|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.2А Қазақстан аумағындағы Ұлы Жібек жолы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Ортағасырлық Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына Ұлы Жібек жолының ықпалы.(2сабақ) |
Мұғалімнің аты-жөні:Сағындықова Шолпан |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6-Б |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта
қол |
6.4.2.2 Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау. 6.4.1.1 Көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарды анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Ұлы Жібек жолының бойындағы қалаларды біледі. Басым оқушылар : Ортағасырлық Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына Ұлы Жібек жолының ықпалын анықтайды. Кейбір оқушылар: Ұлы Жібек жолының тарихи маңызын талдайды, дәлел келтіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- Ұлы Жібек жолының қалалардың дамуына тигізген әсерін біледі; (білу) - Ортағасырлық Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына Ұлы Жібек жолының ықпалын анықтайды, талқылайды;( түсіну) - Ұлы Жібек жолының тарихи маңызын атайды, дәлелдейді. (бағалау) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Жаңа ұғымдар: көпестер, елшілік, керуен саудасы.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып
бойынша |
Ұлы Жібек жолының қалыптасуы мен жібек саудасы туралы біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин Қорыт ындылау |
Сәлеметсіздер ме балалар! (Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру). - Мейірімді жүрекпен, Ақ пейілді тілекпен, Амандасып алайық. Бір жадырап қалайық, Еңбек етіп ерінбей, Жақсы баға алайық! –дей келе, бүгінгі сабағымызда сіздерге сәттілік тілеймін! Сыныпты кеспе суреттер арқылы топқа бөлу. 1-топ. Керуен 3-топ. Тараз 2-топ. Отырар 4-топ. Жетісу Үй тапсырмасы: Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының ролі. «Ақылды қалпақ» әдісі. Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихы туралы білетіндерін айтады. Оқушылар дөңгелене тұрады. Музыка қосылады, сол уақытта оқушы басындағы қалпағын келесі оқушының басына кигізеді, ол келесі оқушының басына кигізеді т.с.с. Музыка тоқтағанда қалпақ кімнің басында сол бала сабақ туралы өз ойын ортаға салады. Дескриптор:Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынас жолы екендігін біледі. Қалыптастырушы бағалау:Мұғалімнің бағалауы (жарайсыңдар, керемет,өте жақсы) «Бір минуттық ой» әдісі . Берілген сөздерге байланысты сөйлем құрайды (топпен жұмыс) Қажетті сөздер: Жібек, бағалы тастар, мәдениет, асыл тұқымды жылқы. Дескриптор: Жібек жолы арқылы сатылған басты тауарлар жайлы біледі. Қалыптастырушы бағалау: Шапалақ әдісі арқылы «Шындық па, жалған ба?» әдісі.
|
1-топ. Керуен 2-топ. Отырар 3-топ. Тараз 4-топ. Жетісу Музыка қалпақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ. Сабақтың ортасы 25 мин |
«Ұлы Жібек жолы» бейнематериалының мазмұны тыңдатылады. Топтық жұмыс. «Джигсо» әдісін қолдану Топтарға оқулықтан 4 түрлі тапсырма беріледі. Оқушылар бейнематериал мен мәтін мазмұны бойынша топтық тапсырмалар орындайды. 1-топ. ІІ-V ғасырлардағы жібек жолы. (кестені толтыру)
2-топ. Жібек жолының бағыттары. (жібек жолының бағыттарын жазу)
3-топ. Жібек жолының тарихи маңызы. Жібек жолы ..... өркендеуіне әсер етті: 1.__________________________________________ 2.__________________________________________ 3.__________________________________________ 4.__________________________________________
4-топ. «Жібек жолы» бағдарламасы. (сәйкестендіру жұмысы)
Дұрыс жауап:1-Б, 2-А, 3-Г, 4-Ә, 5-В, 6-Д Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам әдісі арқылы топтар арасында өзара бағалау.
Картамен
жұмыс. (жұптық
жұмыс) Картада Ұлы Жібек жолының бойындағы Тараз, Испиджаб, Отырар, Талғир, Меркі, Сауран, Сығанақ қалаларын көрсетіңіз. Дескриптор: Орта ғасырларда Жібек жолының бойындағы қалалардың орналасуын біледі. Қалыптастырушы бағалау: мұғалім бағалайды (жарайсыңдар, керемет,өте жақсы) "Көш керуен" ойыны. (жеке жұмыс).
4. Жібек жол арқылы таралған
діндер? (Христиан, буддизм,)
1. Ежелгі және орта ғасырлардағы Шығыс пен Батысты байланыстырған жол:
А) Нефриттік жол; В) Варягтан
Грецияға дейінгі жол; Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: 6.2А Қазақстан аумағындағы Ұлы
Жібек жолы Сабақтың
тақырыбы: Ортағасырлық Қазақстанның
экономикалық және мәдени дамуына Ұлы Жібек жолының
ықпалы.(2сабақ)
Мұғалімнің
аты-жөні:Сағындықова
Шолпан
Сынып:
6-Б Қатысқан оқушылар
саны: Қатыспаған оқушылар
саны: Осы сабақта
қол 6.4.2.2 Ұлы Жібек жолының қала
мәдениетінің дамуына әсерін
анықтау. 6.4.1.1 Көшпелілер мен
отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарды
анықтау. Сабақтың
мақсаты
Барлық
оқушылар: Ұлы Жібек жолының бойындағы
қалаларды біледі.
Басым оқушылар
: Ортағасырлық Қазақстанның
экономикалық және мәдени дамуына Ұлы Жібек жолының
ықпалын анықтайды. Кейбір
оқушылар: Ұлы Жібек жолының тарихи
маңызын талдайды, дәлел
келтіреді.
Бағалау
критерийі
- Ұлы Жібек жолының қалалардың
дамуына тигізген әсерін біледі; (білу)
- Ортағасырлық Қазақстанның
экономикалық және мәдени дамуына Ұлы Жібек жолының ықпалын
анықтайды, талқылайды;(
түсіну) -
Ұлы Жібек жолының тарихи
маңызын атайды,
дәлелдейді. (бағалау) Тілдік
мақсаттар
Жаңа
ұғымдар: көпестер, елшілік, керуен
саудасы.
Ұлы жібек жолы
бейнекөрсетілім. (тыңдалым,
айтылым) Мәтінмен
жұмыс (оқылым,
жазылым) Құндылықтарға
баулу
Жауапкершілік. Өмір бойы оқуға дайын
болу. Пəнаралық
байланыс
География Дүние жүзі
тарихы АКТ АКТ, бейне материал, музыка,
слайд
Тақырып
бойынша Ұлы Жібек жолының қалыптасуы
мен жібек саудасы туралы
біледі. Сабақ
барысы Жоспарланған
уақыт Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың
басы
10
мин Қорыт
ындылау
Сәлеметсіздер ме
балалар! (Жағымды психологиялық ахуал
қалыптастыру).
- Мейірімді
жүрекпен,
Ақ пейілді
тілекпен,
Амандасып
алайық.
Бір жадырап
қалайық,
Еңбек етіп
ерінбей,
Жақсы баға
алайық! –дей келе, бүгінгі
сабағымызда сіздерге сәттілік
тілеймін!
Сыныпты кеспе
суреттер арқылы топқа бөлу.
1-топ. Керуен
3-топ.
Тараз
2-топ. Отырар
4-топ.
Жетісу
Үй
тапсырмасы: Халықаралық байланыстардың
дамуындағы Ұлы Жібек жолының
ролі.
«Ақылды
қалпақ» әдісі.
Ұлы Жібек жолының
пайда болу тарихы туралы білетіндерін
айтады. Оқушылар дөңгелене тұрады.
Музыка қосылады, сол уақытта оқушы басындағы қалпағын келесі
оқушының басына кигізеді, ол келесі оқушының басына кигізеді т.с.с.
Музыка тоқтағанда қалпақ кімнің басында сол бала сабақ туралы өз
ойын ортаға салады.
Дескриптор:Ұлы Жібек жолының халықаралық
қатынас жолы екендігін
біледі.
Қалыптастырушы
бағалау:Мұғалімнің бағалауы (жарайсыңдар, керемет,өте
жақсы)
«Бір
минуттық ой» әдісі . Берілген сөздерге байланысты
сөйлем құрайды (топпен
жұмыс)
Қажетті
сөздер:
Жібек, бағалы тастар,
мәдениет, асыл тұқымды
жылқы.
Дескриптор: Жібек
жолы арқылы сатылған басты тауарлар жайлы
біледі.
Қалыптастырушы
бағалау: Шапалақ әдісі
арқылы
«Шындық па, жалған
ба?» әдісі.
Жібек жолы батыс пен шығыс елдерін
байланыстырды?
(шындық)
Б.з.б. ІІ ғасырда алғаш рет Қытай елінен
Батысқа жібек артқан керуендер жолға шықты
(жалған)
Жібек жолының басы Отырар қаласынан басталады
(жалған ) Жібек жолы бойында халқаралық сауда
ІХ-ХІІІғ.басында ерекше дамыды
(шындық)
1-топ.
Керуен
2-топ.
Отырар
3-топ.
Тараз
4-топ.
Жетісу Музыка
қалпақ
Жаңа
сабақ.
Сабақтың
ортасы 25
мин
«Ұлы Жібек
жолы» бейнематериалының мазмұны
тыңдатылады. Топтық жұмыс. «Джигсо»
әдісін қолдану Топтарға оқулықтан 4 түрлі
тапсырма беріледі. Оқушылар бейнематериал мен мәтін мазмұны бойынша
топтық тапсырмалар
орындайды.
1-топ. ІІ-V
ғасырлардағы жібек жолы. (кестені
толтыру) Уақыты Болған
оқиғалар ІІ-Vғғ. VІ-ХІІІғғ. Жібек жолы 100 жылдықтар
бойы VІ-
VІІІғғ. VІғасырдың екінші
жартысында
2-топ. Жібек
жолының бағыттары. (жібек жолының бағыттарын
жазу)
Ж
3-топ. Жібек
жолының тарихи маңызы.
Жібек жолы ..... өркендеуіне әсер
етті:
1.__________________________________________
2.__________________________________________
3.__________________________________________
4.__________________________________________
4-топ. «Жібек
жолы» бағдарламасы. (сәйкестендіру
жұмысы)
Қытай Халық
Республикасы, Қазақстан, Қырғызстан, Өзбекстан Республикалары
ұсынысымен А
) Ұлы Жібек жолы бағыттарымен
жүзжылдықтар бойы елдер мен халықтар арасында байланыстың, сауда
қатынастары мен өзара мәдени ықпалдастықтың болғанын ашып
көрсету Бағдарламаның
негізгі мақсаты Ә
)Сақтауға да ерекше көңіл
бөлді «Ұлы Жібек жолы»
атты қорытынды конференциясы Б
) Ұлы Жібек жолы 2014ж.
ЮНЕСКОНЫҢ әлемдік мұра тізіміне енгізіліп, бағдарламасы
қабылданды ЮНЕСКО көне мәдени
құнды мұраларды зерттеумен қатар В
) «Жібек жолының» 30-дан астам
тарихи және археологиялық ескерткіштерін
енгізді Қазақстан ЮНЕСКО-ның
Әлемдік мұра тізіміне Г
) Парижде
ұйымдастырылды Н.Ә.Назарбаевтың
бастамасымен жүзеге асқан Д
) Батыс Еуропа-Батыс Қытай
жолының Қазақстан жері арқылы өтетін бөлігі мыңдаған шақырымды
құрайды
Дұрыс жауап:1-Б, 2-А, 3-Г,
4-Ә, 5-В, 6-Д
Дескриптор:
Мәтін бөліктері
мен мағынасын түсінеді.
Мағынасына сай
сызба кестелерді
толтырады.
Жібек жолының
негізгі бағыттарын
біледі
Жібек жолының
тарихи маңызын
сипаттайды.
Қалыптастырушы
бағалау:
Бағдаршам әдісі
арқылы топтар арасында өзара
бағалау.
Картамен
жұмыс. (жұптық
жұмыс)
Картада Ұлы Жібек жолының
бойындағы Тараз, Испиджаб, Отырар, Талғир, Меркі, Сауран, Сығанақ
қалаларын көрсетіңіз.
Дескриптор: Орта ғасырларда Жібек
жолының бойындағы қалалардың орналасуын
біледі.
Қалыптастырушы
бағалау: мұғалім
бағалайды (жарайсыңдар, керемет,өте
жақсы)
"Көш керуен"
ойыны. (жеке
жұмыс).
4. Жібек жол арқылы таралған
діндер? (Христиан, буддизм,)
Жабық тест
тапсырмасы
1. Ежелгі және орта
ғасырлардағы Шығыс пен Батысты байланыстырған
жол:
А) Нефриттік жол; В) Варягтан
Грецияға дейінгі жол; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


