Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақстан аумағындағы ұлыстардың құрылуына келесі жағдайлар байланысты 1219–1224 жылдардағы моңғол шапқыншылығы нәтижесінде Қазақстан мен Орта Азия Шыңғыс хан империясының құрамына кірді. Шыңғысхан көз тірісінде өзінің төрт ұлына жерлерді бөліп береді. Бөліп берген жер үлестерін -ұлыстар деп атаймыз. Төлеге (кіші ұлы) кіндік Моңғолияны; Шағатайға Жетісу мен Әмудария маңын (Мәуереннахр), Шығыс Түркістанды; Үгедейге Алтай, Тарбағатай, Батыс Моңғолия жерлерін. Жошы (үлкен ұлы) үлесіне Ертістен батысқа қарай бүкіл Дешті-Қыпшақ жерін қоса Оралға дейін, Жетісудағы солтүстік бөлік, Арал Каспий маңындағы жерлер тиді.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Тексерілді:

Бөлім:

6.3 XIII - XV ғасырдың біріншіжартысындағы Қазақстан

Педагогтің аты-жөні:

Кадырбаева Г.М.

Күні:

27.01.2026

Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы.

Зерттеу сұрағы: Моңғол ұлыстарының құрылуы нәтижесінде саяси картада қандай өзгерістер болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.3.1.6 картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру;

Сабақтың мақсаты

-Қазақстан аумағында құрылған ұлыстарды картадан көрсете алады;

Алтын Орданың қалыптасуы мен даму ерекшеліктерін анықтайды:

Құндылықтар


Құндылық: «Заң және тәртіп»

Апта дәйексөзі: Тәртіпсіздік ел болмайды,тәртіпке бас иген құл болмайды»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Салемдесу,оқушыларды түгелдеу

Қызығушылықты ояту

Тест тапсырмалары арқылы үй тапсырмасын сұрап, жаңа тақырыпқа көшу.

Сабақтың тақырыбымен,оқу мақсатымен танысу.

1-2-3 сан реттік арқылы топқа бөлу.

1топ- Жошы ұлысы

2 топ-Шайбани ұлысы

3топ-Үгедей ұлысы

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ оқушы (ойлау қабілеті төмен) тапсырманың дұрыс жауабының астын сызып орындайды


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Қазақстан тарихы оқулығы ,дидактикалық материалдар

Жаңа білім




Мәтінмен жұмыс

«Оқы, ойлан, жұптас» әдісі арқылы талқылау.

Топтарға тапсырма:

Оқулықтағы тапсырмаларды топтарға бөлу

1-топқа: «Алтын орданың құрылуы»

2-топқа «Мемлекеттің құрылымы»

3-топқа: «Алтын Орданың өркендеуі»

(Оқушылар тақырыпты жеке оқып, жұппен жұптасып, топпен талқылайды)

ЕБҚ оқушыларына қажетті сөздерді қолданып сөйлемді толықтыру ұсынылады.

Жазбаша жұмыс

Жеке жұмыс "Алтын Орда" хандары мен оларға байланысты маңызды оқиғаларды теріп жазу:
Батый хан
 «Сайын хан» атанған - - 1227 - 1255 ж. ж. Алтын Орданы билеген.
- 1236 - 1242 ж. ж. батысқа жорық
Берке хан - 1256 - 1266 ж. ж. саяси, экономикалық жағынан жақсы дамыды. Египет сұлтаны Бейбарыспен достық қатынас.
- ислам дінін қабылдайды.
- тәуелсіз мемлекет б.
- 1266 ж. Кавказға жорықта қаза табады.
Мөңке - Темір:
- 1267 - 1280 ж. ж. хан тағына отырады.
- 1271 ж. Византияға жорық жасайды, онымен бейбіт келісімге келеді
Өз атына теңге соқтырып жарлықтар шығарады..
Өзбек хан –Алтын Орда мемлекетінің ресми діні етіп бекітті.

Керуен саудасына дамуына көп көңіл бөлді. Қала құрылысының өркендеуіне ықпалын тигізді


Бағалау критерийі:

Алтын Орда мемлекетінің өмірлік циклін зерттейді.

Дескрипторлар:

-Алтын Орданың құрылуына әсер еткен басты үш факторды атайды;

-Алтын Орда мемлекетінің қоғамдық құрылысының сатыларын талдайды;

-Алтын Орда мемлекеті күшеюіне ықпал еткен үш факторды атап, пікірін негіздейді;






Дескриптор: Алтын Орда мемлекетінің саяси процесін түсіндіреді

ЕБҚ оқушыларына қосымша ақпарат ұсынылады.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


«Ең үздік жауап»

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Смайлик



Алтын Орда

Қазақстан тарихы туралы моңғол деректемелері


Бекіту


Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»


Кері байланыс


«ҚҚҚ» әдісі арқылы кері байланыс жүргізу


Қызық:..........

Құнды:...........

Қиын:............


Тақырып бойынша не қызықты, не құнды, не қиын болғанын жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


Стикер








Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі