Мектеп:
|
|
Күні:
|
14.04.
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Ыбышева Куралай
Сапановна
|
Сынып:
|
5
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Қазақстан – егемен
мемлекет
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаты
|
КСРО-ның
ыдырауы, Қазақстанның тәуелсіздік алуы жайлы мағлұмат бере отырып,
нақты тарихи заңдылықтарды түсінуін қалыптастыру. Тәуелсіз
Қазақстан мемлекетінің құрылуы жайындағы білімдерді меңгеру үшін
жағдай туғызу.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар
үйренеді:
|
Қазақтанның мемлекеттің
тәуелсіздігін қашан алғанын және Н.Назарбаевтың Қазақстан
Республикасының президенті екенін
біледі.
|
Оқушылардың көбісі
үйренеді:
|
Қазақстан көп ұлтты
мемлекет екенін түсінеді. Ассамблеяның қашан құрылғанын
біледі.
|
Кейбір оқушылар
үйренеді:
|
КСРО-ның құлауы, ТМД-ның
құрылуының негізі.
|
Алдыңғы
білім
|
Егемендік сөзінің мағынасын,
Қазақстан тәуелсіздікті қай жылы алғанын
біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері,
уақыты
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
|
Мұғалім
іс-әрекеті
|
Оқушы
іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Ұйымдастыру
кезеңі
2
мин
|
Амандасу, оқушыларды
түгендейді. «Базар» тренингін өткізеді. Әр оқушы өзінің
жақсы қасиеттерін жарнамалауға ұсыныс
білдіреді.
|
Амандасады. Ортаға шығып,
«Базар» тренингіне қатысады. Ойынға қатысушы әрбір оқушы
өзінің бір адамгершілік қасиетін жарнамалап, сату керек немесе
қасындағы оқушыға қажет, сол әріптесінің қызыққан бір қасиетін
сұрап алуға болады.
|
Слайд
|
Жұпқа
бөлу
|
Оқушылардың таңдауына
конфеттерді ұсынады.
|
Таңдаған конфеттерге
байланысты оқушылар жұпқа бөлінеді.
|
Конфет
|
Үй тапсырмасын
тексеру
8
мин
|
Үй тапсырмасын «Миға шабуыл»
әдісі арқылы тексеріп шығады.
Сұрақтары:
-
Тұңғыш қазақ академигі кім? Ол
жайлы не білесің?
-
Қазақ операсының өкілдерінен
кімдерді білесің?
-
Қай жылы халықаралық опера
фестивалі өтті? Қай қалаларда?
-
Лондонда өткен олимпиада
чемпиондарынан кімдерді білесің? Қандай жетістіктерге
жетті?
-
Шәкен Айманов кім? Ол жайлы
әңгімелеп бер.
-
Қазақ әдебиетінің көрнекті
өкілдерінен кімдердің еңбегіне баға бере аласың? Оларды атап
шық.
-
«Мәдени мұра» бағдарламасының
мақсаты мен міндетін білесің бе?
-
ХХ ғасырдың қандай кино
туындысын білесің?
|
Оқушылар қойылған сұрақтарға
нақты, толық жауап береді.
|
|
Сабақтың
ортасы
Қызығушылық сезімдерін
ояту
Топтастыру
3
мин
|
«Тәуелсіз» сөзіне топтастыруды
тапсырады.
тәуелсіз
|
Оқушылар «Тәуелсіз» сөзіне
жақын синоним сөздермен топтастырады. Постер
қорғайды.
|
Ватман,
маркер
|
Негізгі
бөлім
5
мин
|
«Дейін, кейін» кестесі арқылы
Қазақстанның тәуелсіздікке дейін және тәуелсіздік алғаннан кейінгі
жағдайы туралы болжам жасауды
ұсынады.
|
Оқушылар «Дейін, кейін»
кестесі арқылы Қазақстанның тәуелсіздікке дейін және тәуелсіздік
алғаннан кейінгі жағдайы туралы болжам
жасайды.
|
Үлестірмелі
материал
|
Мәтінмен
жұмыс
Оқы, жұптас,
бөліс
12
мин
|
Оқушыларға оқулықты оқып,
кейін түсінгенін жұбымен бөлісуді
тапсырады.
|
Оқушылар оқулықтағы
тақырыпшаларды оқып, түсінгені бойынша жұбымен
бөліседі.
|
Оқулық
|
Ой
қорыту
5
мин
|
Мәтіннен түсінгендерін ортаға
салуды ұсынады.
|
Өз ойларын, мәтіннен
түсінгендерін ортаға салады
|
|
Сабақтың
аяғы
Кесте
толтыру
3
мин
|
«Қазақстан егемен мемлекет»
кестесін толтыруға береді.
КСРО ыдыраған
жыл
|
Желтоқсан оқиғасы қай жылы
өтті
|
ҚР-ның тәуелсіздік жарияланған
жыл
|
ҚР-ның Президенті
кім?
|
|
|
|
|
|
«Қазақстан егемен мемлекет»
кестесін толтырады.
|
Үлестірмелі
материал
|
Бекіту
«Инсерт»
|
«Инсерт»
әдісі
«V» бұрыннан
білемін
|
«+»
жаңалық
|
«-» басқаша
ойладым
|
«?» сұрағым
бар
|
|
|
|
|
|
Кестені толытып
шығады.
|
Ватман,
маркер
|
Рефлексия
«Аяқталмаған сөйлем»
әдісі
2
мин
Бағалау
2
мин
Үй тапсырмасын
беру
1мин
|
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі
арқылы сөйлемді жалғасытыруды сұрап, оқушылардан кері байланыс
алады.
Бағалау парақшасын таратып
береді
|
Сөйлемді жалғастырып, сабақтан
алған әсеріне қарай кері байланыс жасайды. Стикерге
жазады.
Бағалау парақшасын сабақ
кезеңдеріне байланысты өз-өздерін бағалап отырады. Жиынтық
бағалау
|
Слайд,
стикерлер
|