|
Білім беру ұйымының атауы |
“Мейірімді періште” жекеменшік мектеп-гимназиясы |
|||||
|
Пәні: |
Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
6.3 XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джурсун М.А |
|||||
|
Күні: |
21.01.2026 |
|||||
|
Сынып: 6 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы. Зерттеу сұрағы: Моңғол ұлыстарының құрылуы нәтижесінде саяси картада қандай өзгерістер болды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.6 картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру; 6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау 6.3.1.7 ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі және жанама себептерін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Моңғол империясы ыдырауы нәтижесінде орын алған өзгерістерді көрсету. |
|||||
|
Құндылықтар |
Заң және тәртіп айы |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру
Өткен білімді еске түсіру |
Сәлемдесу Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару «Миға шабуыл» ретінде білім алушылардан алдыңғы білімді еске түсіру үшін «Жылдар сөйлейді» әдісі ашық сұрақтар қоямын. 1155-1227 жж 1206 ж 1218 ж 1219 ж 1220 ж 1219-1224 жж 1224 ж Топқа бөлу. Жебе арқылы топқа бөлінеді. Сабақтың тақырыбымен,оқу мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен танысу. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар екі топқа бөлінеді
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Ауызша Тамаша, Керемет, Жарайсың Өте жақсы Мадақтау Өзін-өзі бағалау
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. 1том. Атамұра, 2010 |
||
|
Жаңа білім
|
Зерттеу және талдау Моңғол империясы ыдырауы нәтижесінде орын алған өзгерістерді көрсету үшін оқушыларға карта арқылы түсіндірме жүргізіңіз. Алтын Орда, Ақ Орда, Ноғай Ордасы, Сібір, Қазан, Қырым, Астрахан хандықтары туралы қысқаша айтып кетіп, олардың жер-аумақтарын картадан көрсетіңіз.Және жаңа тақырыпты ЖИ арқылы Шыңғыс ханның сөйлеуі 1-топтық жұмыс .Қазақстандағы ұлыстардың құрылу аумағын кескін картаға белгілеп, аумағын сипаттаңыз.
2-жұптық жұмыс. Мәтінмен жұмыс. Оқушыларға мәтін беріледі.Мәтін арқылы ұлыстардың билік құрылымын,лауазым құқықтарын анықтаңыз. 3 жеке жұмыс Шыңғысханның «Жасақ» заңдар жинағына сипаттама беріңіз 1 2 3 4 5 |
Бағалау критерийі: Моңғол империясы ыдырау нәтижесінде құрылған мемлекеттерді атап, аумағын көрсетеді. Дескриптор: Қазақстан аумағында құрылған ұлыстарды картада белгілейді. Бағалау критерийі: Ұлыстардың құрылу себептерін талдайды Дескриптор: Ұлыстың билік құрылымын ,лауазымдарды атайды;
Дескриптор: Шыңғыс ханның «Жасақ »заңдар жинағына сипаттама береді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау
Жапондық бағалау
Топтық бағалау жалпы балл саны: 4 балл Мұғалім бағалауы
Жалпы балл саны: 2 балл Бірін бірі бағалау
Оқушылар жеке бағаланады
2 балл Өзін-өзі бағалау |
Алтын Орда http://e-history.kz/media/upload/55/2013/10/22/5eff006ac06f8b33293772b1ac92cd83.pdf http://www.vostlit.info Қазақстан тарихы туралы моңғол деректемелері. ауд. Н. Базылхан; ғыл. ред. М. Қ. Әбусейітова. Р. Б. К. Д. Оссон «от Чингисхана до Тамерлана». – Алматы: «Санат», 2001. |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Woordwoll әдісі Үйге тапсырма Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпарат тық карточка |
||
|
Кері байланыс |
Киіз үй -Өте жақсы түсіндім - Түсіндім - Сұрақтарым бар |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы.
Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы.
|
Білім беру ұйымының атауы |
“Мейірімді періште” жекеменшік мектеп-гимназиясы |
|||||
|
Пәні: |
Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
6.3 XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джурсун М.А |
|||||
|
Күні: |
21.01.2026 |
|||||
|
Сынып: 6 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы. Зерттеу сұрағы: Моңғол ұлыстарының құрылуы нәтижесінде саяси картада қандай өзгерістер болды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.6 картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру; 6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау 6.3.1.7 ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі және жанама себептерін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Моңғол империясы ыдырауы нәтижесінде орын алған өзгерістерді көрсету. |
|||||
|
Құндылықтар |
Заң және тәртіп айы |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру
Өткен білімді еске түсіру |
Сәлемдесу Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару «Миға шабуыл» ретінде білім алушылардан алдыңғы білімді еске түсіру үшін «Жылдар сөйлейді» әдісі ашық сұрақтар қоямын. 1155-1227 жж 1206 ж 1218 ж 1219 ж 1220 ж 1219-1224 жж 1224 ж Топқа бөлу. Жебе арқылы топқа бөлінеді. Сабақтың тақырыбымен,оқу мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен танысу. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар екі топқа бөлінеді
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Ауызша Тамаша, Керемет, Жарайсың Өте жақсы Мадақтау Өзін-өзі бағалау
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. 1том. Атамұра, 2010 |
||
|
Жаңа білім
|
Зерттеу және талдау Моңғол империясы ыдырауы нәтижесінде орын алған өзгерістерді көрсету үшін оқушыларға карта арқылы түсіндірме жүргізіңіз. Алтын Орда, Ақ Орда, Ноғай Ордасы, Сібір, Қазан, Қырым, Астрахан хандықтары туралы қысқаша айтып кетіп, олардың жер-аумақтарын картадан көрсетіңіз.Және жаңа тақырыпты ЖИ арқылы Шыңғыс ханның сөйлеуі 1-топтық жұмыс .Қазақстандағы ұлыстардың құрылу аумағын кескін картаға белгілеп, аумағын сипаттаңыз.
2-жұптық жұмыс. Мәтінмен жұмыс. Оқушыларға мәтін беріледі.Мәтін арқылы ұлыстардың билік құрылымын,лауазым құқықтарын анықтаңыз. 3 жеке жұмыс Шыңғысханның «Жасақ» заңдар жинағына сипаттама беріңіз 1 2 3 4 5 |
Бағалау критерийі: Моңғол империясы ыдырау нәтижесінде құрылған мемлекеттерді атап, аумағын көрсетеді. Дескриптор: Қазақстан аумағында құрылған ұлыстарды картада белгілейді. Бағалау критерийі: Ұлыстардың құрылу себептерін талдайды Дескриптор: Ұлыстың билік құрылымын ,лауазымдарды атайды;
Дескриптор: Шыңғыс ханның «Жасақ »заңдар жинағына сипаттама береді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау
Жапондық бағалау
Топтық бағалау жалпы балл саны: 4 балл Мұғалім бағалауы
Жалпы балл саны: 2 балл Бірін бірі бағалау
Оқушылар жеке бағаланады
2 балл Өзін-өзі бағалау |
Алтын Орда http://e-history.kz/media/upload/55/2013/10/22/5eff006ac06f8b33293772b1ac92cd83.pdf http://www.vostlit.info Қазақстан тарихы туралы моңғол деректемелері. ауд. Н. Базылхан; ғыл. ред. М. Қ. Әбусейітова. Р. Б. К. Д. Оссон «от Чингисхана до Тамерлана». – Алматы: «Санат», 2001. |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Woordwoll әдісі Үйге тапсырма Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпарат тық карточка |
||
|
Кері байланыс |
Киіз үй -Өте жақсы түсіндім - Түсіндім - Сұрақтарым бар |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
шағым қалдыра аласыз














