|
Бөлім |
Экономикалық география |
||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Кәуен Айда Маратқызы |
||||||||||||||||||||||
|
Күні |
16.10.2024ж |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы |
||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.4.1.1 Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамын анықтайды |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамын анықтай алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі «Шаңырақ» әдісі бойынша топқа бөлініп (қазақ тобы, орыс тобы, ағылшын тобы) сол ұлттың тілімен амандасып орынына жайғасады; Топтың топ басшысын сайлап аламыз. Топ ережесімен таныстыру. Үй жұмысын сұрау: «Колесо фортуны» әдісі арқылы сұрақтар қою -сабақта қалыпты жұмыс істеуге мүмкіндік жасау - сабақтың өткізу мақсатын көрсету. |
Оқушылар уықтарды таңдау арқылы топқа бөлінеді; Сұрақ жауап орындайды |
Әр ұлттың валютасымен мадақтау |
«Шаңырақ» «Колесо фортуны» “Wordwall”
Валюталар
|
|||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Ой шақыру. Жаңа сабақты «Жасанды интеллект» арқылы сабақтың тақырыбын ашып аламыз. (Бұл өз кезегінде оқушыларға сабаққа деген қызығушылығын оятып, өз ойларын білдіруіне мүмкіндік береді). Оқушыларға жеке жұмыс жасау тапсырылады. 1-тапсырма. Географиялық диктант. “Квест” ойыны арқылы орындайды
..................... . 10.Қазақстан халқының саны .......... миллионнан асады. Сергіту сәті: “Қазақ халқының оюларын қайтала әдісі” 2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Туыңды көкке көтер» әдісі арқылы тапсырма беру. 1-топ: А. Діни мейрамдарды айту. В. Қазақстандағы ұлт өкілдерінің ерекшеліктерін анықтап тауып картадан көрсетіп, кескін картаға түсіру. С. «Бір ұлт, бір тағдыр» тақырыбына 30 сөзден тұратын эссе жазу. Дескриптор Қазақстан халқының ұлттық этностық құрлымы діни мейрамы туралы , халықтар достығы мағлұматты біледі. 2-топ: А. Қазақстанда қанша ұлт өкілдері бар В.Қазақстандағы ірі этностарын графигін құрастыру дәптерге түсіру. С. «Қазақстан халқы» кестемен жұмыс.
Дескриптор Қазақстандағы ірі этностарын біледі,графигін жасай алды,еліміздегі спорт және басқада салада жүрген ұлт өкілдері туралы талдай біледі. 3 топ: А. Этнос дегеніміз.... В. Қазақстан жерінде қандай дін түрлері таралған. Диаграмма арқылы көрсету. С. АКТ- ны қолдана отырып М.Татімовтың еңбектері туралы мәлімет жинактау. Дескриптор Қазақстан жерінде дін түрлерінің таралуын диаграмма арқылы анықтай алды, белгілі демограф ғалымы М.Тәтімов туралы мәлімет жинақтады. Бағалау критерийі Қазақстан халқының ұлттық құрамын және діни құрамын түсінеді, анықтайды; «Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы» кестесін, диаграммасын құрастырады 3-тапсырма. Жұптық жұмыс. Барлық оқушыларға. «Конверттегі сұрақ»: әдісі 1)Біздің елімізде қандай халықтар тұрады? 2)Белгілі бір этностың өкілдері көбірек шоғырланған аймақтар? 3)Қазақстан халқының конфессиялық құрамы? 4)Этносаралық және дінаралық қатынастарды үйлестіру бойынша Қазақстан Республикасы бойынша саясатының негізгі бағыттары. 4-тапсырма. Оқулық пен жеке жұмыс. 168 суретке қарай отырып, тіл әулеттерін ата. Алтай тіл әулетіне қандай топтар жатады? Қазақтар, орыстар, өзбектер қай тіл әулетіне жатады? «Ұяшық» әдісі арқылы жаңа тақырыпты пысықтау.
|
Тақтада көрсетілген ресурстарды талқылайды. Жаңа тақырып бойынша жаңа терминдерді дәптерлеріне жазып алады. Тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, географиялық диктант орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі Туларда жасырылып берілген тапсырмаларды орындайды. Сұрақтарға жауап береді, кесте толтырып картамен жұмыс жасау барысында логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасын таныта білу дағдыларын қалыптастырады. Конверттегі сұрақтарға жауап беру арқылы бәсекелеседі. Оқулықпен жұмыс жасайды. Оқылым, жазылым дағдыларын қалыптастырады |
Өзін-өзі бағалау “Ұлттық құндылықтарды дәріптеу” мақсатында оқушыларға домбырамен бағалау тапсырылады. 1-тапсырма:4 2-тапсырма:3б 3-тапсырма:1б 4-тапсырма-2б |
АКТ Жасанды интеллект “Joyteka” Платформа
Мемлекеттердің туы, атлас, кескін карта “Miro” сайты
Почта, конверт
Оқулық, жұмыс дәптерлері “Wordwoll” Платформа |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. “Хат жолдаймын” әдісі арқылы
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
1-10 формативті бағалау |
Хаттар |
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы
Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы
|
Бөлім |
Экономикалық география |
||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Кәуен Айда Маратқызы |
||||||||||||||||||||||
|
Күні |
16.10.2024ж |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы |
||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.4.1.1 Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамын анықтайды |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамын анықтай алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі «Шаңырақ» әдісі бойынша топқа бөлініп (қазақ тобы, орыс тобы, ағылшын тобы) сол ұлттың тілімен амандасып орынына жайғасады; Топтың топ басшысын сайлап аламыз. Топ ережесімен таныстыру. Үй жұмысын сұрау: «Колесо фортуны» әдісі арқылы сұрақтар қою -сабақта қалыпты жұмыс істеуге мүмкіндік жасау - сабақтың өткізу мақсатын көрсету. |
Оқушылар уықтарды таңдау арқылы топқа бөлінеді; Сұрақ жауап орындайды |
Әр ұлттың валютасымен мадақтау |
«Шаңырақ» «Колесо фортуны» “Wordwall”
Валюталар
|
|||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Ой шақыру. Жаңа сабақты «Жасанды интеллект» арқылы сабақтың тақырыбын ашып аламыз. (Бұл өз кезегінде оқушыларға сабаққа деген қызығушылығын оятып, өз ойларын білдіруіне мүмкіндік береді). Оқушыларға жеке жұмыс жасау тапсырылады. 1-тапсырма. Географиялық диктант. “Квест” ойыны арқылы орындайды
..................... . 10.Қазақстан халқының саны .......... миллионнан асады. Сергіту сәті: “Қазақ халқының оюларын қайтала әдісі” 2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Туыңды көкке көтер» әдісі арқылы тапсырма беру. 1-топ: А. Діни мейрамдарды айту. В. Қазақстандағы ұлт өкілдерінің ерекшеліктерін анықтап тауып картадан көрсетіп, кескін картаға түсіру. С. «Бір ұлт, бір тағдыр» тақырыбына 30 сөзден тұратын эссе жазу. Дескриптор Қазақстан халқының ұлттық этностық құрлымы діни мейрамы туралы , халықтар достығы мағлұматты біледі. 2-топ: А. Қазақстанда қанша ұлт өкілдері бар В.Қазақстандағы ірі этностарын графигін құрастыру дәптерге түсіру. С. «Қазақстан халқы» кестемен жұмыс.
Дескриптор Қазақстандағы ірі этностарын біледі,графигін жасай алды,еліміздегі спорт және басқада салада жүрген ұлт өкілдері туралы талдай біледі. 3 топ: А. Этнос дегеніміз.... В. Қазақстан жерінде қандай дін түрлері таралған. Диаграмма арқылы көрсету. С. АКТ- ны қолдана отырып М.Татімовтың еңбектері туралы мәлімет жинактау. Дескриптор Қазақстан жерінде дін түрлерінің таралуын диаграмма арқылы анықтай алды, белгілі демограф ғалымы М.Тәтімов туралы мәлімет жинақтады. Бағалау критерийі Қазақстан халқының ұлттық құрамын және діни құрамын түсінеді, анықтайды; «Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы» кестесін, диаграммасын құрастырады 3-тапсырма. Жұптық жұмыс. Барлық оқушыларға. «Конверттегі сұрақ»: әдісі 1)Біздің елімізде қандай халықтар тұрады? 2)Белгілі бір этностың өкілдері көбірек шоғырланған аймақтар? 3)Қазақстан халқының конфессиялық құрамы? 4)Этносаралық және дінаралық қатынастарды үйлестіру бойынша Қазақстан Республикасы бойынша саясатының негізгі бағыттары. 4-тапсырма. Оқулық пен жеке жұмыс. 168 суретке қарай отырып, тіл әулеттерін ата. Алтай тіл әулетіне қандай топтар жатады? Қазақтар, орыстар, өзбектер қай тіл әулетіне жатады? «Ұяшық» әдісі арқылы жаңа тақырыпты пысықтау.
|
Тақтада көрсетілген ресурстарды талқылайды. Жаңа тақырып бойынша жаңа терминдерді дәптерлеріне жазып алады. Тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, географиялық диктант орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі Туларда жасырылып берілген тапсырмаларды орындайды. Сұрақтарға жауап береді, кесте толтырып картамен жұмыс жасау барысында логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасын таныта білу дағдыларын қалыптастырады. Конверттегі сұрақтарға жауап беру арқылы бәсекелеседі. Оқулықпен жұмыс жасайды. Оқылым, жазылым дағдыларын қалыптастырады |
Өзін-өзі бағалау “Ұлттық құндылықтарды дәріптеу” мақсатында оқушыларға домбырамен бағалау тапсырылады. 1-тапсырма:4 2-тапсырма:3б 3-тапсырма:1б 4-тапсырма-2б |
АКТ Жасанды интеллект “Joyteka” Платформа
Мемлекеттердің туы, атлас, кескін карта “Miro” сайты
Почта, конверт
Оқулық, жұмыс дәптерлері “Wordwoll” Платформа |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. “Хат жолдаймын” әдісі арқылы
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
1-10 формативті бағалау |
Хаттар |
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















