушыларды әділдікке, ададыққа және өз ісіне жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу. Апта дәйексөзі: «Әділдік пен жауапкершілік-біртұтас ұғым» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Сабақ тың ортасы 30 минут Сабақтың соңы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу. Көңіл-күй сұрау. Түгендеу. Сабаққа дайындықтарын сұрау. Көңіл күйді жақсарту үшін «амандасу» әдісін қолдану Бағалау формасымен таныстыру: «асық» арқылы ұпай жинау және өзін өзі бағалау парағына ұпай қойып отыру Өткенді пысықтау «Миға шабуыл» әдісі арқылы Өткен тақырыптағы суреттердің атын табу. (Тайқазан) (Қожа Ахмет Яссауи кесенесі) Қожа Ахмет Яссауи кесенесі – Қазақстандағы ең көне және қасиетті тарихи ескерткіштердің бірі. Ол Түркістан қаласында орналасқан. Кесене XIV(14) ғасырда Әмір Темірдің бұйрығымен салынған. Кесене – күйдірілген кірпіштен салынған, көлемі өте үлкен, күмбезі биік және әсем өрнектермен безендірілген. Тайқазан – Қожа Ахмет Яссауи кесенесінің ішінде орналасқан үлкен қазан. Ол 1399 жылы Түркістан қаласында құйылған. Қазанды шебер Әбділ Әзиз ибн Шарафаддин Тәбризи жасаған. Салмағы – 2 тоннадан асады. Қазан 7 түрлі металлдан құйылған: мыс, қалайы, мырыш, қорғасын, темір, күміс және алтын. Ежелде Тайқазанға қасиетті су немесе ас құйылып, жұма және мереке күндері келген қонақтарға таратылаған. Тақырыпты ашу «word wall» платформасы арқылы «кім жылдам» әдісімен сөздерді табу Жаңа тақырып Мәдени мұра дегеніміз не? Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері Мақсаты Сөйлемнің дара және күрделі мүшелерін ажыратасың Мәдени мұра туралы ақпарат: Мәдени мұра – бұл ата-бабаларымыздан бізге жеткен рухани және материалдық байлықтар, яғни халықтың тарихын, өнерін, салт-дәстүрін, тілін, мәдениетін көрсететін құндылықтар. ?️ Мәдени мұраға не жатады? 1. Тарихи ескерткіштер: Қожа Ахмет Яссауи кесенесі, Есік қорғаны, Таңбалы тастар, Бекет ата жерасты мешіті. 2. Өнер туындылары: Кілем, зергерлік бұйымдар, ұлттық киімдер, ою-өрнектер. 3. Рухани мұралар: Аңыз-ертегілер, мақал-мәтелдер, ән-күйлер, жыр-дастандар. 4. Салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптар: Той-думан, Наурыз мейрамы, беташар, тұсаукесер. ? Қорытынды: Мәдени мұра – халықтың өткенін танытатын, ұрпақтан-ұрпаққа жететін қасиетті қазына. Оны сақтау – әр азаматтың борышы мен жауапкершілігі. 17-тапсырма. Карточка арқылы «Жұптық жұмыс» Мәтінді оқып, көршіңмен диалог құрастыр. Қарамен жазылған сөйлемнен күрделі мүшені тап. Ол қай сөз табынан жасалған? (Күрделі мүше: кім? Кемел Ақышев) (Зат есім сөз табынан жасалып тұр) Сергіту сәті 18-тапсырма. Кестені толықтыр. Тапқан күрделі мүшені қатыстырып, сөйлем құрап жаз. (Дара мүшелер: есік, биік, киім, табылды, тапқан, безендірілген, ұқсас, ескерткіш, археолог, сақтар) (Күрделі мүшелер: алтын адам, есік қорғаны, алтын әшекей, мемлекеттік өркениет, қазақ киімі, Кемел Ақышев) 19-тапсырма. Мәтіннен күрделі мүшелерді теріп жаз. (Күрделі мүшелер: байлық тұнған түбек, мың қыстау, теңеуі тегін емес, самсап тұр, академик Қаныш Сәтбаевтың, әйел адамның) «Өзін өзі бағалау» әдісі арқылы Кері байланыс |
Амандасады Көңіл күйлерін айтады Тілек айтады Өткенді тақырыпты пысықтайды Тақырыпты табады Ақпарат алады Тапсырма орындайды Сергіп алады Кестені толтырады Күрделі мүшелерді теріп жазады Кері байланыс орнатады |
Мақтап, мадақтап отыру
|
бейнеролик
https://wordwall.net/ru/resource/101306584
|
||
Әдіскер________
Сынып жетекші________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қазақ тілі сөйлемнің дара және күрделі мүшелері
қазақ тілі сөйлемнің дара және күрделі мүшелері
|
Білім беру ұйымының атауы |
Қостанай қаласы білім бөлімінің «№24 мектеп гимназиясы» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Есенбаева Айдана Сагынаевна |
|||||
|
Күні: |
07. 11. 2025 |
|||||
|
Сынып: |
4 «г» |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 36 сабақ. Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.6.1 белгілі бір тақырыпта берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін (мақала, репортаж, жаңалық, өмірбаян, мінездеме, жарнама, хабарландыру) салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау; 4.3.6.1 каллиграфиялық нормаларды сақтау, жазу техникасын жетілдіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлемнің дара және күрделі мүшелерін ажырату |
|||||
|
Құндылықтар: Қараша айы: «Әділдік пен жауапкершілік айы» |
Сабақ құндылығы: оқушыларды әділдікке, ададыққа және өз ісіне жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу. Апта дәйексөзі: «Әділдік пен жауапкершілік-біртұтас ұғым» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Сабақ тың ортасы 30 минут Сабақтың соңы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу. Көңіл-күй сұрау. Түгендеу. Сабаққа дайындықтарын сұрау. Көңіл күйді жақсарту үшін «амандасу» әдісін қолдану Бағалау формасымен таныстыру: «асық» арқылы ұпай жинау және өзін өзі бағалау парағына ұпай қойып отыру Өткенді пысықтау «Миға шабуыл» әдісі арқылы Өткен тақырыптағы суреттердің атын табу. (Тайқазан) (Қожа Ахмет Яссауи кесенесі) Қожа Ахмет Яссауи кесенесі – Қазақстандағы ең көне және қасиетті тарихи ескерткіштердің бірі. Ол Түркістан қаласында орналасқан. Кесене XIV(14) ғасырда Әмір Темірдің бұйрығымен салынған. Кесене – күйдірілген кірпіштен салынған, көлемі өте үлкен, күмбезі биік және әсем өрнектермен безендірілген. Тайқазан – Қожа Ахмет Яссауи кесенесінің ішінде орналасқан үлкен қазан. Ол 1399 жылы Түркістан қаласында құйылған. Қазанды шебер Әбділ Әзиз ибн Шарафаддин Тәбризи жасаған. Салмағы – 2 тоннадан асады. Қазан 7 түрлі металлдан құйылған: мыс, қалайы, мырыш, қорғасын, темір, күміс және алтын. Ежелде Тайқазанға қасиетті су немесе ас құйылып, жұма және мереке күндері келген қонақтарға таратылаған. Тақырыпты ашу «word wall» платформасы арқылы «кім жылдам» әдісімен сөздерді табу Жаңа тақырып Мәдени мұра дегеніміз не? Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері Мақсаты Сөйлемнің дара және күрделі мүшелерін ажыратасың Мәдени мұра туралы ақпарат: Мәдени мұра – бұл ата-бабаларымыздан бізге жеткен рухани және материалдық байлықтар, яғни халықтың тарихын, өнерін, салт-дәстүрін, тілін, мәдениетін көрсететін құндылықтар. ?️ Мәдени мұраға не жатады? 1. Тарихи ескерткіштер: Қожа Ахмет Яссауи кесенесі, Есік қорғаны, Таңбалы тастар, Бекет ата жерасты мешіті. 2. Өнер туындылары: Кілем, зергерлік бұйымдар, ұлттық киімдер, ою-өрнектер. 3. Рухани мұралар: Аңыз-ертегілер, мақал-мәтелдер, ән-күйлер, жыр-дастандар. 4. Салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптар: Той-думан, Наурыз мейрамы, беташар, тұсаукесер. ? Қорытынды: Мәдени мұра – халықтың өткенін танытатын, ұрпақтан-ұрпаққа жететін қасиетті қазына. Оны сақтау – әр азаматтың борышы мен жауапкершілігі. 17-тапсырма. Карточка арқылы «Жұптық жұмыс» Мәтінді оқып, көршіңмен диалог құрастыр. Қарамен жазылған сөйлемнен күрделі мүшені тап. Ол қай сөз табынан жасалған? (Күрделі мүше: кім? Кемел Ақышев) (Зат есім сөз табынан жасалып тұр) Сергіту сәті 18-тапсырма. Кестені толықтыр. Тапқан күрделі мүшені қатыстырып, сөйлем құрап жаз. (Дара мүшелер: есік, биік, киім, табылды, тапқан, безендірілген, ұқсас, ескерткіш, археолог, сақтар) (Күрделі мүшелер: алтын адам, есік қорғаны, алтын әшекей, мемлекеттік өркениет, қазақ киімі, Кемел Ақышев) 19-тапсырма. Мәтіннен күрделі мүшелерді теріп жаз. (Күрделі мүшелер: байлық тұнған түбек, мың қыстау, теңеуі тегін емес, самсап тұр, академик Қаныш Сәтбаевтың, әйел адамның) «Өзін өзі бағалау» әдісі арқылы Кері байланыс |
Амандасады Көңіл күйлерін айтады Тілек айтады Өткенді тақырыпты пысықтайды Тақырыпты табады Ақпарат алады Тапсырма орындайды Сергіп алады Кестені толтырады Күрделі мүшелерді теріп жазады Кері байланыс орнатады |
Мақтап, мадақтап отыру
|
бейнеролик
https://wordwall.net/ru/resource/101306584
|
||
Әдіскер________
Сынып жетекші________
шағым қалдыра аласыз

















