қазақ тілінен сабақ жоспары 1-курс

Тақырып бойынша 11 материал табылды

қазақ тілінен сабақ жоспары 1-курс

Материал туралы қысқаша түсінік
Колледж оқтушыларының қазақ тілінен сабақ жоспарын жазу үлгісін жіберіп отырмын,әріптестермен тәжірибе алмасу үшін.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Тақырыбы: Қ. Мәрза Әлі – философ ақын.«Аралым..»

Күні:06.10.20

Нартаева Сара Табановна

Топ:Д-20-ТОиРГЭО

Қатысқандар саны:15

Қатыспағандар саны:15

Сабаққа негізделген оқу мақсаты


10.1.2.1-поэзиялық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындау.

10.3.2.1-ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, диалог құрау, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ету

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушы:мәтінді тыңдап түсіну,негізгі идеяларды қысқаша түртіп жазу.

Оқушылардың басым бөлігі:тілдік құралдары арқылы мәтіннің стильін,жанырын анықтау,диолог құру.

Кейбір оқушылар:пікірталас,өз ойларын еркін жеткізу.

Бағалау критерийлері


-мәтінді тыңдап түсінеді,негізгі идеяларды қысқаша түртіп жазады;

-тезис бойынша мәтіннің мазмұнын жеткізеді;

-пікірталасқа түсіп,өз ойын сенімді жеткізеді. ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер негізінде монолог немесе диалог құрай алады;

-сөз әдебі мен сөйлеу әдебі формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ете алады.


Тілдік мақсаттар


Тілдік дағдылар:негізгі мәліметтерді қорытады,

синтездеу және жазу жұмыстарын жүргізеді.

Терминология:экология,табиғат,мәдениет.

Сөз тіркестері:ұлттық экология,экологиялық апат, экологиялық мәдениет,қауіп төндіру.

Құндылық-тарды

дарыту

Азаматтық жауапкершілік,өмір бойы білім алу

Пәнаралық байланыс

Орыс тілі,тарих

Алдыңғы оқу/Бастапқы

Термин түрлерін ажырата алу,астарлы ойды айту

Жоспар

Жоспарлан

ған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басы

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал https://www.youtube.com/watch?v=eY29J1SBy4g

М.Шахановтың сөзінен жазылған « Арал қасіреті» әнін Тамара Асардың орындауында білімалушылар тыңдайды.

Документальный фильмнің үзіндісін қарайды.(Арал теңізінің қасіреті)

Ойтүрткі:

-Арал мәселесі:

-Қуаңшылық аймақтары;

-Денсаулық сақтау ісі;

Ғаламтор,

слайд,

бейнеролик.






Ортасы

Сөздікпен жұмыс

Сөз ,сөз тіркестерін аударыңдар.

Сөздер мен сөз тіркестері синонимдерін аударадар.

-теңіз – айдын

- бұлттарды сүзген – бұлттарға жеткен

- жоқ айбының – жоқ күшің, қайратың

- шөккен – батқан

- дауыл жеккен – дауылмен қатар жүзген

- толар ма ауыл жағаға? – жағасына ауыл келіп қонар ма?

Оқулық

Слайдтар








Тапсырмалар:

1-тапсырма.

Өлеңнің мазмұнымен танысыңар,өлеңде көтерілген проблемаларды кестеге жазыңдар.

«Аралым» өлеңі

Дескриптор:

-өлеңді мазмұнын оқып,түсінеді;

-өлеңде көтерілген проблемаларды кестеге толтырады;

2-тапсырма. Өлең мәтініндегі табиғатқа қатысты атауларды тіркескен сөзімен теріп жазып, сөйлем құраңыздар.

Бағалау дескрипторлары:

-Өлеңнен табиғатқа қатысты атауларды тіркескен сөзімен теріп жазады;

-Сөйлемдер құрастырады.

3-тапсырма.Мәтінді оқыңдар.Мәтін не туралы? Негізгі ойды анықтаңдар.

Дескриптор:

-лексикалық құрылымдарды(тұрақты тіркестер,фразеологизмдер)табады;

-тілдік бірліктер арқылы мәтіннің жанырын,стилін анықтайды

Оқулық

Слайдтар



Соңы

4-тапсырма.

Диалог құрыңыздар. Төмендегі сұрақтарды пайдаланыңыздар.

1.Арал экологиясы мәселесі тек Қазақстанға қатысты ма?

2.Оны сауықтыру мақсатында қандай мемелекеттер бірікті?

3.Мемлекет басшылары қандай шараларды жоспарлады?

Бұл шаралар қандай жүйелерді іске қосты?

Бағалау дескрипторлары:

-ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер негізінде диалог құрай алады;

-сөз әдебі мен сөйлеу әдебі формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ете алады.

Кері байланыс:

1.Бүгінгі сабақта сізді ойға қалдырған не?

2.Өзіңіз Арал мәселесіне қалай қарайсыз?

3.Сізді қатты толғандырған қай мәселе?

Оқулық

Слайдтар

















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
07.02.2021
1700
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі