Материалдар / Қазақ тілі Т2 Ол ұқыпты оқушы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қазақ тілі Т2 Ол ұқыпты оқушы

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл сабақ ұлттық мектептерде қазақ тілі сабағы. Сабақта деңгейлік тапсырмалар берілген
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Қараша 2018
1257
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«Созақ ауданы әкімдігінің білім бөлімінің Науайы атындағы жалпы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі



















Қазақ тілі Т2

Тақырыбы: Ол ұқыпты оқушы



Ерназарова Нодира Сайфуддиновна

Науайы атындағы жалпы орта

мектептің бастауыш 3-сынып мұғалімі



















Пән:Қазақ тілі Т2

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

2-бөлім.Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен

Күні:

Сынып: 3-«А»

Мектеп: Науайы атындағы жалпы орта мектебі


Мұғалімнің аты-жөні: Ерназарова Нодира


Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ол – ұқыпты оқушы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну

3.​1.​2.​1 Баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсіну.

4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну

3.​4.​1.​1 Тірек сөздер, сызбалар, суреттер, символдарды қолданып, постер/мәтін құрастыру.


Сабақ мақсаттары

Оқушылардың барлығы:

Тірек сөздер негізінде мұғалімнің көмегімен оқиғаны мазмұндайды, жай сөйлем және мұғалімнің қолдауымен құрмалас сөйлемдер құрастырады.

Оқушылардың көпшілігі:

Шағын мәтіндегі сөйлемдердің мағынасын ажыратады, тірек сөздерді, сызбаларды қолданып мәтін құрастырады.

Оқушылардың кейбірі:

Мазмұндау барысында өз пікірін білдіреді, өз бетінше жай және құрмалас сөйлемдер құрастырады.

Бағалау критерийлері

- шағын мәтіндегі сөйлемдердің мағынасын түсінеді;

- тірек сөздер арқылы мәтін құрастырады;

- жай сөйлем және мұғалімнің қолдауымен құрмалас сөйлемдер құрастырады.

Лексикалық минимум

Ұқыпты, өз, кешікпеймін

Грамматикалық минимум

Жіктік жалғауы

Мен ұқыпты+мын. Мен кешіг+е+мін

Құндылықтарды дарыту

Ұқыптылық, жағымды әдеттер туралы түсініктерін кеңейту. Татулық, достық, сезімдерін қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

Орыс тілі, өзбек тілі, өзін өзі тану

АКТ қолдану дағдылары

PowerPoint таныстырылымы

Бастапқы білім


ІІ бөлім. Әлібек – әдепті бала

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы

(5 мин)

Ертеңгілік шеңбер.

-Сәлем, достым! (амандасады)

-Сен қалайсың? (иықтарынан қағады)

-Мен сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды)

-Жақсы болды!(құшақтайды)

Гүлдер арқылы топқа бөлу

Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру

- шағын мәтіндегі сөйлемдердің мағынасын түсінемін;

- тірек сөздер арқылы мәтін құрастырамын


Рисунок 8

Сабақтың ортасы

(30 мин)

(Ұ, МК) Бейнеролик көрсету арқылы, жаңа сөздерді меңгерту: ұқыпты, өз, кешігу.

Ұқыпты – құралдарын, киімдерін таза ұстайтын тәртіпті бала

Өз - өз үйі, өз мектебі, өзі жинайды, өзі жазады

Кешігу - сабаққа кешігу, қалып келу

Суретпен жұмыс арқылы жаңа сөздерді меңгерту

Мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды, оқушылар мұғалімнен кейін сөздерді қайталайды, дауыстап оқиды, тізбекпен оқиды.

Берілген жаңа сөздерден суретке қарап сөйлем құрайды.

Әлия – ұқыпты оқушы. Бүгін Әсет сабаққа кешікті. Мен өз бөлмемді жинадым.

(Ө.Ж)Дәптермен жұмыс. Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазады.

Дескриптор

-дәптерге жаңа сөздерді жаза алады;

-дұрыс, таза, қәтесіз жаза алады;

Бағалау 2 балл

(Т.Ж) Суретпен жұмыс:

- Балалар, мына суретке қарап қандай балаларды көріп тұрмыз? Топпен бірлесіп, Венн диаграммасын орындаймыз.

Ұқыпты/ұқыпсыз бала

Венн диаграммасы

Ұқыпты бала Ұқыпсыз бала


Shape1 Shape2






Әр топтан бір оқушы тақтаға шығып, жазғандарын оқып, жауаптарын дәлелдейді. Таныс емес сөздерге түсініктеме беріледі.

Дескриптор

-суретпен жұмыс жасай алады;

-ұқыпты,ұқыпсыз сөздерінің мағынасын түсінеді;

-топпен жұмыс жасай алады;

Бағалау 3 балл

«Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды.

Тыңдалым.

(Ө)Тыңдалымнан кейінгі саралау тапсырмасы

Оқушылар мәтінді екі рет тыңдайды.

Әлібек – ұқыпты бала.Ол сабаққа кешікпейді. Әлібектің кітап, дәптерлері таза. Өз бөлмесін жинайды. Киімдерін бүктейді, кітаптарын сөреге реттеп қояды. Жалқаубек – ұқыпсыз бала. Ол үнемі сабаққа кешігеді. Кітап, дәптерлері жыртық, лас.

Саралау тапсырмалары.

(Ө), (А деңгей, қабілетті оқушы) Мәтін бойынша берілген сұрақтарға жауап жаза отырып, шағын мәтін құрайды.

-Әлібек – қандай бала?

-Оның кітап, дәптерлері қандай?

-Ол өз бөлмесін жинайды ма?

-Киімдері мен кітаптарын қалай жинайды?

-Анасы Әлібекке неліктен риза болды?

Дескриптор

-сұрақтарға жауап бере алады;

-шағын мәтін құрай алады;

Шағын мәтін жазып болған соң, мұғалім оқыған дұрыс нұсқаумен тексереді. Өз-өздерін бағалайды.

-Мен өте жақсы түсіндім.(5 балл)

-Мен жақсы түсіндім.(4 балл)

-Мен орташа түсіндім.(3 балл)

-Мен дұрыс түсінген жоқпын.(2 балл)

(В деңгей, жеке қолдауды қажет ететін оқушы)

Аралас берілген сөздерден сөйлем құрастыру

Оқушы, ұқыпты, Әлібек.

Таза, кітап, Әлібектің, дәптерлері.

Дескриптор

-берілген сөздерді оқи алады;

-аралас сөздерден сөйлем құрай алады;

Смайликтер арқылы бағалау

(Ж.Ж) Кестемен жұмыс

Берілген сөйлемдерге «иә»() немесе «жоқ»(×) деп жауап береді.

Әлібек – ұқыпты бала


Ол сабаққа кешігеді


Киімдерін бүктейді


Кітаптарын сөреге реттеп қояды


Өз бөлмесін жинамайды


Жалқаубек – ұқыпты бала.


Ол үнемі сабаққа кешікпейді.


Кітаптары жыртық, лас.



Дескриптор:

- мәтін мазмұнына сәйкес сөйлемдерді анықтайды;

- мәтін мазмұнына сәйкес емес сөйлемдерді анықтайды

Бағалау 2 балл

Смайликтер арқылы бағалау

Сергіту сәті

«Созақ ауданына 90 жыл» бейнеролик тамашалау                  

(Т.Ж) «Топтастыру» әдісі. Әр топтан бір оқушы шығып қоржыннан асық алады. Егер жасыл асық алса Әлібекті, сары асық алса Жалқаубекті сипаттап жазады.





Shape6 Shape5 Shape4 Shape3




Әлібек Жалқаубек

Shape10 Shape9 Shape8 Shape7





«Бағдаршам» арқылы тапсырма бойынша кері байланыс жасайды.




  • Жеңіл болды


  • Ойландырды


  • Қиын болды




Жазбаша комментарий алу үшін жұмыстарын мұғалімге өткізеді.



(Т)Айтылым. «Кім – ұқыпты оқушы?» ойыны. Текшені кезекпен лақтырып, тақта бетіндегі сурет бойынша ұқыпты оқушыны атайды. Бір минуттың ішінде қай топ көп әрі дұрыс атаса, сол жеңіске жетеді.

Бейнеролик

Ұқыпты

Кешігу








Сурет










Венн диаграммасы



















Тыңдалым

































Кесте





















Қоржын, асықтар






А3 қағазы, Әлібек пен Жалқаубек суреттері, маркерлер











































Сурет оқулықтың 47 бетінде берілген






Сабақтың соңы

(5 мин)

Кері байланыс: «Өз ойым...»

Сабақта.

Мен білдім...

М ен үйрендім...

Маған ұнады....

Мен қиналдым....

Менің көңіл – күйім.....


Үй жұмысы (деңгейлеріне қарай):

1. 2-тапсырма. Жазбаша орындау.

2. Өлең жаттау

Мен ұқыпты баламын,

Орнында кітап, қаламым.

Салып алып сөмкеме,

Мектебіме барамын.


Жапсырма қағаздар

















Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушының материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Оқушыларға деңгейлеріне қарай әзірленген тапсырмалар беріледі.Жеке қолдауды қажет ететін оқушылармен жеке жұмыс жасалынып, нақты күтілген нәтижеге жету, оқушыға дербес қолдау көрсету, қабілетті оқушының деңгейін есепке ала отырып тапсырма күрделендірілді.

Саралау тапсырмасын бере отырып уақыттан ұтымды пайдаланылды.

«Бес бармақ», топпен бағалау, өзін-өзі бағалау, смайликпен бағалау, кері байланыс

Партада дұрыс отыру.

Бейнеролик көргенде, көрсетілімдер кезінде электр тармақтарынан абай болу.

Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушының барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл сабақта барлық оқушы ОМ қол жеткізді.

Сабақта саралау жұмыстары өз деңгейінде жүргізілді.

Сабақта уақыттан тиімді пайдаландым.

Сабақта жоспарынан ауытқу болды, жеке қолдауды қажет ететін оқушыларға мәтін оқытылып, сұрақ-жауап өткізілді. Сабақ мақсатына жету үшін.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Мәтінмен жұмыс жасау, жұптық жұмыста сабақ мақсатына жету жолдары.

2: Оқушылардың бір-бірін бағалауы, өзін-өзі бағалауы өздеріне деген сенімін арттырды.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Саралау тапсырмалары оқушының сабақ мақсатына жетуіне ықпал етті.

2: Топтық жұмыс жасағаннан кейін жазбаша комментарий жазып бергенім, оқушылардың сабаққа қызығушылықтарын одан сайын арттырды.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушының жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Келесі сабақта жеке қолдауды қажет ететін оқушылармен кеңінен жұмыс жасауды жоспарладым.







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!