|
Бөлім: |
Әлеуметтік география |
||||
|
Күні: |
Педагогтің аты-жөні: Сәдуақас Г. А |
||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар: 12 Қатыспаған оқушылар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.4.1.1 Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамын анықтайды |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар Қазақстан халқының ұлттық, діни құрамы, таралып орналасуы жөнінде білу(*ЕБҚ) Білім алушылар Қазақстан халқының ұлттық, діни құрамы, таралып орналасуы жөнінде сипаттай алу. (ФС) |
||||
|
Бағалау критерийі |
Қазақстан халқының ұлттық, діни құрамы, таралып орналасуы жөнінде біледі Қазақстан халқының ұлттық, діни құрамы, таралып орналасуы жөнінде сипаттап бере алады. |
||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру сәті Оқушылармен амандасып, оқушыларды түгендеу. Топқа бөлу. Пайда болған топтар: қазақтар, орыстар,өзбектер https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/ Өткенді еске түсіру мақсатында «Миға шабуыл» әдісін қолданамын. 1.Антропогендік фактор дегеніміз не? 2.Антропогендік ландшафт анықтамасын айт? 3.Өзгертілген ландшафт дегеніміз не ? |
Амандасып, топтарға бөлінеді Сұрақтарға жауап береді |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікп ен қатысқан оқушыға «Жарайсың! Бәрекелді!» деген мадақтау сөздерімен ынталандыру |
Оқулық, интерактивті тақта |
|
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабаққа қатысты видео көрсетеді https://www.youtube.com/watch?v=EDam8mJ2xzQ «Нұсқау беру жəне айту» әдісі арқылы жаңа сабақты түсіндіру Қазақстан халқының саны 20 млн, 130-дан астам ұлт өкілдері тұрады. 7 этнос өкілінің саны әлдеқайда көп. Олар: қазақ, орыс, өзбек, украин, ұйғыр, татар, неміс. Бір ұлт өкілдері өз елінен тысқары елде өмір сүруі диаспора деп аталады https://stat.gov.kz/ сайт арқылы Қазақстан халқының сандық мәліметін көрсетеді Оқулықпен жұмыс.«Түртіп алу» әдісі арқылы термин сөздерді жазады.Мәтінді оқып, термин сөздерді жазады. төмендегі тапсырмаларды орындайды
1- тапсырма. Жұптық тапсырма. Картамен жұмыс.(ФС)
Жауабы:
2-тапсырма. Топтық жұмыс Оқулық мәтінін, https://stat.gov.kz/ пайдаланып, Қазақстанда таралған ең көп ұлт өкілдері туралы постер жасаңдар 1-топ – Қазақтар 2-топ – Орыстар 3-топ – Өзбектер Тапсырма: Ең көп таралған ұлт өкілдерін атаңыз; Осы ұлттың көп таралуын немен түсіндіресіз? Осы ұлттың басым таралған аймағын картадан көрсетіңіз; Осы ұлттың сол аймақтарда басым таралу себебін түсіндіріңіз;
3- тапсырма. Жеке жұмыс(*ЕБҚ) Қазақстанда 3687-ден астам діни ұйымдар, 3492 мешіт, шіркеу, мәдени құрылыстар бар. Қазақстанда негізгі конфессиялық діни мейрам күндері демалыс болып жарияланған (Құрбан айт, Рождество) Тапсырма: Қазақстанда таралған діндерді атап, діндердің таралу аймақтарын көрсетіңдер Өздерің тұратын аймақтың ұлттық және діни құрамын анықтаңдар(*ЕБҚ)
|
Видео көріп, жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Мәтінмен танысып, термин сөздерді жазып алады.
Қазақстанда таралған қазақ және орыс ұлт өкілдерін анықтап, сипаттайды
Оқулық мәтінін, https://stat.gov.kz/ пайдаланып, Қазақстанда таралған ең көп ұлт өкілдері туралы постер жасайды
Қазақстанда таралған діндерді атайды. Діндердің таралу аймақтарын көрсетеді Өздері тұратын аймақтың ұлттық және діни құрамын анықтайды
|
Жарайсың
Дескриптор: Қазақстанда таралған қазақ ұлт өкілдерін анықтайды-1балл, Қазақстанда таралған қазақ ұлт өкілдерін сипаттайды- 1 балл Қазақстанда таралған орыс ұлт өкілдерін анықтайды- 1 балл Қазақстанда таралған орыс ұлт өкілдерін сипаттай- ды-1 балл Жалпы:4 балл;
ҚБ. «Өзін өзі бағалау» оқушылар әр орындаған тапсырмала рын дескрипторға қарап жинаған ұпайын карточкада бояп отырады.
Оқулық мәтінін, https://stat.gov.kz/ пайдаланып, Дескриптор:
Ең көп таралған ұлт өкілдерін атайды;1 балл Ұлттың сол аймақта басым таралуын түсіндіреді;1 балл Басым таралған аймағын картадан көрсетеді;1 балл Сол аймақта басым таралуының себебін түсіндіреді;1 балл Жалпы: 4 балл
Дескриптор: Қазақстанда таралған діндерді атайды. Діндердің таралу аймақтарын көрсетеді 1 балл Өздері тұратын аймақтың ұлттық және діни құрамын анықтайды 1 балл Жалпы: 2 балл |
Оқулық, интерактивті тақта, 9-сынып атлас картасы
Оқулық, интерактивті тақта |
|
|
Сабақтың соңы |
Сабақты бекіту. https://wordwall.net/ru/resource/85935663 Үйге тапсырма. Қосымша материалдарды қолдана отырып, Қазақстан халқын тілдер бойынша топқа бөліңдер Рефлексия «Жетістік баспалдағы» әдісі Бірінші баспалдақ-«Мен білемін...» Екінші баспалдақ-«Мен түсіндім...» Үшінші баспалдақ-«Менің қолымнан келеді...» |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Оқушылар 1-10 балл аралығында бағаланады |
Оқулық Стикер |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы
Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы
|
Бөлім: |
Әлеуметтік география |
||||
|
Күні: |
Педагогтің аты-жөні: Сәдуақас Г. А |
||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар: 12 Қатыспаған оқушылар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.4.1.1 Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамын анықтайды |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар Қазақстан халқының ұлттық, діни құрамы, таралып орналасуы жөнінде білу(*ЕБҚ) Білім алушылар Қазақстан халқының ұлттық, діни құрамы, таралып орналасуы жөнінде сипаттай алу. (ФС) |
||||
|
Бағалау критерийі |
Қазақстан халқының ұлттық, діни құрамы, таралып орналасуы жөнінде біледі Қазақстан халқының ұлттық, діни құрамы, таралып орналасуы жөнінде сипаттап бере алады. |
||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру сәті Оқушылармен амандасып, оқушыларды түгендеу. Топқа бөлу. Пайда болған топтар: қазақтар, орыстар,өзбектер https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/ Өткенді еске түсіру мақсатында «Миға шабуыл» әдісін қолданамын. 1.Антропогендік фактор дегеніміз не? 2.Антропогендік ландшафт анықтамасын айт? 3.Өзгертілген ландшафт дегеніміз не ? |
Амандасып, топтарға бөлінеді Сұрақтарға жауап береді |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікп ен қатысқан оқушыға «Жарайсың! Бәрекелді!» деген мадақтау сөздерімен ынталандыру |
Оқулық, интерактивті тақта |
|
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабаққа қатысты видео көрсетеді https://www.youtube.com/watch?v=EDam8mJ2xzQ «Нұсқау беру жəне айту» әдісі арқылы жаңа сабақты түсіндіру Қазақстан халқының саны 20 млн, 130-дан астам ұлт өкілдері тұрады. 7 этнос өкілінің саны әлдеқайда көп. Олар: қазақ, орыс, өзбек, украин, ұйғыр, татар, неміс. Бір ұлт өкілдері өз елінен тысқары елде өмір сүруі диаспора деп аталады https://stat.gov.kz/ сайт арқылы Қазақстан халқының сандық мәліметін көрсетеді Оқулықпен жұмыс.«Түртіп алу» әдісі арқылы термин сөздерді жазады.Мәтінді оқып, термин сөздерді жазады. төмендегі тапсырмаларды орындайды
1- тапсырма. Жұптық тапсырма. Картамен жұмыс.(ФС)
Жауабы:
2-тапсырма. Топтық жұмыс Оқулық мәтінін, https://stat.gov.kz/ пайдаланып, Қазақстанда таралған ең көп ұлт өкілдері туралы постер жасаңдар 1-топ – Қазақтар 2-топ – Орыстар 3-топ – Өзбектер Тапсырма: Ең көп таралған ұлт өкілдерін атаңыз; Осы ұлттың көп таралуын немен түсіндіресіз? Осы ұлттың басым таралған аймағын картадан көрсетіңіз; Осы ұлттың сол аймақтарда басым таралу себебін түсіндіріңіз;
3- тапсырма. Жеке жұмыс(*ЕБҚ) Қазақстанда 3687-ден астам діни ұйымдар, 3492 мешіт, шіркеу, мәдени құрылыстар бар. Қазақстанда негізгі конфессиялық діни мейрам күндері демалыс болып жарияланған (Құрбан айт, Рождество) Тапсырма: Қазақстанда таралған діндерді атап, діндердің таралу аймақтарын көрсетіңдер Өздерің тұратын аймақтың ұлттық және діни құрамын анықтаңдар(*ЕБҚ)
|
Видео көріп, жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Мәтінмен танысып, термин сөздерді жазып алады.
Қазақстанда таралған қазақ және орыс ұлт өкілдерін анықтап, сипаттайды
Оқулық мәтінін, https://stat.gov.kz/ пайдаланып, Қазақстанда таралған ең көп ұлт өкілдері туралы постер жасайды
Қазақстанда таралған діндерді атайды. Діндердің таралу аймақтарын көрсетеді Өздері тұратын аймақтың ұлттық және діни құрамын анықтайды
|
Жарайсың
Дескриптор: Қазақстанда таралған қазақ ұлт өкілдерін анықтайды-1балл, Қазақстанда таралған қазақ ұлт өкілдерін сипаттайды- 1 балл Қазақстанда таралған орыс ұлт өкілдерін анықтайды- 1 балл Қазақстанда таралған орыс ұлт өкілдерін сипаттай- ды-1 балл Жалпы:4 балл;
ҚБ. «Өзін өзі бағалау» оқушылар әр орындаған тапсырмала рын дескрипторға қарап жинаған ұпайын карточкада бояп отырады.
Оқулық мәтінін, https://stat.gov.kz/ пайдаланып, Дескриптор:
Ең көп таралған ұлт өкілдерін атайды;1 балл Ұлттың сол аймақта басым таралуын түсіндіреді;1 балл Басым таралған аймағын картадан көрсетеді;1 балл Сол аймақта басым таралуының себебін түсіндіреді;1 балл Жалпы: 4 балл
Дескриптор: Қазақстанда таралған діндерді атайды. Діндердің таралу аймақтарын көрсетеді 1 балл Өздері тұратын аймақтың ұлттық және діни құрамын анықтайды 1 балл Жалпы: 2 балл |
Оқулық, интерактивті тақта, 9-сынып атлас картасы
Оқулық, интерактивті тақта |
|
|
Сабақтың соңы |
Сабақты бекіту. https://wordwall.net/ru/resource/85935663 Үйге тапсырма. Қосымша материалдарды қолдана отырып, Қазақстан халқын тілдер бойынша топқа бөліңдер Рефлексия «Жетістік баспалдағы» әдісі Бірінші баспалдақ-«Мен білемін...» Екінші баспалдақ-«Мен түсіндім...» Үшінші баспалдақ-«Менің қолымнан келеді...» |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Оқушылар 1-10 балл аралығында бағаланады |
Оқулық Стикер |
|
шағым қалдыра аласыз














