«Бекітемін»__________ Қазақстан тарихы
|
Сыныбы: 7 |
Күні: |
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
§40. Қазақ ұлттық мемлекетінің құрылуының алғышарттары, Керей мен Жәнібектің қызметі. |
|
|||
|
Мақсаты |
Ру- тайпалармен бірігу, тыныштықта өмір сүру үшін қазақ жеріндегі ру- тайпалардың бір жерге шоғырлануының маңыздылығын дәлелдеу. |
|
|||
|
Күтілетін нәтижелер |
А. Қазақ ұлттық мемлекетінің құрылуының алғышарттарын саралап, Керей мен Жәнібектің қызметін біледі. В. Қазақ хандығы құрылуының алғышарттарының бірі- сол кездегі Қазақстан жеріндегі екі мемлекеттің (Әбілқайыр хандығы мен Моғолстан хандығының) ішкі- сыртқы жағдайындағы оқиғаларды анықтайды. С. Хандықтарының мемлекеттік құрылымынан негізгі айырмашылығы- Қазақ хандығы жаулап алушылық нәтижесінде құрылмағанын, жергілікті экономикалық, этникалық негіздерден шыққанын зерделейді.иажаулаылық |
|
|||
|
Керекті жабдықтар |
Қазақстан тарихы /С. Жолдасов Алматы «Атамұра» 2012/, флипчарт, ақ парақ, қалам сап, әдістемелік құрал, ресурс парақтары, бланкілер және фламастер, Бейне роликтер, карта, тірек- сызба . |
|
|||
|
Сабақ барысы: |
|
||||
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыты |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||
|
Кіріспе |
5мин
|
Ұйымдастыру. Амандасу. Оқушыларды тренинг арқылы топқа бөлемін. «Серпілген сауал» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұрау . |
Топқа бөлуде жаңа сабақтағы негізгі ұғымдарды пайдалану, «Серпілген сауал» әдісі арқылы үй тапсырмасына жауап береді. Деңгейлік сұрақтарға жауап беріп және сыныптастарына қойылған сұрақтарды саралай отырып өз білімінің қаншалықты деңгейде екенін «Ғажайып сызғыш» әдісі арқылы біліп, өзін өзі бағалайды. |
||
|
Тұсаукесер |
5 мин
|
Табыс критерийлері: А. Қазақ ұлттық мемлекетінің құрылуының алғышарттарын саралап, Керей мен Жәнібектің қызметін білу. В. Қазақ хандығы құрылуының алғышарттарының бірі- сол кездегі Қазақстан жеріндегі екі мемлекеттің (Әбілқайыр хандығы мен Моғолстан хандығының) ішкі- сыртқы жағдайындағы оқиғаларды анықтау. С. Хандықтарының мемлекеттік құрылымынан негізгі айырмашылығы- Қазақ хандығы жаулап алушылық нәтижесінде құрылмағанын, жергілікті экономикалық, этникалық негіздерден шыққанын зерделеу.иажаулаылық Бейне фильмнен үзінді, |
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты ашады. |
||
|
Негізгі бөлім |
25мин
|
«Жұптасып-ойланып-бөліс» әдісі арқылы жаңа сабақты өздігінен меңгеру . Постер шығару. Жаңа тақырыпты оқып үйрену үшін жеке оқуға уақыт беру. Оқып болғаннан кейін әр топқа флипчарт таратып, тақырыпты ашу. Бағалау критерилерін тарату. Постер қорғау. Бағалау критерийлеріне сүйене отырып «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы бағалату. Картамен жұмыс. |
Топтар оқулық материалдарынан және қосымша мәліметтерден алған мәліметтерін қосып постер құрады. Құрып болғаннан кейін басқа топтардың алдында қорғайды. Әр топ сағат тілімен бағыттала отырып, бағалау критерийлеріне сүйеніп «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» беру арқылы өз ара бағалайды. Постерді бағалау критерилері: Тақырып мазмұнының ашылуы Безендірілуі Шығармашылығы |
||
|
Қорытынды |
10 мин |
«Алтын балыққа арналған аквариум» әдісі арқылы сабақты қорытындылау. «Блоб ағашы» арқылы кері байланыс жасау. |
Табыс критерийлері: табыс критерийлері арқылы өзін-өзі бағалау. Сабақтан алған әсерлері жайында рефлексия парағын толтырады. |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ ұлттық мемлекетінің құрылуының алғышарттары, Керей мен Жәнібектің қызметі
Қазақ ұлттық мемлекетінің құрылуының алғышарттары, Керей мен Жәнібектің қызметі
«Бекітемін»__________ Қазақстан тарихы
|
Сыныбы: 7 |
Күні: |
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
§40. Қазақ ұлттық мемлекетінің құрылуының алғышарттары, Керей мен Жәнібектің қызметі. |
|
|||
|
Мақсаты |
Ру- тайпалармен бірігу, тыныштықта өмір сүру үшін қазақ жеріндегі ру- тайпалардың бір жерге шоғырлануының маңыздылығын дәлелдеу. |
|
|||
|
Күтілетін нәтижелер |
А. Қазақ ұлттық мемлекетінің құрылуының алғышарттарын саралап, Керей мен Жәнібектің қызметін біледі. В. Қазақ хандығы құрылуының алғышарттарының бірі- сол кездегі Қазақстан жеріндегі екі мемлекеттің (Әбілқайыр хандығы мен Моғолстан хандығының) ішкі- сыртқы жағдайындағы оқиғаларды анықтайды. С. Хандықтарының мемлекеттік құрылымынан негізгі айырмашылығы- Қазақ хандығы жаулап алушылық нәтижесінде құрылмағанын, жергілікті экономикалық, этникалық негіздерден шыққанын зерделейді.иажаулаылық |
|
|||
|
Керекті жабдықтар |
Қазақстан тарихы /С. Жолдасов Алматы «Атамұра» 2012/, флипчарт, ақ парақ, қалам сап, әдістемелік құрал, ресурс парақтары, бланкілер және фламастер, Бейне роликтер, карта, тірек- сызба . |
|
|||
|
Сабақ барысы: |
|
||||
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыты |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||
|
Кіріспе |
5мин
|
Ұйымдастыру. Амандасу. Оқушыларды тренинг арқылы топқа бөлемін. «Серпілген сауал» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұрау . |
Топқа бөлуде жаңа сабақтағы негізгі ұғымдарды пайдалану, «Серпілген сауал» әдісі арқылы үй тапсырмасына жауап береді. Деңгейлік сұрақтарға жауап беріп және сыныптастарына қойылған сұрақтарды саралай отырып өз білімінің қаншалықты деңгейде екенін «Ғажайып сызғыш» әдісі арқылы біліп, өзін өзі бағалайды. |
||
|
Тұсаукесер |
5 мин
|
Табыс критерийлері: А. Қазақ ұлттық мемлекетінің құрылуының алғышарттарын саралап, Керей мен Жәнібектің қызметін білу. В. Қазақ хандығы құрылуының алғышарттарының бірі- сол кездегі Қазақстан жеріндегі екі мемлекеттің (Әбілқайыр хандығы мен Моғолстан хандығының) ішкі- сыртқы жағдайындағы оқиғаларды анықтау. С. Хандықтарының мемлекеттік құрылымынан негізгі айырмашылығы- Қазақ хандығы жаулап алушылық нәтижесінде құрылмағанын, жергілікті экономикалық, этникалық негіздерден шыққанын зерделеу.иажаулаылық Бейне фильмнен үзінді, |
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты ашады. |
||
|
Негізгі бөлім |
25мин
|
«Жұптасып-ойланып-бөліс» әдісі арқылы жаңа сабақты өздігінен меңгеру . Постер шығару. Жаңа тақырыпты оқып үйрену үшін жеке оқуға уақыт беру. Оқып болғаннан кейін әр топқа флипчарт таратып, тақырыпты ашу. Бағалау критерилерін тарату. Постер қорғау. Бағалау критерийлеріне сүйене отырып «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы бағалату. Картамен жұмыс. |
Топтар оқулық материалдарынан және қосымша мәліметтерден алған мәліметтерін қосып постер құрады. Құрып болғаннан кейін басқа топтардың алдында қорғайды. Әр топ сағат тілімен бағыттала отырып, бағалау критерийлеріне сүйеніп «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» беру арқылы өз ара бағалайды. Постерді бағалау критерилері: Тақырып мазмұнының ашылуы Безендірілуі Шығармашылығы |
||
|
Қорытынды |
10 мин |
«Алтын балыққа арналған аквариум» әдісі арқылы сабақты қорытындылау. «Блоб ағашы» арқылы кері байланыс жасау. |
Табыс критерийлері: табыс критерийлері арқылы өзін-өзі бағалау. Сабақтан алған әсерлері жайында рефлексия парағын толтырады. |
||
шағым қалдыра аласыз














