Қысқа мерзімді жоспар
|
мектеп |
Д.Қонаев атындағы BINOM SCHOOL мектеп-лицейі |
|||||||||
|
Мұғалімдер |
||||||||||
|
Күні: |
19қаңтар, 2026 жыл |
|||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқаны оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||||||
|
Зерттеу тақырыбы |
Қазақ тілі мен әдебиеті сабақтарында SEL техникалары арқылы оқушылардың тілдік үрейін (language anxiety) төмендетуге бола ма?" |
|||||||||
|
Зерттеу мақсаты |
Сабақ барысында эмоционалды интеллектіні дамыту арқылы оқушының өзіне деген сенімділігін нығайту және қазақ тілді ортада коммуникативтік дағдыларын еркін жүзеге асыруына жағдай жасау. |
|||||||||
|
Бөлім |
ЭКСПО-2017 – Қазақстан белесі. Н.Ә. Назарбаев «Тәуелсіздік толғауы» |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қазақстан -2050» стратегиясы |
|||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9. 1. 3. 1 әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну 9. 2. 5. 1 сөйлеу барысында түрлі стильде берілген тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолдану, диалогте, полилогте сенімді сөйлеу |
|||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Тақырып аясында айтылған сөздер мен терминдердің мағынасын түсінеді. Сөйлеу барысында түрлі стильде тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолданады, диалогте сенімді сөйлейді. |
|||||||||
|
«Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы |
Заң және тәртіп |
|||||||||
|
|
||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||
|
Сабақтың бөлімдер: |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
ресурсы |
||||||
|
Сабақтың басы:
|
Оқушылармен амандасу Сабаққа дайындықтарын тексеру «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасының заң және тәртіп құндылығы бойынша сыныпта оқушы ережесін сақтау туралы әңгімелесу
Оқушыларға жетелеуші сұрақтар ұсыну
Жаңа тақырыптың мақсат-міндеттерімен таныстыру
SEL техникасы арқылы оқушының көңіл күйін реттеу |
Оқу –құралдарын жинақтап, сабаққа әзірлену
Мектеп ережесі туралы өз пікірімен бөліседі Мұғалім ұсынған сұрақтарға өз пікірін айтады Сабақтың тақырыбын болжайды «Оң мәлімдемелер» (Affirmations) : «Менің қолымнан келеді», «Мен жаңа нәрсені үйренуге дайынмын» деген сияқты позитивті сөйлемдерді бірге қайталайды |
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша |
«SEL» (Social Emotional Learning — әлеуметтік-эмоционалды оқыту) техникасының нұсқаулығы Оқулық Таныстыры-лым |
||||||
|
Сабақтың ортасы: |
Қарым-қатынас формасы арқылы саралау. (Апргейд 45 минут) Оқушыларға оқылым тапсырмасын ұсыну
SEL техникасы арқылы мәтіндегі эмоцияны анықтау сұрақтарын ұсыну |
Иықтас немесе қиғаш, қарсы жұпта оқылым тапсырмасын орындау 5-тапсырма, 22-бет Мұғалім сұрағына өз пікірін айтады Президент өз жолдауында жастарға арнауын жеткізуде қандай сезімде болды деп ойлайсыз? Қазақстан жастарына арналған жолдауды оқығанда сіз не сезіндіңіз? |
Дескриптор: Мәтінді оқиды-1ұпай; Мәтіндегі таныс емес сөздердің мағынасын ашады-1ұпай; Мәтін мазмұнын талқылайды-1ұпай; Диалогте мәтін идеясын айтады-1ұпай Дескриптор: Мәтіннің жастарға арналған бөлігі бойынша мұғалім сұрағына аргументтер келтіре отырып өз ойын айтады-1ұпай |
Оқулық Таныстыры-лым |
||||||
|
Сабақтың соңы: |
«Көзқарас палитрасы» (Reframing) Егер оқушылар «бұл өте қиын, менің қолымнан келмейді» деп шағымданса, SEL-дің өсу менталитетін (Growth Mindset) қосу
Ресурс бойынша саралау. Оқушыларға конвертке салынған тапсырмалар ұсыну
|
«Мен мұны істей алмаймын» дегенді «Мен мұны әлі үйренген жоқпын, бірақ талпынып жатырмын» деп ауыстырады
Жасыл конверт: 8-тапсырма, 23-бет «Қос жазба » күнделігін толтырады
Көк конверт: 10-тапсырма, 23-бет Мәтіндегі негізгі идея туралы өз пікірін айтады
|
Дескриптор: Мәтіннен үзінді таңдап жазады-1ұпай; Үзіндінің өзіне әсері туралы ойын жазады-2ұпай.
Дескриптор: Мәтіннен «Мәңгілік ел» идеясы туралы бөлікті табады-1ұпай; Нақты аргументтер арқылы өз пікірін айтады-1ұпай. |
«SEL» (Social Emotional Learning — әлеуметтік-эмоционалды оқыту) техникасының нұсқаулығы
Таныстыры-лым |
||||||
|
Кері байланыс (Апргейд 45 минут) Тақырып бойынша оқушылармен сабақта қандай кедергі болғанын, олардың қалай жұмыс жассағанын талқылау
|
«Тұрақта» мұғаліммен бірге бүгінгі тақырып бойынша қалай жұмыс жасағанын, не кедергі болғанын талқылайды
«SEL» «Ризашылық минуты» арқылы оқушылар көршісіне немесе бүгінгі күнге риза болған бір нәрсесін айтады |
|
«SEL» (Social Emotional Learning — әлеуметтік-эмоционалды оқыту) техникасының нұсқаулығы
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстан -2050 стратегиясы
Қазақстан -2050 стратегиясы
Қысқа мерзімді жоспар
|
мектеп |
Д.Қонаев атындағы BINOM SCHOOL мектеп-лицейі |
|||||||||
|
Мұғалімдер |
||||||||||
|
Күні: |
19қаңтар, 2026 жыл |
|||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқаны оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||||||
|
Зерттеу тақырыбы |
Қазақ тілі мен әдебиеті сабақтарында SEL техникалары арқылы оқушылардың тілдік үрейін (language anxiety) төмендетуге бола ма?" |
|||||||||
|
Зерттеу мақсаты |
Сабақ барысында эмоционалды интеллектіні дамыту арқылы оқушының өзіне деген сенімділігін нығайту және қазақ тілді ортада коммуникативтік дағдыларын еркін жүзеге асыруына жағдай жасау. |
|||||||||
|
Бөлім |
ЭКСПО-2017 – Қазақстан белесі. Н.Ә. Назарбаев «Тәуелсіздік толғауы» |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қазақстан -2050» стратегиясы |
|||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9. 1. 3. 1 әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну 9. 2. 5. 1 сөйлеу барысында түрлі стильде берілген тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолдану, диалогте, полилогте сенімді сөйлеу |
|||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Тақырып аясында айтылған сөздер мен терминдердің мағынасын түсінеді. Сөйлеу барысында түрлі стильде тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолданады, диалогте сенімді сөйлейді. |
|||||||||
|
«Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы |
Заң және тәртіп |
|||||||||
|
|
||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||
|
Сабақтың бөлімдер: |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
ресурсы |
||||||
|
Сабақтың басы:
|
Оқушылармен амандасу Сабаққа дайындықтарын тексеру «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасының заң және тәртіп құндылығы бойынша сыныпта оқушы ережесін сақтау туралы әңгімелесу
Оқушыларға жетелеуші сұрақтар ұсыну
Жаңа тақырыптың мақсат-міндеттерімен таныстыру
SEL техникасы арқылы оқушының көңіл күйін реттеу |
Оқу –құралдарын жинақтап, сабаққа әзірлену
Мектеп ережесі туралы өз пікірімен бөліседі Мұғалім ұсынған сұрақтарға өз пікірін айтады Сабақтың тақырыбын болжайды «Оң мәлімдемелер» (Affirmations) : «Менің қолымнан келеді», «Мен жаңа нәрсені үйренуге дайынмын» деген сияқты позитивті сөйлемдерді бірге қайталайды |
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша |
«SEL» (Social Emotional Learning — әлеуметтік-эмоционалды оқыту) техникасының нұсқаулығы Оқулық Таныстыры-лым |
||||||
|
Сабақтың ортасы: |
Қарым-қатынас формасы арқылы саралау. (Апргейд 45 минут) Оқушыларға оқылым тапсырмасын ұсыну
SEL техникасы арқылы мәтіндегі эмоцияны анықтау сұрақтарын ұсыну |
Иықтас немесе қиғаш, қарсы жұпта оқылым тапсырмасын орындау 5-тапсырма, 22-бет Мұғалім сұрағына өз пікірін айтады Президент өз жолдауында жастарға арнауын жеткізуде қандай сезімде болды деп ойлайсыз? Қазақстан жастарына арналған жолдауды оқығанда сіз не сезіндіңіз? |
Дескриптор: Мәтінді оқиды-1ұпай; Мәтіндегі таныс емес сөздердің мағынасын ашады-1ұпай; Мәтін мазмұнын талқылайды-1ұпай; Диалогте мәтін идеясын айтады-1ұпай Дескриптор: Мәтіннің жастарға арналған бөлігі бойынша мұғалім сұрағына аргументтер келтіре отырып өз ойын айтады-1ұпай |
Оқулық Таныстыры-лым |
||||||
|
Сабақтың соңы: |
«Көзқарас палитрасы» (Reframing) Егер оқушылар «бұл өте қиын, менің қолымнан келмейді» деп шағымданса, SEL-дің өсу менталитетін (Growth Mindset) қосу
Ресурс бойынша саралау. Оқушыларға конвертке салынған тапсырмалар ұсыну
|
«Мен мұны істей алмаймын» дегенді «Мен мұны әлі үйренген жоқпын, бірақ талпынып жатырмын» деп ауыстырады
Жасыл конверт: 8-тапсырма, 23-бет «Қос жазба » күнделігін толтырады
Көк конверт: 10-тапсырма, 23-бет Мәтіндегі негізгі идея туралы өз пікірін айтады
|
Дескриптор: Мәтіннен үзінді таңдап жазады-1ұпай; Үзіндінің өзіне әсері туралы ойын жазады-2ұпай.
Дескриптор: Мәтіннен «Мәңгілік ел» идеясы туралы бөлікті табады-1ұпай; Нақты аргументтер арқылы өз пікірін айтады-1ұпай. |
«SEL» (Social Emotional Learning — әлеуметтік-эмоционалды оқыту) техникасының нұсқаулығы
Таныстыры-лым |
||||||
|
Кері байланыс (Апргейд 45 минут) Тақырып бойынша оқушылармен сабақта қандай кедергі болғанын, олардың қалай жұмыс жассағанын талқылау
|
«Тұрақта» мұғаліммен бірге бүгінгі тақырып бойынша қалай жұмыс жасағанын, не кедергі болғанын талқылайды
«SEL» «Ризашылық минуты» арқылы оқушылар көршісіне немесе бүгінгі күнге риза болған бір нәрсесін айтады |
|
«SEL» (Social Emotional Learning — әлеуметтік-эмоционалды оқыту) техникасының нұсқаулығы
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз















