Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі №40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
1-бөлім. Мәңгілік Ел – мұратым. Стилистика |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Утегулова Айала Нусипбаевна |
|
|
Күні: |
2.09.25 |
|
|
Сынып: 9 қазақ тілі |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қазақстан-2050» - Мәңгілік Елге бастайтын ең абыройлы жол |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.1.1 мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру;9.2.3.1 мақала құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
«Қазақстан-2050» стратегиясы туралы мәтінді түсініп, сұрақтарға болжаммен жауап береді, кейін жауаптарын түпнұсқамен салыстырады.Мақала құрылымы мен ресімделуіне қарай оның жанрлық ерекшелігін анықтайды. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||
|
Сабақтың басы 1.Ұйымдастыру кезеңі 5минут |
І Ұйымдастыру кезеңі : Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру Отансүйгіштік, азаматтық жауапкершілік.Ел болашағына сеніммен қарау,еңбексүйгіштік құндылықтары туралы айту II Қызығушылықты ояту:Сұрақтар: «Қазақстан-2050» стратегиясы туралы не білесіңдер?«Мәңгілік Ел» ұғымын қалай түсінесіңдер? (Оқушылардың болжам жауаптары тыңдалады, сыныпта шағын пікірталас ұйымдастырылады) |
-Сәлемдеседі. -0қу құралдарын дайындайды. Сұраққа жауап береді. |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.; |
Оқулық, топтама https://chatgpt.com/ |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2.Жаңа сабақты меңгерту 5минут |
Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен таныстырады. Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады. Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айтады. 1. Мәтінмен жұмыс (түсіну және болжам) Мәтіннің бір бөлігін мұғалім дауыстап оқиды немесе оқушылар топпен оқиды.Сұрақтар үлгісі:1.Қазақстан-2050 стратегиясы қандай мақсаттарды көздейді?2.«Мәңгілік Ел» идеясы қай құндылықтарға негізделеді? 3.Мақалада қандай болашаққа сенім білдіріледі?4.Елбасымыз жастарға қандай сенім артады?5.Стратегияның негізгі басым бағыттары қандай? |
Тапсырма құрылымына байланысты сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады.Өз ойларымен бөліседі. Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады.Бастапқы болжамдарын мәтіндегі нақты жауаптармен салыстырады |
Бағалау критерийі: Мәтін мазмұнына сәйкес сұрақтарға болжам жасайды және нақты жауаптармен салыстырады.Мақаланың құрылымдық бөліктерін (кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды) ажыратады.Мақаланың жанрын анықтап, дәлел келтіреді. Ойлау дағдысының деңгейі: білу, түсіну |
Оқулық Бағалау парқша сы |
||||||||||
|
Жаңа сабақты меңгергенін тексеру 10минут |
1-тапсырма.Жұппен
жұмыс.Мәтін мазмұны бойынша
болжам жасап, түпнұсқамен салыстыр. Тапсырма
атауы: «Болжап
көр!» Нұсқаулық:Оларға «Қазақстан-2050»
стратегиясына қатысты алдын ала дайындалған 5 сұрақ
беріледі. |
1-тапсырмада оқушылар жұппен жұмыс істейді. Мәтінді оқымай тұрып,
сұрақтарға болжаммен жауап береді. |
Дескриптор:
Жалпы балл- 3 Кері байланыс |
Оқулық https://yandex.kz/video/preview/1574869666327125600 Бағалау парқша сы
|
||||||||||
|
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.
2-тапсырма.
Мақала
құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін
ажырат.
|
2-тапсырмада әр топқа мақаланың
белгілі бір бөлімі (кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды)
беріледі. |
Дескриптор:
Жалпы балл-2 Кері байланыс |
Оқулық
Бағалау парқша сы
https://chatgpt.com/ |
||||||||||
|
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 3-тапсырма. Жеке жұмыс. Мәтіннің мазмұнын терең түсініп, жеке көзқарасыңды білдір. Тапсырма атауы: «Менің ойым» Мысал бағыттар:Білім мен ғылым.Жастар саясаты.Ұлттық бірлік пен татулық.Мемлекеттік тіл және мәдениет Саралау тапсырмасы:Мәтіннің мазмұнын түсініп, жеке көзқарасыңды 3 сөйлеммен білдіріп көр. |
3-тапсырмада жеке жұмыс жасайды. Оқушы «Қазақстан-2050» стратегиясының бір бағытын таңдап, сол туралы қысқаша жеке пікір жазады (8–10 сөйлем). |
Дескриптор:
Жалпы балл-5 |
Оқулық, топтама
Бағалау парақша |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 3.Қорытын-дылау кезеңі
5минут
|
«Соңғы ой» әдісі Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекітеді. Әр білім алушыға жеке-жеке тоқталып бағалайды, кері байланыс береді.Келесі сабақта неге назар аудару керек екендігін ескертеді. Үйге тапсырма беру «Қазақстан-2050» стратегиясы және «Мәңгілік Ел» идеясы негізінде болашақтағы Қазақстан туралы эссе (100–150 сөз) жазады. Рефлексия "3–2–1" әдісі (жеке түрде):3 жаңа ақпарат білдім.2 өзіммен байланыстыра алдым.1 сұрақ туындады |
Мақсат бойынша орындалған тапсырманы түйіндеу үшін сұрақтарға жауап береді. Үйге тапсырма алады. Рефлексия . "3–2–1" әдісі арқылы рефлексия жасайды. |
Әр оқушыны жеке бағалау, неше балл алғандарын айту.
1-10 балл қойылады |
әлеуметтік желі оқулық
Бағалау парақша-сы
|
Тексерген:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Қазақстан-2050» - Мәңгілік Елге бастайтын ең абыройлы жол
«Қазақстан-2050» - Мәңгілік Елге бастайтын ең абыройлы жол
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі №40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
1-бөлім. Мәңгілік Ел – мұратым. Стилистика |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Утегулова Айала Нусипбаевна |
|
|
Күні: |
2.09.25 |
|
|
Сынып: 9 қазақ тілі |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қазақстан-2050» - Мәңгілік Елге бастайтын ең абыройлы жол |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.1.1 мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру;9.2.3.1 мақала құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
«Қазақстан-2050» стратегиясы туралы мәтінді түсініп, сұрақтарға болжаммен жауап береді, кейін жауаптарын түпнұсқамен салыстырады.Мақала құрылымы мен ресімделуіне қарай оның жанрлық ерекшелігін анықтайды. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||
|
Сабақтың басы 1.Ұйымдастыру кезеңі 5минут |
І Ұйымдастыру кезеңі : Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру Отансүйгіштік, азаматтық жауапкершілік.Ел болашағына сеніммен қарау,еңбексүйгіштік құндылықтары туралы айту II Қызығушылықты ояту:Сұрақтар: «Қазақстан-2050» стратегиясы туралы не білесіңдер?«Мәңгілік Ел» ұғымын қалай түсінесіңдер? (Оқушылардың болжам жауаптары тыңдалады, сыныпта шағын пікірталас ұйымдастырылады) |
-Сәлемдеседі. -0қу құралдарын дайындайды. Сұраққа жауап береді. |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.; |
Оқулық, топтама https://chatgpt.com/ |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2.Жаңа сабақты меңгерту 5минут |
Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен таныстырады. Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады. Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айтады. 1. Мәтінмен жұмыс (түсіну және болжам) Мәтіннің бір бөлігін мұғалім дауыстап оқиды немесе оқушылар топпен оқиды.Сұрақтар үлгісі:1.Қазақстан-2050 стратегиясы қандай мақсаттарды көздейді?2.«Мәңгілік Ел» идеясы қай құндылықтарға негізделеді? 3.Мақалада қандай болашаққа сенім білдіріледі?4.Елбасымыз жастарға қандай сенім артады?5.Стратегияның негізгі басым бағыттары қандай? |
Тапсырма құрылымына байланысты сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады.Өз ойларымен бөліседі. Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады.Бастапқы болжамдарын мәтіндегі нақты жауаптармен салыстырады |
Бағалау критерийі: Мәтін мазмұнына сәйкес сұрақтарға болжам жасайды және нақты жауаптармен салыстырады.Мақаланың құрылымдық бөліктерін (кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды) ажыратады.Мақаланың жанрын анықтап, дәлел келтіреді. Ойлау дағдысының деңгейі: білу, түсіну |
Оқулық Бағалау парқша сы |
||||||||||
|
Жаңа сабақты меңгергенін тексеру 10минут |
1-тапсырма.Жұппен
жұмыс.Мәтін мазмұны бойынша
болжам жасап, түпнұсқамен салыстыр. Тапсырма
атауы: «Болжап
көр!» Нұсқаулық:Оларға «Қазақстан-2050»
стратегиясына қатысты алдын ала дайындалған 5 сұрақ
беріледі. |
1-тапсырмада оқушылар жұппен жұмыс істейді. Мәтінді оқымай тұрып,
сұрақтарға болжаммен жауап береді. |
Дескриптор:
Жалпы балл- 3 Кері байланыс |
Оқулық https://yandex.kz/video/preview/1574869666327125600 Бағалау парқша сы
|
||||||||||
|
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.
2-тапсырма.
Мақала
құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін
ажырат.
|
2-тапсырмада әр топқа мақаланың
белгілі бір бөлімі (кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды)
беріледі. |
Дескриптор:
Жалпы балл-2 Кері байланыс |
Оқулық
Бағалау парқша сы
https://chatgpt.com/ |
||||||||||
|
10минут |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 3-тапсырма. Жеке жұмыс. Мәтіннің мазмұнын терең түсініп, жеке көзқарасыңды білдір. Тапсырма атауы: «Менің ойым» Мысал бағыттар:Білім мен ғылым.Жастар саясаты.Ұлттық бірлік пен татулық.Мемлекеттік тіл және мәдениет Саралау тапсырмасы:Мәтіннің мазмұнын түсініп, жеке көзқарасыңды 3 сөйлеммен білдіріп көр. |
3-тапсырмада жеке жұмыс жасайды. Оқушы «Қазақстан-2050» стратегиясының бір бағытын таңдап, сол туралы қысқаша жеке пікір жазады (8–10 сөйлем). |
Дескриптор:
Жалпы балл-5 |
Оқулық, топтама
Бағалау парақша |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 3.Қорытын-дылау кезеңі
5минут
|
«Соңғы ой» әдісі Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекітеді. Әр білім алушыға жеке-жеке тоқталып бағалайды, кері байланыс береді.Келесі сабақта неге назар аудару керек екендігін ескертеді. Үйге тапсырма беру «Қазақстан-2050» стратегиясы және «Мәңгілік Ел» идеясы негізінде болашақтағы Қазақстан туралы эссе (100–150 сөз) жазады. Рефлексия "3–2–1" әдісі (жеке түрде):3 жаңа ақпарат білдім.2 өзіммен байланыстыра алдым.1 сұрақ туындады |
Мақсат бойынша орындалған тапсырманы түйіндеу үшін сұрақтарға жауап береді. Үйге тапсырма алады. Рефлексия . "3–2–1" әдісі арқылы рефлексия жасайды. |
Әр оқушыны жеке бағалау, неше балл алғандарын айту.
1-10 балл қойылады |
әлеуметтік желі оқулық
Бағалау парақша-сы
|
Тексерген:
шағым қалдыра аласыз













